Pitäisi olla Alphavillen Forever Young cd vuodelta 1984, mutta biisit on ihan jotain muuta. Sattuuko kukaan tietämään, onko jollain tavalla voinut käydä vahinko että tälle levylle on "päälle" poltettu muuta musiikkia jossain vaiheessa (siis onko kyseisen ajan tekniikka ollut ns. lapsenkengissä että olisi voinut nykyajan vehkeillä uudelleenkirjoittaa) vai onko tämä mahdollisesti tiedossa oleva virhe juuri kyseisen levyn osalta?
Levy on tiettävästi täysin laillinen, kansilehdissäkin lyriikat yms. levyssä itsessään ammattimainen painatus jne jne, joten piraattiversio tämä ei ole.
Levy on tiettävästi täysin laillinen, kansilehdissäkin lyriikat yms. levyssä itsessään ammattimainen painatus jne jne, joten piraattiversio tämä ei ole.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietääkseni ei pitäisi olla mitenkään mahdollista että kaupalliseen musiikki-CD:hen voisi kirjoittaa päälle. Eli kyseessä taitaa olla ihan CD -tehtaan virhekappale.
Ei minunkaan tietääkseni pitäisi, mutta maailma on ihmeellinen ja kaikki vaihtoehdot koetan sulkea pois. Seuraavaksi herää kysymys, mahtaako tämä olla yksittäinen kappale vai lienekö näitä enemmänkin.
Hassu juttu sinällään :)
Veikkaan, että CD:hen on tullut yksinkertaisesti väärä tekstipainatus. Kokemusta on vinyyleistä, joihin on liimattu väärä etiketti. Kyllä niitä susikappaleita on varmaan tehty useampia, kenties kontillinen, mutta ehkä niitä ei ole sentään päässyt myyntiin montakaan.
Voisikohan tuolla levyllä olla arvoa virheen vuoksi?