Hän pilasi minut

Olin joskus kymmenkunta vuotta sitten nätti kolmekymppinen nainen.Tapasin elämäni rakkauden.
Nyt minusta ei ole jäljellä muuta kuin ruma kuori ja surullinen sisus.

Näillä vahva itsetuntoni muserrettiin:
*vitun ääliö
*vitun vammanen
*onko sun päässä vikaa?
*hanki itselles elämä!
*kato ittees peilistä!
*paskasilmä!
*vitun kusipää!
*sun naama roikkuu ja se tärisee kun sä kävelet,kato ittees peilistä!
*et sä kelpaa kenellekään ,ei kukaan tollasta huolis!
*kato,että olet häipynyt täältä aamuun mennessä ennenku herään,tää on mun talo!
*vitun huora,sä et mene täältä minnekään jos et ota kotieläimiä mukaan!
*puusilmä-idiootti!
*hahahahahaha!!vittu mä en kestä tota sun nauruas,hyi!
--->kahden viikon kuluttua:*mikset sä naura enää ollenkaan?
*vitun luuseri!
*Olen kertonut mun kavereille millanen idiootti sä oot!
*Mihin sinä muka käyttörahaa tarvitset kun olet kotirouvana kaiket päivät kotona?
*Miten sä muka kuvittelisit tulevas toimeen taloudellisesti ilman minua?
*Minua parempaa miestä et tule koskaan löytämään!(sanoi hän parin tunnin kuluttua varjonyrkkeiltyään kasvojeni edessä ja uhkailtuaan)

Tässäpä näistä kauheista sanoista osa.
Olen joskus pyytänyt,että haukkuisikin minua kavereilleen tai sukulaisilleen mieluummin kuin minulle päin naamaa.Tähänkin hän on sanonut,että eihän hän omille sukulaisilleen toki minua haukkuisi,mutta mielellään haluaisi haukkua minua minun sukulaisille....en ymmärrä.

Ollaan vuosien saatossa koitettu keskustella ja ratkoa tätä kauheutta ja aina kuulemma on kyse ollut vain siitä,että hänen mielestään olen jonkinmoinen "uhka",koska hän tuntee minun olevan tasavertainen kanssaan.???
Pikkuhiljaa hän on kyllä saanut itsetuntoni länään,joten en ole enää kovinkaan vahva.Yritän sinnitellä ,mutta en tiedä milloin romahdan kokonaan.
Olen todella surullinen,ja jopa vähitellen uskon olevani ruma luuseri,niin kuin hän on minun päähäni iskostanut.
Olen viraton ja tallattu ihminen jolla kukaan ei tee mitään.
16633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Et sinä ole ihminen, jolla kukaan ei tee mitään. Olet arvokas ja ainutlaatuinen yksilö, joka vain ole löytänyt sitä oikeaa ihmistä, joka voisi rakastaa sinua. Toivon, että vielä löydä. Muista kuitenkin, että Jumala rakastaa sinua. Käänny hänen puoleensa kaikissa asioissasi, mitä sinulla on nyt ja tulevaisuudessa. Näin saat rinnallesi vahvan auttajan ja rinnallakulkijan. Kaikkea hyvää sinulle.

Olet arvokas.

Äänestä

Aika masentavaa tekstiä mitä kirjoittelit. Pikkuisena vinkkinä voisin sanoa, että ota heti ero tosta paskaläjästä joka yrittää manipuloida sun elämääsi. Ei tuo ole oikeaa elämää ja tollaista kohtelua ei kenenkään pidä sietää.

Sulla on kuiteskin vielä elämää edessä eli miksi et siitä tahtoisi nauttia?

Äänestä

Miksi ihmeessä siedät tuollaista kohtelua? Miksi et ole lähtenyt jon ajat sitten?
Kuinka joku voi olla niin masokisti, että kymmenkunta vuotta alistuu tuollaisen henkisen väkivallan (ja fyysisellä väkivallalla uhkailun) alle?

Et sinä kyllä itsekään ole itseäsi arvostanut, kun jäit tuohon liittoon. Jos sinulla jossain sopukassa on vielä jotain omanarvon tunteen rippeitä jäljellä, niin kerää ne vähäiset kokoon, ja LÄHDE elämään ihmisarvoista elämää.

Äänestä

ihmeessä sä siellä vielä notkut?? Pakkaa kamasi ja eläimesi ja tee itsellesi palvelus - LÄHDE POIS.

Vain siten saat omanarvontuntosi ylös. Elämä on hyvä myös sinulle, mutta tuo mies ei ole.

Äänestä

Men turvakotiin ja äkkiä! Ero tuosta sairaasta tyypistä ja tarv.lähestymiskeilto...miten sä oletkin noin alistunut..? Olet arvokas ja ainutlaatuinen! Oikeus naisen ja ihmisarvoiseen elämään!

Äänestä

Tuo mies ei ole ihminen. Se on peto!

Vaatiiko laki, uskontosi tai jokin lukijoille tuntematon syy sinua olemaan tuon pedon pieksettävänä?

Tiesitko että Suomi on vapaa maa jossa jokaisella on oikeus ihmisarvoon? Siis sinullakin! Ole hyvä ja käytä oikeuttasi.

On totta että on niin paljon HELPOMPAA lojua vain tutussa tilanteessa vaika se olisi kuinka mätää. Vaatii aivan pikkuisen aloittavaisuutta ja selkärankaa (EI kovin paljon) siirtää itsensä pois tuostä mätäpesästä.
Vain ottaa kaikista tärkeimmät mukaan: syntymätodistus, passi, luottokortti ym. lailliset paperit,käteinen raha ja pari vaatekertaa.
JA vain poistua. Joko yhteiskunnan tarjoamaan apukotiin, vanhempien tai ystavien luokse väliaikaisesti.

Siitä se oma elämä alkaa. Elämä joka on jokaiselle lahjaksi annettu. Elämä joka on tarkoitettu kauniiseen ja hyvään, itseä ja yhteiskuntaa kehittävään.

Äänestä

Mies on selkeästi sadisti reppana ja sinä reppana kun kestit edes ensimmäiset pari hänen läppäänsä. Ei ole mitään järkeä ihailla psykopaatteja, ei vaikka heillä olisi rahaa.

Äänestä

Toisaalta tätä voisi katsella ja ajatella niin, että kun jotkut miehet väittävät, että vaimo on syypää siihen, että vinkkua kuluu ja alkolla ajetaan surua, murhetta ja huonoutta alvariinsa pakosalle, niin vähän sama juttu; miksi sinä otat vakavasti ja itseesi tuollaiset potaskat, kun hyvin tiedät, että asiat eivät niin ole kuin hän sanoo. Ryhdistäydy.

Itse antaisin tasan samalla mitalla takaisin, kuin olen tehnytkin. Alistusyritykset vaikuttivat meikäläiseen sillä lailla, että nousin vastarintaan ja rupesin näyttämään, että millään arvostelulla ja arvioinnilla ei ollut minkään laista pohjaa eikä todellisuutta. Minä todellakin hankin oman elämän ja mieäs kulkee siinä sivussa mukana - jos kulkee. Minä teen ja meen juuri niin kuin itse lystään, en kysy enkä pyydä lupaa. Ja kun millään sanomisella eikä nälvimisellä ole sijaa, se loppuu omaan tyhjyyteensä.

Äänestä

Mitä jos hankkisit sen vuokrakämpän ilman tätä herra hidalkoa.. mene sossuun ja pyydä apua että tarvitset asunnon väkivallan vuoksi koska tuo on pahempaa kuin musta silmä mäiskiminen.

Samalla ota ne lemmikkisi ja laita uusi pripaid nro käyttöön laita vanha laatikon pohjalle.. anna äijän jättää elämäsi rauhaan ja kun sieltä puolelta ei tule psykoottista materiaalia niin ymmärrät kuinka rauhallista elämä ilman häntä onkaan.

Et oo tuollaiselle edes suremisen arvoinen älä siis sinäkään sure häntä- hommaa jotain helppoa työtä joka on selkeesti tekemistä siivoaminen hlökohtaisena avustajan oleminen tms jossa tehdään jotain niin et mieti asioita töissä.

Älä mieti enää miten voit kamelionttina muuttua hänelle. ystävä hyvä muutu itsesi takia tuo miehesi on selkeesti hullu.

Äänestä

Tutustu ihmeessä
https://www.naistenlinja.fi/fi/julkinen/tietoa vakivallasta/

Pääsin itse yli moisesta Turvakodin terapian avulla ja löysin keinot tukkia toisen rumat puheet. Nyt menee hyvin, mutta se vaati siis minultakin työtä paremman eteen.

Vimia eteenpäin!

Äänestä

Heti pois tuollaisen ihmisen läheltä! Tiedän mitä puhun, olen kokenut saman. Mies tuhosi minut sisältä, hiljaa, ajan kuluessa...kunnes huomasin elämänilon kadonneen, sain fyysisiä oireita, aloin voida kaikin tavoin pahoin.
Ratkaisu tuli vasta sitten, kun hän jostain syystä lakkasi pitämästä yhteyttä (emme siis asuneet yhdessä, luojan kiitos). Hänellä oli joku toinen.
Mutta vasta nyt, ajan kuluttua näen kuinka voimaton olin itse lähtemään. Ja minä olen mielestäni (ja monen muunkin mielestä) ihan hyvännäköinen nainen, hellä ja hauska. Kaikki se herkkyys kääntyikin mua vastaan. Hän kaivoi heikkouteni ja iski ne vasten kasvojani.
Lähde vielä kun voit! Hae kaikki mahdollinen apu. Mutta irti et pääse ennen kuin itse sitä TODELLA haluat!!!

Äänestä
  • Sietäisitkö tuollaista "ystävää", ja mikä olisi silloin ystävän ja vihollisen ero? Mitä niin ihmeellistä annettavaa hänellä on, että se korvaisi kaiken inhottavuuden? Lieneekö hänellä myös alkoholiongelmaa? Se on sellaista huuhaa-haahuilua helposti koko suhde silloin, puheita myöten. Muistelet varmaan, miten ihanaa oli silloin joskus kun rakastuitte. Ulkopuoliselta ei tietysti liikene muuta kuin vähän oksennusta, kun tuota suhteen irvikuvaa ajattelee. Etkä sinä ole meitä huonompi.

    Äänestä

Miksi helkkarissa alistut tuollaisesti käytäytyvän miehen kanssa asumaan saman katon alla????
Ei nykyaikana kenenkään ole pakko nöyrtyä tuollaisen "hullun" kohteluun omassa kodissaan.
Etkö tajua, että miehesi on kipee päästään.
Mä olisin lähtenyt ja välittömästi suhteesta livettiin, jo ensimmäisen haukkumavirkkeen jälkeen!

Äänestä

Ole fiksu. Lähde, äläkä katso taakse. Poista numerot muistista, vaihda liittymä ja laita se salaiseksi. Jätä kaikki taakse. Puolivuotta-vuosi, niin elämä alkaa taas hymyillä...Montakymmentä vuotta ihkua elämää edessä.

Äänestä

Jos miehesi ajattelee noin kannattaa kysyä, minkä ihmeen takia hän on/oli kanssasi?

Äänestä

Et ollut kovin vahva kun et puolustanut itseäsi etkä jättänyt sitä idioottia.
Jokaisen fiksun pitäis tajuta et jos mies haukkuu vaimoaan tai tyttöystäväänsä niin pitäsi ottaa eroi samantien. Olet myös tymä kun kuvittelet et tollasen miehen kanssa voi keskustella järkevästi. Kato kuule peiliin ja jätä se mies jo tänään jos lunnioitat itseäsi edes hiukan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


entinen hyvä kirjoitti:

Olin joskus kymmenkunta vuotta sitten nätti kolmekymppinen nainen.Tapasin elämäni rakkauden.
Nyt minusta ei ole jäljellä muuta kuin ruma kuori ja surullinen sisus.

Näillä vahva itsetuntoni muserrettiin:
*vitun ääliö
*vitun vammanen
*onko sun päässä vikaa?
*hanki itselles elämä!
*kato ittees peilistä!
*paskasilmä!
*vitun kusipää!
*sun naama roikkuu ja se tärisee kun sä kävelet,kato ittees peilistä!
*et sä kelpaa kenellekään ,ei kukaan tollasta huolis!
*kato,että olet häipynyt täältä aamuun mennessä ennenku herään,tää on mun talo!
*vitun huora,sä et mene täältä minnekään jos et ota kotieläimiä mukaan!
*puusilmä-idiootti!
*hahahahahaha!!vittu mä en kestä tota sun nauruas,hyi!
--->kahden viikon kuluttua:*mikset sä naura enää ollenkaan?
*vitun luuseri!
*Olen kertonut mun kavereille millanen idiootti sä oot!
*Mihin sinä muka käyttörahaa tarvitset kun olet kotirouvana kaiket päivät kotona?
*Miten sä muka kuvittelisit tulevas toimeen taloudellisesti ilman minua?
*Minua parempaa miestä et tule koskaan löytämään!(sanoi hän parin tunnin kuluttua varjonyrkkeiltyään kasvojeni edessä ja uhkailtuaan)

Tässäpä näistä kauheista sanoista osa.
Olen joskus pyytänyt,että haukkuisikin minua kavereilleen tai sukulaisilleen mieluummin kuin minulle päin naamaa.Tähänkin hän on sanonut,että eihän hän omille sukulaisilleen toki minua haukkuisi,mutta mielellään haluaisi haukkua minua minun sukulaisille....en ymmärrä.

Ollaan vuosien saatossa koitettu keskustella ja ratkoa tätä kauheutta ja aina kuulemma on kyse ollut vain siitä,että hänen mielestään olen jonkinmoinen "uhka",koska hän tuntee minun olevan tasavertainen kanssaan.???
Pikkuhiljaa hän on kyllä saanut itsetuntoni länään,joten en ole enää kovinkaan vahva.Yritän sinnitellä ,mutta en tiedä milloin romahdan kokonaan.
Olen todella surullinen,ja jopa vähitellen uskon olevani ruma luuseri,niin kuin hän on minun päähäni iskostanut.
Olen viraton ja tallattu ihminen jolla kukaan ei tee mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu