http://keskustelu.suomi24.fi/node/10214114
Mitä tapahtui?
Pitääkö ihmisen muuttua zombiksi ennen, kuin hänet päästetään töihin?
Mitä tapahtui?
Pitääkö ihmisen muuttua zombiksi ennen, kuin hänet päästetään töihin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Samaa ihmettelin. Asiasta keskustelemassa olivat mm. Kukkomies, PlatosMorbidDust ja yksinkertainen.blondi. Kerrankin asia-aihe, vaikka aloittaja ehkä muuta hakikin haukkuessaan mm. ziseliä.
Aloittaja poisti? Koska keskustelu kääntyikin asiaan, eikä toisten mollaamiseen.
Aloittaja oli...?
yksinkertainen.blondi on kirjautunut viimeksi eilen, ei tänään.
Tähän vois lisätä senkin, ettei galleriaan kirjautuminen tarkoita välttämättä aktivoitumista tällä palstalla. Itselläni ainakin on usein galleriassa muuta puuhasteltavaa:)
Niinhän gelleristeilla usein.
Kirjoitti muistaakseni y.b.. -mustanikillä, niinkuin nykyään usein. Feikkejäkin on liikkellä, mutta tuo oli selvästi yksinkertainen.blondi, tunnistin kirjoitus tyylistä. Puolusteli ziseliä ja oli Kukkomiehen kanssa samalla kannalla.
Luultavasti sä et tunnistaisi edes satiaista alapäässäsi :D
Gentsuko? dazu tiesi kertoa, että gentsulla on sefun pahvit.
Joo, minä kirjoittelin. Täytyy varmaan alkaa kirjoittaa täysin tunnistamattomasti kohta, kun nyt on jollain taas hernepussi nenässä *vainoharhaisena* :D
Siis pointti oli se, että musta työttömiä käytetään hyväksi ja kouluttajat ym. saa palkkaa. Työttömiltä ei kysytä, mistä heille olis työmielessä hyötyä, vaan laitetaan pakkokoulutuksiin johonkin täysin epäkiinnostaviin paikkohin. Sitten taas jotkut koulutukset, jotka olis heistä ehkä kiinnostavia, onkin sika-kalliita työttömälle jne.
Mutta joo, parempi että mä pysyn poissa asiakeskusteluissa. Tässä keskustelussa ei ollut edes minusta sitä "omaa napaa", mutta jotenkin v-mäinen kommentti sitten vissiin kumminkin.
Hyvät viikonloput :)
Kappas, poistettu. Samaa tietä on näemmä lähtenyt Ratikkaa syväluodannut ketju.
Mistä siinä keskusteltiin?
Siitä, että miksi kukko ei saa askartelupajaa omaan käyttönsä, vaikka hän voisi työllistää itsensä (ja kenties muitakin) sitä kautta loppuelämäkseen. Sitä vastoin ziselille tällainen paja on annettu, vaikka hänellä ei ole mitään kädentaitoja, itsekuria eikä mitään ymmärrystä toimia pajassa omatoimisesti. Hänestä on pelkkää kustannusta tälle valtiolle, kuten ratikka sanoisi.
Se on taideterapia jossa mä käyn, ei mikään paja. Ja työkkärillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa. En myöskään saa siitä mitään työllisyysrahoja tms korvauksia, vaan sossu maksaa sen :) Se päihdeavohoito jossa muuten kävin puolivuotta, on noin 100 euroa per vuorokausi ja sossu maksoi senkin. Että miettikää mitkä kulut sellasesta tulee, veroissahan ne tietenkin maksetaan.
"Se on taideterapia jossa mä käyn, ei mikään paja. Ja työkkärillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa. En myöskään saa siitä mitään työllisyysrahoja tms korvauksia, vaan sossu maksaa sen :) Se päihdeavohoito jossa muuten kävin puolivuotta, on noin 100 euroa per vuorokausi ja sossu maksoi senkin. Että miettikää mitkä kulut sellasesta tulee, veroissahan ne tietenkin maksetaan."
Miksi sossu maksaisi menojasi, kun olet työssä käyvä ihminen ja hyvällä palkalla?
No, älä välitä, vaikka rattis vihaakin sossupummeja ja haluaisi viedäheidät saunan taakse.
Siksi kun sossu on mun ystävä
Eli valehtelet täällä käyväsi työssä, kun tosiasiassa käyt sossun kustantamassa askartelupajassa...