3 päivän koulutusvapaa

Metalli kiistelee nyt 3 päivän koulutusvapaasta. Tosiasiahan on niin, että tuollasia koulutusvapaita tarvitsevat ja käyttävät vain liiton aktiivijäsenet, ei muut. Koulutusvapailla ei saa leipää kaupasta, eikä sillä makseta sähkölaskuja tai muita asumisen kuluja. Tavallinen duunari ei tee koulutusvapailla hevon paskaakaan. Keskittyisi metalliliittokin jäsenistönsä ansiotason turvaamiseen, eikä kaikenlaiseen tyhjänpäiväiseen oheishömppään.
5268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aivan oikein, ei kukaan jäsenistöstä ole mitään koulutusvapaita ollut edes vaillakaan mistä lie tuollainen höpötys liiton johdolle tullut edes mieleen, ay aktiivit kyllä saa koulutusvapaata enemmän kuin kylliksi entisen sopimuksen mukaankin

Äänestä

Sanoisivat suoraan että raami pois ja heti vähintään 5 % lisää liksaa + ensi vuonna 4% . Sitten nuo koulutuspäivät voisi muuttaa yli 55 vuotiaitten lisä vapaa päiviksi.

Äänestä
  • Nii 5 ja sitte 4 ja sitte vaikka 50 ja lisäksi 500 vapaapäivää. Suomi nousuun, kusipää???
    Oletko mulkku seuraillut taloustilanteita yhtään. vittu tommosia äitin pikku kivespusseja

    Äänestä

vuodesta 1991 asti on toitotettu joka kerta että tässä taloustilanteessa... Katsokaa itse millaisia voittoja yritykset tekee, vain ja ainoastaan sen takia että pienet palkat duunareilla, johtajilla hirmutulot. Nähtävästi on melkoisen vaikuttava tekijä tämä metalliala kun kauhea haloo nousee kun pyytää saman suuruisia korotuksia kuin muutkin. Viekööt kaikki firmat itsensä suomesta pois, perustetaan uusia tilalle.

Äänestä
  • No koulutusvapaatko sitten auttavat siihen palkkatasoon.

    Täytyy myöntää että todellakin tässä koulutusvapaa-asiassa liitto on nyt pahasti hakoteillä ja kitisee turhasta. Koulutusvapaat todellakin koskevat niin pientä osaa työntekijöistä että tällä tehdään vain hallaa muille.

    Liitto taitaa pikkuhiljaa vieraantua tavallisen duunarin elämästä ja profiloitua vain ay-aktivistien asioille. Valitettavasti

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisää liksaa kirjoitti:

Metalli kiistelee nyt 3 päivän koulutusvapaasta. Tosiasiahan on niin, että tuollasia koulutusvapaita tarvitsevat ja käyttävät vain liiton aktiivijäsenet, ei muut. Koulutusvapailla ei saa leipää kaupasta, eikä sillä makseta sähkölaskuja tai muita asumisen kuluja. Tavallinen duunari ei tee koulutusvapailla hevon paskaakaan. Keskittyisi metalliliittokin jäsenistönsä ansiotason turvaamiseen, eikä kaikenlaiseen tyhjänpäiväiseen oheishömppään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu