Aut. vaihtestohuoltoa Kymenlaaksosta

Onko Kymenlaaksossa tai lähiseudulla toimivaa automaattivaihteistokorjaamoa/huoltoa joka siis on erikoistunut automaatteihin? Tav. korjaamot eivät tunnu osaavan. Pääkaupunkiseudulta löytyisi kyllä, mutta entä lähempää?
685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Karkeasti ottaen on tilanne se, että kaikenmerkkisiin automaatteihin erikoistuneita korjaajia on vain suurissa kaupungeissa. PIenissä kaupungeissa on ehkä joku merkkiliikkeen heppu koulutettu tai sitten ne teettää sen alihankintana jossakin muualla.
Oletko koittanut googlettaa ??
Olemme käytättäneet automaatteja hki-vantaa seudulla ja porissa on ainakin se nätkin (jenkit)

Äänestä

Olen yrittänyt googlella löytää, ei vaan tunnu olevan osaajia ainakaan googlen tiedossa. Ilmeisesti kyseessä on niin pieni erikoisosa-alue, että kannattavaa toimintaa ei ihan joka kaupungissa pysty pyörittämään.

Äänestä
  • Automaattivaihteistolla löytyi googlesta vain Auto-Kilta, Lpr ja autotransmission ?? hki. Eli ei taida olla Kymenlaaksossa. En tiedä korjaako esim. Auto-Suni, Autosalpa ja berner vain omien merkkien laatikot vai käyttääkö nekin alihankkijoita.

    Äänestä

Tilanne on se, että automaattivaihteisia autoja on vielä suhteellisen vähän, ja näistäkin harvalla on korjaamisen tarvetta. Eipä siis ole markkinoita tekijöille.

Äänestä

Älä ainakaan Karhulan Veholle vie.
Oli tutulta katkennut BMW:ssä kaasupolkimelta lähtevä vaijeri noin 10 v sitten, mutta eivät osanneet etsiä vikaa vaan purkivat laatikon 4 kertaan, uusivat yhden kytkimen ja momentinmuuntimen ilman tulosta. Viimein vika löytyi, mutta eivät asiakkaalle kertoneet töppäilyistään. "Alensivat" laskun 1200 markkaan...

Jos olisivat osanneet vian etsiä ihan tehtaan ohjeitten mukaan, olisi löytynyt alta puolen tunnin ja vaijerin uusinta olisi ollut vartin työ.

Tiedän, olen muinoin Fordin automaattivaihteistoasentajan kurssin Hernesaaressa (silloinen os. Henry Fordinkatu 4) käynyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sibbeX.24 kirjoitti:

Onko Kymenlaaksossa tai lähiseudulla toimivaa automaattivaihteistokorjaamoa/huoltoa joka siis on erikoistunut automaatteihin? Tav. korjaamot eivät tunnu osaavan. Pääkaupunkiseudulta löytyisi kyllä, mutta entä lähempää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu