Kelluuko uimari itsestään?

kelluhopoti

Jos kesken uinnin lopettaa liikkeet ja jää paikalleen niin pysyykö pinnalla?

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arkkimedees

      Riippuu rasvaprosentistasi ja keuhkojen tilavuudesta. Jollakin on pystyasennossa pää pinnalla hartioita myöten, jollain näkyy vaan päälaki.

    • Normaali kellunta-asento rentona on mahallaan, takaraivo ja hartiat pinnalla. Naisilla myös osa selkää pinnalla. Mikäli on valmiina käyttämään vähän lihasvoimaa pitämään asento kunnossa, selällään pystyy kellumaan pinnalla periaatteessa määrättömän pitkään (esim. altaassa - luonnonvesissä aallokko tuo oman pikantin lisänsä). Lihaksikkaat, luisevat ja hyvin matalarasvaprosenttiset tosin kelluvat heikommin.

      Oikeaoppisessa uintitekniikassa "plaani" tuottaa lisää nostetta. Uintiliikkeillä sen sijaan ei ole juurikaan tekemistä pinnalla pysymisen kannalta (joskin rinta- ja perhosuinnissa monet auttavat hengittämään pääsyä uintiliikkein).

    • os..

      Etkö uskalla kokeilla sitä itse? Voit mennä suoraan seisomaan veteen ja pidättää hengitystä sen ajan, koska veden raja varmaan asettuu jonnekin otsan tienoille.
      Jos käytät hengitysputkea ja uimalaseja, voi kellua niin paljon kuin haluat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe