Muutosehdotus

ArthursArse

Olen innokas tenniksen seuraaja, ikinä en ole pelannut. "HessuHedman" on maininnut aina silloin tällöin pelitapahtuman nopeuttamisesta ja jostakin hikipyyhkeen käytöstä yms. Mitä tuumaavat tenniksen pelaajat ym. asiantuntijat ehdotuksestani, joka nopeuttaisi peliä huomattavasti ja pisteet tulisivat hankittavaksi ihan oikeasti pelaamalla. Ehdotus: luovutaan nykyisestä ns. ykkössyötöstä. Syötetään kerran ja sen on osuttava ruutuun, verkkokosketus sallitaan. Olettaisin, että tämä muutos lyhentäisi neljän tunnin pelin kolmeen tuntiin.

5

153

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tie-break

      Yhden syötön sääntö muuttaisi lajia aika radikaalisti, muttei välttämättä hirveästi lyhentäisi otteluita. Otteluiden venyminen johtuu usein siitä, että pelit (game) pitää voittaa 2 pisteen erolla, jolloin tasaisessa pelissä yhden pelin pelaamiseen voi jo mennä vartti tai enemmänkin. Hierotaan siis pitkään tasan ja etu-tilanteissa.

      Taannoin oli sääntökokeilu, jossa 40-40 tilanteessa seuraava piste ratkaiseen pelin voittajan. Vastaanottaja sai tuossa tilanteessa valita kumpaan ruutuun ratkaiseva syöttö tulee. Tämä nopeutti otteluita paljon, mutta muutti myös lajin psykologiaa melko paljon ja ainakin oma tuntuma on se, että sääntö on jäämässä kokeilujen arkkuun ja hyvä niin.

      Hyvänä puolena ehdottamassasi yhden syötön säännössä olisi se, että pelaajan olkapäätä kuluttavien syöttöjen määrä vähenisi ja näin vammautumisten määräkin voisi vähentyä. Toisaalta syöttö on yksi tenniksen vaikeimmista lyönneistä oppia. Aloittelevien junnujen otteluissa syötön ruutuun saaminen on jo nyt vaikeaa, kuinka vaikeaksi se muuttuisikaan, jos säännöt sallisivat vain yhden syötön?

      Mielestäni otteluiden kestoa on helpointa lyhentää erän voittoon tarvittavien pelien määrää ja lisäämällä tie-break aina erien loppuun. Tällöin ei kovin paljon muuteta lajin luonnetta, johon kuuluu oleellisesti sekä henkinen, että fyysinen "sisu". Tenniksen hieno puoli on se, että selväkään johto ei vielä takaa voittoa, kuten monissa muissa lajeissa, vaan ottelun voittaa se, joka lyö viimeisen pallon kenttään.

    • slaiss

      Tauot pois pelien välistä. Ainoastaan erän loputtua saisi istahtaa muutamaksi minuutiksi. Ei perhana missään muussakaan lajissa huilailla vähä väliä. Aivan turha jäänne muinaisilta hienostoajoilta. Pelaajien kunto kestää kyllä.

      Ja nuo naaman pyyhkimiset joka pisteen jälkeen. Ei jesus. Aivan kuin pallopojat ja tytöt olisivat siellä jotain pelaajien palvelijoita pyyhkeitä ojennellen. Nekin turhat viivytykset vege.

    • arthursarse

      Olen katsellut pelejä "sillä silmällä" ja suurin osa ajasta menee syöttöjen kanssa tuherteluun. Jos se "räjähtävä ykkössyöttö" on tärkein asia pelissä, niin siitä vaan. Katsojille (puhun itsestäni) sillä ei ole pahemmin arvoa, vaan se sopisi paremmin johonkin show-esitykseen.

    • sm mitalisti

      no jos jääkiekko ottelussa ei olisi taukoja kun erän välillä niin minkälaiseksi laji muutuisi.. eihän siinäkään vedetä kun keskimmäärin 30sek vaihtoja.. höpö höpö miettikääpä noita kommenttejanne lajista tietämättömät piste

      • ArthursArse

        En osaa sanoa mitään tuosta jääkiekosta, kun en sitä lainkaan seuraa, mutta: aloitukseni lähti siitä, kun eurosportin selostaja on useaan kertaan puhunut pelirytmin nopeuttamisesta ja siihen liittyen jotauin hikipyyhkeen käytöstä yms. Kuitenkin suurin osa peliajasta menee muuhun kuin pelaamiseen, eli syötön kanssa tuherteluun. Tässä on ihan selvästi kaksi eri näkökantaa, meillä katsojilla,. jotka nauttisimme pelistä ja pelin kautta hankituista pisteistä ja pelaajilla, jotka viis veisaavat siitä, miltä peli vaikuttaa katsojan silmiin. Jos tenniskin "viihteellistyy" kuten monet muut lajit ovat jo tehneet, sen seuraaminen saa jäädä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7908
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      142
      5425
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      150
      4333
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3509
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      73
      2877
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2563
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      285
      2501
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      582
      2217
    Aihe