Ajattelin aloittaa kuntosalitreenien päälle vielä kilometrin uinnin. Eli jalka-, selkä- ja vatsalihakset treenaten salilla ja sitten uinti (uin pääasiassa rintaa). Onko rankkaa, kiinteyttävää, turhaa? Mielipiteitänne kaivataan!
kuntosali+uinti
2
3004
Vastaukset
- os..
Uinti on hyvin miellyttävää, ja luulen sen olevan useimmille tärkeintä. Lihaksien kehityksestä on vaikea sanoa, mutta kilpauimarit ovat aivan normaalikroppaisia. Hartiat voi olla aika leveät. Tietysti uinti vaatii hyvää hengistä ja keuhkot pysyy kunnossa. Olen sitä mieltä, että uinti parantaa pieniä sairauksia.
Uinnin kanssa on vähän niin kuin lenkkeilynkin, eli rasitus riippuu siitä, miten sen teet. Jos tuo kilometri menee oikein rauhallista vauhtia hengästymättä, niin silloin se on ihan hyvä kevyt peruskuntoharjoitus ja loppuverryttely. Hengästyen, niin voidaan alkaa puhua ehkäpä jopa kestävyysharjoittelusta. Osittain tietysti harjoitusvaikutus riippuu myös harjoitustiheydestä ja muusta liikunnasta. Toimistotyöläiselle vähempi säännöllinen liikunta kuin kolme kertaa viikossa tuo lähinnä hyvän mielen, jos taas muutenkin liikut, niin kuntosalilta ja altaasta saa hyvää maustetta sekaan. Liikunta kolme kertaa viikossa tai enemmän alkaa jo kehittää kuntoa, joskin tietysti riittävästä levosta on myös pidettävä huolta.
Ja tietysti, mikäli liikunta on tavoitteellista, niin käyntitiheyden lisäksi kannattaa miettiä myös sisältöä: Kun toistat samaa harjoitusta, niin ennen pitkää kehosi tottuu harjoituksen sisältöön ja ei enää kehity. Tosin tähän on helppo ratkaisu, jos käyt aina salilla ennen uintia: Muunna saliohjelmaa siten, että välillä teetkin pitempää sarjaa käsillä, välillä jaloilla, jne., jolloin liikuntakokonaisuuden keholle aiheuttama ärsyke muuttuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083