kuntosali+uinti

vasenoikee

Ajattelin aloittaa kuntosalitreenien päälle vielä kilometrin uinnin. Eli jalka-, selkä- ja vatsalihakset treenaten salilla ja sitten uinti (uin pääasiassa rintaa). Onko rankkaa, kiinteyttävää, turhaa? Mielipiteitänne kaivataan!

2

3023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • os..

      Uinti on hyvin miellyttävää, ja luulen sen olevan useimmille tärkeintä. Lihaksien kehityksestä on vaikea sanoa, mutta kilpauimarit ovat aivan normaalikroppaisia. Hartiat voi olla aika leveät. Tietysti uinti vaatii hyvää hengistä ja keuhkot pysyy kunnossa. Olen sitä mieltä, että uinti parantaa pieniä sairauksia.

    • Uinnin kanssa on vähän niin kuin lenkkeilynkin, eli rasitus riippuu siitä, miten sen teet. Jos tuo kilometri menee oikein rauhallista vauhtia hengästymättä, niin silloin se on ihan hyvä kevyt peruskuntoharjoitus ja loppuverryttely. Hengästyen, niin voidaan alkaa puhua ehkäpä jopa kestävyysharjoittelusta. Osittain tietysti harjoitusvaikutus riippuu myös harjoitustiheydestä ja muusta liikunnasta. Toimistotyöläiselle vähempi säännöllinen liikunta kuin kolme kertaa viikossa tuo lähinnä hyvän mielen, jos taas muutenkin liikut, niin kuntosalilta ja altaasta saa hyvää maustetta sekaan. Liikunta kolme kertaa viikossa tai enemmän alkaa jo kehittää kuntoa, joskin tietysti riittävästä levosta on myös pidettävä huolta.

      Ja tietysti, mikäli liikunta on tavoitteellista, niin käyntitiheyden lisäksi kannattaa miettiä myös sisältöä: Kun toistat samaa harjoitusta, niin ennen pitkää kehosi tottuu harjoituksen sisältöön ja ei enää kehity. Tosin tähän on helppo ratkaisu, jos käyt aina salilla ennen uintia: Muunna saliohjelmaa siten, että välillä teetkin pitempää sarjaa käsillä, välillä jaloilla, jne., jolloin liikuntakokonaisuuden keholle aiheuttama ärsyke muuttuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe