Hyvä arkipartavesi keski-ikäiselle miehele?

Mikäköhän olisi sopiva arkipartavesi keski-ikäiselle miehelle? Ei pitäisi HAISTA niin vahvasti, että silmät kirvelevät ja "kettuja tapettiin kotopuolessa laimeemmilla myrkyillä" -periaate. Maksaa saisi jonkun verran, mutta ei ihan hirveästi. Olen noita erilaisia ostanut ihan sokkona, noita kun aikansa haistelee kaupassa on pää jo niin sekaisin, että ostaa jonkun vaan, että pääsee kaupasta ulos. Sitten itselä ja ympäristöllä on hommia totuttelemisessa, tai koko kannu jää hyllylle härskiintymään. Semmoinen reipas, mutta samalla miellyttävä, ehkä hieman "sensuelli" peruspartavesi olisi hakusessa. Ei liian vahva tai imelä, kun en ole mikään "kalsari-konsulentti" jotka erottaa hajusta jo pitkälle. Joskus olen käyttänyt partavetenä jopa ns. kolinaa, ( Eau de Gologne ) mutta siinä on se spriin laimea tuoksu, ja koko äijä haisee parturille kun sitä käyttää, vaikka partavetenä toimii sinänsä hyvin.

Sofistikoituneiden nenien neuvoista kiitos!

t. Pentti

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Ei pidä löträtä liikaa. Vika ei ole partavedessä jos haisee liian vahvalta. Pieni pisara riittää yleensä hyvin koko päiväksi jotain laadukasta partavettä.

    • Mun mielestä perus-partavettä pitäisi pystyä levittämään koko ajellun leuan alueelle, eli siihen tarkoitukseen, johon se on tehtykin. Erilaiset parfymit yms. tiukat sprayt ovaty sitten asia erikseen. Esim. jo joku Tabac leikkaa ilmaa niin, että hengitys salpautuu, vaikka pitäisi olla aika perus-partavettä...

    • Miksi partavettä?

      Jos haluat tuoksahtaa hyvältä etkä "hoitaa kasvojasi", miksi ihmeessä ostaisit partavettä? Miksi sitä ylivahvaa tuoksua pitää lotrata naamaansa? Sanotaan, että partavesi supistaa huokosia ja "hoitaa" jotenkin, mutta se on ihan puppua - on vaan keksitty miehille kosmeettinen tuote, jota heidän oletetaan käyttävän luontevassa tilanteessa eli parranajon jälkeen. Jos jotain hyötyä näiltä voimakkaasti tuoksuvista ja pahalta maistuvista after shave -aineista haluaa, voisi after shave -balsami olla sellainen, tosin mikä tahansa kosteuttava perusvoide ajaa saman asian ja tuoksun voisikin sitten suihkauttaa Eau de toilettena vartalolleen. Näin ei tarvitsisi kärsiä liiasta kärystä. Ei itsen eikä mahdollisesti naisen tarvitsisi haistella eikä maistella jotain naamalle roiskittua väkevää kemikaalilitkua.

      Eli osta se EdT mieluummin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      184
      6218
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4703
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      66
      4291
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2205
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      133
      1584
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      50
      1508
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe