Muutosehdotus

ArthursArse

Olen innokas tenniksen seuraaja, ikinä en ole pelannut. "HessuHedman" on maininnut aina silloin tällöin pelitapahtuman nopeuttamisesta ja jostakin hikipyyhkeen käytöstä yms. Mitä tuumaavat tenniksen pelaajat ym. asiantuntijat ehdotuksestani, joka nopeuttaisi peliä huomattavasti ja pisteet tulisivat hankittavaksi ihan oikeasti pelaamalla. Ehdotus: luovutaan nykyisestä ns. ykkössyötöstä. Syötetään kerran ja sen on osuttava ruutuun, verkkokosketus sallitaan. Olettaisin, että tämä muutos lyhentäisi neljän tunnin pelin kolmeen tuntiin.

5

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tie-break

      Yhden syötön sääntö muuttaisi lajia aika radikaalisti, muttei välttämättä hirveästi lyhentäisi otteluita. Otteluiden venyminen johtuu usein siitä, että pelit (game) pitää voittaa 2 pisteen erolla, jolloin tasaisessa pelissä yhden pelin pelaamiseen voi jo mennä vartti tai enemmänkin. Hierotaan siis pitkään tasan ja etu-tilanteissa.

      Taannoin oli sääntökokeilu, jossa 40-40 tilanteessa seuraava piste ratkaiseen pelin voittajan. Vastaanottaja sai tuossa tilanteessa valita kumpaan ruutuun ratkaiseva syöttö tulee. Tämä nopeutti otteluita paljon, mutta muutti myös lajin psykologiaa melko paljon ja ainakin oma tuntuma on se, että sääntö on jäämässä kokeilujen arkkuun ja hyvä niin.

      Hyvänä puolena ehdottamassasi yhden syötön säännössä olisi se, että pelaajan olkapäätä kuluttavien syöttöjen määrä vähenisi ja näin vammautumisten määräkin voisi vähentyä. Toisaalta syöttö on yksi tenniksen vaikeimmista lyönneistä oppia. Aloittelevien junnujen otteluissa syötön ruutuun saaminen on jo nyt vaikeaa, kuinka vaikeaksi se muuttuisikaan, jos säännöt sallisivat vain yhden syötön?

      Mielestäni otteluiden kestoa on helpointa lyhentää erän voittoon tarvittavien pelien määrää ja lisäämällä tie-break aina erien loppuun. Tällöin ei kovin paljon muuteta lajin luonnetta, johon kuuluu oleellisesti sekä henkinen, että fyysinen "sisu". Tenniksen hieno puoli on se, että selväkään johto ei vielä takaa voittoa, kuten monissa muissa lajeissa, vaan ottelun voittaa se, joka lyö viimeisen pallon kenttään.

    • slaiss

      Tauot pois pelien välistä. Ainoastaan erän loputtua saisi istahtaa muutamaksi minuutiksi. Ei perhana missään muussakaan lajissa huilailla vähä väliä. Aivan turha jäänne muinaisilta hienostoajoilta. Pelaajien kunto kestää kyllä.

      Ja nuo naaman pyyhkimiset joka pisteen jälkeen. Ei jesus. Aivan kuin pallopojat ja tytöt olisivat siellä jotain pelaajien palvelijoita pyyhkeitä ojennellen. Nekin turhat viivytykset vege.

    • arthursarse

      Olen katsellut pelejä "sillä silmällä" ja suurin osa ajasta menee syöttöjen kanssa tuherteluun. Jos se "räjähtävä ykkössyöttö" on tärkein asia pelissä, niin siitä vaan. Katsojille (puhun itsestäni) sillä ei ole pahemmin arvoa, vaan se sopisi paremmin johonkin show-esitykseen.

    • sm mitalisti

      no jos jääkiekko ottelussa ei olisi taukoja kun erän välillä niin minkälaiseksi laji muutuisi.. eihän siinäkään vedetä kun keskimmäärin 30sek vaihtoja.. höpö höpö miettikääpä noita kommenttejanne lajista tietämättömät piste

      • ArthursArse

        En osaa sanoa mitään tuosta jääkiekosta, kun en sitä lainkaan seuraa, mutta: aloitukseni lähti siitä, kun eurosportin selostaja on useaan kertaan puhunut pelirytmin nopeuttamisesta ja siihen liittyen jotauin hikipyyhkeen käytöstä yms. Kuitenkin suurin osa peliajasta menee muuhun kuin pelaamiseen, eli syötön kanssa tuherteluun. Tässä on ihan selvästi kaksi eri näkökantaa, meillä katsojilla,. jotka nauttisimme pelistä ja pelin kautta hankituista pisteistä ja pelaajilla, jotka viis veisaavat siitä, miltä peli vaikuttaa katsojan silmiin. Jos tenniskin "viihteellistyy" kuten monet muut lajit ovat jo tehneet, sen seuraaminen saa jäädä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4390
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      141
      4136
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3776
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      120
      3728
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      39
      3584
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3419
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      2992
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2855
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2666
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2374
    Aihe