Nyt olisi kakkospyörä hakusessa. Ja koska täällä tuntuu cc-pyörät olevan kovinkin suositeltuja kamppeita, niin saisinko hyviä vinkkejä hintaluokassa noin 1500€? Olen katsellut ko pyöriä jo netistä ja tiedän suunnilleen mitä haen, mutta haluisin kuulla myös teidän mielipiteenne hyvistä vaihtoehdoista. Levyjarrut olisivat plussaa valinnan kannalta.Ja fixi ei sitten ole vaihtoeto.
Cyclocross hakusessa
Kakkoseksi
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mielelläni ottaisin myös vastaan vinkkejä mistä sen "hyvän" voisi myös ostaa. Runkokoon pitäisi olla noin 56cm luokkaa.
Suositukset ovat hyvin pitkälle makuasioita.. Mutta itse tykkään CC:ssä Sramin kahvoista ja tuossa hintaluokassa saisi jo kertakaikkisen hyvin toimivan Sram Apex-sarjan.
Miten olisi Cicli B? Apex-sarja, levarit ja ainakin omaa silmää miellyttävä hillitty ulkonäkö. http://www.pyorahuolto.com/show.php?type=maantie&id=38
Myös Campaa kannattaa miettiä osasarjana. Velosportilla oli tuohon hintaan Bassoa Velocella, mutta ne ovat heidän sivujensa mukaan loppu.
Itse ajan rospuuttokeleillä Spessun Tricross singlellä. Alurunko on selälle kova, mutta kuitu haarukka kyynärpäille mielyttävä.
Tuo Cicli B on epähuomiossa lipsahtanut minulta täysin ohi. Vaikuttaa hyvin mielenkiintoiselta vaihtoehdolta.
Spessun Tricross Comp on yhtenä vaihtoehtona listallani.
Itselleni hankin kolmisen vuotta sitten spessun tricross sinkulan ympärivuotiseksi kakkoseksi, kun luin vastaavan compin voittoarvostelut fillarilehdestä. Haarukat riittävän avarat, että saa lokarit ja leveämmät nastarenkaat alle, runko ei turhia notku ja ajotuntuma erittäin rauhallinen, suosittelen spessua. Rossanolla myös hyviä pyöriä ja tuo cibli on hiton hyvännäköinen ja varmasti toimiva peli!