Moikka
Ajattelin päästä taas kerran urheiluvireeseen luovan tauon jälkeen.
Tällä kertaa helposti käytettävissä olevat säännölliset liikuntalajit olisivat työmatkapyöräily 11km per suunta sekä punttisali.
Punttisali löytyy työpaikalta sekä kodin vierestä olevasta uimahallista. Fillarilla työmatka kestää ihan yhtä kauan kuin millä muulla tahansa kulkuvälineellä. Molemmat lajit onnistuisivat siis tosi helposti.
Tämän hetken kunto on heikko, painoindeksi about 28. Ruokavalio on kunnossa, normaali toimistotyö ja muu liikunnallinen aktiviteetti aivan olematonta. Cooperin testissä voisin nykykunnolla juosta about 2000 metriä.
Mikä olisi sopiva määrä punttia ja pyöräilyä viikossa?
Pyöräily + puntti
3
178
Vastaukset
- Heitto:
Aloittaisin 2 x vko fillari ja 1 tai 2 x vko puntti ja nostaisin fillarointi kerrat 3 x melko nopeasti. Fillarilla sykemittaria vastaan pk alueella pl. yksi kovempi kotimatka viikossa. Yksi kotimatka lisäksi niin, ettei reitti ole ihan lyhyin.
Fillariksi joku ok. crossari. Sykemittariksi joku parempi multisport (esim. Polarin RCX 5 kadenssianturilla) ja harjoituspäiväkirjaksi aluksi ehkä mittarin valmistajan tarjoama softa. Firstbeat tms. olisi parempi, mutta sellaiset ovat kalliita ja niiden vaatimat huippumittari maksavat maltaita.
Tavoitteellisesta pyöräilystä kiinostuneelle Pyöräilijän käsikirja (ReadMe.fi) on ehdotun hankinta. Siinä on kaikki perusjutut.
Punttisalilla focus venyttelyyn ja yläkroppaan, niin homma on tasapainossa. - ukko kuntoon ry
Moikka
Ehdottamasi setti kuulostaa oikein soivalle kokonaisuudelle :)
Siinä on yksi kovempi treeni ja yksi pitkä treeni per viikko. oikein hyvä :)
Paljonko olisi sopiva pk-lenkki kaltaiselleni super turistille jolla on kunto ihan nolla? Paljonko pitäisi olla kovemmman lenkin syke, ettei vedä liika kovaa?
Maksimisyke on minulla about 185 ja ikä 35. - Alkup. Maantiepyöräi
Tuossa Pyöräilijän käsikirjassa on hyviä ehdotuksia siihen, miten kannattaa nostaa kilometrit ylös. Kun saan ehjän kauden ilman kremppoja, ovat omat sunnuntailenkkini noin 70km asfaltilla.
Periaatteessa nuo kynnysarvot pitäisi mitata, mutta paremmat sykemittarit antavat jonkinlaisen tuloksen. Itse käytän duunin kustantaman yksinkertaisen kuntopyörätestin antamia arvoja, jotka ovat riittävän lähellä oikeaa.
Joku pyöräilytapahtuma kannattaa ottaa tavoitteeksi ensi kesänä. Se motivoi mukavasti. Minun piti ajaa tänä kesänä Tour de Helsinki, mutta töiden takia se muuttui puolikkaaksi Myllyn pyöräilyksi. Noiden lisäksi on monia muitakin hyvin järjestettyjä tapahtumia kuten Pirkan pyöräily ja Botnia pyöräily jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481230
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55561
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462