Haluan vaihteeksi kristityn presidentin!

Heidi Ihminen

Minusta on tärkeää, että myös yhteiskuntamme arvojohtaja tunnustaa kristillisiä arvoja.

Ajattelin äänestää Niinistöä kunnes googlasin ja löysin todisteet Saulin kristillisestä näkökulmasta vinoutuneista näkemyksistä, hän kannattaa sukupuolineutraalia avioliittolakia. Huhhuh, se siitä kristillisestä arvojohtajuudesta. Kokoomus puolueena näyttää olevan valovuosien päässä kristillisistä arvoista (Stubb ja Katainen)

Yllätyksekseni havaitsin, että Timo Soinilla on Raamatun ja Jeesuksen opetuksen mukaiset näkemykset.

Soini vastustaa aborttia (paitsi että raiskaus ja insesti ovat hänelle vaikeita kysymyksiä), kuolemantuomiota, sukupuolineutraalia avioliittoa, esiaviollista seksiä, avioeroa ja naispappeutta. Soinin mukaan seksuaalisuus ei kuulu avoliitossa oleville pareille eikä homoseksuaaleille. Soini hyväksyy ehkäisyn.
Naispappeuden vuoksi Soini valitsi olla opiskelematta teologiaa. Hän sanoo, ettei välitä siitä, jos häntä sanotaan taantumukselliseksi. Hän jätti luterilaisuuden, koska kirkko hyväksyi naispappeuden ja abortin. (Wikipedia, Timo Soini)

Merkittävimmiksi Raamatun kohdiksi omassa elämässään Soini nimesi mm. Jaakobin kirjeen ja Jeesuksen sanat "minä olen tie, totuus ja elämä." (Timo Junkkaalan haastattelu)

Istuvaan presidenttiin olen niin totaalisen pettynyt =(

13

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiks ookii

      Mites Soini hyväksyy ehkäisyn, eikös hän ole katolilainen? Vai?

    • Heidi Ihminen

      Katolinenkin voi osata ajatella omilla aivoillaan =) Eikä Soini katolisuuttaan ole kenellekään tyrkyttämässä! Hän vastustaa Euroopan yhdistymistä siis Paavin vallan kasvua kaikin tavoin =) Adventistien asialla siis!

      • nii onkkii

        Ei adventistit vastusta Paavin vallan kasvua. Se tapahtuu, mikä Jumala on profeettansa kautta ilmoittanut tapahtuvaksi. Ei mitään syytä vastustaa...


    • Niin, tervemenoa Soinin roomalaiskatoliseen kirkkoon jäseneksikin!
      Ja tahdotko, että protestanttisesta Suomesta tulee katolinen?

      666

      Miksi nainen saa pyhäkoulunopettajana olla lasten pappi, muttei aikuisten?
      Miksi et antaisi raiskatun naisen tehdä aborttia? Onko raiskaus Herran lahja??

      • Miinusta Antille

        Äläpä taas Antti kieroile sanoillasi! Nyt ei ole mihinkään kirkkoon liittymisestä kysymys vaan presidentin vaaleista, ja toiseksi kyllä Soini kannatta oikeudenmukaista kristillistä elämää kaikkein parhaiten Väyrysen kanssa noista kaikista ehdokkaista!


    • Heidi Ihminen

      Raamatussa on selvät ohjeet koskien naispappeutta, kyllä kai Raamattu on Antinkin ylin elämän ohje ja Herran Sanaa?

      Itse kannatan raiskatun aborttia sikiön ollessa alkiovaiheessa, myöhemmin en sitä hyväksy! Tällöin jo sikiö on ihminen, Raamattu kertoo, että Herra tuntee ihmisen jo äidin kohdussa!

      • joko tai, tai ei

        Eikö Herra sitten tunne ihmistä äidin kohdussa jo sikiön alkiovaiheessa? Monenko päivän ikäisen sikiön Herra vasta tuntee?

        Puhut kaksihaaraisella kielellä.


      • pyh!

        heheheh, Raamatussa ei missään sanotan mitään naispappeudesta, joten sen väittäminen, että siellä olisi selkeät ohjeet, on humpuukia.

        Eikä sieltä löydy sellaistakaan kuin miespappeus, kun puhutaan Uudesta testamentista.


    • Heidi Ihminen

      Suomessa tehtiin esimerkiksi vuonna 2007 10783 aborttia ja 9324:ssa tapauksessa syy oli sosiaalinen (mukavuudenhalu). Raiskaus tai insesti oli syy 9 tapauksessa. En hyväksy aborttia mukavuuden halusta!

      Aiheena tässä ei ole kinastella minun henkilökohtaisista mielipiteistäni! Kyse on siitä haluammeko Halosen kaltaisen presidentin johtamaan maatamme kristilliseltä kannalta ikävämpään suuntaan.

    • Fniss!

      Ota huomioon, että Suomen presidentti ei ole yksinvaltias. Ei hän yksin johda maata mainitsemissasi asioissa mihinkään suuntaan.

      En äänestä ketään presidentiksi aloituksessa mainitsemiesi asioitten perusteella. Kyllä presidentiltä vaaditaan paljon enemmän kuin homojen, esiaviollisen seksin, avioerojen, abortin, naispappeuden, maahanmuuton vastustamista. Noilla kriteereillä löytyisi varmasti paljon sopivia presidenttejä.

      • no joopa joo

        Minä en aio äänestää ollenkaan. Politiikka on likaista. Vaimo meinaa äänestää, jotta Soinista EI tule presidenttiä...


      • Kuulepas lapatossu
        no joopa joo kirjoitti:

        Minä en aio äänestää ollenkaan. Politiikka on likaista. Vaimo meinaa äänestää, jotta Soinista EI tule presidenttiä...

        Hih, heh, heh heh hee... sinun vaimosi ei yksin päätä kuka meille tulee presidentiksi, vaikka hän siellä teidän huushollissanne päättääkin kaikista asioistanne!


    • kirkollinen..

      Eikös Paavo Väyrysellä ole oma kirkkokin Keminmaalla ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      547
      1787
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      676
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      628
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe