Onko muut huomanneet Turkinpippurissa asioidessaan että seinällä ilmoitettu pizzan hinta 7,50 ei sisällä alvia, vaan alvi lisätään loppusummaan. Näin ollen kaksi 7,50 maksavaa pizzaa maksaakin todellisudessa 17€. Veronkiertoako? Al vit kahteen kertaan?
Turkinpippuri
ex asiakas
81028
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Höpöhöpö älä puhu paskaa.. Esim kebabpitsa maksaa 7,50e.. Niinkuin on ilmoitettukkin.. Beef pitsa taas maksaa 7,90e ja SEKIN on ilmoitettu sillä hintaa..
Nimimerkillä useasti käynyt ;D
Turkinpippurissa on muuten parhaat pizzat ja kebabit mitä Torniosta saa....
Millä muulla selittää sitten sen että ostettuamme kaksi 7,50 maksavaa pizzaa, laskun loppusumma oli 17€? Kuitissa oli eritelty pizzat ja niiden perässä hinnat, lisäksi oli alv2- 1,96€. Eli loppusumma oli 17€ eikä 15€. Hmmmmmm..
No nyt selvis. Se halvenpi hinta (7,50€) on normaali asiakkaille jotka ei vaadi kuittia, jos haluaa kuitin niin kassakone lisää sen alv:n ihan automaattisesti.
Näppärää eikö?
Laitonta.
Kuluttaja-asiakkaalle ilmoitettu hinta pitää AINA sisältää alvin.
Jos ei sisällä, niin ei tarvitse sitä alvia maksaa. Tästä on oikeuden ennakkopäätöksiä.
Onko juuri noin ???
kebab ? vaiko sittenki jauhelihaa. tietääkö teistäkään kukaan mistä oikeasti suomessa saa oikeaa kebab varras lihaa ? sitä on suomessa tarjolla 3 ravintolassa ja yksikään niistä ei ole lapinläänissä.
turkinpippurista aikanaan sai kun paikka tornioon avattiin.. eripitäjät ja näin..