Tekee kyllä harrastajistaan typerän näköisiä,
ei kunnon luonnossa liikkumiseen tarvita mitään watun sauvoja, kaiken lisäksi n. 75% niiden käyttäjistä huitoo niillä mihin sattuu tai raahaa niitä perässään. Säälittävää touhua.
Jos jotain on pakko raahata "kuntoilun tehostamisen" nimissä mukanaan, niin kokeilkaapa rautakankia!
Voi itku mikä laji
9
2372
Vastaukset
- masa
sauvojat vetäkää tukkia valjaissa
tai ystävää minisuksilla hiekalla.
sauvat auttaa vauhdin pidossa.- m6.
Peruskunto lenkeillä sauvat ovat höydyksi, jos sauvoja käyttää oikein ja niillä tekee todella töitä. Tällöin saa myös ylä vartalon mukaan. Rinne juoksussa rytmittää hyvin menoa.
Ja vaelluksella erittäin hyvä, vähentäävät hieman polvien taakkaa. - henna
m6. kirjoitti:
Peruskunto lenkeillä sauvat ovat höydyksi, jos sauvoja käyttää oikein ja niillä tekee todella töitä. Tällöin saa myös ylä vartalon mukaan. Rinne juoksussa rytmittää hyvin menoa.
Ja vaelluksella erittäin hyvä, vähentäävät hieman polvien taakkaa.Uuno: sinun kannattaisi kokeilla sauvakävelyä ennenkuin tuomitset sen kokonaan. Olet oikeassa siinä, että osa kävelee väärin, mutta mitä se meitä haittaa..kävellään me oikein:) käveleppä 3,5h suhtkoht reippaasti sauvoilla niin kyllä on jalat seuraavana päivänä kipeet..itselläni on hyvä kunto (liikun 5.6krt vko:ssa ja harrastan mm.kilpapyöräilyä). Eilen olin pitkästä aikaan sauvomassa 3,5h ja nyt sattuu lonkasta ja pohkeiden sivuista, tehokasta!!!
- henna
henna kirjoitti:
Uuno: sinun kannattaisi kokeilla sauvakävelyä ennenkuin tuomitset sen kokonaan. Olet oikeassa siinä, että osa kävelee väärin, mutta mitä se meitä haittaa..kävellään me oikein:) käveleppä 3,5h suhtkoht reippaasti sauvoilla niin kyllä on jalat seuraavana päivänä kipeet..itselläni on hyvä kunto (liikun 5.6krt vko:ssa ja harrastan mm.kilpapyöräilyä). Eilen olin pitkästä aikaan sauvomassa 3,5h ja nyt sattuu lonkasta ja pohkeiden sivuista, tehokasta!!!
eli liikun 5-6krt, enkä 5.6..
- Saara
Kävely sauvojen kanssa on tehokkaampaa kuin ilman sauvoja! Ja sitten vielä, sauvat antavat myös käsille töitä, jumittuneet niskalihaksetkin saavat kyytiä! Hyvä kuntoilulaji!
- Enni
en jaksa kävellä reippaasti ilman sauvoja pitkään. tosi hyvä laji täydentämään treenejä tai muuten treeniksi.
hölkässäkin ihan kivat...;D- entinen selkäjumi
Niin, monella on niin jyrkkä ennakkokäsitys, ettei viitsi edes kokeilla. Ja liian moni ajattelee, että mitähän muut ajattelee, kun mukamas on jotenkin tyhmän näköistä. So what. Jos haluaa tehdä hyvää kropalleen, ja haluaa saada jumit auki ylävartalosta, ei kun sauvat messiin. Hyvää vastapainoa kuntosalille. Idea on että liikkuvuutta tulee myös yläkroppaan; ei se ole mikään lihaskuntolaji, joten ei tarttee vaihtaa sauvoja rautakankeen. Luonnossa sauvakävellessä unohtuu kaikki kompleksiset ajatukset siitä, että miltähän minä nyt mahdan muiden silmissä näyttää. Syke nousee tehokkaasti ja ihra palaa.
- Viljo
Älä nyt viitsi väittää mitään negatiivista Sauvakävelystä. sauvakävely on fiksua, koska lapsellinen maailmanparantajamme "muumimamma" Halonenkin sitä viehkein liikkein harrastaa.
- Jossu
sain hieman palautetta "jäykkäniskaisilta uroksilta" 20 km:n lenkin jälkeen. Vedettiin lenkki sauvojen kanssa ja pari miestä oli lähtenyt meitä peesaamaan jossain vaiheessa ( ilman sauvoja ). Sanoivat jälkikäteen, ettei heillä ollut mitään mahdollisuutta seurata saati ohittaa kuten tarkoitus oli ollut. Ja myönsivät nyt, kun omin silmin näkivät ja kropassaan tunsivat, että tosi hyvä treenimuoto. Ei pelkästään ns. kevyttä kuntoilua vaan OIKEAA treeniä. Mutta kuten Harri Kirvesniemi aikoinaan sanoi, ei pelkkä sauvojen ulkoilutus lisää tehoja. Se on se tekniikka, joka jyllää! Suomessa näkee yhä vieläkin ns. lypsytekniikkaa luvattoman paljon. Mutta jos vaihtoehtoina ovat sauvominen huonolla tekniikalla tai täysi passiivisuus, niin antaa mennä. Pääasia on, että liikkuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000