aviorikos(pettäminen) olisi hyvä kirjata rikoslakiin ja siitä kunnon rangaistus aviorikoksen tehneelle. Myöskin loppuiäksi leima otsaan, joka ilmoittaa ihmisen syyllistyneen moiseen.
Hyötyjä olisi suunnattomasti: ilmeisesti tämä vähentäisi avioliitossa olevien syrjähyppyjä. Katkeruuksien aiheuttamat turmat vähenisi ja lopuksi saman henkisyys näkyisi ensisilmäyksellä otsasta ja baarikärpästen ei tarvitsisi arvuutella keneltä "irtoaa"
Hyötyjä olisi suunnattomasti: ilmeisesti tämä vähentäisi avioliitossa olevien syrjähyppyjä. Katkeruuksien aiheuttamat turmat vähenisi ja lopuksi saman henkisyys näkyisi ensisilmäyksellä otsasta ja baarikärpästen ei tarvitsisi arvuutella keneltä "irtoaa"
Vastaukset 6
Vanhimmat
On suuri virhe että aviorikos on poistettu lainsäädännöstä. Nyt mennään yhä syvemmälle pakanuuteen kaikessa muussakin. Moraalista selkärankaa omaamattomat ihmiset tarvitsee lain, laittomuudesta ei tule mitään hyvää tulevaisuudessakaan. Suomi ei ole enää sivistysvaltio.
Valtiolla ei ole mitään oikeutta puuttua kenenkään parisuhteeseen, joten aviorikos -käsitteen palauttaminen lainsäädäntöön olisi paluuta kyttäysyhteiskuntaan. Tavat eivät taatusti muuttuisi, sitä vaan jouduttaisiin selittämään vieraille ihmisille, ketä on pannut ja miksi. Jos kaksi aikuista ihmistä yhteisestä halusta päätyvät samaan vuoteeseen, se ei kuulu kenellekään. Ei edes heidän mahdollisille puolisoilleen, koska kukaan ei omista ketään. Mutta koska nämä ovat vahvasti tunneasioita kuitenkin , niin tietysti olisi syrjähyppy tai salasuhde hoidettava hienotunteisesti. Mutta ajatus, että aikuisien välisestä seksistä joutuisi vastaamaan oikeudessa, on ihan älytön, mahdoton, tyhmä ja vastenmielinen.
Kyllä helvetti soikoon kuuluu puolisolle, jolle on avioliittovalan tehnyt. Eikä kysymys ole omistamisesta, millään muotoa! Kunnioituksesta, moraalista, arvostuksesta vaikka ihan aluksi. Puolisolla on oikeus tietää millaisen ihmisen kanssa elämänsä jakaa. Jos siihen ei kykene olisi suotavaa pysyä sinkkuna ja mahdollisimman kaukana kenestäkään, joka on JO parisuhteessa.
Puolisolla on tottavie oikeus päättää omasta elämästään ja siihen kuuluu myös päätös haluaako olla avioliitossa huoran tai huoripukin kanssa! Pettävä päättää puolison puolesta aloitettuuaan huoraamisen, seläntakana panemiset, petetyllä ei ole silloin mitään mahdollisuutta päättää omasta elämästään. Mikä erityinen oikeus pettäjällä on "omistaa" puolisonsa jä käyttäytyä kuin puoliso olisi kykenemätön päättämään omista puolestaan?!!
Tuollainen ajattelutapa on täysin empatiakyvyttömän ja itsekeskeisen pettäjän vastenmielistä ajatuksenjuoksua!
Puhut kyllä täyttä pötyä. Että ihan hienotunteisesti hoidettava ja salattava? Oksettavaa! Likainen valehtelu ja itsekäs peli se on. Ei puolison tarvitse sietää mitään tuollaista. Puolisolla on ihmisoikeus, hän ei näes ole lelu.
Ette nyt tajunneet pääpointtia. Parisuhde on nimensa mukaisesti kahden ihmisen välinen juttu. Suhteen elementtien toimivuus tai toimimattomuus eivät ole asioita, joita pitäisi käsitellä oikeudessa. Jos jompikumpi käy ns. vieraissa, niin se on tasan sen toisen osapuolen päätetävissä, haluaako jatkaa parisuhdetta - olettaen, että salapano tulee ilmi, sillä jos ei tule ilmi, niin ei tarvitse myöskään ratkoa , jatkaako vaiko ei.
Jos naapurikyttäyksen tai muun perusteella ns. pettävä osapuoli jää kiinni ja mennään rikoksesta oikeuteen, niin se on yhteisön sekaantumista kahden ihmisen asioihin. NS. petetty osapuoli ei läheskään aina halua julkista selvittelyä perheen asioille. Tätä jos mitä pitää kunnioittaa. Ja lainsäätäjä onkin kunnioittanut, koska aviorikos on laista poistettu.
Joten jäitä hattuun vouhottajat :)
Avioliittoa koskeviin säädöksiin voi saman tien sitten kirjata myös muun avioliitossa tapahtuvan toista vastaan rikkomisen ja rangaistukset sitä myöden. Samalla tavalla "jalkapuuhun" avioliitossa fyysistä tai henkistä väkivaltaa käyttävät kus'piät, perheen rahavarat tuhoavat peliriippuvaiset, itsekkäästi omaan uraan tai harrastuksiin keskittyvät puolison/perheensä laiminlyöjät... Lista on lähes loputon - ihmettelen, miksi fyysinen pettäminen nostetaan aina kaiken muun yläpuolelle, vaikka puolisoa voi loukata syvästi ja pitkäkestoisesti monilla muillakin tavoilla!
Tämän aloituksen perusteella voimme siis päätellä, että puolisolleen voi olla aivan rauhassa miten veemäinen hyvänsä, kunhan ei vaan kaadu vieraan kanssa sänkyyn?