marjoja mehustaan lainkaan , vai onko mennyt syksy puomeja hitsaillessa ja tiluksien vahtimisessa.
Onkos siellä ehditty
piller- ville
18282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tampereen yliopisto tekee .tutkimuksen,thaimaalalais marjan poimijoitten. velkasuhteesta, työnantajaan .
keskimäärin velkaa 1500 euroo tänne tullessaan .
lisää luettvissa, nyt keskiviikkona lapin kansasta. ihmiskaupasta.
Ei näillä kairoilla olla marjaan keritty, aika meni haukkuessa niitä taikkuja, harva täältä muutenkaan enään marjaan menisi. Soon mukavampi itelle kuitenki uskotella, jotta ei siellä mitään ole, kun taikut on ne raakoina jo poiminu, sillä siittä pääsee marjan kökkimisestä.
Tutkimustahan tehdään myös! Onko taikut työsuhteessa? Joka on selvä ilman tutkimustakin, sanoi tutkija. Valmistuu ensikuussa! Uusia puomeja on tullut ja mikäs siinä on laitella omakustamalle tielle. Siihen ei vaikuta kenenkään urputtaa. Kävellähän saa itsekukin. Kuka se niin tyhmä on, että tekee tien ja sitä saa rallata kuka milloinkin, maksutta!
Maan omistajat alkavat periä marjafirmoilta korvausta. maankäytöstä joka ei ole,
heidän maillaan... jokamiehen oikeutta.
samanlainen jokamiehenoikeus nse on etelässäkin, siellä ei niin vakavasti oteta asiaa. suurinosa meinaa, että hyvä kun joku poimii marjat metsästä.
Etelän veteläthän käy torilta ja ostokeskuksien pakastimeista marjat! Ei he kehtaa metsään mennä. Etelän tutut, tekevät marjapyyntöjä , niin mustikka, puolukka kuin hillojen joka vuosi. Niinpä täällä asujat poimiipi marjat heille. Jos ovat marja aikaan näillä kulmilla niin tulee tilauksia jopa tuntemattomilta! Ei he välitä ketkä metsissä möyrii, kunhan joku poimiipi.
Nääs, kyllä se vaan on niin et miekin tilaan marjat sieltä. Pirulauta ku ei nyt kerännykkään kuin pari sankollista hillaa, mut on se hienoa ku saa hillat litran purkeissa ja mustika ja puolukat valmiina ei tarvi etes perata! Ei meillä ole etes kumisaappaita. Kesälomat menee piloille jos pitäis mettään mennä ei kaveritkkaan mee, nääs nämä paikalliset.
miekään jouva mitää marjoja kökkimään, saahan nuita kaupastaki, sen minkä tarvii. Eioo väliä ketä niitä kerää, hyvä kun ees ne pönttöapinat.
jotka puolustavat taikkuja, ostavat litranpurkissa valmista mustikkasoppaa E-koodia pitkä rivi Hahahahaaaa siinä se laiskuus paljastuu
Mie ostan naapurin tytöiltä mustikat, joskus tehhään vaihtokauppaa huollan niijen auton ja saan marjoja, joskus vaihetaan kaloihin, minä ku tykkään kalastaa, täällä etelässä kun on hyvät kalaveet.Naapurin tytöt on ahkeria poimiin, niinkuin muutkin thaimaalaiset, niijen kahvilasta saa tosi hyvää mustikkapiirakkaa,
En ymmärrä miksi suomalainen ajokortti ei kelpaa thaimaassa, mutta taikkujen kelpaa suomessa? Kuitenkin on erikoista taikkujen ajotyyli täällä meillä, aivan kuin olisivat kortittomia. Thaimaassahan on aina ulkomaalainen syyllinen ja siksi siellä tarvitaan omat asianajajat. Täällä jos tekevät väärin niin suomipöllö vaan naureksii eikä puhettakaan häkkiin panosta tai sakoista.
MITÄHÄN vittua SUN AJOKORTTIONGELMILLA ON MARJANPOIMINNAN KANS TEKEMISTÄ?
Just sanoin!!!Ajavat kuin korttia ei olisikaan! Neljän hengen autosta purkauttuu uskomaton määrä taikkuja, pysäköivät keskelle tietä ettei ohi pääse. Saa huhuilla metsikköön, siellä vain haravoidaan mättäitä. Juttua riittäisi kirjaan saakka!
häkkiin joutais marjan keruuttajat ,jotka orjatyön teettää,heikommilla alihintaan.
Net jotka juovat pahvipurkista mustikkasoppaa on älämöön pitäjijä, aivan kuin jotain tietäisivät marjanpoimisesta, mutta ääntä riittää vaan ei minkäänlaista tietoa mitä metsässä tapahtuu!
Näinhän se aina on ollut, se lehmä joka huutaa eniten lypsää myös vähiten. Tämä pätee myös kemijärveläisiin marjanpoimijohin. Itse ei poimita mutta kukaan muukaan ei niitä saa poimia.
Koilis- lappikin kirjoittaa maanantaina . näistä marja firmojen riisto työläisistä .
Mutta ilman niitä jäisi marjat metsään mätänemään, joten onko parempi huijata taikkuja vai esim. ryssiä?
Kotimaisista leväperäisistä laiskuri ämmistä ei ole marjoja poimimaan, se on fakta.