Kaikenlaista

Viihdemusiikissa on monenlaista käsitettä. On pop, biisi, iskelmä metalli, rautalanka, rock, suomirock, rokkabilli, hevi, euroviisu, latinalainen jne. Mahtaako tällaiset käsitteet mennä ristikkäin vai onko niistä jokin yläkäsite ja sen alle kuuluu jotain muita vai onko jokainen omaa aluetta.

TV:stä katsottaessa joissakin potkitaan, juostaan ja sätkytellään tavattomasti toisissa taas ollaan rauhallisemmin paikallaa vain vähän käsiä levitellen ja vartaloa väännellen.
151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Osassa käsitteet menee varmaan ristiin ja osassa ei esim Euroviisu on selvä oma sana jolla kuvataan kilpailua eikä sillä ole juurikaan tekemistä sen kanssa mitä siellä tänäpäivänä esitetään kuten iskelmää, poppia, metallia, rocki, kansalauluja jne. jotka taasen osalla menee sekaisin.

Esim. Metalli on Rock-musiikin ala-genre, puhutaan siis myös RockMetal. Rockia on myös esim. HardRock, Metallista puhuttaessa niitä Metallin ala-genreja on niin maan perusteellisesti että menee jo pasmat sekaisin eli on LoveMetallia, Black Metal, Trash Metal, Melodic Metal, Proge Metal, Speed Metal jne. ihan hemmetisti kuitenkin.

Tuossa sun kirjoituksessa on useampia eri juttuja kuten biisi on kappale tai laulu jne., Iskelmä on vaikkapa tietynlaista lauluun perustuvaa musiikkia ja kevyttä sellaista kuten voisi osaa Popista kuvailla, POP taasen juontaa populaari musiikista juurensa, suomi rock taas kuvaa että kappaleet ja musa on suomalaista rockia, jolla sinänsä ei ole mitään tekemistä genren kanssa vaan lajitellaan paikan/kansan mukaan kuka on kappaleet tehnyt rocki genreen.

Joo mutta monta eri asiaa tuossa on ja ne pitää vaan osata pistää omiin lokosiinsa ja ihmiset kun on erillaisia eri tietotasoillaa niin näitä lokosia on aika erillaisia :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarjotaan kirjoitti:

Viihdemusiikissa on monenlaista käsitettä. On pop, biisi, iskelmä metalli, rautalanka, rock, suomirock, rokkabilli, hevi, euroviisu, latinalainen jne. Mahtaako tällaiset käsitteet mennä ristikkäin vai onko niistä jokin yläkäsite ja sen alle kuuluu jotain muita vai onko jokainen omaa aluetta.

TV:stä katsottaessa joissakin potkitaan, juostaan ja sätkytellään tavattomasti toisissa taas ollaan rauhallisemmin paikallaa vain vähän käsiä levitellen ja vartaloa väännellen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu