Hymy kertoi Miss Isoäiti 38v, ja hänen nuorikkonsa, 18v suhteesta ja kihlajaishaaveista.
-Palaute on yllättänyt meidät täysin, pari kertoo tuoreessa Hymyssä.
-Siwan kassaneitikin kannusti ja kertoi meidänkaltaisiamme ikäeropareja olevan paljon. Mutta on minua haukuttu lapsiinsekaantujaksikin. Se loukkaa syvältä, Janika kertoo Hymylle.
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/miss-isoaiti-38-ja-jani-18-loukkauksia-satelee
Mitäs mieltä olette tälläisestä ikäerosta on?
Onko hyvä että löytää sen oikean, vaikka olisikin ikäeroa?
Vai pidättekö suhdetta paheksuttavana? Jos, niin miksi?
-Palaute on yllättänyt meidät täysin, pari kertoo tuoreessa Hymyssä.
-Siwan kassaneitikin kannusti ja kertoi meidänkaltaisiamme ikäeropareja olevan paljon. Mutta on minua haukuttu lapsiinsekaantujaksikin. Se loukkaa syvältä, Janika kertoo Hymylle.
http://www.hymy.fi/tasta-puhutaan/miss-isoaiti-38-ja-jani-18-loukkauksia-satelee
Mitäs mieltä olette tälläisestä ikäerosta on?
Onko hyvä että löytää sen oikean, vaikka olisikin ikäeroa?
Vai pidättekö suhdetta paheksuttavana? Jos, niin miksi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ikäero on niin tapauskohtaista. Periaatteessa ikäeronne ei haittaa ollenkaan. Ainoa joka mietityttää, on se että mies on vasta 18. Hänelle ei ole ollenkaan ehtinyt kertyä kokemusta naisista,elämästä, työstä...Siinä mielessä voi olla kehittymätön aikuiselle naiselle. Toisaalta jotkut sen ikäiset voivat olla hyvinkin henkisesti kehittyneitä. Jos mies olisi vaikkapa 25 ja nainen 45, sanoisin että siitä vaan!!!
Paavolla ja Päivillä ikäeroa on 26 vuotta.
Saulilla ja Jennillä 29 vuotta.
Pekan ja Antonion kanssa paljon:
http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/uutiset/ulkomaat/ajankohtaista/2010/1025210.jpg
Niin että paljon vähemmän ikäeroa tällä pariskunnalla on!
Ei ne samanikäistenkään suhteet täydellisiä ole. Eikä samanikäistenkään suhteissa motiivit yhdessäoloon ole aina parhaat mahdolliset tai kaikkien hyväksymät.
PÄÄTELMÄ: mikäli pariskunta on itse tyytyväinen tilanteeseen, ei muiden pidä siihen puuttua tai ilmaista paheksuntaansa. Jokainen pitäköön huolen omista asioistaan.
Onnea uudelle pariskunnalle!
Aina jauhantaa samasta asiasta. Ikäeroja parien välillä on ollut iät ja ajat, niitä tulee myös olemaan niin kauan kuin maapallolla elämää riittää. Se on yhtä luonnollista tai luonnotonta kuin vaikka hengittäminen. Ihmiset ovat niin eritasolla henkisesti, jotkut ovat henkisesti kypsiä jo varhain ja jotkut eivät kypsy aikuisiksi sillä tavalla koskaan. Ei se fyysinen ikäero merkitse, vaan se mitä pään sisältä löytyy. Jos kahdella ihmisellä natsaa niin hienosti niin miksi parisuhteen pitäisi kaatua siksi että toinen on ryppyisempi kuin toinen ja enemmän elämää nähnyt?
Ja juu toki joillekin se fyysinen ikä on ylitsepääsemätön este suhteelle, joitakin karmii jo 5 vuoden ikäero, jotkut eivät välitä 30 vuodenkaan ikäerosta. Eri ihmisillä elämän arvot ovat erilaiset. Toki ikäeroja voi moni kammoksua jos niistä on epämielyttäviä ennakkokäsityksiä eikä kokemusta lähipiiristä.
Parisuhde on aina kahden ihmisen välinen asia, siihen ei ole kenelläkään muulla yhtään mitään oikeutta puuttua, jos se ei ole sitten ihan sairasta ja kohdistu alaikäisiin lapsiin. Esim. alle 16 vuotias jos seurustelee huomattavasti itseään vanhemman (10 v tai vaihemman) kanssa niin se on itsestänikin jo sairasta. Itse seurustelen itseäni 15 vuotta vanhemman miehen kanssa.
Ikäero taitaa olla nykyaikanakin vielä semmoinen tabu, tuottaa hämmennystä niinkuin vaikka homous, bi-seksualisuus tai transuilu. Vielä on hyvin pitkä matka siihen kun aletaan laajemminkin hyväksyä vanhempi nainen ja nuorempi mies-pariskuntia... kun ihmiset ymmärtäisi että ei se ole mitään hyväksikäyttöä jos molemmat ovat täysi-ikäisiä ja 100% itse vastaavat omista tekemisistään.
Hyvännäköinen pari. Miksi tuosta pitäisi tehdä numero?
Itsellänikin on "puuma", enkä ole koskaan elänyt näin onnellisessa parisuhteessa.
Miksi siitä Freshin salaatti mainoksesta syntyi niin kamala kohu vaikka mainoksessa oli n 40 v naisen ja 30 v miehen suhde?
Onko nyt vihdoin sallitumpaa myös naiselle olla nuoremman miehen kanssa?
"suurempi mysteeri onkin miksi näitä ikäeropareja ei sitten ole enemmän."
Kyllähän niitä on ja niitä on ollut koko ihmishistorian ajan.
Niistä vain ei tehdä numeroo.
Esim. 1,3 miljardia ihmistä, joista Suomessa n. 40.000, palvoo erästä tälläisessä parisuhteessa ollutta henkilöä. Muslimien jumala Muhamed meni nuorena naimisiin häntä huomattavasti vanhemman lesken kanssa. Perimätieto korostaa avioparin suurta ikäeroa. Muhamed oli parikymppinen ja vaimo n. 40 vuotias. He elivät onnellisena yhdessä vaimon kuolemaan saakka, seuraavat parikymmentä vuotta, saaden useita yhteisiä lapsia. Muhamad kunnioitti ja rakasti vanhempaa vaimoaan niin paljon että eli hänen kanssaan yksiavioisena.
Niin ettei sitä koskaan tiedä vaikka tästäkin pariskunnasta syntyisi uusi uskonto, joka saa miljardeja seuraajia?