V-P Koivuranta tuli aikoinaan ns. ylimääräiseltä vaalisijalta kovan taustatyön kautta Roin kirkkoherraksi, koska vaarana oli, että vanhoillislestadiolainen pappi olisi muuten tullut valituksi. Ylimääräiseltä vaalisijalta läpipääsy myös edellytti melkoista mobilisaatiota, peliä ja siinä onnistuttiin.
Se, miksi sitten V-P on nyt pitkittänyt pari vuotta eläkkeelle siirtymistään, johtuu varmaan siitä, että piispa on näin määrännyt. Nythän Rovaniemen seurakunnassa on korkoa kasvamassa piispalle läheinen entinen "yrittäjä"rovasti, jolle kuluneiden parin vuoden kuvitellaan tuottaneen perustellusti oikeuden vaalisijapaikkaan. Valmistaudutaanpa siis siihen, että tästä olettamuksesta kehkeytyy lopulta melkoinen valitusprosessi niiden taholta, jotka kirkkoherran virkaa jossain päin jo hoitaneina jäävät Rovaniemen vaaliasettelussa ilman vaalisijaa! Eli väitän, että todellisuudessa kirkkoherrapeli on Rovaniemen seurakunnassa seurakuntaväen takana jo alkanut!
Se, miksi sitten V-P on nyt pitkittänyt pari vuotta eläkkeelle siirtymistään, johtuu varmaan siitä, että piispa on näin määrännyt. Nythän Rovaniemen seurakunnassa on korkoa kasvamassa piispalle läheinen entinen "yrittäjä"rovasti, jolle kuluneiden parin vuoden kuvitellaan tuottaneen perustellusti oikeuden vaalisijapaikkaan. Valmistaudutaanpa siis siihen, että tästä olettamuksesta kehkeytyy lopulta melkoinen valitusprosessi niiden taholta, jotka kirkkoherran virkaa jossain päin jo hoitaneina jäävät Rovaniemen vaaliasettelussa ilman vaalisijaa! Eli väitän, että todellisuudessa kirkkoherrapeli on Rovaniemen seurakunnassa seurakuntaväen takana jo alkanut!
Vastaukset 16
Vanhimmat
tulossa musta hevonen, joka on kuuluisa.
VEIKKAAN että kaveri pääsee virkaan ?
hyvässä vaiko pahassa?
Ketä rovastia konsis meinaat? Ahtinenko?
Miten voi olla, että olet tuosta olettamuksesta (bulvaaniystävä) luonut itsellesi faktan, jota nyt sitten jaat näillä palstoilla kaikille. Palaahan maan pinnalle, sillä metsään menee. Eli... kuten sanoitkin jo, pysytäänpä asiassa.
Jos toriväki lähtee vaaleissa liikkeelle tulee Seposta uus kirkkoherra
antaa.Armeijassa Lentosotamiehenä,uittoa kun kovasti täysillä läpi,koetin tappajan malliin,kun meitä 16-20 vuotiaita,tappaja alikessut - U .K. E. yritti vaikka millä keinoin kyykyttää ja alistaa.Natsi-Pate oli VARTIOPÄÄLLIKKÖNÄ,iso HerraHerraIsoherra.Olipa muistaakseni peräti 15-vuotias Upseerin ja Opettajan poika mukana taisteluharjoituksisa,joissa pääsi useimmiten itku ja vapautus.
Asiaan ! ! !
V-P KOIVURANTA oli siihen aikaan varusmiespastorina (ei varusmies) ja vei meidät onnelliset 17kpl tappajaa,johon meidät kiväärimiehet,kk ja rk oli koulutettu, norvajärven seurakuntakeskuksen suojiin.
Sanon suoraan,ettei minusta ja USEASTA muusta varusmiehestä olisi,tullut sitä,mitä olemme nyt ja saaneet varjelusta elääksemme.Huitziallaallaaaa.
Tietysti muistetaan Raamatun opit,jotka V-P meille varusmiehille opetti,aamuhartauden/iltahartauden myötä.
Monet iltanuotiot kyselimme,me pakanat,rantsun ja viirinkankaan ja korkalovaaran kovikset,asioista,joihin hänellä oli selkeät vastaukset.
Sieltä minä ainakin oman oppini sain.
