En ole syönyt viikkoon palaakaan leipää ja nyt on 2 kiloa pudonnut. Sama kävi keväällä kun pudotin vajaat 10 kiloa, että kun jättää leivän joksikin aikaa paino alkaa putoamaan.
Toisaalta leivän myötä jää pis myös juustot ja leikkeleet, mutta hyvä näin.
Toisaalta leivän myötä jää pis myös juustot ja leikkeleet, mutta hyvä näin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minä en ole syönyt leipää puoleen vuoteen eikä paino ole muuttunut mihinkään.
Joo, kyllä se näin on että kun vähentää syömistä niin laihtuu. Toinen voi jättää leivät pois ja toinen voi jättää karkit ja sipsit pois, joku taas voi jättää oluet pois, ja joku vähentää vähän kaikesta. Selvä on, että jotain pitää kuitenkin vähentää.
Onnea hyvästä tuloksesta!
Itse vaihdoin vaaleat leivät näkkileipään ja hapankorppuun, siten on mulla paino tippunut. Tai enemmänkin vatsa on pienentynyt, se ei oo enää turvonnut pallo. (Oon normaalipainoinen)
Mulla tosin oli melko outo suhde vaalean leivän kanssa; jos söin yhden palasen niin sitten tuli himo ja saatto mennä vaikka 6 sämpylää kerralla ja sitten olikin kauhea olo.
Nyt sit riittää yleensä 2 hapankorppuu/näkkileipää niin oon tyytyväinen.
Hapankorpussa on enemmän rasvaa ja vähemmän ravintoarvoa kuin kunnon siivussa oikeaa ruisleipää. Lisäksi hapankorput lihottaa, koska ne täyttää vatsaa vähemmän ja niidenkin päälle tulee ladottua juustoa tai muuta. Näkkileipä on terveellistä. Aloittaja on luultavasti syönyt paljon leipää päivän mittaan. Normaaliin päivänsaantiin kuuluu 3 viipaletta täysjyvä tai ruisleipää. Söin ennen itsekkin hapankorppuja koko ajan ja pidän niistä erityisesti, kunnes huomasin niiden kaloripitoisuudet selvittäessäni lihavuuteni syitä.
Hapankorppu sisältää täsmälleen saman verran ravintoaineita kuin kuivaamaton ruisleipä, kun mitataan ravintoyksikköä kohti. Erona on hapankorpusta kuivatettu vesi. Käytä järkeäs tyhmä nainen!
perkele tarkoitin energiayksikköä kohti. Nyt mulle nauraa naurismaan aidatkin!
No jokainen tavallaan ja edelleen olen sitä mieltä että korput ei täytä niin kuin ruisleipä täyttää vatsaa ja siten niitä tulee luultavasti syötyä sitten enemmän ja ne ovat kaloripitoisia.. T.tyhmä nainen