... jos on varaa palkata turvafirma koululaistaan puolustamaan!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011100514510403_uu.shtml
Idea on hyvä, mutta koulujen pitäisi ostaa tuo palvelu kaikille oppilaille koulupäivien ajaksi. Tosin jäähän siinäkin vielä kotimatkat valvomatta.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011100514510403_uu.shtml
Idea on hyvä, mutta koulujen pitäisi ostaa tuo palvelu kaikille oppilaille koulupäivien ajaksi. Tosin jäähän siinäkin vielä kotimatkat valvomatta.
Vastaukset 28
Vanhimmat
"Tosin jäähän siinäkin vielä kotimatkat valvomatta. "
Huomasit onneksimainita,mihin kiusaaminen sitten siirtyy.
Onko nää tyypit niinku resurssihenkilöitä kouluihin, niukan opettaja populaation lisäksi valvomaan kuria ja järjestystä? Vai jotain jotka välittää tietoa opettajille ja perheille havaittuaan kiusaamista? Yksityisetsiviä vai mitä?
Tulee mieleen stevarit, jotka valvoo.
kertoi minulle kiusaajasta, laitoin kommandopipon päähän ja keskustelin tuon kiusaajan kanssa, huusi tuskasta ja sanoi että ei mene enää koskaan lähellekään tuota uhria, sanoin että niin on parempi koska tämä oli vain näyttö mitä alkaa tapahtua jos kiusaaminen ei lopu niin vanhempasikin kärsivät vielä siitä
Voitaisko perustaa joku ryhmä missä jaetaan neuvoja - esim. mitkä uhkaukset tehoaa parhaiten ja kuinka veriroiskeet lähtee vaatteista.
Heh, oikeestikko teit noin? Kaikessa vakavuudessaan aika huvittava ajatus.
Kylmällä vedellä lähtee veri tuoreeltaan hyvin. Oksaalihappoa voi toki sitten kokeilla kans, jos on vähän sitkeemmässä.
Mä palkkasin venäläisen mafian hommaan. Sormien katkaisulla uhkailu lopetti koulukiusaamisen hyvin nopeasti (no piti se tosin kerran tehdä oikeestikin, ku eräs kovapäinen teini ei heti uskonut). Ja noi hoitaa valvonnan myös kotimatkoilla.
Jatkuva videovalvonta on kans hyvä juttu - se valmentaa tulevaa bb-talo uraa varten.
Mä aloin hymyilemään itsevarmasti kiusaajilleni, sekin tehosi aika hyvin.Yleensä mä kyllä laitan paksut talvikintaat käteen, ennen kun alan läpsimään. :-)
Mäkin läpsin kiusaajaa aina kun vaan tuntuu siltä ja annan taustatulta kaikille kapinallisille! Muuna aikana en välitä :-)
Nautitko hommasta? :-}
Myönnetään, erittäin paljon :-9
Puolustan itseäni ja puolustan muita. En pidä kiusaamisesta ja asioihin puuttumattomuudesta. Teen minkä pystyn.
Mites täällä virtuaalissa, tuleeko puolustettua muita ja itseä yhtä tehokkaasti? Oletan siis, että puhuit irl tapahtumista.
Mitäs sanot, onko hyökkäys aina paras puolustus? Täähän on siis ihan yleisesti käytetty sanonta ja toimintamallikin.
Kyllä. Kyllä mut täällä tunnetaan. Ei me tunneta toisiamme, mut tiedetään toisemme.
Hyökkäys kahdelta laidalta on oikeaa ilotulitusta!
Se on sitten moro! Tapaan häntä taas kun mua tarvitaan! B-)
Jaa jaa vai tiedetään me toisemme. No tuu ihmees sanomaan moro, jos nähdään. :-)
Joku näki liikeidean paikan, eikä suotta. Tilausta ja toivoa kiusatuille.
Turha spekuloida psykologian koulutuksen puutteella, onhan kaikki mahdollinen ammattitaito ongelmaan käytetty ilman toimivaa tulosta.
Joo - myös mafialle on tilaus, sillä kuka muuten vastaisi kauppiaiden suojelusta tai narkomaanien tarpeista. Myös laserohjatut pommit antavat toivoa bunkkereita tuhoavalle sotilaalle.
Kaikki ammattitaito - ehkä. Silti esimerkiksi tosi tv:tä ei ole edes kielletty vaikka koko formaatti perustuu nöyryyttämiseen. Sen edessä pieni psykologi on aikas voimaton. Eli koulu ei voi yksinään opettaa jotakin sellaista mitä yhteiskunta ei noudata.
Toivoa - siis mistä ja mille yhteiskuntaluokalle?
Nimenomaan Mafialle. Oiskohan kiusaamisen sallineiden myönnettävä, et sitä saa mitä tilaa.
Lisää se ainakin vanhemmille/koululle paineita saada kiusanteko loppumaan. Eihän sitä voi tietää, milloin oma kullannuppu löytyy koulureppuineen kuusen oksalta riippumassa. Voi käydä kuin häiriköintiin ja uhkailuun syyllistyneelle "Lisbetin miehelle linnan saarelta".
En minä kannata rikollisuutta ja palvelu on tosi yllättävä, mut jotenkin pidän tulosta muun tuloksettomuuden johdosta odotettuna.
Jossain kohtaahan se käpy jollain kärähtää ja tulee takas korkojen kera. Ihmisillä on muutenkin nykyään hermot aika pinnassa ja kilahtaa suht vähästäkin. Lapset ja nuoret tekee nykyään aika brutaaleja tekoja. Siis ilman mafioitakin.
Mutta joo, ehkä toi palvelu ei kuitenkaan ole sitä mafiaa.
Toisaalta hommassa on myös paljon ylilyöntejä = kieltoja. Samalla suojelavat vanhemmat eristävät lapsensa kotiin tai autoon ja ihmettelevät miksei sosiaaliset taidot kehity - ja miksei opettaja tee mitään. Ratkaisuna kaikkeen tarjotaan uusia välineitä, valvontaa ja nollatoleransseja.
Mä en usko että suojelufirma ketään herättää - ainakaan niitä kenen pitäs herätä. Meidät pitäs tajuta et olemme jokainen kasvattajia - varsinkin media.
Tod. näk. ei ole. Aivan kuten kaikki lääkkeetkään eivät ole huumeita. Silti hoito ja ehkäisy ovat eri asioita ja joskus hoito estää ehkäisyn (raha) tai on hyvin eriarvoistavaa.
Mun tietääkseni nykyinen nuoriso ei ole mitenkään erityisen raaka tahi nouse kiusaamisessa edeltäjiään korkeammalle. Mä näen et osana ongelmaa ovat vanhemmat ja asian saama liiallinen julkisuus. Kiusatun rooli ei ole mukava, mutta toisaalta rooli antaa suojan omille mokille - mä olen tällainen koska mua on kiusattu. Eli koko asia vaatis pientä normalisointia - varsinkin uutisointi.
Kyllä mun mielestä nuoriso ja lapset enemmän nykyään riehuu ja tekee toisilleen pahojaan. Ennen ei ollut nettiäkään missä levitellä kaikkea paskaa maaimalle muista ihmisistä. Eikä lastenohjelmia tai pelejä, joissa tappaminen ja pahoinpitely on arkipäivää. Olis kiva nähdä joku yhteenveto, miten paljon nuorille on langetettu tuomioita raakuksistaan.
Eihän se kiusatun rooli tietenkään ole mukava. Jos se olis, niin eihän sitä kiusatuksi itseään edes kokisi. Osana ongelmaa on vanhemmat, mutta myös yhteiskunnan tuki tai pitäiskö sanoa tuen vähyys? Sekä että.
Noh omasta puolestani voin sanoa, että mä olen tälläinen tapaus teflon, koska mua on kiusattu. Mä en kauheasti sanoilla kaunistele, kun sokeri ei tee paskasta parempaa. :-) Mitä sitten kiusatuksi tulemisesta on oppinut? Muutakin kuin ihmisten hölmöydet, niin antamaan anteeksi ja etsimään vaihtoehtoja ilkeydelle.
Ei ennen ollut pistolejakaan, mutta kyllä se tappaminen luonnistu. Eli välineiden muuttuminen ei välttämättä tarkoita muuta kuin muodon muuttumista - toki pommi tappaa useamman kerrallaan kuin jousipyssy.
Tom ja Jerry olivat varsin mukavia kavereita - samoin tuhkimon sisaret. Mediassa on vikansa, mut just tuolta mä en sitä hakis. Leikeissä/fiktiossa turvana on mielikuvitus, mut mikä suojaa tosi tv:ltä tai uutisilta? Ja seurauksena voi olla enemminkin pelot ja ahdistus kuin kiusaaminen tai väkivalta. Ja niiden kohdalla uskon tilanteen huonontuneen - vaikka kyse voi olla myös diagnosoinnissa.
Ja toisaalta juuri pelit ja tv pitävät nuoret poissa kaduilta pahaa tekemästä. Ylipainoisina ja huonokuntoisina mut poissa kuiteski.
Niin, entäs Grimmin sadut? ;-) Onko sitten ipanoista tullut entisaikoja tyhmempiä? Tai välinpitämättömämpiä? Eikö ne tajua, että sadut on satuja? Ja oikeassa elämässä puukottaminen tekee vahinkoa. Pelosta ja ahdistuksesta taas voinee syntyä muitakin ongelmia jatkossa vai voiko?
Niiltä suojaa vanhemmat. Tosi tv:ltä ja uutisilta. Muttei loputtomiin. Heh, heh on siis ylipainosta jotain hyötyäkin. ;-) Älä suututa lihavaa miestä/naista/lasta muuten se tulee ja jyrää sun pelkällä massallaan. Noni pistin vitsiksi.
Suurin muutos on pitkäjänteisyys - ja vanhempien suojelu. Miksei myös sosiaaliset taidot - jokainen yksin vietetty pelitunti on poissa jostakin.
Tieto on meidän ongelmistamme pienin - valitettavasti tiedon ja tekojen välillä on aika iso aukko. Ylensyömisen, tupakoinnin, vähäisen liikunnan, vähäisen levon ongelmat luulis tietävän (tai siis pystyvän toistamaan) jokaisen. Silti se ei johda tekoihin - nuorilla tai aikuisilla. Miksi emme siis oikeasti usko? Mun veikkaus on et tää lätinäkulttuuri luottaa liikaa puheeseen - joka on vielä ristiriidassa todellisuuden kanssa. Nuoret tietävät että maailma ei ole tasa-arvoinen ja heikkoja saa potkia päähän - myös tosi tv:n ulkopuolella. Lapiomme siis omaa pask...mme. Huonoista arvoista ei synny hyviä arvoja - edes puheella tai positiivisella ajattelulla.
Silti mä en siis usko että nuoret olisivat väkivaltaisempia - ehkä jopa päinvastoin. Eikä koulu kiusaamisvapaa ole aiemminkaan ollut - nyt vain asiasta puhutaan/uutisoidaan enempi.
Nojoo, vanhemmilla on liian vähän aikaa tai mielenkiintoa lapsilleen. Se on kyllä monesti ihan totta, monessa perheessä. Joo nuoret tietää tai ainakin oppii tietämään, ettei maailma ole tasa-arvoinen paikka. Ehkä vähän nopeemmin mitä mun lapsuudessa. Mun mielestä mun lapsuusaika oli vielä sitä aikaa, kun lapset oli enemmän lapsia.
Mut jos ei joku ole positiivista ajattelua synnyttämässä, mistä se syntyy? Voihan positiivisuuskin tarttua. Jolloin huonot arvot voi vähitellen lähteä laskuun. Ainahan voi edes yrittää olla muksuille ja nuorille ite positiivisena mallina.
Mä taas olen näkemäni perusteella aika vakuuttunut, että väkivalta on lisääntynyt lasten ja nuorten parissa. En muista, että mun nuoruudessa tai lapsuudessa oltais hakattu kaduilla tuntemattomia siinä määrin mitä nykyisin tai hakattu toisiamme siinä määrin mitä nykyisin. Ei haukuttu eikä huoriteltu tms. siinä määrin mitä ennen. Kunnioitus vanhempia kohtaan oli minusta ihan eri luokkaa silloin. Toki siinä määrin mitä popula määrä kasvaa, suhdeluvutkin kasvaa.
Ja osa uskoo et ennen ei lapsia käytetty lapsia hyväksi - tai nykyään sitä on enempi. Näkeminen tarkoittanee useimpien osalta uutisia. Mut me hakattiin - toiset enempi ku toiset. Ja niin hakkas faijankin sukupolvi. Enkä pysty pelkkien omien kokemusten perusteella tekemään tilastollisia analyysejä. Toisaalta en myökään muista lukeneeni nuorten väkivallan kasvusta (esim. OPTL:n tilastot).
Toivottavasti yltiöpositivisuus ei tartu enää enempi. Mä toivoisin et nuoret oppis realistisempaa ajattelua tän nykyisen lätinän sijaan.
Kyllä mä taas uskon, että ennenkin oli asioita huonosti. Ja syyllistyttiin samoihin rikkeisiin mihin ennenkin. Emmä väitä, että ne yks kaks alkoi kuin tyhjästä. Toki mediassa niistä avoimemmin puhutaan, varmaan joo silläkin on osansa tunteeseen, että kasvussa olis.
Mut ihan oikeasti mitä olen käynyt luennoilla työni puolesta kuulemassa, niin lasten ja nuorten pahoinvointi ja sen oheis ongelmat on kasvussa kaiken aikaa. Ei se mikään tuulesta temmottu juttu ole kuitenkaan. Niin, voihan se toki olla niinkin että jossain päin suomea kaikilla aikakausilla oli väkivaltaista sakkia yhtä paljon ennenkin. Muttei mun hoodeilla. ;-) Tää on täälläpäin ainakin kasvusuhdanteessa.
Missä lie vittulan jänkällä sitä sitten muut on lapsuutensa ja nuoruutensa nunzat käsissä eläneet, turpa rullalla aamusta iltaan?
Joo pään paijaaminen on tyhmää, sillon kun ei silityksiä tarvita. Siitä olen yltiöpositiivisuuden suhteen linjoilla. Mut muuten reilu meininki positiivisuus olis vaan plussaa. Sitä mä suosin.
Siis nykyisinkin eikä ennenkin. Parempi kait sulkee koneet, alkaa olla päivä täys ja väsy päällä. Ollaan ihmisiksi. Miten sen nyt kukakin tulkitsee sitten. ;-)