Kaikkein parasta oli KONFIRMAATIO-tilaisuus,Seurakuntahuoneella,jossa meillä varusmiehillä oli kuorolauluesitys.
Voi sitä tippalinssin määrää . . (itselläkin)?
Sanonpa omalta kohdaltani,että Saraste(kastepappi)V-P(rippi)Pulkamo(vihkipappi) olivat miehet paikallaan,myös lasteni kastepapit ,Arpinaama,Kivikasvo,Neiti Siviä,kaikille teille sydämestäni kiitos . . .
Lyhyestä virsi,kaikki kiitos teille ja vielä enemmän Meidän Isälle%)
Vihi, onks V-P jäänny vähä niinko sillee sille iltanuotiolle.............. hehehe
Stop tykkänään. Kyllä me rovaniemiläiset tiijetään, ketä voisi äänestää. Ihmistä, joka on kuitenkin kaikkien saavutettavissa, ja joka hoitanut kaikki tehtävänsä meijän tavallisen kansan parissa hyvin, huomioiden palvelutehtävissään omaiset ja läheiset. Se on papin tehtävä, ja mielestäni ja muidenkin mielestä Seppo A on hoitanut hyvin kaikki. Varmaan kilpailu tulee olemaan kovaa, mutta ans kattoo. Tavallinen kadun kansa tietää -ja me veronmaksajat, näin on.
Kiitos Isä Petrus ja Ritari Sepeteus.
Kyllä mua jo huvittaa, vainoharhaista porukkaa. Aina kun täällä palstalla joku kirjoittaa Seppo paista jotakin positiivista niin aina on vain Isä Petrus tai Ritari Seppo syytettynä kirjoituksen taakse. Mie en toivo Ritaria kirkkoherraksi mutta kohta äänestän jos ette lakkaa haukkumasta Ritaria ja Petrusta.
Teatterista vapautuu kaksi johtajan paikkaa. Saatais ne katsojaluvut nousuun:-)
Kylläpä se konsistori taitaa olla juuri oikein hunteerannu asian.
Vain pelkkä vahinko varjelee meitä siitä.
Minusta ei ole kyllä kivaa jos jollekin petataan paikka kirkkoherraksi. Kirkon pitäisi toimia selkärankasuorana, ei salaperäisesti, ja kierosti. Minua alkaa kyllä pikku hiljaa tällainen kirkon touhu oksettamaan.
Ei voi kun ihmetellä miten sinä noin kirjamellisesti otat tälle palstalle kirjoitetut harhaluulot siitä kuka tulee valituksi uudeksi kirkkoherraksi ja ketä sinne ei ikinä huolittaisi. Ihanko oikeasti luulet, että joku ennalta määrätty henkilö valitaan jossain kabinetissa tulevaksi seurakunnan johtajaksi ilman, että meillä seurakuntalaisilla on siihen mitään sanottavaa!!? Rautalangastako se pitää vääntää, että äänestämällä voi näissäkin tulevissa vaaleissa vaikuttaa. Niin kauan kuin ehdokkaita on enemmän kuin yksi, on valta VAIN ja AINOASTAAN äänestäjillä. Näin se toimii niin politiikassa kuin kirkon vaaleissakin.
Äänestämälläpä hyvinkin, joo, mutta jos joku tuodaan koko ajan esille sillä silmällä että saa kontaktin seurakuntaan jotta häntä sitten seurakuntalaiset osaavat äänestää. Mulle sopii melkolailla kuka vaan uskovainen miespuolinen ihminen kunhan on pätevä ja se että ettei ketään roudata tavallaan valmiiksi seurakuntaan siksi jotta saisi äänestäjiin yhteyden. Ihan ´hyvin näinkin mutta ei kai tämän vaalin takia saa roudata. Hysteriaa tuntuu olevan puolin ja toisin ja eri näkökulmista katsoen, sinä itse myös Ihme hysteria olet tavallaan hysteerinen asiasta. Saatat olla todellisuudessa vielä enämpi kun me tavikset uskovaiset
Kuka se nyt näitä kirjoituksia nyt niin tosissaan on ottamassa eik myöskään ihme hysterian kirjoitusta eikä edes kirkon porukan touhuja ja tekoja