Vaikein lyönti tenniksessä tuntuu olevan syöttö, jota ei ehkä harjoitella riittävän paljon. Pelissä syöttö onkin sitten pelkkä aloituslyönti, jolla ei tavoitellakaan suoraa pistettä tai mitään strategista aloitetta. Kuinka se siis tehdään:
Mailaote
Mailaotteena on suositeltavaa käyttää mannermaista otetta. Käyttämällä mannermaista otetta voit syöttää pallon samalla heitolla käyttäen erilaisia kierteitä. Mannermaisen otteen saat, kun asetat etusormen rystysen kädensijan päälle, levität etu- ja keskisormea sekä varmistat, että peukalon ja etusormen väliin syntyvä "V" on kädensijan yläsivun ja vasemman sivun välissä (oikea-kätisillä).
1. Perusasento
Vartalo sivuttain verkkoon, paino molemmilla jaloilla.
2. Pallon heitto
Suoralla kädellä suoraan ylös painon siirtyessä samanaikaisesti
taakse.
3. Pallon saatto
Heittokäsi osoittaa palloa, paino siirtyy eteen ja alas.
4. Syöttöasento
Selkä kääntyy lyöntisuuntaan, mailakäden olkavarsi ja heittokäsi samassa linjassa, maila ylhäällä, jalat koukistettuina ja paino siirtynyt eteen. Pyri pitämään jalat maassa.
5. Lyönti
Jalat ojentuvat, heittokäsi alas, hartiat kääntyvät lyöntisuuntaan ja vartalo kallistuu vasemmalle. Lyönnissä mailakäden kyynärpää ensin ylös, sitten lyönti, katse pallossa. Käsivarren painopisteen tulee olla lähellä olkapäätä niin kauan kuin olkalihakset kiihdyttävät käden liikettä. Lyönnin säteen tulisi olla mahdollisimman pieni (hitausmomentti, Inertia I= massa m x säde r2).
6. Osuma
Mailan lapa liikkuu kohti palloa 90 asteen kulmassa ennen osumaa ja kääntyy vasta osumavaiheessa kohti palloa. Lavan liikkuessa sivuttain saadaan liikkeeseen mahdollisimman vähäinen ilmanvastus (ilmanvastus F= pinta-ala A x nopeus v2 x kappaleen virtaviivaisuus k). Mailan asento suhteessa lyöntikäteen olisi oltava osumakohdassa mahdollisimman suora, ettei kiertmomentti olisi liian suuri (kiertomomentti M= voima F x painopiste l). Osuma vartalon etupuolella, jolloin saadaan siirrettyä vartalon paino lyönnin taakse (paino F= massa m x paino g, g= 9,8 m/s2). Yleensä kovakin lyönnin teho kilpistyy epäpuhtaaseen osumaan, muista siis katsoa palloa, jotta osuma saadaan mailan keskelle (sweet spot).
7. Saatto
Lyöntikäsi kiertyy oikealle tehostaen lyöntiliikettä (liikemäärä p= massa m x nopeus v), vartalon paino eteen ja alas (painopisteen siirto). Saatto vasemmalle puolelle, niin saat käännettyä hartiasi.
Ei riitä, että tietää miten se tehdään, on lisäksi harjoiteltava syötön rytmiä ja ajoitusta sekä saatava syöttö ruutuun - se vasta vaikeaa onkin.
syöttö ruutuun
mmmm
2
857
Vastaukset
- raksutiikeri
Noinhan se menee vaikka pelkästä tekstistä ei millään saa kovin elävää kuvausta...
- mmmm
... tenniksen tekniikkaohjeissa voitaisiin paremmin toteuttaa "show, don't tell" -periaatetta. Tarkoittaa siis sitä, että toimintaa kuvailtaisiin tarkemmin sen sijaan, että vain kerrotaan. Yksinkertainen ja paras ratkaisu ovat tietenkin videot tai kuvasarjat, mutta miten sama tehtaisiin pelkillä sanoilla? Enemmän tunnetta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305892Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144444Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403257IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522991Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391581- 711351
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2331227Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek101180- 791179