Siis olen 31 vuotias kotiäiti, sairastan reumaa ja liikkuminen on nolla kun paino on 120kg. 2 lasta pyörii ympärillä, 3v ja 1v 7kktta.
nyt olen liittynyt kalorilaskuriin ja aloittanut laihdutuksen viime viikolla.
Kovasti tukea tarvisin ja olisi kiva löytää muita samankokoisia ihmisiä jotka aikovat lahduttaa samaa määrää suunnilleen.
Olisi kiva tänne käydä kirjoittelemassa kuulumisia!!
Kirjoitelkaapa omista laihdutuksistanne.
Minä siis 168cm ja 120kg. laihtua pitäisi että jaksaisi joskus palata töihin!!
nyt olen liittynyt kalorilaskuriin ja aloittanut laihdutuksen viime viikolla.
Kovasti tukea tarvisin ja olisi kiva löytää muita samankokoisia ihmisiä jotka aikovat lahduttaa samaa määrää suunnilleen.
Olisi kiva tänne käydä kirjoittelemassa kuulumisia!!
Kirjoitelkaapa omista laihdutuksistanne.
Minä siis 168cm ja 120kg. laihtua pitäisi että jaksaisi joskus palata töihin!!
Vastaukset 180
Vanhimmat
Itselläni on pituutta 167, ja paino on tällä hetkellä karmaisevat 137 kg - ja tässä vaiheessa olen jo muutaman kilon pudottanut - tavoitteena on nyt alkuun vain, että paino pysyisi laskusuunnassa, haaveena kyllä on päästä alle 100 kg:n, ja enemmänkin.
Käytän Painonvartijoiden pistelaskua, jolla olen ennen pudottanut onnistuneesti, kilot vain tulivat takaisin korkojen kera, kun lopetin pistelaskun (arvaa vaan, ottaako päähän!). Yritän ruokavalion lisäksi käydä kävelyllä ainakin muutaman kerran viikossa, välillä sujuu paremmin ja välillä huonommin...
Mutta tsemppiä sinulle painonpudotukseen, näillä kiloilla ei voi muuta kuin uskoa itseensä, että elämänmuutos on mahdollista :).
Usko on tärkeä asia . Pienet onnistumiset ruokivat jatkamaan. Itse painoin 5 vuotta sitten noin 146 kg. Aloin tehdä pieniä valintoja . Ensin salaattia lautaselle sen jälkeen muu ruoka. En ottanut lisää ruokaa ja huomasin kyllä ensinmäisellä annoksella pärjäsin. Söin keittiössä en TV ääressä. Aloin syödä lounaan ja päivällien vaikka ei ollut nälkä. Aloin kävelemisen hitaasti , mutta pitkä kestoisia lekkejä. Muista ystäväpiiristä kun joku sanoin " Oletko alkanut laiduttamaan näyttää siltä että kasvosi on hoikistunut.Nyt tällä viikolla - 37 painoa pudottaneena. tuli ystävä menneisyydestä vastaa . Ensin hän joutui kysymään olenko sama henkilö.
Sitten tämä henkilö sanoi" kyllä olet laitunut , sinusta on tullut hyvän näköinen ja näytät niin raikkaalta". laihdutusta on viellä jäljellä 25 kg . mutta edellä mainitulla naisen sanoila jaksaa taas uskoa itseeni. jaksaa ja uskoo niin minäkin
Onnittelut sinulle hienosta päätöksestä! Tärkein askel on otettu, ja nyt tarvitaan vain aikaa ja sitkeyttä. Ihan samaa matkaa en voi kanssasi kulkea, sillä aloitin oman painonpudotusprojektini jo puolitoista vuotta sitten, mutta seuraan kiinnostuneena sinun edistystäsi. Toivottavasti tulet päivittämään kuulumisiasi tänne usein.
Minun painoindeksini oli suurimmillaan 43, ja tällä hetkellä se on 27. Ikää on 46 vuotta. Lapsia minulla ei ole, eikä reumaakaan, mutta niiden sijaan on kissa, kissa-allergia, aikuistyypin diabetes ja krooninen sydänsairaus. Laihdutuspäätökseni tapahtui siis terveydellisistä syistä - tilanne oli vähän kärjistäen se, että joko lähtevät läskit tai sitten henki. En oikeastaan itsekään uskonut, että pystyisin laihtumaan, mutta niin siinä vain kävi, hitaasti mutta varmasti. Nyt on lähtenyt 40 kiloa ja normaali BMI on enää muutaman kilon päässä. Uskon, että sinäkin onnistut, kunhan et luovuta. Tsemppiä!
Minä olen ollut toista viikkoa 800 ckal päivässä.5kg on lähtenyt. ylipainoa on reippaasti mullakin. 153/75. Kova työ saada kilot pois,mutta treveys syistä on vaan tehtävä. Verenpainetauti on jo ja diabetes kolkuttelee ovella. nyt on kerrankin sisu kaulassa,olen yrittänyt vaikka kuin monesti,mutta aina mennyt mönkään. Joka toinen viikonloppu pidän herkuttelupäivän. Tänään teki mieli vaikka mitä kun muut perheenjäsenet mässäilivät!taistellaan yhdessä kiloja vastaan.kertoo kuulumisia,miten olette onnistuneet.
hei vaan kaikille!!
Taas yksi epäonnistunut viikonloppu takana ja vietettiin pikkujoulua niin tulisyötyä ja juotua ihan liikaa. että överiksi meni laihdutukset.
nyt taas itseään otettava niskasta kiinni ja alettava alusta. paino siis ei tippunut ole vaan 120 ollaan vaan mutta haluan vaan uskoa että pystyn vielä itseni hillitsemään ja laihtumaan.
Täällä olisi yksi pullukka myös. Ikää on 29, pituutta 168 ja painoa oli laihduttamaan lähtiessä 116kg, eli samoilla linjoilla mennään aloittajan kanssa :) Mulla ei ole lapsia.
Olen nyt viikon ollut laihiksella, laskenut kaloreita ja kiinnittänyt huomiota raaka-aineisiin. Tänään kävin vaa'alla ja näytti 114kg, eli kaksi kiloa olen saanut pois. Mulla on kaksi koiraa että ulkoiltua tulee pakostakin. Hävettää myöntää mutta olen vaan käynyt pyörähähtämässä ulkona usein aikaisemmin, enkä niinkään lenkittänyt koiria. No, siihenkin on tullut muutos. Tänään aamulenkki oli 30 min. Muutenkin olen lisännyt liikuntaa, ja tarkoitus olisikin treenata ainakin 5pvä/viikko. Katsotaan että miten käy :)
Tsempataan toisiamme ja annetaan läskeille kyytiä!
toi koira on hyvä juttu! meideän koira jouduttiin edellis kesänä lopettaan niin siitä alkoi lisää lihominen kun ei tarvinnut lenkillä käydä. kyllä se koira olisi kiva niin olisi pakko mennä lenkille.
nyt taas tänään aloin kalori laskennan että paino laskisi. ei tuu muuten mitään. Viikonloppu meni ilman laskentaa niin heti meni överiksi että kyllä mulla täytyy olla joku kontrolli juttu etten syö tolkuttomasti kaikkee!!
Ilta syöjä olen aika paha, en tiedä miten teillä toisilla??
Mulla pituutta 160cm ja painoa noin 100kg, heittelee 98-102 välillä, nyt en ole hetkeen käynyt vaa'assa mutta eiköhän se tuossa main ole edelleenkin. Mulle tuli 20kg lisää painoa alle kahdessa vuodessa. Suurin tekijä oli pahat univaikeudet, jonka seurauksena en jaksanut tehdä mitään mutta söin kuten ennenkin, ja sitten illalla tuli litkittyä pari siideriä tai lonkeroa vielä lisäksi. Viime keväänä sain univaikeudet hallintaan ja kävin jopa kuntosalilla jonkun aikaa ja painon nousu pysähtyi. Muutin toiselle paikkakunnalle enkä ole vielä salikorttia hommannut millekään salille. Työmatkaa mulla on noin 3km ja aluksi sen kävelin mutta nyt olen säiden kylmettyä vähän laiskistunut... Herkkuja en juuri syö mutta koska olen laiska, syön silloin tällöin valmisruokia (joista mun mahani ei edes tykkää joten ihan hullua niitä syödä) ja olen taas palannut siihen siiderin/lonkeron lipittämiseen... Joka pitäisi kyllä lopettaa koska niissä on älyttömästi kaloreita!
Ongelmana mulla on se motivaation ylläpitäminen ja liikunta jota harrastan aivan liian vähän. Tarvitsisin jonkun mua potkimaan, mutta uudella paikkakunnalla en ole vielä saanut sellaisia kavereita joiden kanssa voisi lähteä liikkumaan. Ja kun tykkään liikkua yksin niin sitten päädyn sohvalle sen lonkerotölkin kanssa. Kotoa löytyy Gymstick ja tanssipeli, kun vaan SAISI AIKAISEKSI!!! Miten h-tissä se voikin olla niin vaikeaa?? Tuohon kun keksisi jonkun keinon niin laihdutus onnistuisi, koska mun perusruokavalio on ihan ok niitä valmisruokia lukuunottamatta. Syön siis paljon kasviksia ja käytän vain täysjyvätuotteita, herkkuja en syö kovinkaan usein. Karppaamista kokeilin, jonka tuloksena lihoin, joten mulle se ei sovi lainkaan. Ennen univaikeuksia ja painon nousua näihin katastrofaalisiin lukemiin olin Kiloklubissa mutta kun ei vaan jaksanut sitäkään enää... En tiedä mitä oikein keksisi että jaksaisi sen 40kg tiputtaa, tai edes niin että paino alkaa 6:lla!
Hei,
Itse myöskin olen sairaalloisen ylipainoinen ja nyt tosiaan haluan muuttaa tapani. En kestä ajatusta jos en lasta saisi ikinä, joten nyt olen päättänyt onnistua. Olisi mukava saada täältä vertaistukea. Tuetaan toisiamme ja kevennytään siinä samalla. Itse olen useasti pyytänyt apua terveyskeskuksesta, mutta tuntuu, että siellä vähätellään vaan asiaa. Kuukautisia minulla ei ole ollut useisiin kuukausiin ja toivon, että myös ne palaisivat tämän painon laskemisen myötä.
heippa vaan taas kaikille!!!
olisi kyllä hienoa jos samat ihmiset rupeisivat tänne kirjoittelemaan kuulumisiaan. minä nyt ainakin kirjoitan kun olen tämän aloittanutkin.
Rijo tsemppiä nyt sinulle uudelle paikkakunnalle, mihin päin suomea muutit?? itse olen asunut tällä satakunnassa 10 vuotta ja edelleenkään en ole kunnon (ystäviä) saanut. lasten kanssa käydään kerhoissa ja noin mutta ei vaan. liikkuminen on minullakin todella hankalaa ja sitähän pitäisi saada mutta eipä auta kun paikat rutisee. Tiedoksi muuten kaikille että meikäläinen kaatui heti ekoilla liukkailla kun olin pitkästä aikaa kävelyllä sauvojen kanssa ja ihan selälleen menin ja polvi naksahti ja ei ole ollut nyt 3 viikkoon kunnossa että se siitä liikkumisesta.
Minjuskalle kanssa tsemiä nyt laihdutukseen. ei voi kaiketi tulla raskaaksi jos ei ees ole kuukautisia mutta en ole kyllä asiantuntija. Itselläni ollut molempien lasten jälkeen tosi sekaisin mutta tulee kumminkin ja ne on kyllä tosi niukat kun syön epillereitä. mutta tsemiä että tulisit joskus raskaaksi. itse tulin aika hyvin molemmilla kerroilla vaikka ylipainoinen olen ollutkin.
Eilen meni kalorilaskut hyvin ja tänään taas uusi päivä ja aloitus. kaikille paljon tsemppiä päivään!!!!!!
Muutin Savoon, Hämeestä. Olen asunut siellä sun täällä joten en hirveästi edes vaivaudu yrittämään ystävystymistä. Opiskeluaikojen jälkeen parille paikkakunnalle on jäänyt ystäviä joihin olen yhteydessä. Enkä tiedä asunko täällä enää ensi syksynä ja viihdyn parhaiten itsekseni muutenkin.
Mä tarttisin todella jonkun tsempparin, vaikka vain puhelimitse joka soittaisi tiettynä aikana ja karjuisi että NYT SE PERSE YLÖS SIELTÄ SOHVALTA!! kun ei muuten näköjään mitään tapahdu... Mun kavereista ei siihen ole eikä mikään lässytys tehoa muhun. Nyt en ole valmisruokia syönyt melkein viikkoon (WOOHOO) ja tänään aion kävellä kotiin töistä!
Tsemppiä muillekin!
Hei kaikille!
Minäkin liityn tähän keskusteluun :)
Itsellä kanssa sairaanloisesti ylipainoa, eli BMI on yli 40 ja pituutta noin174 cm..
Oma innostus lähti valokuvasta, jonka näin itsestäni ja ajattelin että näytänkö tuolta?! Se potkaisi kovaa persauksille, ja heinäkuun lopusta on tullut hyvin säännöllisesti kuntoiltua ja syötyä eri tavalla kun ennen. Liikuttua tulee noin 6 krt viikossa, vaikka aluksi piti hiukan keveämmin aloittaa, tämä on vaan vienyt mukanaan. Uimassa käydään 4 krt viikossa ja sen lisäksi jos en käy uimassa, on kotona kuntopyörä. Uintia harrastetaan kerralla noin tunti ja kuntopyöräilyä noin 45 min.
Molemmilla tavoilla saa kivasti hien pintaan ja sykkeen nousemaan.
Aluksi se liikunta voi tuntua tylsältä, mutta lääkäri vinkkasi että kun endorfiinit lähtee liikkeelle niin sitten se liikunta maistuu :) ja tuntuu mukavalta!
Ruokailuun on miehen kanssa kiinnitetty aika tarkkaan huomiota, ei valkoisia vehnätuotteita, ei valmiaterioita tms. hamppareita. Tehdään normaalia kotiruokaa, ja syödään kohtuu kokoisia annoksia ja sopivin välein, jotta ei ole karmiva nälkä ja siten tule hotkittua tolkutonta määrää jotain ei niin järkevää.. Päivittäin pari litraa vettä ja kaurapuuroa aamupalaksi, näin lähtee ainakin päivä käyntiin!
Viikossa ollaan annettu lupaa että yhtenä päivänä saa hiukan herkutella, mutta ei muuten.
Olen huomannut, että housut roikkuu ja aloituksen jälkeen on jo yhdet pienemmät housut ostettu, jotka alkaa käydä pikkuhiljaa liian isoksi!
Samalla kun kuntoilen ja syön järkevämmin, pidän kirjaa mitä syön, kuinka paljon ja kuinka paljon liikun. Niitä on "mukavaa" katsoa jälkeen päin, ja siten potkia itseään eteenpäin.
Kaikille tositositosi paljon tsemppiä, tää on vaikeeta mutta onnistuminen tuottaa mieletöntä mielihyvää!
Hei kaikki,
Mukavaa kun saadaan lisää laihduttajia tähän ryhmään :)
Tänään aamupäivä meni siihen että hoidin kaupungilla asioita, kotiin tullessa n.klo 11 ei vielä ollut nälkä (olin syönyt hyvän proteiinipitoisen aamiaisen) mutta kyllä huomasin että en ollut vielä lenkkeillyt ollenkaan tälle päivälle. Koiriakaan en aamulla lenkittänyt, se oli isännän vuoro tälläkertaa. Heti kun pääsin kotiin niin moikkasin koirat ja vaihdoin treenivaatteisiin ja hyppäsin crosstrainerille jolla jaksoin 20 min, sen jälkeen lihastreeni (mm. vatsalihaksia) 10 min ja 6 min venyttelyä. Ihana purkaa energiaa ja kuunnella samalla radiota, tuntuu hyvältä ja hiki lentää :D Aion treenata tolleen porrastetusti tulevaisuudessakin, lisään vain aikaa sitä mukaa kun kunto kasvaa.
Juuri söin lounaan ja nyt maistuu kupillinen virheää teetä :) Tässä olisi tunti omaa laiskotteluaikaa koneen äärellä tai jotain muuta puuhaten ennenkuin lähden viemään koirat ulos puolen tunnin lenkille.
Kaupungilla tuttu kysyi että olenko laihtunut, ja naureskellen sanoin että joo kaksi kiloa mutta eihän se nyt voi näkyä. Kovasti väitti että kasvot näyttävät kaposemmilta. Tuli hyvä mieli :) Tämmöset pikkuasiat antavat kovasti puhtia.
Niin tuli muuten tässä vielä mieleen että mulla todettiin kilpparin vajaatoiminta puolisenvuotta sitten, ja se on vaikuttanut painoon. En kyllä väitä ettenkö olisi ylipainoinen jos ei sitä olisi, koska olenhan kuitenkin kauhea mässyttäjä.
Rijo: Mulla on kanssa motivaation kanssa vähän ongelmia. Mutta olen myös huomannut että vaikeinta on se ensimmäinen askel. Se kun on otettu niin seuraava on jo paljon helpompi. Mä voin huutaa tällä palstalla sulle että mene ulos ja liiku. Jo tänään! KUULUUKO?! :D
Minjuska: Kyllä sä onnistut laihduttamaan, ihan varmasti :) Sulla on vielä tosi hyvä motivaattori. Itselläkin on raskaustoiveita ja olisi hyvä senkin takia laihduttaa ensin.
Aapseli: Wau, oot todella hyvin saanu homman käyntiin! Mua tsemppaa kauheasti kun luen tollasia onnistumistekstejä, tulee sellanen olo että jos sinä pystyt niin varmasti minäkin :)
Kertoilkaas kuulumisia, olisi mukava kuulla tän päivän fiilikset :)
Mulle taas ensimmäinen askel ei tuota mitään ongelmia, lähinnä se kymmenes askel tökkii :) Mulla aina aluksi on motivaatiota, mutta se ei kestä riittävän kauan. Mä joitakin vuosia sitten pudotin jo 72 kiloon, mutta sitten selkäni hajosi.
Jospa jo maanantaina saisin käveltyä töihin... Kävin muuten eilen aamulla vaa'assa pitkästä aikaa, ja samaa se näytti 100,9kg tällä kertaa. Nyt olen vielä lähdössä viikonlopuksi reissuun, ja samoin seuraavan viikonlopun olen reissussa, joten tiukkaa itsekuria pitäisi löytyä!
Moikka!
Jotenki alko masentaa kun paino vaan nousee, ei tosin paljoa, mutta kuitenkin 1kg, en ymmärrä mitä olen tehnyt väärin, juon riittävästi vettä sekä syön terveellisesti, en herkkujaan ole sortunut syömään. Voisikohan tuo painon nouseminen selittyä kuukautisilla, jostain luin, että saattaa olla vaikutusta hetkelliseen painon nousemiseen, toivotaan niin. Itse kun olen sellainen, että luovutan helpolla, mutta nyt en luovuttanut, lapsen saamisen halu on liian iso luovuttaakseni näin helpolla.
Kyllä olin ihmeissäni kun kuukautiset tosiaan eilen alkoivat, enkä ole painoa saanu pois vasta kuin 3kg, jospa ne pikkuhiljaa alkaisivat tulemaan säännöllisesti.
Kuinkas teillä muilla on mennyt?
Tänään on ollut todella satainen ja pimeä päivä, ei jaksanut lähteä ollenkaan ulkoilemaan, en tykkää kylmästä ja sateesta, mutta en myöskään helteestä. Taidan olla hankala tapaus.
Kyllä tämä tästä vielä iloksi muuttuu, toivottavasti. Itseäni eniten jännittää joulu kun varmasti tulee syötyä aivan liikaa silloin, että miten saada sitten itseään taas joulun jälkeen niskasta kiinni. Voisin tosin itselleni jonkun tavoitteen asettaa tässä joulua odotellessa.
Mulla paino heittelee todella paljon, kilohan nyt lähtee vain käymässä vessassa! Menkkojen alkaessa mulla paino nousi ennen aina vähintään 1,5kg.
Joulu ei mua jännitä kun en joulua mitenkään vietä enkä syö silloin mitenkään enempää kuin muulloinkaan.
Ajattelin tännekin tulla kuulumisia kirjoittelemaan. Aamulla kävin painon katsomassa ja nyt on lähtenyt 5kg yhteensä. Olen tyytyväinen tulokseen, vaikka suurin osa varmasti onkin nestettä. Nyt tuntuu siltä, että aion onnistua tässä laihdutuksessa. Eilen olisi tehnyt mieli herkutella, mutta otinkin sitten vain viinirypäleitä hieman niin makeanhimo meni ohi.
Kuinkas teillä muilla menee?
Itse olen nyt aatellu, että otan pienempiä tavotteita. Aiemmin otin aina tavoitteeksi liian isoja pudotusmääriä ja motivaatio loppui aina kesken. Nyt olen päättänyt ottaa aina esim. 10kg tavoitteeksi, jospa se olisi helpompaa.
Hei taas!
Täällä on mennyt ainakin ihan hyvin, vaa'alla en nyt ole vielä käynyt, tiistai on mulla se viikkopunnitus. Syönyt olen hyvin ja suht monipuolisesti, ja kalorimäärät on heitellyt siinä 1100-1600 välillä päivästä riippuen. Liikuntaa on kanssa tullut harrastettua, tosin vähän vähemmän crosstrainerilla nyt kun oli käsi ja lonkka kipeenä johtuen siitä että tipuin rappusissa 4 viimeistä porrasta. Onneks ei käyny sen pahemmin. Nyt on alkanu sekin kipu hellittää että voi sitten jo paremmin treenatakkin.
Mä näin viimeyönä sellasta mässäily unta. Siinä vetelin pitsaa minkä päälle tursutin vielä majoneesia yms. Voi kauheeta :D En oo vieläkään syönyt mitään herkkuja tai epäterveellisyyksiä, ja varmaan elimistö ei ole vieläkään siihen tottunu ku tollasia unia näkee.
Tulkaas muutkin juttelemaan ne ilot ja surut. Ja muistakaan että repsahdus ei ole se maailmanloppu jos niin sattuu käymään :)
Ja onnea kovasti Minjuskalle painonpudotuksesta!
Kiitos! Minäkin haluaisin muiden tarinoita ja tuntemuksia kuulla, jospa se antais lisäpotkua omallekin laihtumiselle.
Itselläni toimii parhaiten kun kieltäydyn kaikista herkuista, koska en vaan yksinkertaisesti osaa olla syömättä makeaa niin paljon kuin jaksan. Tämän asian takia joulu hieman arveluttaakin, kun liian paljon houkutuksia tulee, mutta jospa antaisin itselleni luvan syödä jouluaattona mitä haluan ja sen jälkeen taas ryhdistäydyn. Mutta onnistuuko sellainen?
Hyvä, että et ole lannistunut cande.w pienestä liikunnallisesta esteestä. Itse kun viimeksi aloin laihduttamaan niin sain jalkaan jonkun tulehduksen ja siihen loppui laihdutus ja se harmittaa näin jälkikäteen ajateltuna, olin kuitenkin ehtinyt keventymään jo 10kg. Nyt olenkin alkanut enemmän miettimään syömisiä kuin sitä, että paljonko liikun ettei käy samalla tavalla.
Hei taas!
Missäs muut luuraa? Olisi mukava kuulla kuulumisia!
Itsellä oli tänään tosiaan toi viikkopunnitus, ja paino tippunut -1kg viikossa. Yhteensä siis -3kg, ja paino nyt 113kg. Olisihan tuo voinut olla enemmänkin, mutta ei se niin paha ole kun kuitenkin vyötärö on kaventunut pari senttiä :)
Kuukautiset pitäis alkaa tässä viikon sisällä, varmasti rupee elimistö keräämään taas nesteitä, mulla on maha oikeasti ihan ku rantapallo sillon (no okei, kyllä se on sitä mallia vähän muutenkin ;D ). Eli seuraavana punnituspäivänä tsempatkaa mua ja muistuttakaa että saattaa olla vaan sitä turvotusta jos ei tuloksia näy.
Mulle sopii kans paremmin toi totaalikieltäytyminen (ainakin tässä vaiheessa) herkuista. Helpompi olla ottamatta mitään kun sitten vaikka rajoittaa yhteen keksiin. Se on niin nähty monesti ku lähtee lapasesta. Napsin hedelmiä tai pähkinötä herkkuna jos on sellanen tilanne että jotain on saatava.
Tänään pitää lähteä kaupungille hoitamaan asioita, suunnittelin että kävelen sinne ja sitten ruokakaupan kautta takaisin. Siinä tulee kuitenkin sellanen n.7km lenkki. Siihen vielä sitten tietenkin koirien lenkitykset päälle.
Mukavaa päivää kaikille sinne!
Hieno pudotus cande.w. Pääasia, että jotain tippuu ja tuohon 1kg voi olla tosi tyytyväinen jo, onnea pudotuksesta!
En tiiä mikä itseä vaivaa, vatsaan koskee eikä tee mieli syödä mitään. Väkisin olen koittanut itseeni sen 1200 kaloria edes päivässä tunkea.
Mites te muut, mitä juotte päivän aikana? Itselläni menee monta kuppia kahvia, jos kahvia ei saa niin pää on kipee. Juon kahvin lisäksi 1-2 pulloa kivennäisvettä ja hanavettä hieman. Kaikki limut ja mehut olen jättänyt nyt toistaiseksi pois.
Mukava olisi teistä muistakin jotain kuulla :)
Huomenaamulla pitäisi vaakaan mennä, sitten sen näkee pääsenkö jo kaksinumeroisiin lukemiin. Tosin viime viikonloppu meni vähän mässäillessä joten hieman epäilyttää... Tissuttelukin on vähentynyt huimasti, eilen saunassa otin yhden mutta maanantaina en yhtäkään eikä sen kummemmin tehnyt mielikään. Siitä on vain tullut tapa illalla ottaa pari. Työmatkoja en ole vielä saanut aikaiseksi kävellä eikä tällaisella säällä todellakaan kävely huvita! Täällä ainakin sataa vettä ja tuulee... yöks! Ensi viikonlopuksi olen taas lähdössä 3-4 päivän reissuun, kaverin luokse joka on mua isompi ja ruokailutottumukset ihan eri kuin mun! Mutta tarjoudun pistämään ruokaa niin voin syödä mitä normaalistikin! Ja sen kaverin paikkakunnalla on kylpylä jossa ajattelin käydä uimassa pari tuntia niin tulee sitten kulutettuakin reilusti...
Vielä siis mukana ollaan vaikka vähän hitaanlaisesti lähdetty liikkeelle!
Heips ja terveisiä täältä tuulisesta Etelä-Savosta. Lueskelin teidän kirjoituksianne ja ajattelin kirjoittaa omasta "taistelustani".
Olen 47 vuotias ja kokeillut varmaan kaikkia laihdutuskuureja, mitä on keksitty. Joskus painoa on lähtenyt nopeastikin, mutta kaikki on aina hiipineet takaisin, nopeasti tai hitaasti, mutta aina korkojen kera. Elokuussa päätin että nyt loppui tämä kierre, ja ainoa, pysyvä keino päästä lopullisesti painosta eroon, on muuttaa elämäntapoja loppuelämäksi. Liityin Keventäjiin, ja syön ihan normaalia ruokaa, mitä meidän perhe muutenkin syö. (Pituutta minulla on 175 cm ja painoa oli tuolloin 100 kg) Syön aamulla joko puuron tai leivän ja juon kahvia. Kahvitunnilla syön jonkun hedelmän. Lounaaksi syön yleensä keittoa ja pari palaa ruisleipää. Kahvitunnilla taas hedelmän ja kotona lämpimän ruoan. Kaikki syömiset kirjaan ylös ja rajoitan sen mukaan syömistäni, miten paljon kaloreita on tullut syötyä päivän mittaan. Lenkkeilen 3 - 5 kertaa viikossa ja tuossa ohjelmassa merkataan myös liikunta, joka lisää sallittujen kaloreiden määrää, mutta jätän usein ne syömättä. Mistään en siis ole joutunut tinkimään enkä luopumaan, vain lisännyt välipaloja ja pienentänyt annoskokoja. Painoa on nyt kolmessa kuukaudessä lähtenyt 11,5 kiloa. Välillä tuntuu, että voiko tämä toimia, kun ei olen älkä oikeastaan koskaan, mutta kyllä toimii. Tavoitteeseen on kyllä vielä n 20 kiloa, mutta nyt uskon että sinne pääsen. Tavoitteenani on päästä 70 kiloon kesäkuun loppuun mennessä.
Ai niin, se piti vielä kirjoittaa, että parina viikkona on tullut 0,5 kiloa (menkkareiden alkaessa) mutta en ole antanut sen masentaa, vaan jatkanut sinnikkästi uuden elämäntavan noudattamista.
Paino oli aamulla 99,8kg eli kaksinumeroisissa luvuissa ollaan viime viikonlopun mässäilystä huolimatta. Kunhan ensi viikonlopusta selvitään kunnialla niin sitten voisi oikeasti enemmän keskittyä tähän asiaan...
Rijo, onnea satasen alittamisesta. Itselläni sinne on niin pitkä matka vielä, etten edes viitsi kuvitella miltä tuntuisi painaa alle 100 kiloa, jospa se päivä vielä joskus tulisi kun voin ylpeänä kirjoittaa tänne, että olen 100 kilon alle päässyt.
Itselläni on viikonloppu niin paljon täynnä kaiken maailman ohjelmaa, et saapa nähdä kuinka kilot pysyy kurissa. On vaan paljon hankalempi syödä terveellisesti kun ei itse valmista ruokiaan.
Missäs kaikki muut luuraa?
Kiitos! Mulla on (tässä asiassa onneksi) sen verran ruokarajoitteita että valmisruokien valikoima on tosi suppea, eikä yleensä työpaikkaruokalassakaan ole sopivaa (ja se on toisessa rakennuksessakin). Eipä tule mässättyä työkaverien tuomia herkkuja kun ne ei juuri koskaan sovi mulle! Jos ne tietäisi niin varmaan toisivat mulle erikseen jotain ja sitten olisi vähän niinkuin velvollisus syödä kun ihan just mua varten on tuotu. Siispä sanon vain nätisti "ei kiitos" kun tarjoavat jotain. Kerrankin ruokarajoitteista on jotain hyötyä! :D
Lähden tästä neljän päivän reissuun joten palaillaan ensi viikolla asiaan...
Hei taas!
Kiva kun saadaan lisää ihmisiä jakamaan kokemuksia, siis tervetuloa mun puolesta Pureskelija! Mäkin käytän samantapaista ohjelmaa (Kiloklubi) mutta syön vähemmän kun ne suositukset koska koen että syön tarpeeksi, ei ole nälkä joten miksi puputtaa ylimääräistä.
Paljon onnea Rijo! Varmaan tuntuu hyvältä toi satasen alle pääsy :)
Täällä menee ihan hyvin, syömiset on pysynyt hanskassa ja liikkunutkin olen ihan hyvin. Tänään ajattelin pitää vähän lepopäivää treenaamisesta, mutta sitten sainkin kunnon siivouspuuskan ja siivoilin reippalla tahdilla. Mukavaa hyötyliikuntaa!
Parin viikon päästä olen menossa tapaamaan kavereita toiseen kaupunkiin ja ollaan menossa syömään sellaiseen "syö-niin-paljon-kuin-jaksat" -ravintolaan, iiks :D Onneksi se ei ole sellanen roskaruoka tai pizzapaikka, vaan sieltä saa myös terveellisiä vaihtoehtoja. Mä en siellä kuitenkaan voi punnita ruokia ja laskea kaloreita niin ajattelin että sallin itselleni sen yhden illan, en kuitenkaan niin usein edes ravintolassa käy. Tietenkin täytyy pitää kaikessa järki ja kohtuus etten vaan sitten pyöri sieltä ravintolan ovesta ulos ;)
Mukavaa päivää kaikille!
Itse sain nutraamalla 39 kg 16 viikon aikana pois, ja poissa ovat pysyneet, vuosia.
Tsemppiä!
Hei kaikki!
Viikkopunnituksen aika oli taas tänä aamuna, ja vaikka olinkin jo valmistautunut huonoihin pudotuslukemiin menkkojen keräämän nesteen takia niin yllätyin positiivisesti. Viime viikko -2kg , yhteensä nyt siis lähtenyt -5kg kolmessa viikossa. Paino on nyt 111kg. Vyötärökin oli kaventunut.
Toinen polvi oli eilen kipeä, nyt pitää sitä varoa muutama päivä. Käyn kyllä koirien kanssa lenkillä mutta jätän ton crosstraineri treenin pois pariksi päiväksi ihan varmuuden vuoksi. Puntteja voin onneksi silti nostella ja yrittää vahvistaa näitä mun olemattomia vatsalihaksia.
Mies on tsempannut mua tosi paljon,niin kiva kuulla positiivista kommenttia, oikein hunajaa mun korville :)
Mites muilla menee?
Täällä taas, reissusta palanneena! Syömisten suhteen meni yllättävänkin ok, vaikka tulihan sitä herkuteltuakin vähäsen ja muutama viinilasillinen nautiskeltua. Huomenaamulla sen sitten näkee onko painossa tapahtunut mitään muutosta. Luulisin että aika ennallaan on, mutta nyt ei ole sen isompia kekkereitä luvassa joten voin keskittyä asiaan vähän enemmän. Mutta enpä vain saanut aikaiseksi kävellä töihin... Huomenaamulla on onneksi pakko kävellä!
Perjantaina on pikkujoulut mutta siellä käyn vain syömässä ja olemassa hetken aikaa.
Mitenkäs muilla on tämä viikko sujunut?
Enhän mä tietenkään muistanut aamulla käydä vaa'assa ennen kuin olin jo farkut jalassa joten ei kannattanut.... Yritän huomenaamulla muistaa uudestaan! Enkä kävellyt töihin :(
Mitenkähän mä saisin taas tuon töihin kävelyn rullaamaan? Syyskuun kävelin työmatkat mennen tullen lähes joka päivä, mutta nyt ei sitten millään saa aikaiseksi... Säälittävää.
Moikka taas! Reissusta on kotiuduttu ja mukavaa oli! Painoa katselin ja ei ole noussut reissun aikana kuin 200g, nyt taas itseäni otan niskasta kiinni ja jatkan hyvin mielin eteenpäin.
Kyllähän tuolla reissussa tuli syötyä ihan hyvin, mutta herkkuihin en ole vieläkään sortunut vaikka mieli tekisi. Pähkinöitä söin 50g yhtenä päivänä, mutta makeaa en uskalla ottaa, koska sitten se on taas menoa.
Hei kaikille! Täällä kirjoittelee 25-vuotias nainen jolla painoa kertynyt pahimmillaan 114kg... Aloitin laihduttamisen lokakuun ensimmäinen päivä ja nyt on painoa pudonnut 9kg, eli tämän hetkinen paino on 105kg. Pituutta tosiaan vain 163cm.
Tavoitteena olisi päästä parin vuoden takaiseen painoon 75-80kg. Mitään aikarajaa en ole asettanut itselleni koska olen aikasemmin huomannut että se ei minulla toimi. Jos en onnistunutkaan laihduttamaan tuota tavoittelemaani kilomäärää tietyssä ajassa niin siitä seurasi vain repsahduksia. Joten nyt mennään vähän rennommalla tyylillä : )
Ensimmäinen _realistinen_ tavoite minulla oli päästä alle 110kg ja uusi tavoite on päästä alle sadan kilon.
Viimeiset pari viikkoa on menny aika -0 tehoilla koska en ole päässyt käymään salilla. Tänään tosin ajattelin käydä ostamassa uuden salikortin niin saa taas läskit kyytiä! Olen pyrkinyt käymään salilla vähintään kolme kertaa viikossa. Käytän vain juoksumattoa koska siinä on helppo rasvanpoltto-ohjelma ja yleensä menee vajaa tunti siinä lönkytellessä.
Mieli tekisi harrastaa vaikka mitä, mutta huono kunto hävettää niin paljon että harrastukset saavat nyt odottaa laihempaa olotilaa.
Aikasemmat ruokatottumukset jätin kokonaan taakse, pikaruoan korvasin ihan normaalilla kotiruoalla. Ateriakoot on muuttuneet huomattavasti pienemmiksi enkä ota ruokaa lisää. Normaalisti syön n. kolmen tunnin välein vaikka nälkä ei vielä olisikaan. Maitorahka, hedelmät ja sokerittomat mehukeitot toimivat hyvinä välipaloina. Leivistä syön vain ruisleipää ja lihoista vähärasvaisia, juustoja en ole onnistunut korvaamaan millään joten niistä tulee edelleen turhia kaloreita. Noin kerran viikossa pidän herkuttelupäivän kohtuuden rajoissa.
Itselläni olen huomannut että pienet joustamiset auttavat jatkamaan paremmin kuin totaalikieltäytyminen tietyistä ruoka-aineista. Karkinhimon olen saanut taltutettua sokerittomilla pastilleilla.
Olisi kiva kuulla muiden onnistumisia ja vinkkejä varsinkin silloin kun motivaatiopula uhkaa. En ole aikaisemmin onnistunut laihduttamaan näin paljon ja halua löytyy jatkaa vielä eteenpäin. Ehkä joku päivä vielä saavutan tuon tavoitepainoni. : )
helmi.86 tervetuloa joukkoon ja onnea jo tiputetusta painosta! Kyllä sinä onnistut, pitää vaan luottaa itseensä!
Eilen illalla ei ollut mukava olotila, kamala nälkä iski yllättäen illalla ja tuossa jääkaapin edessä sitten mietin, että mitä minä syön. Otin sitten muutaman kirsikkatomaatin ja omenan, mutta silti tuntui, että on kamala nälkä niin päätin, että voin syödä aivan hyvin vielä hieman viinirypäleitä, onneksi sitten helpotti. Ennen olisin tuossa tilanteessa todennäköisesti ottanut suklaata tai karkkipussin, mutta parempi näin.
Oikein mukavaa viikonloppua kaikille!
Paino edelleen alle 100kg, ei siis viikonlopun pieni mässäily vaikuttanut kovinkaan negatiivisesti! :)
Ja tänään sitten iisisti pikkujouluissa... Jos vaikka olisi jo 98kg paino viikon päästä! Mulla vaikuttaa painoon niin moni tekijä; jos olen väsynyt, syön vaan jotain epäterveellistä kun ei jaksa, tai jos en pysty kontrolloimaan mitä syön (juhlissa, kavereiden luona, ravintolassa jne), silloin jostain syystä en valitse terveellisintä vaan mätän vain mitä sattuu. Heti kun itse laitan ruokani ja on säännöllinen rytmi, painokin putoaa. Nyt onneksi mulla on pääosin säännöllinen rytmi joten toivottavasti tällä kertaa onnistun. Jospa jo ensi kesänä kehtaisi mennä uimarannallekin...
Hei,
pieni päivitys tähän väliin.
Syömiset on edelleen pysynyt kurissa, ja himojakin on vähemmän. Eilen tosin annoin itselleni luvan ottaa yhden keksin illalla jos mieleni tekee, mutta en sitten kuitenkaan sitä ottanut. Joskus sitä yllättää jopa itsensä :)
Polvi on vieläkin kipeä, ja sen takia en ole liikkunut niin paljon kuin olisin halunnut. Kävin tänä aamuna koirien kanssa aamulenkillä 35min ja sen jälkeen kyllä taas polvessa tuntuu. Toivottavasti menee pian ohi, tää on meinaan hyvin ärsyttävää.
Hyvä minjuska! Tollaiset "pienet" voitonhetket on itseasiassa niitä suuria hetkiä oikeasti :)
Tsemppiä Rijolle, kyllä se paino putoaa!
Ja tervetuloa mukaan Helmi.86 :)
Ens viikko on kovin kiireinen, mutta tulen raportoimaan ainakin tiistaina punnitustulokset.
Menihän ne pikkujoulut aika hyvin, söin vain ruokaa ja otin pari lasia viiniä... Jälkkärit jätin väliin (koska olin ruuasta niin tuhottoman täynnä jo). Mutta sitten vähän eilen sorruin mässäilemään :) Tänään ei ole tehnyt yhtään mieli mässäillä, joten toistaiseksi viikko on alkanut ihan mukavasti. En ole asettanut itselleni mitään aikataulutavoitteita mutta varmaan pitäisi. Olisikohan 15.2. alle 90kg sopiva? Silloin mulla on jotain kivaa tiedossa joten olisi ainakin tuplakivaa jos paino alkaisi 8:lla! Oletteko muut pistäneet itsellenne jotain tarkkoja tavoitteita?
Moikka!Minä 29v ja painoa 104kg pituus 160cm eli on bmi yli 40..valitettavasti =(
Lapsia on neljä vanhin 8v ja nuorin 2kk..kolmannnen lapsen jälkeen pudotin 20kg puolessa vuodessa ja takasin tulivat kun oli liitto miehen kanssa vähän ns.kariutumassa ja mies yritti itsemurhaa josta sain pelastettua viime hetkellä..sen jälkeen rupesin taas laiskistumaan ja syöpöttelemään.No nyt rakkaus mieheni kanssa kukoistaa lähes täydellisesti ja olen huomannut että mieheni komistuu vanhetessaan epäreilua ko =) Siispä nyt ois pakko saada itteensä niskasta kiinni että asiat ois niin kun aikoinaan minä olin se hyvännäköisempi meistä =) Ja olisihan se mukavaa että lapsilla olis suht sopusuhtainen äiti eikä tällainen pullukka ja kyllähän sitä itsekkin jaksaa lasten kanssa ihan erilailla peuhata kun on keveempi.Kaipailen vaan tsemppi kaveria kenen kanssa voisi kirjoitella vaikka sähköpostitse ja ´joka olisi suht samassa tilanteessa kun itse tarkoitan äiti ja reilusti ylipainoinen.Mietin että millä laihdutus menetelmällä tässä nyt aloittelisi..Millä te muut laihdutatte?vähät kalorit,vhh vai nutraus..kokemuksi saa laittaa..Paljon tsemppiä kaikille laihduttajille!
Mä laihdutan niinkin radikaalilla menetelmällä että pyrin kuluttamaan enemmän kuin syön. Syön monipuolisesti monta ateriaa päivässä, ja myös herkuttelen. Dieetit kun ei auta.
Kävin tänään kehonkoostumusmittauksessa (työpaikka kustantaa), ja yllättäen kaikki muut oli ok paitsi paino ja rasvaprosentti! Samoin olen juuri käynyt verikokeissa ja kaikki on kunnossa. Muuten olen siis terve, mutta tuo suuri rasvan määrä on riskitekijä (joka onneksi vielä ei ole vaikuttanut mihinkään).
Olin hieman yllättynyt kun mulle se pisti tavoitepainoksi 64,8kg mutta varmaan ikä jo tekee että tavoitepaino on siellä normin ylärajalla. Lihaksia en tarvitse yhtään lisää, rasvaa vain pois semmoinen 37 kiloa niin sitten on hyvä :D
Hei kaikki!
No niin, taas on tiistai aamu ja tietysti viikkopunnitus \o/
Lähtöpaino: 116kg
Nykyinen paino: 109kg
Muutos: -2kg
Yhteensä: -7kg
Senttejäkin lähti taas vyötäröltä, tällä kertaa 1 :)
Oon iloinen että vaikka tää mun polvi on vieläkin kipee ja treenit on vähemmällä niin silti paino laskee hyvin.
Eilen piti käydä tenttimässä toisessa kaupungissa ja otin päivälle eväitä mukaan. Hedelmiä, näkkäriä päällisillä, ja muutama välipalakeksi. Reissussa olin 12 tuntia yhteensä, ja kun kotiuduin ja söin (oli kova nälkä) ja laskin päivän kalorit niin huvitti kyllä, olin syönyt likimain samanverran kuin jos olisin ollut kotona ja kotona olisin voinut syödä enemmän, paremmin ja monipuolisemmin :D
Ja sitten vähän tunnustuksia... Söin sunnuntai iltana Snickersin. Mies oli ostanut niitä sellasen 4n paketin ja kuolaisn niitä siitä lähtien kun ne näin. Pari iltaa onnistuin väistelemään Snickerin jatkuvaa "syö minut" kuiskausta, mutta sunnuntai oli liikaa. Laskin kyllä kalorit, ja en ylittänyt rajaa. Aika hauska kokemus se syöminen, eka pala oli melkein kun myrkkyä, ihan jumalattoman sokerista! Söin sen patukan sellasilla minipaloissa, ja sen jälkeen oitikin juoda monta lasia vettä, tuntui ettei jano lopu ollenkaan.
En ollut pettynyt itseeni kuitenkaan. En ollut syönyt ollenkaan karkkia siitä lähtien kun aloitin laihiksen ja ajattelin että antaa palaa, yhden patukan saan syödä. Jälkeen päin huomasin että se himo siihen karkkiin on paljon isompi kuin se itse syöminen.
Hei läskiäläskiä :) Mä en laihduta millään sertifioidulla metodilla, vaan olen itse tehnyt hieman tutkimustyötä ja syön sen perusteella. Tätä mun dieettiä voi kai kutsua jonkin sortin vähähiilari dieetiksi, mutta ei missään nimessä karppaukseksi (en syö voita, kermaa, pekonia :D). Olen jättänyt pois perunat, riisit, pastat ja korvaan ne keitetyillä kasviksilla. Muuten lautasmalli näyttää aika normaalilta. Suosin hyviä öljyjä ja rasvoja, enkä syö paljon kevyt tuotteita. Tärkeämpää on syödä hyvin mutta ei liikaa. Sokeria vältän kuin ruttoa. Joka aterialla tulisi olla proteiinilähde. Valitsen hiilareista ne joissa on paljon kuituja.
Ainakin mulla tätä näyttää toimivan :)
Hienoa Rijo!
En ole vielä päättänyt tavoitteita, vaikka on tietysti tavoitepaino johon haluaisin päästä (mutta se vie aikaa :D). Nyt tietysti voisi laittaa tavoitteen tuonne alle 100kg :)
Mitäs muille kuuluu?
Moikka taas kaikille!
Itse olen huomannut sen, että dietit ei auta kuin hetkellisesti. Sitä diettiä jaksaa sen oman aikansa jonka jälkeen palaa taas entiseen syömiseen.
Tämän takia olenkin nyt päättänyt tehdä elämäntapamuutoksen, jotta laihtuminen olisi pysyvämpää.
Syön aivan tavallista ruokaa, kuten aina ennenkin, mutta vähemmän ja useammin. Olen pyrkinyt, että syön säännöllisesti ja vähemmän.
No jokatapauksessa tämä on näyttänyt auttavan, on ollut tosiaan muutamia päiviä kun on "joutunut" syömään ravintolassa, mutta hyvähän sitä on välillä rennommin ottaa.
Tähän mennessä kiloja on lähtenyt n. 7. Olen tähän ihan tyytyväinen. Monta kymmentä kiloahan tässä on vielä matkaa, mutta ensimmäinen tavoitteeni oli, että saan 10kg pois, ja aion palkita itseni uusilla housuilla, alkaa nuo edelliset farkut olemaan jo hieman väljät ja vyötäkin on saanut kiristää muutaman reijän pienemmälle. Mutta kyllä se tästä.
Mitäs te muut teette isoiksi käynneille vaatteille? Itse en haluaisi niitä säästää, koska sitten olisi taas varaa lihoa kun ois niitä sopivia vaatteita kaapissa, mutta toisaalta ei kyllä raaskisi ihan roskiinkaan niitä heittää. Ottaiskohan ne hyväntekeväisyyteen siistejä norsun kokoisia vaatteita :D
Minjuska, minä olen antanut suureksi jääneitä vaatteita pois Kierrätetään-blogissa, http://lahjoitus.vuodatus.net/
Minua ilahduttaa se, että tarpeettomaksi jääneille vaatteilleni on jollakulla toisella vielä käyttöä. Kaapeistani on lähtenyt maailmalle lähes 20 kg vaatteita ja vielä lähtee ainakin pari pakettia.
Blogiin voi laittaa ilmoituksen ja kertoa, mitä on tarjolla, ja kiinnostuneet sitten lähettävät sinulle sähköpostia ja voitte keskenänne sopia lahjoituksesta. Yleensä käytäntö on, että vastaanottaja maksaa postikulut, mutta myös vaihtokauppoja voi tehdä. Blogissa on ohjeet, miten saat salasanan.
Tietysti vaatteet voi viedä myös kirpparille tai kierrätyskeskukseen, minulla vain on sinne pitkä ja hankala matka, kun taas posti on lähellä.
Kiitos Martha M vinkistä. Itse mietin tuota seurakunnan kirpputoria, jonne he ottavat vastaan lahjotuksina. Pitää nyt ensin hieman kerätä noita vaatteita, ei viitsi jokaista paitaa/housuja erikseen viedä. Vielähän nuo paidat on hyviä, mutta muutamissa farkuissa olen huomannut, että ärsyttävät pussit jää taakse, mutta kaipa niillä vielä jonkun aikaa kulkee, kun ei viitsisi olla kokoajan vaatteitakaan ostamassa.
Onkos teillä kenelläkään mitään tavoite vaatetta mihin haluatte joskus mahtua.
Mulla on kahdet farkut, joista toisiin mahdun 70-kiloisena, ja toisiin pitää olla 65kg. Onhan mulla tietysti paljonkin vaatteita joihin haluan mahtua ja jotka nyt kiristää liikaa mutta erityisesti nuo farkut on sellainen ykköstavoite.
Ja eilen kävelin töihin! Tänään satoi vettä niin paljon että ei todellakaan huvittanut kävellä vaikka vettä pitävät kengät onkin...
Moikka!
Punnitsin tuossa juuri itseni ja kiloja on nyt tähän mennessä lähtenyt 8kg, olen todella tyytväinen tulokseen, toivon vaan ettei jouluna tule mässäiltyä liikaa.
Olen tosin nyt päättänyt, että annan itseni löuvan syödä oikein kunnolla jouluaattona ja joulupäivänä, sen jälkeen on palattava taas ruotuun. Makeita minun ei tee enää ollenkaan mieli.
Kuinkas teillä muilla?
Mukana ollaan, mutta tulen viettämään seuraavat pari viikkoa vähän hiljaiseloa... Paino 98kg! Hidasta on mutta suunta onneksi oikea ;)
Jouluna en aio mättää sen enempää kuin normaalistikaan, joten toivottavasti sitten parin viikon päästä olisi pari kiloa taas lähtenyt.... Palaillaan!
Hei vaan! Mukana ollaan vielä ;)
Tänään taas viikkopunnitus ja tuleokset on seuraavat.
Lähtöpaino: 116kg
Nykyinen paino: 108kg
Muutos viikossa: -1kg
Yhteensä: -8kg
Ilmeisesti minjuskan kanssa ollaan aikalailla samalla viivalla pudotettujen kilojen kanssa. Mä olen kans erittäin tyytyväinen tähän tulokseen.
Ravintolailta meni hyvin, valitsin niitä parempia vaihtoehtoja syötäväksi. Annoksetkin oli pieniä, niin ei tullut syötyä ihan hirveitä määriä. Join kyllä kaksi kaljaa sitten, että varmasti päivän kalorirajat paukkui siinä ainakin. No, siitä illasta huolimatta on painoa lähtenyt, että hyvin pyyhkii.
Tänään pitäis jostain löytää energiaa liikkumiseen, ja siivotakkin pitäis. Voi voi ku ei huivta sitten yhtään. Laiskottaa vaan. Saisinko joltain virtuaalipotkun perseelle? :)
Mukavaa päivää!
Hei,
Tänään taas viikkopunnituksen aika. Vaikka maha on ollut turvoksissa ja ei ole oikein toiminut niin silti alaspäin luvuissa mennään.
Muutos viikossa: -1kg
Yhteensä -9kg
Joulu meni kivasti täällä, muutaman herkunkin sallin itselleni juhlan kunniaksi. Eilen tuli sitten liikuttua oikein kunnolla ja voi jumperi kun on lihakset hellänä. Hyvää se kuitenkin tekee :)
Mites muilla?
Täällä yks kotiäiti kanssa! ikää 23v mitat 169cm ja 127kg!
Mulla pojat 2v8kk ja 11k :)
Mä ajattelin alottaa projektin maanantaina, mutta miksikäs sitä ei voisi jo nyt!
Ajatukseni on ollut, et punnitus kerran viikossa (maanantaina, et varmasti pitää viikonloppukin sitten liikkua ja syödä nii ettei vituta aamulla noustta puntarille!)
mulla tosin ei ole reumaa tms. mikä estäisi liikkumisen, omaa laiskuuttani en ole liikkunut ja se näkyy! Omistan kuntopyörän ja crosstrainerin ja niillä ajattelin vaunulenkkien koiran lenkkeilytyksen lisäksi lähteä liikkeelle..
Käsipainotkin löytyy, hyppynarua, jumppapalloa jne..Nilkkapainot lenkeille on mun ehdoton suosikki (keväällä jo laihdutin 8kg mutta kaikki tuli takas korkojen kera!)
kaikkia tekstejä tän alotuksen alta en oo viel lukenu, mut vinkkejä ja ideoita laihdutuksen toteutukseen otetaan vastaan (paitsi karppaus, musta tuntu et kuolen kun viimeksi sitä syksyllä kokeilin!) ja mielellään koko perhe ois samalla ruualla, joten varmaan annoskoot ja vihannesten ja kasvisten syönin lisääminen ovat ne vaihtoehdot, leipää en paljoa syö...mutta suklaa on mun ongelma! helpsti menee sininen levy naamarii alta puolen tunnin... :/ Mietinkin pystyisinkö jättämään sen kokonaan pois tai vaihtoehtoisesti vaihtamaan pienenmpään määrään edes...
Pidättekö te muut jotai päiväkirjaa syömisistä ja liikkumisista? Liikkumisesta oon ajatellu pitää, mut muuten en tiedä viellä et tartteisko syömisetkin kirjata?!
Sitten otan kirjavinkkej ävastaan missä ois jumppapallolle, käsipainoille jne. hyiä ohjeita. Tai jos joku netistäkin löytää ni eikun tähän linkkiä..
Hei Esterholm, minulla on samanlainen suhde suklaaseen eli pystyisin vetämään fazerinsinistä vaikka puoli kiloa kerralla. Minulla auttoi se, että päätin etten syö enää ollenkaan maitosuklaata, vaan pelkästään tummaa suklaata. Yleensä ostan Lidlistä sellaista, jossa on 81% kaakaota. Joistakin erikoiskaupoista saa myös 100% suklaata, joka on siis pelkkää kaakaota, ei ollenkaan sokeria. Näitä ei tarvitse syödä kuin pari palaa ja se riittää. Kerran söin kokeeksi 100 grammaa, kun halusin testata miten paljon se nostaa verensokeria (ei muuten juuri ollenkaan) ja se määrä alkoi jo tökkiä.
Liikuntaan ja syömisten kirjaamiseen en osaa sanoa muuta kuin että jokainen löytää sen itselleen sopivan tavan. Minä lasken kaloreita kalorilaskuri.fi -sivulla, mutta monet kokevat sellaisen liian rajoittavana. Itse tiedän, että jos yrittäisin vain arvioida syömisiäni, söisin liikaa.
Olen painanut enimmilläni puolitoista vuotta sitten 112 kg, tämän aamun lukema oli 71,7 eli hiukan olisi vielä pudotettava, mutta päivä kerrallaan... Tsemppiä!
Moikka taas kaikille!
Itselläni meni joulu oikein hyvin ja olen myöskin itseni punninnu, minullakin on 1 kilo lähtenyt eli suunta on oikea. Yhteensä jo 9 kiloa, vyötä on saanu housuissa kiristää.
Tervetuloa Esterholm mukaan meidän joukkoomme! Itse en ole pitänyt kirjaa syömisistäni, aina kun tekee mieli syödä niin mietin mitä kaikkea olen jo syönyt päivän aikana ja minkä verran niistä on kaloreita tullut ja sen mukaan sitten päätän mitä vielä voin syödä. Ja tämä on näköjään minulla toiminut hyvin.
Mutta jokainenhan meistä on ihan oma yksilönsä.
Hei!
Mä tosiaan nyt maaliskuussa alotin laihduttamaan (Sillon lähtö oli 125kg, pääsin kesäkuunloppuu mennes 116kg) ja nyt ollaa taas tässä, kun tuli paikkakunnanvaihtoa jne. tuntu et tapahtuu liikaa ja liia nopeesti. ja mä en vaa jaksanu keskittyy siihe laihduttamisee...
Ja mä keväällä seurailin jonkun verran syömisiä, en hirveen usein ja sit kävin 3-5 päivän viikos tuplavaunuil lenkillä (45-60min lenkkei) ja sit viel poljin 20-30 min kuntopyörää päälle..Ja välistä myös kokeilin zumbaakin...
Ja mä haluisin mahtua mun vanhoihi vaatteisiinkin..Ehkä sitä sais elämäänsäki muuta sisältöä ku nää neljä seinää ja pojat (ei tän näkösenä viitti mihkää mennä)..No, onhan mulle mies, mutta kun tuntuu ettei sitä kiinnosta painanko 70kg vai 130kg...(painoin seurustelun alkaessa kuitenki 78kg)
Mihinkää ei saa mielipidettä eikä tukee..
Mä vaa en tie miten sitä parhaiten sais motivaation pidettyä, tuntuu et se into aina lopahtaa, kun ja jos tuloksia ei tulekaan..tai tulee takapakkia..
Mut joskos se tästä johonki suuntaan, kuukausi takaperin jo harkitsin hakeutumista lääkärii ja bmi:n turvin pyytänyt leikkaushoitoa..Mut siihen ei meillä ukkokaan suostu..
Täällä taas! Vaa'assa en ole käynyt, mutta joulun aika ja loma meni aika mukavasti. En ostanut yhtäkään suklaata joten en ole sitä syönyt sitten 23.12. kun töissä söin. Joulun aikaan tuli tissuteltua vähän turhan paljon, mutta vastaavasti uudenvuoden vietin täysin nollalinjalla. Torstaina sitten vaaka näyttää, tulihan tietysti ruokaa syötyä enemmän kuin tavallisesti, mutta ei nyt mitenkään hirveästi. Ja tuskin sitä kukaan on perusruualla itseään lihottanut! :)
Uutenavuotena tuli myös liikuttua reilusti joten olin suorastaan esimerkillinen! Jospa vaikka saisin oikeasti aikaiseksi aloittaa sen työmatkojen kävelyn tässä joku päivä...
Hei kaikki, mukana ollaan vielä.
Tämä viikko onkin ollut kelju kun olen flunssassa. Eli liikuntaa en ole pystynyt harrastamaan ollenkaan. No, onneks kipeänä ei ole tehnyt mieli juuri syödäkkään :)
Viikkopunnitus oli taas tänään.
Muutos viikossa: -2kg
Yhteensä: -11kg
Ei huono tulos kun ajattelee että olen vaan lorvinut peiton alla. Ja olen kuitenkin syönyt ihan hyviä määriä, enkä ole jättänyt syömättä aterioita. No jaa, olen iloinen että kavennun :)
hei kaikille!! pitkästä aikaa tulin tänne kun kiirettä on lasten kanssa ja nyt meillä on koiranpentukin.
huh huh kun olette kaikki hienostilaihtuneet. itse ihan hävettää tulla taas kerran toteamaan että laihikseni on joulun ja uuden vuoden takia mennyt huonosti. itse asiass en ole käynyt vaaassa mutta kaiken suklaan ja ruoan syönnin plus kaiken muun jälkeen olen varmasti vaan lihonut 3 kiloa.
kamalaa tällainen.
Sanna, nyt on juuri sellainen hetki että et saa luovuttaa! On niin helppoa ajatella, että ei tästä mitään tule, miksi edes yrittäisin. Mutta ajattelepa jos jatkat samaan malliin koko vuoden, niin niitä kiloja kertyy aina vain lisää, ethän tahdo sitä?
Minä annoin itselleni luvan syödä jouluna mitä vain ja ihan suunnitellusti. Niinpä paino nousi kolmessa päivässä tasan kolme kiloa. En edes syönyt mitenkään valtavia määriä, mutta jouluruoka on paljon suolaisempaa kuin mitä normaalisti syön. No nyt niistä kiloista on lähtenyt jo kaksi pois ja viimeinenkin lähtee lähipäivinä. Ei se maailmaa kaada jos painokäyrä välillä pomppaa ylöspäin, pitää ajatella pitkällä tähtäimellä että kesään mennessä olet jo monta kiloa hoikempi.
Joulut ja uudetvuodet menivät jo, nyt on edessä arkea eikä ole mitään syytä tai tekosyytä jatkaa ylensyöntiä. Kyllä se siitä, päivä kerrallaan.
Sanna_80 kyllä se siitä, nyt vaan otat itseäsi taas niskasta kiinni ja kohta huomaat kuinka paino taas lähtee laskemaan! EI saa luovuttaa!
Itse olen ollut jo toista viikkoa kipeenä, ihme kyllä ruoka maistuu paremmin kuin terveenä, mikä lie tauti onkaan.
Kuitenkin olen onnistunut laihtumaan nyt jo yhteensä 11,5 kg. En edes muista koska olisin onnistunut tälläiseen pudotukseen viimeksi. Tällä kertaa en vaan aio luovuttaa. Ostin juuri yhden koon pienemmät housutkin, kyllä se tästä.
Onnea kaikille muillekin, kyllä me laihdutaan kun vaan halutaan!
Motivaatio on välillä hieman hukassa ja olen tullut siihen tulokseen, että joskus on myös syötävä jotain epäterveellistä kuten pizzaa ja sitten taas palattava ruotuun.
En olekaan teille aiemmin painoani kertonut, koska hävettää olla tälläinen läskikasa. Pituutta minulla on 175cm ja painoni oli alussa 140,5 kg, tässä koin herätyksen, että en voi oikeasti jatkaa samaa mallia enää, harmittaa kun ei tullut aikaisemmin käytyä puntarilla. Painoni on siis tällä hetkellä tasan 130 kg ja olen tästä iloinen. Pudotettavaa löytyy, mutta asetan itselleni pienempiä tavoitteita, koska mielenterveys loppuu ennen kuin saa jonkun isomman esim. 30 kg tiputettua, joten 10 kilon tavoitteet ovat hyviä, jospa sitä joskus vielä painaisi alle sata. Viimeksi olen alle sata painanut n. 6 vuotta sitten.
Osaan taas laskea, siis painoni on tasan 129 kg :)
Olipas ihanan positiivinen ja toisia kannustava ketju! Tsemppiä kaikille toivoopi pienempää määrää pudottava kanssasisar. Pienin askelin edetään, tänään vaaka näytti eka kertaa alle 80 kiloa!
Moi!
Mahtuuko joukkoon mukaan?
Mulla ikää vasta 18 vuotta, bmi on tällä hetkellä 42.
Painoa kertynyt järkyttävät 126,3kg ja pituutta 174cm.
Taivoite olisi päästä jonain kauniina päivänä tuonne alle 80kg sarjaan..
Hei taas!
CheerTyttö, tottakai joukkoon mahtuu! Tervetuloa :)
Sanna_80 nyt ei luovuteta! Joskus on kiire ja syömisen tarkkailut jää vähemmälle mutta se ei ole laihdutuksen loppu. Tsemppiä!
minjuska_ älä suotta häpeile :) Meillä kaikilla on paljon ylipainoa, ja kaikki ollaan samassa veneessä kun yritetään sitä painoa saada alemmaksi. Ja sä oot saanu tosi hienosti painoa pois, ole nyt vaan ylpeä itsestäsi :)
Huomenna pitäis taas nousta sinne tuomionpäivänvehkeelle (vaa'alle siis), ja vähän jännitää että mitä se tällä kertaa antaa lukemaksi. Oon syönyt taas aika orjallisesti kalorirajoituksien mukaan, mutta muutamana iltana olen myös herkutellut ja en halua että siitä tulee tapaa. Eilen illalla olin taas nälkäinen vaikka olin just syönyt iltapalaa, mutta jotenkin vaan muka kurisi mahassa. Luulenpa kuitenkin että ei se nälkää ollut vaan ihan sitä kun niin tekee mieli :D Olin siinä vaiheessa jo peiton alla sängyssä ja mietin kaikkia ihania ruokalajeja kirjaimellisesti kuola suussa. Voi kauhea kun sitä voikin olla säälittävä joskus :D En kuitenkaan lähtenyt jääkaapille, voitin eilisen erän.
Liikunta on nyt mulla ollut minimissä, koska olen vieläkin flunssan jälkimainingeissa ja keuhkot on täynnä limaa. Ärsyttävää kun ei ole enää kuumetta kuitenkaan ja tuntuu että energiaa olisi vaikka muille jakaa, tekis mieli tanssia ja hyppiä mutta ei vaan voi kun siitä tulee ihan kauhea yskimiskohtaus. Eli mitään nopeatempoisempaa en voi vielä tehdä, ääh! Tuon vähän liikunnankin takia mietin että mitä se vaaka näyttää.. No, huomen aamulla koittaa taas se totuuden hetki.
Ensimmäinen viikko takana ja nyt jo mennään mobilaatilla kylmä ja lämpökääreillä ja ollaan lähinnä paikoillaan istuen/maaten..
2.1. puntarin lukema näytti 128.5kg ja että mua otti kupoliin!
Olenki ensimmäiseksi tavotteeksi laittanut 120kg ja tänään puntari näytti jo -1,3kg eli 127,2kg, olen ajatellut joskos sitä jo juhannukselle saisi painon 100-110kg välille :) katsellaan ja kuulostellaan..
siitä huolimatta että olen ollut "levossa" jo perjantaista saakka on musta toi painon pudotus ihan hyvä..
Ja sitäkin ennen vaan kerran polkassu crosstraineria ja muutamana päivänä jumpannut..Mutta, oon katsonut kyllä mitä suuhuni laitan, vaikka pari herkku hetkeäkin oli.. :)
hitaasti ja varmasti vai miten se menikään..!
Ja uusille tervetuloa joukkoon! Tsempataan toisemme pienempiin lukemiin :)
Uusi viikko, vanhat kujeet :)
Enpä ole saanut aikaiseksi liikkua enemmän, enkä ole töihinkään siis kävellyt... Pikkaisen tuli mässäiltyäkin viikonloppuna joten ei nyt mene ihan putkeen. Luulisi että näillä kiloilla paino aluksi putoaisi nopeastikin mutta ei mun kohdallani ainakaan niin käy... Tosin kun ikää on "jo" 40 niin sen tietää että laihduttaminen on hitaampaa kuin parikymppisellä. Torstaina vaa'assa sen tuomion sitten näkee!
Hei,
Punnituspäivä! :)
Muutos viikossa: - 0,5-1 kg
Muutos yhteensä: - n.12 kg
Epäilinkin että tulokset on vähän heikohkot huonon liikunnan ja naistenvaivojen takia, muutenkin maha ollut turvoksissa eikä ole halunnut toimia niinkuin olisi pitänyt. Tarkkaa lukemaa en saanut tänään kun mulla on tollainen vanhanaikainen vaaka, ja siitä ei nää satoja grammoja helposti. Eli meni vähän arvailun puolelle, mutta selvää on että yli kilon pudotusta vaaka ei näyttänyt. Toivottavasti ensi viikon punnitus näyttää parempia tuloksia :)
Tänään kävelin kaupoilta kotiin enkä ottanut bussia, teki ihan hyvää sellainen n.puolen tunnin kävely pitkästä aikaa. Alkaa tuntua paljon paremmalta muutenkin, joten luulen että huomenna voisin mennä rääkkämään itseäni taas tonne crosstrainerille. Mulla on kyllä radio päällä ja nytkin tulee hyvää nopeatempoista tanssimusikkia joka pistää jalan vipattamaan. Voi olla että teen jotain kyllä jo tänäänkin, ehkä nostelen puntteja siinä toivossa että saisin vähän jotain uinahtaneita lihaksia vahvistettua :) Vaikeaa olla rauhallisesti!
Täällä kans yks kilojen kanssa taisteleva. Ikää 23, pituutta 172 ja painoa 128.... Paino ollut varmaan korkeammallakin tuossa syksyllä, koska syksyllä aloitin monen vuoden jälkeen kuntoilun (spinningiä ja zumbaa kerran viikossa). Nyt vuorossa onkin sitten ruokaremontti ja toivottavasti paino lähtee kunnolla laskuun. Joululomalla oltiin etelä-euroopassa ja ihmeekseni jaksoin tallustella kilometri- ja tuntitolkulla, joten tuli sellainen fiilis, että ehkä siitä kuntoilusta on oikeasti apua :) (edellisenä vuonna lontoossa kun en meinannut jaksaa edes tuntia kävellä, niin nyt pystyi kävellä useita tunteja putkeen :)).
Olen lisännyt nyt liikuntaa entisestään ja aloitin myös tänään puhdistuskuurin (jos siitä saisi pienen sykäyksen/tsempin tähän pudotukseen :)). Ostin myös sykemittarin jota on mukava seurata liikkatunneilla :)
Miten muuten torjutte makeannälkää? Itse olen oikea sokerihiiri, enkä ole keksinyt mitään hyvää "korviketta" karkin puputtamiseen (ja sitten päässä ei pyörikään muut kuin herkut ja tuntuu että sekoaa kohta :D)
Hei kaikki!
Tervetuloa mukaan startter :) Kyllä se kunto kohenee liikunnalla ja sen huomaa hyvin just tuossa jaksamisessa. Itsekkin jaksan treenata paljon enemmän nyt kuin silloin alussa.
Mä olen huomannut että mulla makeannälkään ennaltaehkäisevästi vaikuttaa se etten syö paljon vaaleita viljoja, perunaa tai riisiä. Muutenkin välttelen nopeita hiilareita. Ja olen kauhea iltapuputtaja, niin olen varannut kunnon iltapalan aina illalle ja siihen kuuluu myös jotain makeaa kuten omena ja/tai banaani. Myös olen sallinut itselleni silloin tällöin jonkin herkun, kuten pieni määrä suklaata tai keksi. Se ei maailmaa kaada jos välillä syö jotain herkkua :)
Itsellä on ollut nyt laihdutuksessa pari hankalaa päivää, eilen tuntu siltä että voisin lyödä hanskat tiskiin. Oli jotenkin vaan niin väsynyt ja turhautunut olo. Ja ärsytti kauheasti se etten vaan voi ottaa kaapista mitä tahansa ja syödä sitä vaan kaikki pitää olla niin suunnitelmallista. En kuitenkaan luovuta, ja kaikki fiilikset on sallittuja, onhan tämä kuitenkin iso projekti ja taistelu.
Mitä muille kuuluu? Kertokaahan kuulumiset ja tsemppiä kaikille!
Moikka taas!
Paino pudonnut 0,5kg eli painoa oli tänä aamuna 128,5kg. Tuntuu, että tämä laihdutus on alkanut kyllästyttämään nyt ihan toden teolla. Tekisi mieli vaan syödä ja syödä ja syödä, tuntuu siltä kuin olisi kokoajan nälkä ja se ei ole mahdollista. Ei kenelläkään voi olla kokoajan nälkä. Mitä minä teen? Pitäisi vielä tuo 3,5 kiloa saada pois niin painaisin saman verran mitä kesällä v 2010.
Haluan puhumaan jollekin ja tukea tähän laihdutukseen, olen kuitenkin omin voimin saanut jo monta kiloa pois. Tuntuu, että olisi helpompaa jos voisi viikoittain jonkun kanssa puhua ja punnita itsensä niin olisi pakko laihtua kun ei muuten kehtaisi mennä puntarille.
Isoin motivaatio on tietenkin lapsi, minä haluan lapsen, mutta haluan myös ettei painoni olisi noin paljon raskaaksi tullessani. Myönnän, että yritämme mieheni kanssa lasta kokoajan, mutta olisihan se parempi painaa vaikka 110kg kuin 128,5kg raskaaksi tullessa. Miksi tämä laihdutus on niin vaikeaa? Lihoaminen on paljon helpompaa.
Luin ylempää ketjusta, että sinulla oli ensimmäinen tavoite pudottaa 10 kg, joten oli tavallaan odotettavissakin jonkinlainen väsymys laihdutukseen, kun olet saavuttamassa tavoitteesi. Laihduttaminen on vaikeaa, sen tietää jokainen suuria määriä laihduttanut. Mutta vaikka se on vaikeaa, se on mahdollista. Yksi päivä, yksi ateria kerrallaan. Älä juutu miettimään, kuinka paljon sinun pitäisi pudottaa, vaan keskity siihen että noudatat suunnitelmaasi tänään. Se riittää.
Jos tuntuu että haluat vain syödä ja syödä, niin syö. Ota pöydälle eteesi vaikka kilon porkkanapussi ja syö niin kauan kuin jaksat. Et sinä siitä liho. Samalla voit testata kauanko se syömishimo oikeasti kestää. Minä testailin yhteen aikaan eri ruoka-aineiden vaikutusta verensokeriin ja söin kerralla 100 grammaa ruisleipää. Ei olisi kyllä mennyt yhtään enempää!
Olisi varmaan tosi hyvä, jos pääsisit puhumaan painonhallinta-asioista jonkun kanssa. Jospa soittaisit terveyskeskukseen ja kysyisit, pääsisikö sitä kautta johonkin painonhallintaryhmään tai vaikka ravitsemusterapeutille. Ihan omasairaanhoitajankin kanssa juttelemisesta voisi olla paljon apua. Minä olen käynyt pari kertaa diabeteshoitajalla, kun tuntui ettei painonpudotus edisty yhtään. Hän ehdotti liikunnan lisäämistä ja sepä tepsikin.
Niin ja minun painoni oli tänä aamuna 69.0 kg, eli alaspäin on tultu kesäkuun 2010 huippulukemista jo 43 kg.
Täällä taas yks viikko takana, kokeiltu nyt vaan saada tuon jalan pelittämään, jotta pääsis liikkumaan! Mutta painoa viime viikosta pudonnut 0,8kg :)
Tuosta makeasta. mulle tulee välistä niitä että nyt on saatava jotain..ja usein se johtaa siihen et leivon sitte jotai.. (viime viikolla muffinseja) ja söin kyllä suklaataki viime viikolla..Eikä meillä mene miehen jakeluun että sitä ei tartte mulle kaupasta tuoda ja tietää että mä en viellä pysty sitä suklaalevyä ohittamaan, ehkä sekin aika jossain vaiheessa tulee..
Jälleen yksi zumbatunti takana ja fiilis senkun paranee kerta kerralta :) Tuosta puhdistuskuurista on kyllä ollut mielestäni apua, sillä on ollut jotenkin tosi energinen olo aineenvaihdunta pelaa (tai ainakin vessassa saa ravata, kun juo yht. n.3l vettä/puhdistusmönjää per päivä; tod.näk. olisi kyllä ihan yhtä energinen fiilis jos joisi vaan vettäkin, mutta testaillaan tämä nyt loppuun :)).
Tällä viikolla treeniohjelmassa on 2x1h zumbaa, 2x 45min sh'bam ja 2x45min spinning ja uutuutena ajattelin kokeilla 1h bodypumpia ( kotona pleikkarizumbaa ja lihaskuntoa). Takana tälle viikolle jo 1h zumba, 45min sh'bam ja 45min spinning :) Onneksi yliopistoliikunta on olemassa, koska vuoden salikortti ei maksanut kuin 89€, sisältäen ohjatut tunnit :))) Heiaheiaan olen merkinnyt painot, sykkeet ja poltetut kalorit (sykemittari mittaa painon ja sykkeiden perusteella) sekä kaikki treenit. Kannustava on :)
Harmittaa kyllä, että sain joululahjaksi 1KG(!) suklaata!!! Nämä viisi levyä on kuitenkin edelleen omissa kääreissään, koska tahto on luja :D Avokille mainitsin, että aloitan tammikuun kestävän karkkilakon ja hän on ollut (onneksi!) oikea Tommy Europe :D On kyllä mielenkiintoista, että nyt kun aloitan laihiksen niin kaapit pursuavat suklaata... Käytiin häämessuillakin tuossa viikonloppuna ja sieltä ostin kaksi häälehteä: molemmissa laitettiin (tietämättäni!) mukaan 100g suklaalevy ja toisen lehden myyjä laittoi vielä varmaan 200g edestä ylimääräisiä konvehteja ostoskassiin levyn lisäksi! En tiedä olisiko pitänyt kiittää vai kirota :D
Millaisia urheiluvaatteita muuten käytätte? MInulla on vaikeuksia löytää sopivan kokoisia kunnon urheiluvaatteita normaaleista urheiluliikkeistä... Ainakin kaikki naisten mallin t-paidat tuntuvat olevan sellaisia makkarankuoria, ettei kyllä varmaan pysty keskittymään zumbaillessa muutakuin omaan hyllymiseensä... Röhnischillä näyttäisi olevan tarpeeksi isoja kokojakin joissain vaatteissa, mutta mahtaako jollakulla olla käytännössä kokemusta näistä? tai muita hyviä merkkejä, joista löytyy isompiakin kokoja? :) Hyvät vinkit myös tanssikengistä ja klossikengistä otetaan vastaan :)) (itselläni on halvahkot "sisäpelikengät", jotka ovat liian kovat tanssiin ja liian pehmeät spinniin, joten uusia kenkiäkin harkitsen nyt, kun viikossa tulee enemmän kuin pari tuntia liikuntaa)
Mulla ei urheiluun soveltuvia vaatteita kauheesti taida nykyää olla (aimmalta harrastusajalta olevat eivät kyl mahdu päälle) et perus t-paidoilla jne. meinannu ite pärjätä :D
Jos ei muuten löydy. ni kannattaa kysellä onko omalla paikkakunnallasi ompeluliikettä jossa tekisivät sull paidan? :)
Mutta sisäpelikenkinä mulla on reebokin kengät, joissa geelivaimennukset (olikoha ne alunperi tarkotettu johoki steppi juttuu tai vastaavaan)
mut fysioterapeutin suosituksesta ostettu, mulla kun on astunta virhe jota kokeiltu hoitaa ihan sieltä alakouluikäsestä saakka..
Ja kyseisillä kengillä menin koulun liikuntatunnit ja myös omat sähly harjoitukset 2 kertaa viikossa, silloin aikoinaan..Nyt ovat olleet tuolla kaapissa odottamasa käyttöä.. :D
Tilasin yhden paidan röhnisch-paidan, koska tuo tunneilla käyttämäni kulahtanut vanha t-paita on kuin märkä rätti selässä tuntien jälkeen :D On sellainen fiilis, että nyt kun on alkanut tuon veden lipittämisen urakalla niin sitä hikeäkin sitten riittää entistä enemmän :D:D Jahka vaan posti sitten tuo tuon paidan...
On jännää olla elämänsä ensimmäistä kertaa "oikeasti" laihiksella (siis että oikeasti olen itsekin tässä mukana, enkä vain ulkoisesta painostuksesta tms.). Yläasteelta asti painoa on ollut yli 100kg ja silloin kävin kyllä ravitsemusterapeutilla. Tämä ko. terapeutti kuitenkin oli raskaana ja olin hänen "seurannassaan" muutaman kuukauden kunnes hän jäi äitiyslomalle ja ne laihduttelut jäi sitten siihen.
Minulla on kuitenkin vaikeuksia tuon ravitsemuspuolen kanssa... Peruspäiväni on aamulla 2dl hedelmäjogurttia tai 1kpl ruispaloja ( kalkkunaleike/polar-juustosiivu margariini), lounasaikaan yliopistolla lounas (milloin mitäkin, pieni annoskoko, ei leipää; esim. eilen perunamuusi n.2dl, puolikas uunimakkarapala ja porkkanaraastetta), ennen liikuntaa hedelmä/vihannes (pala kurkkua/porkkanaa/omenaa/banaania tms) ja iltapalaksi rasv./maust. jogurttia rasv.maitorahkaa pakastemarjoja yht. 2-3dl. Päivän aikana juon 2,5-3l vettä, muita juomia en juo. Nälkä ei päivän aikana ole, mutta mahtaakohan tuossa olla tarpeeksi/liikaa/liian vähän... Näissä asioissa olen tosiaan pihalla :)
Hei taas!
Mukana vielä ollaan vaikka vähän hiljaisempana olen ollutkin.
Viime viikko oli aika kiireinen, ja olenkin rittänyt saada painoa alaspäin kun viimeksi pysyi vaan paikallaan. Huomen aamuna menen vaa'alle sitten.
Mitäs muille?
Jos sopii niin hyppään porukkaan! Tässä kun kaikki näyttävät olevan samaa kokoluokkaa kuin minä, niin on helpompi saada tukea.
Eli 30-vuotias nainen, pituutta 171cm, ja painoa noin 115 kiloa. Vuoden alusta aloin laihduttaa, mutta viikko sitten sattui repsahdus, joten veikkaan että ne pari kiloa jotka pois sain, on jo tulleet takaisin. Tänään siis uudella innolla tähän hommaan.
Kilot on mulla kertyneet periaatteessa ihan kotiruuasta, rakastan nimittäin leipää! Sitä voisin syödä kuusikin palaa kerralla, oivariinin ja vaikka paistetun kananmunan kera ja lisänä puoli litraa maitoa. Ja muutkin ruoka-annokset on ihan yhtä suuria, joten ei ihme että paino on noussut!
Nyt laihdutan ihan perinteisellä menetelmällä, eli vähemmän ruokaa, ja enemmän liikuntaa. Sen verran olen itseäni saanut niskasta kiinni että vesijumpan aloittelin vuoden alusta, se on kerran viikossa. Muuten liikunta onkin aika epäsäännöllistä, eli välillä käyn uimahallilla ja välillä lenkillä, mutta saattaa mennä monta päivää etten tee mitään. Päätin kuitenkin, että liikun vain silloin kun haluan, etten turhaan syyllistä itseäni. Kai se liikunta rupee enemmän innostamaan kunhan paino putoaa.
Toivottavasti porukkaan mahtuu mukaan!
heipsan!
tämäpä oivallinen ketju, tänne haluan mukaan!! :) eli tilanteeni:
2 pienen pojan (1,5v ja 6vk) kotiäiti ja ukko meni tammikuun alussa armeijaan. Raskauskilot lähtivät kuin itsestään, mutta päätin, että kun ukko pääsee armeijasta (heinäkuussa) niin haluan painaa alle 100kg.
Eli minun laihis alkoi 9.1. ja alotuspaino 118kg. Otin avukseni nutriletit, koska olen kuullut niistä pelkkää hyvää ja nälkä ei kyllä vaivaa kun niitä pirtelöitä hörppii :) toinen plussa niissä on että ovat nopeita valmistaa, minulla kun ei paljon ylimääräistä aikaa ole poikien hoidon ohella mitään ruokia valmistella.
Nyt siis tänä aamuna paino näytti 114.1kg eli paino ihan hyvin lähteny laskuun, motivaatio tällä laihiksella on todella kova! nyt on pakko onnistua :)
Tulen maanantaina kertomaan, mitä muutosta olen saanut aikaan! tsemppiä kaikille ja me pystytään tähän!
Moi taas kaikille!
Painoni oli tänään 127,5 kg, eli pudotusta on nyt yhteensä 13 kg.
Voin ihan suoraan sanoa, että v*tuttaa kunnolla, soitin tuohon meidän terveyskeskukseen, että olisiko mahdollista päästä hoitajalle jokatoinen viikko punnittavaksi ja hieman keskustelemaan asioista. Ei kuulemma oikein ole.
Koitetaan tyrkyttää vaan ravintoterapeuttia, että kiitosta vaan ja sillekin ensimmäinen vapaa aika olisi kuukauden päästä. Kiitosta vaan. Yhden kerran olenkäynyt ravintoterapeutilla v. 2010 ja sen jälkeen en sinne uudestaan päässyt, ei yksi kerta riitä.
Kaipa ne sitten ajattelee, että itepä on syöny ittensä tuohon kuntoon niin laihduttakoon kanssa yksinään. Suututtaa. No olen kuitenkin iloinen tuosta 13 kilosta ja toivottavasti näitä vielä lähteekin.
Saitpa tympeän vastaanoton. Voi että, minuakin harmittaa puolestasi. Jotenkin tuntuu siltä, että jos ihminen ei tahdo apua, niin silloin sitä tyrkytetään väkisin, mutta jos itse on aktiivinen ja pyytää apua, niin silloin ei tarjota mitään. Itse pelkään lääkäreitä enkä millään haluaisi mennä vastaanotolle, niin eikös lääkäri soita kotiin että kyllä sinun nyt pitäisi tulla heti tänään.
Menet kai kuitenkin sinne ravitsemusterapeutille? Ja olisiko paikkakunnallasi jotain muita mahdollisuuksia saada tukea painonpudotukseen? Meillä päin liikuntatoimi muistaakseni järjestää jotain ryhmiä, joissa on painon seurantaa ja rasvaprosentin mittausta ja tutustumista porukalla eri liikuntalajeihin. Painonvartijat lopetti Suomessa, mutta jotain samantapaisia ryhmiä on kai vieläkin, eri nimellä vain.
Onnittelut 13 kilon pudotuksesta! Olet nyt todistanut itsellesi, että pystyt laihduttamaan, ja ihan samalla tavalla pystyt laihduttamaan 25 kg tai 50 kg, kunhan vain jatkat tarpeeksi kauan.
Olin kyllä menossa ravintoterapeutille, mutta sain eilen soiton, että aika joudutaan perumaan. Kuulemma ilmoittelevat kunhan uusi aika selviää. Sitä odotellessa.
Olen omalle hoitajalle puhunut laihdutusryhmästäkin ja sellaisia kuulemma aina välillä järjestetään, tästäkin asiasta on luvattu ilmoittaa, mutta ei ole mitään kuulunut.
Itse asun sen verran pienellä paikkakunnalla, että ei täällä pahemmin voi kuin terveyskeskuksen kautta päästä johonkin. Alkaa suututtamaan. On ihan sellainen tunne, että anteeksi jos tarvitsen apua ja tukea. Onneksi on sentään internetti keksitty niin saan täältä teiltä kaikilta ihanilta ihmisiltä tukea tähän laihdutukseen ja siitä olen onnellinen.
Mitäs muille laihduttajille kuuluu?
Minjuska: Höh, onpas ne aika ankeita tyyppejä siellä terveyskeskuksessa :( Toivottavasti kuitenkin saat ajan sinne ravintoterapeutille. Sä olet pudottanut jo niin hienosti painoa että saat olla ylpeä itsestäsi. Olen varma että kaikki täälläkin on valmiita auttamaan ja antamaan neuvoja, (en tosin usko että kukaan meistä on ammattilainen?) kyllä tässä itsekukin on oppinut jo ravinnosta yhtä ja toista :)
Startter: Vastaan vasta nyt, mutta oletko kokeillut sellaista sivustoa kuin kiloklubi.fi? Se on ilmainen, ja sinne listaat joka päivä mitä syöt ja se näyttää kalorit ja mitä ravintoaineita olet syönyt tarpeeksi ja mitä vielä tarvitset. Sinne voi myös lisätä liikunnat. Itse käytän sitä, ja olen tyytyväinen. Tosin en syö niin paljon kuin sivu mulle henk.koht. suosittelee, mutta ainakin mun on helppo seurata että saan kaikkia ravintoaineita tarpeeksi.
Täällä menee ihan hyvin. Eilen oli punnituspäivä ja painoa lähti 2 kiloa. Viime viikollahan ei tapahtunut mitään.
Yhteensä on nyt lähtenyt 14 kiloa pois (lähtö 116kg, nyt 102kg).
Liikuntaa olen yrittänyt harrastaa aktiivisesti myös, ja olen huomannut että mulla on vähemmän mielitekoja herkkuihin niinä päivinä jolloin olen liikkunut paremmin. En tiedä että toimiiko tämä muilla, mutta kannattaa kokeilla jos on hankaluuksia mielitekojen kanssa.
Ja tervetuloa mukaan Möhköfanttinen ja Miukati1 ! Tänne kyllä mahtuu mukaan, on kiva jos saadaan lisää keskustelua aikaiseksi.
Kivaa päivää kaikille!
Kiitos vinkistä cande.w, täytyy tutkailla tuota kiloklubia :)
Tänään tasan 2 viikkoa takana ja runsas 5 kiloa lähtenyt. Senttejä on lähtenyt yhteensä 10 (lantio, rinnanympärys ja vyötärö), joten täytyy olla tyytyväinen :) Tyytyväinen olen myös karkkilakon pysymiseen, vaikka eilen oli kyllä lähellä, etten sortunut... Päätin kuitenkin että syön ensin ruisleipäpalan ja katson sitten, tekeekö vielä mieli, ja ei tehnyt (ainakaan niin paljon :)).
Tänään luvassa tunti zumbaa ja tunti bodyintervallia :)
hejssan..
tuntuu että paino jymähtänyt paikalleen, jos motivaatio ei olisi niin korkeella niin nyt tapahtuisi taas se mitä ennen on laihiksella tapahtunut eli lopettaminen ja sortuminen mässäilyyn.. kaikkee tekee mieli..
tällä kertaa en halua sortua, haluan olla nyt se vahva ihminen joka osaa sanoo ei ja eiköhän se paino rupee taas meneen alaspäin kunhan ei vaan sorru :)
oon kuullu et kun alottaa laihduttaan niin eka voi tippua nopeestikkin paino ja sit jämähtää hetkeks, en tie pitääkö paikkansa.
mitenkä teillä muilla jotka ootte jo loistavasti saanu painoo pois esim. cande.w -14kg ja minjuska -13kg, tuliko teillä muutaman viikon alotuksen jälkeen hiljaisempi kausi et paino vähä junnas samas?
tulen viimeistään maanantaina takaisin ja kerron oman viikkoni tuloksen, jos vaikka edes muutama sata grammaa olisi kevyempi :) parempi sekin olisi kuin ei mitään :D
Moikka!
Itselläni tuntu, ettei paino tipu minnekään. Selityskin onneksi sitten löytyi, kuukautiset olivat alkamassa. Minulla oli pitkään ettei ollut kuukautisia, nyt on laihdutuksen aloittamisen jälkeen tulleet jo kahdet kuukautiset. Olen niin iloinen siitä :)
Mutta ei tuosta kannata vielä huolestua, pidät vaan huolen, että syöt tarpeeksi ja monipuolisesti, kyllä se paino lähtee laskemaan. Ei kannata itseensä alkaa kituuttamaan pienellä ruokamäärällä, ei sellaista jaksa loppuelämää.
Itse olen kiinnittänyt eniten huomiota siihen mitä syön ja kuinka paljon, eikä nälkää ole tarvinnut nähdä :) Muista myös joskus sallia itsellesi joku pieni herkku. Olin itse monta viikkoa ilman mitään herkkuja, sitten sallin itselleni pienen herkun. En syö läheskään joka viikko herkkuja, viimeksi olen sallinut itselleni pienen palan täytekakkua ja siitä on reilu kaksi viikkoa aikaa.
Eikös se niin ole, että kaikkea saa syödä, mutta KOHTUUDELLA!
Ei se karkki tai pala pizzaa laihdutusta pilaa kunhan muuten sitten katsoo mitä syö :)
Itse ajattelin aluksi, että laihdumpa minä vähäsen kun kuitenkin painoa oli niin kamalasti alottaessa, mutta siihenkin voi vaikuttaa monet asiat. En tiiä onko tuolla monirakkulaisilla munasarjoilla tähän jotain vaikutusta. Hitaasti mutta varmasti menen eteenpäin ja toivon, että kilot ainaki pysyisivät pois :)
Onneksi olette olemassa! Ihana jakaa kokemuksia ja onnistumisia teidän kanssa! Olisi tämä yksin paljon tylsempää :) Ja muistakaa, älkää antako takaiskujen vaikuttaa motivaatioon, kyllä me kaikki ollaan varmasti hoikempia jo kesään mennessä!
Miukati1:
Mulla oli vasta tossa viikko pari sitten sellanen tilanne että vaaka näytti samaa lukua kun edellis kerralla. Ja oon nyt ollut laihiksella pari kuukautta. Muuten on viikottain lähtenyt jotain pois, kilo tai 2.
Mutta tämäkin on tosi yksilöllistä, ja mikä toimii mulla ei välttämättä toimi muilla.
Näin minä teen:
Itse lasken kaiken mitä syön. Siis ihan orjallisesti kaiken. Ja kirjaan ylös.
Tosin muutaman kerran kun olen ollut esim. appivanhempien luona syömässä tai ravintolassa niin en ole voinut laskea kaloreita. Silloin on vaan pitänyt silmämääräisesti arvioida että paljonko on tarpeeksi. Nälässä en kuitenkaan ole kituutellut.
Olen jättänyt pois perunan, riisin ja pastan sekä muut samankaltaiset lisukkeet. Olen ihan muutaman kerran ottanut puolikkaan perunan tai vähän riisiä lautaselle, mutta huomasin ettei se auttanut ainakaan nälkää vastaan kun olen entinen sokerihiiri ja jotkut hiilarit vaan kiihdyttää sokerinhimoa. Niiden tilalla syön keitettyjä tai höyrytettyjä kasviksia. Ja salaattia joka päivällisellä puoli lautasellista.
Kun kirjaan syömiseni ylös voi samalla vahtia että saan tarpeeksi kuituja, proteiinia, kasviksia ja hedelmiä. Vettä pyrin juomaan ainakin 1,5l / pvä.
Sallin itselleni herkkuja sillon tällöin. Lasken nekin tietenkin kaloreihin ja rajaa en ylitä. Suklaa on paras herkku, mutta ainakaan mulle ei ole se viisain. Suosin ennemmin kovia karkkeja jotka voi _imeskellä_. Silloin muutama karkki jo vie pois sen pahimman herkkuhimon ja niissä ei ole kauheen huimat kalorit vielä.
Liikun ainakin sen 1500kcal edestä viikossa.
Painon jämähtäminen tiettyyn lukuun kuulemma tapahtuu aika monelle, ja omaa aineenvaihtuntaakin voi kuulemma huijata syömällä yhtenä päivänä reippaammin kuin muina. Siis ihan sillälailla että kaloreita on paljon enemmän (ei kuitenkaan mielellään sen yli mitä söisit jos haluaisit pitää painosi etkä laihtua). Oma keho kuulemma yllättyy tästä "kaloripommista" ja aineenvaihdunta kiihtyy.
Painoon vaikuttaa paljon se minkä minjuskakin tuossa mainitsi eli juuri toi kuukautiskierto. Paino saattaa vaihdella parillakin kilolla jos on nesteitä kertynyt kehoon.
Kyllä se paino siitä laskee, pitää vaan olla kärsivällinen välillä :) Ja jos joskus repsahtaa niin on hyvä muistaa että se ei ole se maailmanloppu. Joskus täytyy vaan oppia kantapään kautta.
Tulipas sepustus :D
Tsemppiä kaikille jatkoon!
Täällä ollaan edelleen vaikka hiljaa olenkin ollut viime ajat. Teloin vähän jalkaani eikä paino laskenut lainkaan sinä aikana. Olen siis edelleen 98 kilossa, joten hidasta on... Eikä puhettakaan mistään töihin kävelemisestä vaikka hyviä ilmojakin on aina välillä ollut. Töissä on vähän kaikenlaista niin ei ole energiaa riittänyt sitten enää vapaa-ajalla olla aktiviinen, mutta toivottavasti tilanne muuttuu tässä piankin. Tsemppiä kaikille, kyllä me onnistutaan vielä! :)
Huh huh, tänään ensin 45min spinningiä ja sen jälkeen kävin elämäni ensimmäistä kertaa bodypumpissa (kun vihdoinkin oli tunnilla tilaa). Nyt on kädet niin kipeät, ettei meinaa jaksaa nostaa edes läppärille (mitäköhän siis luvassa onkaan huomenna :D:D). Mittarin mukaan kaloreita kului noissa yhteensä lähemmäs 900 ja sykekin kävi aina 172 asti, mutta pääosin seilasi 140-150 väliä :)
Karkkilakkoa takana 28 päivää, mutta tänään sallein itselleni viikonlopun kunniaksi yhden keksin, kun isäntä oli kiikuttanut kaupasta. Pakettia tarkkaillessani kuitenkin huomasin, että yhdessä keksissä on 68kcal! Se on mielestäni aika määrä yhdestä vaivaisesta keksistä... Onneksi tuli syötyä vain se yksi :)
Torstaina saapui myös yksi lisämotivaattori tähän huusholliin eli häämekko postissa :) Tilatessa jo tiesin, että mekko ei ihan sopiva ole, mutta viitisen kuukautta aikaa treenata, joten parempi onnistua tai sitten kävelen alasti sitä alttaria pitkin :D
Huomenia!
Startter: Kekseissä on yllättävän paljon kaloreita, mutta kaikkeahan voi syödä kunhan syö kohtuudella esim. juuri yhden keksin :)
Rijo: Älä lannistu, kyllä se paino lähtee putoamaan vielä aivan varmasti!
Itse vihaan liikuntaa, joten olen koittanut ruokavaliolla saada painoa tippumaan. Kyllä minäkin tietenkin liikun jonkun verran, mutta haluan tehdä elämäntapamuutoksen pysyvästi, joten ensimmäiseksi kiinnitin ruokavalioon huomiota. Ja eiköhän se liikunta minuakin ala hieman enemmän kiinnostaa kunhan saan tuota painoa tiputettua hieman vielä lisää.
cande.w : Paljonko syöt kaloreita päivässä? Mistäköhän sitä voisi laskea, paljonko pitäisi vähintään kaloreita syödä päivässä ettei söisi liikaa eikä liian vähän.
Tänään paino 125,5kg eli pudotusta -2kg ja kokonaispudostus nytten sitten -15kg!
Tuli perjantaina mässäiltyä pizzaakin, mutta saahan sitä joskus hieman epäterveellisemmin syödä ja näytti tuota painoa silti tippuvan.
Viikonloppuna sain sellaisen itseinho kohtauksen, sellasia tulee välillä.
Olen lihava ja omasta mielestä sen takia myöskin ruma. Mies sitten yrittää, että et sinä ole lihava etkä ruma. No p*rkele kai minä nyt iteki peilistä nään, että olen lihava. No onhan se kiva kun yrittää saada paremman mielen toiselle, mutta kannustais mielummin enemmän tuohon laihduttamiseen.
Kuinkas teillä muilla, kerrotteko te puolisollenne painonne?
Minä en kehtaa kertoa, kerron vaan paljonko on tippunut painoa. Kyllä mies välillä kysyy, että paljonko painat, en vaan kehtaa kertoa. Toisaalta jos kertoisin niin saisin varmaan enemmän tukea tähän laihdutukseen. Mies varmaan kuvittelee, että olen kevyempi mitä oikeasti olen.
Mitä te muut syötte aamupalaksi?
Itsellä yleensä aamu alkaa parilla kupilla kahvia (pitäisi varmaan maidon käyttö kahvissa lopettaa). Päivästä en selviä ilman kahvia, sitä menee päivästä riippuen enemmän tai vähemmän, mutta yleensä vähintään 6 kuppia :(
Toisaalta syön aika vähän maitotuotteita muuten, joten ei kai se niin pahasta ole hieman maitoa laittaa kahviin.
En oikein osaa aamusin syödä, pitää aina olla jonkun aikaa hereillä ennen kuin edes harkitsen syömistä. Yleensä syön puuro 1/2 jugurtti tai sitten ruisleivän.
Kuinkas muilla menee? Onkos Sanna_80 vielä mukana? Kiva olisi muidenkin kuulumisia kuulla. Etenkin teidän joista ei ole hetkeen kuulunut!
Hienoa minjuska! :)
Mä oon täällä tosi iloinen sun puolesta!
Mä itseasiassa syön vähemmän kaloreita kun mulle suositeltaisiin pituuden ja painon mukaan (suositus n.1700kcal/pvä, ja sekin on että laihtuisin sitten 300g-800g viikkotahtia). Syön useimmiten 1200-1400kcal välillä, joskus sitten vähän enemmän ettei elimistö totu siihen samaan määrään ja sitten ehkä voin huijata aineenvaihduntaa toimimaan taas vähän paremmin.
Syön vähemmän ihan sen takia että mulla on aineenvaihduntasairaus (kilpparin vajaatoiminta) ja vaikka mulla on siihen lääkitys, niin ne arvot ei ole ihan just nappiin ja en ehkä saa niin hyviä tuloksia isommilla kalorimäärillä. Sitten mulla on vielä toinen hormonaalinen sairaus siihen päälle joka kanssa vaikuttaa asiaan. Eli oon harkinnut nämä määrät ihan omalle kohdalle sairaukset mukaan lukien.
En oo miehelle ihan tarkkaan kertonu alotuspainoa. Kyllä se sen varmaan on jo nähnyt kiloklubin edistymis sivulta, mutta en mä siitä oo kauheesti kailottanu. Itseäkin hävettää myöntää että niin paljon oli painoa pahimmillaan. Oon kyl jutellu et paljonko on lähteny, ja hyvin tuo on mukana tsemppaamassa.
Mullekkin tulee joskus sellanen rumilus olo, ja mies aina väittää kauniiks ja sopivaks, huvittaa kyllä koska omasta mielestä totuus on vallan toinen. Mutta kai nää meidän miehet sitten tosissaan rakastaa kun näkee meidät kauniina :)
Niin, ja lihava ei tarkoita sitä että on ruma. Kyllä uskon että moni ylipainosista näyttäisi paremmalta kun painoa olisi vähemmän, mutta ei se silleen ole että on automaattisesti ruma jos on ylipainoa.
Tsemppiä kaikille!
hei kaikille!
täällä taas yksi viikko takana ja olo on kyllä tosi hyvä! painokin tippunut vaikka masentelin että junnaa vaan samassa, eli:
alotus: 118kg
vk sitten: 114.1kg
tänään: 113kg
olen tosi tyytyväinen, ja sunnuntaina sallin itseni maistella hyvääkin eli uskaltauduin syömään pitsaa vaikkakin tosi pienen palan mutta tyydyin siihen eikä enempää sit tehnykkään mieli.
painoasiasta, en ole kertonut ukolle painoani, mikä ehkä johtuu siitä, että ukko harrastaa kehonrakennusta ja on hyvässä kunnossa itse ja kun ite on näin pönäkkä, ei tee mieli huudella painoo :D sitten kerron painoni kun saan sen alle 100kg..
Hei!
jalka kiusaa vielläkin ja sit tuli herkuteltua taas, kun tuntuu et kaikki kaatuu niskaan..
Puntarille en ole edes mennyt, kun tietää et takapakkia on tullut.. :(
Tässä nyt viel puntaroin tuonne tk:hon soittamista, aikomukseni on kyllä päästä muuallekin kun ravitsemuksesta juttelemaan..
Toivossa on hyvä elää, mut ei kyllä näitte kilojen kanssa..
Anteeksi purkautuminen, mutta turhauttaa!
Mulla ei ole edes vara nutrata tms. vaikka niitä kuin kehutaan..
Crosstrainerkin on nyt jouten, kun jos sillä polkasen menee viim. seuraavana päivänä jalka sellasee tilaan et ei tee mieli istua, ei seistä eikä oikein kun maata ja sitte popsitaa buranaa sen mitä maksimissaa saa vetää...
Nyt sit viel pakkaset ajaa lapsien kanssa sisälle..et ei edes ulos ole asiaa.. :(
Enpä ole minäkään kertonut tuolle ukolle painoa, mutta tuloksista kyllä kerron noin kiloina tai sentteinä. Ei varmaan edes pystyisi tajuamaan tätä kilojen määrää, kun hän on itse sellainen kukkakeppi.
Ostin myös testiksi nutrauspaketin kun sain 20 eurolla viideksi päiväksi :) Paketissa mukana per päivä yksi pirtelöpussi, yksi patukka, kaksi liemipussia (välipalaksi), pastapussi ja yksi jälkiruoka. Katsotaan nyt miten lähtee käyntiin :) Jos sitä 4€/pvä syö, niin mielestäni ihan kohtuullinen hinta jopa opiskelijabudjetissa. Ainakin tuo aamuinen pirtelö oli ihan hyvää :)
Tällä viikolla on päällä menkat eli liikuntaa tulee nyt vähemmän ihan mukavuussyistä. Eilen kävin tanssissa, mutta en pystynyt tekemään liikkeitä kunnolla, kun vatsaa kivisti niin. Kaloreitakin kului melkein puolet vähemmän kuin normaalilla tunnilla. Ehkä pari kertaa zumbassa ja sitten viikonloppuna pumppiin.
cande.w: mistä oot katsonut ton kalorisuosituksen? Kun minusta tuntuu, että joka sivu antaa eri kalorimäärän, niin mitä pitäisi uskoa.
Miukati1: Onnea oikein paljon pudotuksesta!
Olen itsekin miettinyt tota nutrausta, mutta mulla saattais se laihdutus jäädä siihen. Ei oo mukava katsella kun ukko syö hyvin ja ite vedellä jotain lientä, ei kiitos.
Joskus aikoinaan korvasin kouluaterian tuollaisella pirtelöllä, siitäkin on tosin aikaa. Ja niin kauan kuin lähtee painoa ruokavalion muutoksellakin niin en omalle kohdalle näe tarpeelliseksi ostaa noita juomia.
Olen alkanut paljon syömään salaattia ruoan kanssa, eilen tuli tehtyä ihan kunnon salaatti (kiinankaalia, tomaattia, paprikaa, kurkkua, jalopenoja, muutama pala ananasta, 4 fetajuustokuutiota 3% ja muutama ruokalusikallinen raejuustoa) Hyvää oli :) Itse aina noita fetajuustokuutioita pilkon pienemmiksi niin näyttää, että niitä olisi enemmän.
Esterholm: Älä lannistu, kyllä varmasti onnistut! Ei kannata jäädä murehtimaan sitä jos joskus hieman takapakkia tulee. Suomalaisella sisulla vaan eteenpäin!
Mehän voitaisiin täällä joskus vaihdella ruokaohjeitakin jos sattuu eteen tulemaan jotain kevyttä ja hyvää vai mitäs ootte muut mieltä?
Itse tosin yleensä syön ihan tavallista ruokaa, mutta pidän huolen, että puolet lautasesta on joko salaattia tai sitten kasviksia. Itse pidän kukkakaalista hirmupaljon.
Eilen ostin kaupasta leipää ja oli ihan yllätys, että yhdessä siivussa oli vaan 38 kaloria! Tähän vertaukseksi jos ottaa vaikka ruispalan missä on se 70!
No tosin leipäpala oli hieman pienempikin, mutta silti tuota kyllä voi jo yhden tai kaksi siivua hyvällä omallatunnolla syödä :) Nyt en tähän hätään muista leivän nimeä kun heitin sen paketin jo pois kun laitoin leivän osissa pakkaseen pusseissa :)
Hei taas!
Täällä ollaan taas vaa'alla vierailtu.
Paino on nyt 100,5kg, eli 1,5kg vähemmän kun viime viikolla. Yhteensä pudotusta on 15,5 kg :) Enkä malta odottaa että pääsen alle 100 kilon! :D Ehkä ensi viikolla? Pitäkääs peukkuja :)
Minjuska: Mä käytän http://kiloklubi.fi/ palvelua joka on ilmainen mutta vaatii rekisteröitymisen. Se sivu laskee mulle ne kalorisuositukset ihan pituuden ja painon perusteella ja sen että teenkö esim. fyysisesti aktiivista työtä, onko hyötyliikuntaa jne. Mutta se suositus on sitli aika korkea, ja jos noudattaisin sitä niin laihtuisin hitaammin. Uskon kyllä että se toimisi niinkin, mutta kun itsellä on muutama painoon vaikuttava sairaus niin olen tuunannut sitä määrää itselle sopivaksi ihan oman pääni sisällä. Kannattaa kuunnella omaa kehoaan ja luottaa siihen ennemmin kuin luottaa täysin suosituksiin :)
Onnea miukatille pudotuksesta! :)
Iso hali Esterholmille! Joskus tulee hetkiä kun tuntuu että mikään ei toimi, mutta älä lannistu! Jossain vaiheessa kyllä helpottaa, toivon että pian :)
Reseptien jakaminen on mun mielestä ihan jees :) Itsekkin syön ihan tavallista ruokaa, ja kokkaankin mulle ja miehelle samat pöperöt. Jätän vaan omalta lautaselta pois perunat yms mitä en halua syödä. Ja lisään kasviksia :D Kukkakaali on kyllä hyvää, ja myöskin parsakaali! Nam!
cande.w onnea todella paljon pudotuksesta! Varmasti pääset ensi viikolla jo alle 100kg. Oon tosi ilonen sun puolesta ja peukut pystyssä täällä olen! :)
Pitää varmaan itsekin tuohon kiloklubiin tutustua.
Itseäni turhauttaa tää laihtumisen hitaus, haluan vaan äkkiä painon pois, mutta enpä näitä kiloja ole ihan hetkessä kasannutkaan itselleni. Ihan suututtaa ku en ole aiemmin ottanut itseäni niskasta kiinni, aina vaan ajattelin, että en anna painon nousta yli 80 kg, sitten en anna nousta yli 85kg ja tämä on lopputulos. Tosin viime vuosina painoa on tullut kamalasti lisää. Olemme tosiaan lasta yrittänyt jo useamman vuoden ja kun ei sitten millään onnistunu ja aina sai pettyä niin tuli sitten haettua sitä "lohtua" syömällä suklaata ja kaikkea muuta epäterveellistä.
Haluaisin taas käydä tästä lapsi asiasta keskustelemassa, mutta pelottaa, että siellä sanotaan laihduta 30kg ja katellaan sitten. Häviää taas motivaatio kokonaan. Tosin viimeksi kun kävin asian tiimoilta lääkärin juttusilla niin olin suunnilleen tämän painoinen ja sillon kyllä sanottiin, että pääsisi tutkimuksiin, mutta hyvä olisi esim. noin 10 kiloa tiputtaa painoa niin huomataan, että olet asialle itsekin jotain koittanut tehdä. No jospa minä varaisin ajan sitten kun painan 115kg :) Sitä odotellessa. Ei edes huvita kävelyllä käydä kun pakkasta on niin paljon, että jäätyy jo kun astuu ovesta ulos.
Jotain positiivista voisin kanssa sanoa, housut on liian isoja! Jää sellaset pussit tuonne pakaroiden alle, ei kiva. No onhan se kiva pienentyä, mutta kamalasti taas menee rahaa kun ostaa pienempiä housuja, eipä viitsi hyvin monia ostaa kun haluan laihtua vielä ja paljon niin joutuu ostamaan niitä vielä tulevaisuudessakin.
Onko kenelläkään kokemusta kuntopyörästä? Hyödyttääkö se mitenkään?
Olisi kiva omistaa jonkinlainen kuntoiluväline juuri näinä kylminä aikoina, mutta mikä olisi paras?
Heippa! Täällä ois yks 33-vuotias nainen. Sairastan nivelpsoria eli reuman tyyppinen sairaus kyseessä. Tammikuun alussa aloitin sitten laihdutuksen. Ihan pelkkä ruokavalion muutoksen olen tehnyt. Lähtöpaino 112 ja nyt 104,5. Liikuntaa en ihan hirveästi pysty harrastamaan kun sairaus on jalkapohjissa ja varpaitten nivelissä. Mut hyvin on mennyt ja olen tyytväinen suoritukseeni :).
fatmama15: Hienosti olet laihtunut ja tervetuloa joukkoomme!
Mukavaa kun tulee uusia jäseniä, tuetaan kaikki toisiamme tässä laihdutuksessa ja eritoten elämäntapojen muutoksessa!
hei taas kaikille tasapuolisesti!
joukkomme senkun kasvaa mikä on loistojuttu!! :)
viikko on taas vierähtänyt ja mun tuloksia teille, eli:
alotus: 118kg
vk sitten: 113kg
tänään: 110.4kg
eli viikon tulos hurjat -2.6kg!! MAHTAVAA! :) fiilis on katossa ja olo mitä parhain. paidat istuu paremmin ja muutamat housut menee taas päälle mitä en ole vuoteen käyttänyt. on tää onnistuminen vaan niin motivoivaa et haluaa vaan jatkaa ja jatkaa. tavoitteeni painaa alle 100kg heinäkuuhun mennes ei ole enään niin kaukana ja tuntuu että tässähän voipi onnistua.
laskeskelin, että jos laihtuis edes sen kilon viikos niin olisi mahdollista että saisin vielä 20kg pois heinäkuuhun mennessä, aika hullulta kuulostaa. en pysty edes unissani miettiin kuinka ihanaa olisi käydä puntarilla ja se näyttäisi 90kg :D
Onnea Miukati1 hienosta tiputuksesta!
Kävin itsekin tänään painoa katsomassa ja se oli 123,5kg eli pudotusta -2kg ja näin ollen alusta asti pudonnut jo -17kg :)
Voisi kai tämä laihduttaminen nopeemminkin käydä, mutta etenen hitaasti, mutta varmasti :)
Tervetuloa mukaan fatmama! Aika huikea painonpudotus noin lyhyessä ajassa :)
Ja onnea miukatille ja minjuskalle myös! Hienoa!
Täällä ollaan vaa'alla käyty punnituspäivän kunniaksi, ja vaikka vatsa ei ole taaskaan oikein toiminut kunnolla niin paino oli alle 100kg! Tosin vain hiukan alle, mutta alle sekin on :D
Paino nyt: 99,5kg
Pudotusta viime viikkoon -1kg
Nyt on kyllä kauhea tsemppi päällä itsellä, painoa alas alas alas eikä ikinä enään ylös! Voi kun sais vielä 10kiloa pois ennen kesää, mutta voi olla että ei laske paino kuitenkaan noin nopeasti kun suunnittelen :)
Minjuska mulla on itsellä crosstrainer ja koen sen paremmaksi kuin kuntopyörä. Kuntopyöräkin on tietenkin hyvä kuntoilulaite, mutta crosstrainerilla tulee poltettua enemmän kaloreita koska siinä kädetkin on mukana liikeessä etkä istu :) Mulla on ainakin aikasemmin tullut kuntopyörästä persaus kipeeks koska se satula oli niin kova ja jotenkin äärettömän epämukava istua. Että jos voit niin testaa laite ennen ostoa :)
Mitäs kuuluu Sanna, Esterholm, Startter, Möhköfanttinen, Rijo ja muut?
Tsemppiä kaikille!
Kilot senkun karisee ja sentit vähenee :) Pääsisipä vaan sinne alle 100-kiloisten jengiin kanssa... Hiljaa hyvää tulee ja ainakin suunta on oikea ;) Eiköhän sitä kesällä sitten viimeistään pauku tuokin maaginen luku, jos ja kun samaan tahtiin jatkan :))
Olen kyllä suorastaan ihmetellyt, miten olen ihastunut tähän liikkumiseen! Syksyllä tosiaan aloitin liikkumisen niin, että viikossa olin salilla 45min spinnissä ja 1h zumbassa per viikko. Nyt keväällä olen ollut parhaimmillaan 7,5h liikkumassa salilla per viikko (spinniä, zumbaa, sh'bamia, bodypumppia ja body intervallia). Vaikutus on ollut niin fyysistä (kestävyys kasvanut ja kroppa "napakoitunut") mutta ennen kaikkea henkistä! Stressi on kaikonnut jotenkin tyystin, vaikka keväälle riittääkin kaikenlaista äksöniä. Eilen sh'bamissä tuli jotenkin erittäin euforinen tunne, kun yhteen liikkeeseen kuuluu hyppyjä. En ole aikaisemmin uskaltanut tehdä niitä liikkeitä kunnolla (koska olen pelännyt telovani siellä nilkkani tms.), mutta eilen siellä loikein muiden mukana. Sykekin nousi kivasti ja tuntui jotenkin kepeältä tunnin jälkeen, kun pystyi itsekin :)
Tuo rakkaus (ja melkein tätä nykyä jopa pakkomielle) liikuntaa kohtaan on mielestäni täysin absudia, koska inhosin yli kaiken koululiikuntaa ja sain monia lajeja kohtaan hirveän kammon. Vaikutukset ovat vieläkin nähtävissä, sillä esim. hiihtämässä en ole käynyt sitten lukion pakollisten liikuntatuntien jälkeen ja tuskin käynkään ihan hetkeen :D
Tuosta kuntopyöräilystä sen verran, että muistan itse ekoilla parilla spinning-tunnilla, että vaikka toki lihakset oli "kipeytyneet", niin kaikista kipein oli juurikin ahteri, kun oli siellä kapoisella ja kovalla satulalla ähertänyt sen tunnin. Kuitenkin siihen tottuu melko nopeasti, muistaaksi itsellä ei kolmannella tunnilla enää tullut peffa niin kipeäksi ja nyt oikeastaan ei sellaisella satulalla istuminen tunnu yhtään pahalta. Itse tykkään tuosta ohjatusta, koska en vain saa ruoskittua itseäni samanlaiseen suoritukseen yksin. Minulle ainakin on ihan eri, että joku sanoo siellä, että nyt poljetaan sitten minuutti seisaaltaan musiikin tahtiin tai että tässä kohtaa nostetaan vastukset niin, että olisi kuin polkisi tervassa kuin että yrittäisin itse tehdä samanlaista ohjelmaa.
Onnea cande.w pudotuksesta! Oon niin ylpeä susta kun oot päässyt kaksinumeroisiin lukemiin! Täältä tullaan perässä hitaasti, mutta varmasti!
Tosiaan oisi mukava muidenkin kuulumisia kuulla, vaikka ei aina paino tippuisikaan niin ei siitä kannata ottaa stressia vaan pitää huoli, että se ei enään nouse vaikka sitten pysyisikin samoissa lukemissa viikon, kaks tai vaikka kuukauden. Se on jo positiivista, että ei anna painon nousta :)
Pitäisi varmaan jossain lähteä kokeilemaan noita kuntoilulaitteita niin tietäisi sitten minkälainen kannattaisi ostaa.
Olisi mielenkiintoista tietää minkä pituisia te olette?
Itse olen 175cm pitkä niinkuin olen varmaan joskus aiemmissa viesteissä jo maininnutkin.
Itse viikonloppuna laskeskelin painoindeksiä ja muistaakseni se oli, että en olisi sairaalloisen lihava kunhan saan painon 120kg :) Se olisi minulle jo iso saavutus, kun tuo painoindeksi taisi olla lähempänä 50 kuin 40 alottaessa tämän urakan.
Huvittavinta on se, että en näytä niin lihavalta mitä olen. Muutamasti kun on pitänyt lääkärin vastaanotolla vaa'alle nousta ja paino on ilmestynyt näyttöön niin lääkäri on luullut, että vaaka on jotenkin rikki. Onhan se mukavaa jos ei näytä niin lihavalta mitä oikeasti on, mutta eipä se laihtuminenkaan silloin näy niin nopeesti muille :( Olen kyllä ruumiinrakenteeltani tasapaksu, mikä onkaan oikea nimitys tuolla. Minulla ei ole mitään tiettyä ongelmakohtaa vaan nämä läskit on tasasesti jokapuolella, mikä taas tekee etenkin housujen ostosta hankalaa, jos löydät housut jotka sopivat mahasta kiinni, niin ne on aivan liian isot reisistä ja jos reisistä on hyvät niin ei mene sitten kiinni, hankalaa.
Minjuska, minä olen 162 cm ja BMI:ni on tänään tasan 26. Painoindeksin mukaan olen siis noin kolme kiloa ylipainoinen, mutta ne kilot ovat tiukassa!
Katselen silloin tällöin eri pituisia ja painoisia ihmisiä tältä sivustolta: http://www.mybodygallery.com/index.html On mielenkiintoista, miten erilaisilta täsmälleen samanpainoisetkin naiset näyttävät. Esimerkiksi tämä nainen on suunnilleen sinun mitoissasi ja näyttää upealta:
http://www.mybodygallery.com/photos-7786-body-shape.htm#img
Minä taas lyhyenä ja omenavartaloisena näytän edelleen paksulta, suunnilleen tältä:
http://www.mybodygallery.com/photos-5649-body-shape.htm#img
Olen nyt kokeillut muutaman päivän Kiloklubia, ja muuten menee hyvin, mutta laskurin mukaan syön liikaa herkkuja! Omasta mielestäni muutama sokeriton karkki ja keksi päivässä ei ole liikaa, varsinkin kun ne ovat kuitupitoisia ja vähäsokerisia kaura-, välipala-, mysli- ym. keksejä. Sivusto herjaa myös, että minun pitäisi harrastaa monipuolisempaa liikuntaa, esimerkiksi venyttelyä ja joogaa. Mutta ehkä ei pitäisi stressaantua tästä, kun kaikki muut osa-alueet kuitenkin ovat mallillaan: liikun riittävästi ja saan tarpeeksi kuitua, kasviksia, proteiinia ja hyviä rasvoja. Saapa nähdä, kauanko noiden viimeisten kolmen kilon pudottaminen vie. Varmaan kolme kuukautta.
Täällä jalka alkaa jo pelaamaan, vaikkakin edelleen kipeytyy kun enempi liikkuu...
Ehkä tää tästä, mä vaan tarviin jotai tosi hyviä (ja tosi edullisia) ruoka vinkkejä..
Ja puntarilla käyty ja takapakkia otettu.. :(
Ei oo ollu mun aikaa taas..Yks ilta jo sängyssä maatessa meinas itkukin päästä..
Tuntuu muutenki et teen joka saralla kaiken päin p:tä..
Ni harkitsin jo soittavani lääkäri aikaa et pääsis hakeutuu leikkaukseen..
vuosia kun taistelee ja ikinä ei onnistu sitä alkaa oleen todella turhautunu..(jos ei sitä yhtä onnistunutta -12kg lasketa 6 vuoden takaa)
Tuntuu et muutkin vastoin käymiset kun vaan painon putoamattomuus aiheuttaa sen et heti pitää jotenki turruttaa ittensä ja mul se menee siihe et mässään..
Ja kun oon 24/7 kotona ni ihmekään et hulluks tulee..
Katsoo jos sitä jotai keksis..En oo uskaltanu koskee mihinkää laitteesee nyt ollenkaa..sen verta otti päähän toi särkykausi et ei toista heti perään kiitos..
Martha M, itse olen huomannut saman asian, ei ne kilot vaan kaikilla näytä samalta. Välillä ihan yllättää miten paljon/vähän joku voi painaa vaikka näyttää aivan muulta :)
Esterholm: Nyt et kyllä luovuta! Jatkat sillä kuuluisalla suomalaisella sisulla vaan eteenpäin!
Tuohon hyviin ja kevyisiin ruokavinkkeihin voisin sanoa, että tonnikalasalaattia (vedessä olevaa tonnikalaa) tai kanasalaattia, mutta salaattiainekset ei niin kovin edullisia kuitenkaan näin talvisin ole. Onko sulla jotain vihanneksia josta pitäisit? Itse ainakin syön ihan tavallista ruokaa, mutta en hyvin paljon, täytän aina puolet lautasesta salaatilla (kiinankaali, tomaatti, kurkku, muutama pala ananasta, paprikaa, jalopenoa, raejuustoa) mitä milloinkin kaapissa on tai sitten porkkanaa, lanttua, kukkakaalia tai muuta vastaavaa, parsakaalia inhoan, jospa sitäkin joskus vielä oppisi syömään.
Mutta erilaiset salaatit ovat kevyitä ja niistä saa myöskin hyvin ruokasia salaatteja kun laittaa tonnikalaa tai kanaa. En valitettavasti oikein osaa sanoa mikä olisi edullista, mutta varmaan kannattaa kaupassa aina katsoa mikä olisi tarjouksessa ja sitten siitä miettiä mitä siitä voisi tehdä.
Meillä välillä syödään ihan vain porkkanaa, lanttua ja kukkakaalia ja sen lisäksi paistetaan kananrintafilettä tai jotain muuta lihaa :)
Kunhan vain Esterholm nyt muistat, että älä anna periksi!
Huomenna jos taas aamusta kävisi vaa'alla. Viime viikosta toivottavasti sen verran tippunut, että en olisi enään sairaalloisen lihava eli painoindeksi toivottavasti alle 40 :) Olisin tosi iloinen, mutta sen näkee sitten huomenna!
Hyvää alkanutta viikkoa kaikille!
Tänään oli taas punnituspäivä ja paino oli 121,5 kg eli viime viikkoon pudotusta olis taas -2kg, jes!
Nyt en ole sitten enää sairaalloisen ylipainoinen vaan vaikeasti lihava! Mutta olen tästä silti iloinen, painoindeksi olisi nyt sitten 39,7 :) Kyllä tämä tästä! Pudotusta nyt yhteensä -19kg, tuntuu ihan uskomattomalta, että olen pystynyt tähän.
Muutamana viikkona on nyt tosiaan viikossa tuo 2 kg lähtenyt painoa pois, mutta sekin vaihtelee minulla niin paljon, että mitä syön ja paljonko liikun, mutta pääasia on minulle se, että paino ei ainakaan pääsisi nousemaan.
Minulla ei ole edes mitään vakio punnituspäivää, mutta nyt on tullut useampana viikkona punnittua maanantaina. Eipähän ole viikonloppunakaan varaa niin paljoa herkutella kun maanantaina käy vaa'alla.
Halaus täältä Esterholmille! Kyllä asiat vielä kääntyvät parhain päin.
Paljon onnea Minjuska! Mahtava suoritus!!
Nyt kyllä saat olla todella ylpeä itsestäsi :)
Eikö olekkin kiva että BMI alkaa nyt 3sella? :)
Täällä on flunssailtu ja sen takia viime viikon liikunnat olikin vähän heikolla hapella. Tänään alotin treenaamisen taas ja huomenna on sitten se punnituspäivä.. Jännittää :)
Mulla on punnituspäivä tiistai sen takia, että se oli tiistai kun menin ekaa kertaa vaa'alle ja silloin päätin aloittaa laihdutuksen. Sitten vaan joka viikko samana aamuna.
Vehnäleseet on muuten mun uusi suosikki! Hyvältä ne ei kyllä maistu, mutta voi kun vatsa tykkää! Muutenkin olen kiinnittänyt huomiota siihen että saan varmasti tarpeeksi kuituja, ja sehän auttoikin sitten vatsan toimintaan.
Onko kenelläkään mitään suunnitelmia huomiselle kun on ystävänpäivä?
Mukavaa päivää!
Vau, Minjuska, mahtavaa, upeaa!
Muistan itsekin hyvin miten hienolta tuntui, kun BMI putosi alle 40:n. Se tapahtui toissa kesänä ollessani keskussairaalan sydänosastolla. Muistan ihmetelleeni huonekaverille ääneen, että olen ollut yli 15 vuotta sairaalloisen ylipainoinen ja nyt en enää ole. Sitä tunnetta ei varmaan voi ymmärtää kuin toinen saman kokenut.
cande.w, millä tavalla käytät niitä vehnäleseitä? Minä olen keitellyt puuroa kauraleseistä ja -hiutaleista.
Esterholm, millaisia ruokavinkkejä olisit vailla? Noudatatko jotain tiettyä ruokavaliota, onko allergioita tai inhokkeja? Minä lähestyn halpaa arkiruokaa siitä näkökulmasta, että ensin katsotaan mikä nyt on halpaa ja sitten mietitään että mitäs näistä tehtäisiin. Meillä on syöty viime aikoina mm. kaalipataa, kalakeittoa, munakkaita, siskonmakkarakeittoa, kasvissosekeittoja ja uunijuureksia.
cande.w: Ihan mahtava fiilis on kun BMI alkaa nyt 3sella :)
Seuraava tavoite olisi sitten päästä alle 120kg:n :) Pitää ottaa pieniä tavotteita kerralla niin tulee useammin hyvä mieli :)
Minunkin pitäisi aloittaa joku liikunta harrastus, kävely olisi ihan mukavaa, mutta nyt on ollut niin helkutin kylmä ettei tuonne ulos kyllä halua vapaaehtosesti mennä hyvin pitkäksi aikaa.
Huomenna tosiaan olisi ystävänpäivä, täällä ei ainakaan ole mitään suunnitelmia. Olisi ihana saada joku oikein herkullinen ystävänpäiväleivos, mutta taidan jättää sen tänä vuonna väliin. Katsotaan sitten ensi vuonna tilannetta uudestaan.
Martha M: Kiitoksia. Ootte kaikki niin mukavia kun kannustatte, itse pyrin samaan!
Ei tää laihduttaminen oikeesti niin kamalaa ole kun saa tukea teiltä kaikilta ihanilta ihmisiltä, kiitos oikein paljon!
Hyvää ystävänpäivää!
Täällä on punnittukset nyt suoritettu ja eroa viimeviikkoon on -1,5kg. Paino nyt siis 98kg, wuhuu! Painoa lähtenyt yhteensä 18 kg. Vaatteet alkaa oikeesti pyöriä päällä :D
Martha M: Laitan niitä leseitä ihan maustamattoman jogurtin kaveriksi ja syön sillalailla. Makuun kyllä tottuu, mutta ei se edelleenkään herkkua ole.
Joo Minjuska, leivos ois kyl kiva mutta samaan aikaan ei olis :D
En usko että syön mitään herkkua tänään. Parin viikon päästä ois synttäritkin ja pitäis jotain leipoa muutamalle vieraalle, ehkä sitten jopa uskaltautuu palasen leipomusta syömään.. ;) Teen varmaan jotain helppoa ja maukasta kuten mutakakku. Aah, nam nam... Varmaan kyllä yks pala riittää ja oon sellasessa sokerihumalassa ettei toista!
En ole muuten syönyt taas mitään herkkuja hetkeen, ja kumma kyllä, ei tee edes tiukkaa! Jotenkin tää on nyt vaan mennyt tähän ettei herkut enään pyöri päässä. Omituista :D
Hyvää ystävänpäivää kaikille minultakin!
cande.w: Onnea oikein paljon pudotuksesta *hali*, hienosti oot saanut painoa pois.
Mutakakku on ihanaa, voit sitten lähettää minullekin palasen virtuaalisesti. Meillä on tuo pudotus aikalailla sama ollut koko tämän matkan ajan, minulla vaan on paljon enemmän painoa kun sinulla. Voi kuinka onnellinen olen kun pääsen joskus alle 100kg:n.
Itse olen huomannut aivan saman asian, että vaatteet on alkanu pyörimään päällä, eikä ne näytä hyviltä enään kun roikkuu joka suunnasta. Onneks en ole kaikkia tiukempia vaatteita hävittänyt kun olen lihonut, niin nyt on voinut niitä ottaa takaisin käyttöön! No onpa kerranki hyvä syy ostaa vaatteita eikä tuo mieskään paljon ole siitä valittanut. Itse en tosin kauheesti viitsi vaatteita ostaa kun haluan vielä pienentyä, sitten kun pääsen johonkin sopivaan painoon niin haluan uusia koko vaatekaapin :)
Itse oon huomannut kanssa tuon, että ei niitä herkkuja oikein enään tee mieli edes ja jos olen jonkun herkun syönyt niin se on jäänyt siihen, en ole sen jälkeen koko herkkuvarastoa tyhjentänyt.
Nyt on tullut vähän paussia tähän laihdutteluun, kun iski flunssan/kuumeen päälle. Viikonloppuna olin myös äitini luona ruokapatojen ääressä, joten ei hyvin sekään mennyt. Karkkilakko on sentään pitänyt, mutta kotiseudulla en päässyt liikkumaan ja nyt tautisena en oikein voi liikkua. Ärsyttää ihan suunnattomasti :/ Toivottavasti tästä lenssusta pääsisi eroon nopsasti, ettei tästä sohvalla makaamisesta tulisi liian mukavaa...
Startter: Kyllä se laihtuminen taas jatkuu, älä anna pienten vastoinkäymisten haitata. Kannattaa kiinnittää huomiota enemmän syömisiin sillon kun ei pysty liikkumaan normaaliin tapaan.
Itselläni on nyt joku ongelma syömisien kanssa, ei tee mieli nimittäin syödä ollenkaan. Tuntuu, että väkisin joutuu syömään kun ei sekään ole hyvä olla syömättä. Mistä lie sitten johtuu. Kuitenkin oon pyrkinyt syömään tarpeeksi.
Hei naiset, hieno ja positiivinen ketju. Olen 175cm ja n. 85 kg ja alkanut hyväksyä itseni tässä koossa koska olen malliltani harteikas ja reidetkin aina olleet paksut. Olen ollut isompikin joskus.
Minulla yksi vinkki miten toimitaan kaupan karkkihyllyllä: käydään hiljainen neuvottelu karkkeja tuijottaen. Lopuksi todetaan että neuvottelu on päättynyt voittoon ja poistutaan paikalta voittajafiiliksillä. Olisi suuri häpeä hävitä neuvottelu ja poistua karkkia käsissään.
Syön ruokaa hyvin ja nautin ruokahalusta. Iltaisin pitää vähän tsempata, aikainen hammaspesu on aika hyvä keino estää iltasyömistä.
Hyvä tytöt!
ketjun lukenut: Itse en ole karkkihyllyllä kokenut mitään ongelmia. On meillä kotonakin pullaa, jäätelöä, karkkia, keksi yms.. vieraita varten. Ei nykyään ole edes enään tehnyt oikein hyvää mieli. Muutaman kerran olen tämän laihdutuksen aikana jotain herkkua syönyt, mutta ei niihin ole mitään himoa syntynyt, onneksi.
Tänään taas kävin vaa'alla ja se pysähtyi tasan 120 kg. Pudotusta oli siis tapahtunut 1,5 kg ja kokonaispudotus nousi näin -20,5 kg :)
En tiiä pitäisikö joku tavoite ottaa, että johonkin tiettyyn päivään mennessä olisi 10 kg kevyempi, mutta toisaalta kun kuitenkin paino tippuu niin tartteeko välttämättä tuohon ryhtyä, että ottaa jonkun aikarajan.
Kuinkas muilla on mennyt viikonloppu? Kamalat lumipyryt ainakin täällä päin Suomea on ollu.
Täällä taas! Monen muun tavoin podin flunssaa josta nyt olen vähitellen pääsemässä eroon... Mulla valitettavasti pienessä flunssassa ruokahalu on ennallaan, joten vaaka ei näytä yhtään vähemmän kuin aikaisemmin. :/ Ei onneksi enempääkään! Pitäisi nyt ottaa itseään oikeasti niskasta kiinni ja tehdä näille kiloille kunnolla jotain!
heips kaikille!
osaltani on pieni tauko ollut tänne kirjoittelussa ja hieman laihiksessakin.
nuorimmaisemme joutui olemaan lastenosastolla sairaalassa viikon, rs-viruksen aiheuttaman hengitysvaikeuden takia..siinä tuli sit kaikennäköstä jälkitautia ja äitinä olin niin huolissani et dieetti jäi hetkellisesti.
mutta positiivista että viimeksi kun tänne kirjoittelin paino oli 110,4kg ja tänään 110,8kg.. eli hieman on tullut lisää mutta tästä se taas lähtee :D
tulen taas viikon päästä kertoilemaan kuinka on taas lähtenyt hommat käyntiin :)
cande.w ja minjuska!! : ihan mahtavia tuloksia teillä edelleen, hiukan saatte olla ittestänne ylpeitä!! :)
Hei kaikki!
Flunssan jälkeen tuli vatsatauti jälkitautina, ja en ole vieläkään ihan kokonaan tervehtynyt.
Tänään kuitenkin kävin punnitsemassa itseni ja tulos oli aika yllättävä. -3kg edellis viikkoon (pakko olla vatsataudin aiheuttamaa!) ja paino on nyt 95kg. Pudotusta yhteensä 21 kg! Määränähän toi on ihan sairaasti, jotenkin en vaan vielä osaa hahmottaa tätä kehossani.
Hei ketjun lukenut :) Kiitos vinkeistä! Minulla ei ole tässä vaiheessa enään mitään ongelmia olla kävelemättä karkkihyllyn ohi. Kotonakin on herkkuja aika usein (miehen ostamia itselleen) ja en ole niitä syönyt, eikä tee tiukkakaan.
Hyvä minjuska! Hieno pudotus taas :)
Tsemppiä starttetille ja Rijolle, toivottavasti flunssailu loppuu pian.
Ja miukati: toivottavasti nuormimmaisesi paranee pian ja myös pysyy terveenä. ja hyvin on ymmärrettävää ettei stressin keskellä jaksa eikä voi laihduttamiseen keskittyä.
Kivaa päivää!
Aivan mahtavia tuloksia täällä ihmisillä ollut, toivottavasti itsekin vielä pääsen noihin mittoihin ja pudotuksiin :)
Monen muun tavoin on ollut suorastaan ilo huomata, ettei karkkia tee enää edes mieli. Ensimmäisinä parina viikkoina karkkilakkoa olisi jotain namia kaivannut, mutta nyt ei ole ollut kuukauteen oikeastaan mitään ongelmia. Vanhemmillakin käydessä oli kyllä pöydälle nostettu dumle-kulho, mutta karkit säästyi muille syöjille :)
Eilen kävin ensimmäistä kertaa puoleentoista viikkoon salilla vähän tanssimassa ja tuli kyllä niin energinen olo, että olin koko loppuillan duracel-pupuna hyppimässä pitkin kämppää :) Avokkikin ihmetteli, että olenko jotain red bullia vetänyt suoneen, kun olin niin sekaisin :D
Rijo: Parane pian niin pääset taas keskittymään kilojen pois saantiin oikein kunnolla.
miukati1: Toivottavasti pieni voi jo paremmin. On kyllä hienoa, että tuon enempää ei ole tullut painoa kuitenkaan lisää, saat olla siitä ylpeä, et ole voinut ainakaan hyvin epäterveellisesti elää kun noin vähän on tullut lisää :)
cande.w: Onnea tosi paljon! Tuo on kyllä todella hieno pudotus! Ja ei sillä ole väliä vaikka olisikin vatsataudin aiheuttamaa, kunhan ei takaisin tule. Vatsatautia ei kyllä toivoisi kenellekään, on se niin kamalaa. Itse olen siltä vielä onneksi säästynyt.
Itse olen huomannut myös tuon saman, ettei tätä painon pudotusta oikein osaa hahmottaa, sitten sen kyllä vaatteissa huomaa, kun tuntuu, että talvitakkikin roikkuu päällä ja minähän en uutta takkia enää tähän talveen aio ostaa!
No niin, iski sitten se flunssa uudestaan... Täällä meillä päin on just tällaista tautia liikkeellä, iskee aina vain uudestaan ja uudestaan, työkaveri on tämän vuoden puolella sairastanut jo neljä infektiota. Kyllä, ihan oikeasti!
Ja koska mä en voi sairastaa ilman limpparia, paino ei todellakaan laske, mutta ei onneksi yleensä nousekaan.
Tsemppiä muille! Pysykää terveinä!!! :)
Huhhei tätä iloa :) Piti tänään mittailla noita rinnanympäryksiä yms. yksiä työvaatteita varten ja olin todellakin yllättynyt! Tammikuussa mitatuista luvuista ollaan tosiaan tulut alas: rinnanympärys -10cm, vyötärö -10cm ja lantio -13cm!! Painoa lähtenyt nyt runsaassa kuukaudessa yli 8 kiloa (ensimmäinen tallessa oleva puntarointitulos 13.1, että varsinaisesta lähtötilanteesta lähtenyt enemmänkin). Nippanappa vielä bmi 40 puolella, mutta ei paljon vaadi että pääsen kolmekymppisiin :)
startter: Onnea kadotetuista senteistä! Itse en ole pahemmin senttejä mittaillu kun se on päässy aina unohtumaan.
Tänään hyppäsin taas vaa'alle ja lukema pysähtyi 118kg eli pudotusta on se -2kg ja kokonaispudotus on nyt noussut -22,5 kg. Minä tunnustan, että tuli pieni herkkukin syötyä viikonloppuna, mutta se jäi siihen yhteen herkkuun, en syönyt kilotolkulla niinkuin aiemmin. Ja nykyään osaan syödä pienen herkun repsahtamatta silti, aiemmin tämä ei onnistunut. Oikeestaan tuntu ettei se makea enää edes niin hyvälle maistukaan mitä aiemmin.
Kuinkas muilla on mennyt?
Voi että, Minjuska, sulla nuo vaa'an lukemat vaan vilistää alaspäin! Hienoa!
Startter: onnea saavutuksista tältäkin suunnalta! Eikös vaan ole hieno tunne, kun mittanauha näyttää ihan eri lukemia kuin ennen?
Täällä on painoindeksi tänään 25,6 ja kokonaispudotus 44,5 kg. Ostin viikonloppuna kirpparilta farkut kokoa 38, kun olivat nätit ja vähän erikoisempaa kangasta ja maksoivat vain 50 snt. Kotona sovitin - ja olivat täsmälleen sopivat. Lahkeita pitää pari senttiä lyhentää.
Mittailen vyötärönympärystä silloin tällöin, se on nyt 82 cm eli ihan pikkuisen liikaa on vielä siinäkin. Kiloklubin laskurin mukaan tavoitteeni, siis normaali BMI, on saavutettavissa viidessä viikossa. :D
Hienoa startter, minjuska ja Martha M! :)
Täällä punnituspäivä ja tulos olikin sitten huono.
1kg..
No, edellisviikon tulos olikin ihan järjetön (-3kg) kun olin vatsataudissa niin kai niitä kadotettuja nesteitä on nyt istten tasapainoteltu takaisin kehoon.. Pah!
Menkatkin on tulossa ja olen jo tässä turvonnut, kai se vaikuttaa.
Iloinen en ole. Ei oo kiva saada painoa takaisin :(
cande.w älä masennu, et varmasti ole iloinen kun painoa takaisin on tullut, mutta varmasti jo ensiviikolla on taas paino lähtenyt laskusuuntaan. Hienosti sinä olet kuitenkin painoa pois saanut! Ole ylpeä itsestäsi!
Ajattelin teidän kanssa jakaa nyt erään toisenkin asian, johon kyllä liittyy laihdutuskin. Soitin viime viikolla meidän alueen omahoitajalle ja nyt olemme mieheni kanssa menossa uudestaan käymään ja keskustelemaan lapsettomuudesta, olen niin iloinen! Hoitaja oli oikein mielissään kun kerroin alkaneesta laihduttamisesta, viimeksi kun olen käynyt siellä painoin enemmän ja tässä välissä on vaikka mitä tapahtunut, joka nosti vaa'an lukemat noinkin ylös missä ne oli. Jospa ne edes jotain alkaisivat tutkimaan vaikka painoa onkin vielä näin paljon :( Toivottavasti siellä on mukava lääkäri.
hei! nyt tuntuu taas et ei tästä laihiksesta tule mitään *huoh*... tänään paino 110.5kg eli onhan se nyt laskenut ja hiljaa hyvä tulee mut silti vähä masentaa..
eli -300g on yli viikossa lähtenyt..
kunpa tän touhun sais taas lähteen hyvin käyntiin ja painon tippumaan edes sen kilon viikossa niin sais taas olla ittestä ylpee..
et tällästä masennus tekstiä..
olisi minjuska kiva kuulla mitenkä teillä meni lääkärikäynti, joko olette käyneet keskustelemassa? :)
miukati1: Kyllä se paino varmasti laskee! Älä vaan luovuta vaan jatka eteenpäin, toivottavasti ensi viikolla vaaka näyttäisi jo alle 110 kg! Se olisi hienoa :)
Itseäni masentaa välillä tuo -1 tai -2kg, onhan se paljon, mutta kun tätä pudottamista on vaikka kuinka paljon vielä jäljellä niin se tuntuu vähälle. Mutta kuten olen jo aiemminkin todennut niin ei nämä kilot ole kuukaudessa tulleetkaan joten ei ne niin nopeasti myöskään pois lähde.
Olen koittanut miettiä itselleni sopivaa painoa kun tuo painoindeksi ei kyllä kaikkea kerro ihmisestä. Olen sen verran harteikas ihminen, että tuskin tulen painoindeksin mukaan olemaan koskaan normaalipainoinen. Kun pääsisi nyt edes kaksnumeroisiin lukuihin, sekin olisi jo iso saavutus!
Kerron toki kun olemme käyneet siellä, aika on vasta vko 11, mutta yllättävän äkkiä tuonne silti ajan sai, kun olen kuullut, että osa on saanu vasta kuukauden päähän ajan. Toivon vaan, että lääkäri näkee tämän yritykseni painon pudottamiseksi, eikä siitä ala valittamaan. Tiedän sen itsekin, että olen ylipainoinen, ei tällänen asia ole jäänyt huomaamatta! Jännittää jos hirveesti haukutaan siellä, olen itse nimittäin tunnesyöjä, sillon kun olen surullinen niin syön entistä enemmän ja se valitettavasti on sitten suklaata tai muita herkkuja.
Iloiseksi tulin tuossa eilen kun kaveri huomasi, että olen hoikistunut, tuollaisesta kommentista tulee hyvä olo. Tätäkään kaveria en ollut nähnyt pitkään aikaan, ei sellaiset huomaa joita näkee viikottain kun ei tuo muutos viikossa ole niin iso.
ei saisi lannistua mut kun itselläkin todella on mitä pudottaa niin tuntuu tyhmältä kun ei se putoo.. nyt ajattelin että yritän edes muutaman kerran viikossa päästä lenkille, yksin tai lasten kanssa.. jos se paino rupeis tippuun kun vähän lisäis liikuntaa.. tähän asti paino kun on pudonnut ihan ruokavaliolla..
kun nyt vielä 10kg sais pois niin vois palkita itsensä ja ostaa salikortin, tälläisenä mänkkinä en edes kehtaa salille lähteä!!
mutta joo, tuun sit ke-to kertoilemaan kuulumisia et mitä paino sanoo, ja toivottavasti menis jo alle 110! :)
Joo en mä masennu :) Lisää pökköä vaan pesään ja kyllä se tästä!
Toivottavasti se lääkärireissu menee hyvin minjuska! Toivon että lääkäri tosiaan osaa ottaa huomioon sen että olet tehnyt jo äärettömän hyvää työtä laihdutuksen kanssa.
miukati1: pienikin pudotus on pudotus! Kannataa olla jokaisesta menetetystä grammasta iloinen.
Kävin ostamassa juoksukengät ja jumppapallon eilen. Ens viikolla sitten etsinnässä vähän uusia treenivaatteita :)
Heip, tässä ryhmässä tuntuu olevan samaa painoluokkaa olevia ja samanmoisten vaikeuksien kanssa kamppailevia. Tässä tarvitaan nyt tukea, aiemmin olen onnistunut laihduttamaan hyvinkin mutta aina vaan paino tullut takaisin. Tämän vuoden alussa taas kerran päätin että nyt lähtee, ja tammikuun aikana paino putosikin 6 kiloa, helmikuu sitten taas toi entiset ruokatottumukset ja välinpitämättömyyden ja hyvä fiilis jäi tielleen... Tänä aamuna 117.5 eli siinä lähtöpaino... tavoitteena nyt alkuun kaksinumeroinen luku ja unelma olisi jos joskus painaisi alle 90. Mies, ikää 34 ja pituutta 176cm. Pidän punnituspäivänä maanantain. Tsemppiä kaikille, tästä lähtee!!
Huomenta kaikille ja oikein mukavaa alkanutta viikkoa!
Paino tippunut viime viikosta -1,5kg joten tämän hetken paino 116,5kg ja kokonaispudotus näin ollen -24kg.
Ihania ilmoja oli koko viikonlopun, mutta ei oikein saanut itseään liikkeelle tuonne aurinkoon, tiet on mennyt kamalan liukkaaksi nyt kun tuollaisia ilmoja on. Harmi, kun olisi mukava auringossa kävellä, ei olisi niin kylmäkään. Onneksi kohta tulee kevät ja kesä, jospa sitä ittensä saisi sitten paremmin liikkeelle.
30 kiloa pois, tervetuloa joukkoomme! Kyllä onnistut aivan varmasti!
Kuinkas muilla on viikonloppu mennyt?
Huomenta!
Söin eilen jäätelötuutin ja noin 100 g pullaa (siis normaalin ruuan lisäksi) ja hupsista, tänä aamuna paino pomppasi ylöspäin 600 g. Näin minulle käy aina kun syön hiukankin enemmän kuin normaalisti, jouluna tuli kolmessa päivässä 3 kg. Onneksi itse tiedän ettei ole lihomisesta kyse.
Huomasin eilen ihan sattumalta, että vaikka jalkakäytävät ovat hengenvaarallisen liukkaita, niin järven jäällä on loistava kävelykeli, ainakin täällä meillä päin. Jään päällä on vain muutama sentti lunta eikä ole ollenkaan liukasta. Olisin voinut kävellä siellä tuntikausia, mutta mies väsähti ennen minua. Olisi pitänyt olla joku ahkio mukana, että olisin voinut vetää hänet siinä kotiin.
Tervetuloa minunkin puolestani, 30 kiloa pois! Onkos tässä ketjussa aiemmin miehiä ollutkaan?
moips :)
tulin nyt kertomaan tulostani, kun viime viikolla taas tuli masenneltua, varmaan auttaa kun käyn täällä manaamassa painoa sillä tänä aamuna vaaka näytti 107.9kg!! mieletön fiilis ja vlopunkin söin melko normaalia ruokaa :) eli viime viikosta lähtenyt -2.6kg.. kokonaispudotus teidän seurassanne nyt -10.1kg..
Tuntuu et painossa tapahtunut hirveitä muutoksia, kun ajattelee että joulukuun puolessa välissä painoin 135kg (ennen synnyttämään lähtöä).. ainakin olen kaikki raskauskilot saanut karistettua koska ensimmäisellä neuvolakäynnillä painoin 122kg..
muutoksia on tapahtunut myös niin että ukko tulee armeijasta huomenna kotiin.. olisi halunnut olla vain puoli vuotta lasten takia, mutta tuli määräys aukkiin ja palvelusaika 362vrk.. haki armeijan lääkäriltä paperit et saa lykkäystä ja kun tarvii niin menee sit sivarina suorittamaan velvollisuutensa pois..
eli meillä kaikennäköistä muutosta edessä: muutto toiselle paikkakunnalle heti kun ukko saa töitä ja kaiken maailman sählingit.. toivottavasti pysyn lujana laihiksen kanssa kun tietää että tosi stressaavia kuukausia on tiedossa :)
tässä tälläistä manausta näin viikon alkuun..
Heh, enpä tuota pistänyt merkille että ketju on näinkin naisvaltainen mutta haitanneeko tuo mitään :) Itsellä tuo liikuntapuoli mennyt huonommin kun on käsi temppuillut ja pidän palloilulajeista mutta oikean käden ollessa kyseessä niin vaikuttaa varsinkin mailapeleihin :(. Sauvakävelylle pitäisi lähteä ja kuntosalia tehtävä, mutta nyt on vasenkin käsi käynyt oireilemaan niin ei ole onnistunut kuntosalikaan. Lääkärin pakeillahan se olisi käytävä jotta saisi selvyyttä asiaan. Tästä se lähtee, ihan ruokailuja järkevöittämällä ajattelin edetä, tammikuu menikin hyvin kuten mainittua mutta helmikuu oli suoraan sanoen katastrofi. Nyt uudella sykkeellä! Laittelen maanantaisin väliaikatietoja...
Mahtavaa minjuska ja miukati! Upeita pudotuksia! :)
Täällä itse jännitin kovasti että mitä vaaka näyttää, mutta ei olisi tarvinnut. Kyllä kaikki se liikkuminen on auttanut.
Paino nyt 94kg, pudotusta viime viikkoon -2kg ja yhteensä nyt siis -22kg. Jee! :D
Tervetuloa 30 kiloa pois! Tänne saa kaikki tulla kyllä kirjottelemaan riippumatta siitä että kumpaa sukupuolta on :)
Toivottavasti käsi paranee että pääset taas paremmin liikkumaan.
Martha M: Tuo järven jäällä kävely olisi muuten ihan hyvä, mutta kun tuonne lähimmälle järvellekin on se 5km matkaa :( Ei viitsisi autolla mennä sinne, mutta ei huvita kyllä 5 kilometriä tuolla liukastellakaan.
miukati1: Hieno pudotus, onneksi olkoon! Sulla ei enää hyvin pitkä matka olisi, että alle sataan kiloon pääset.
Odotan sitä päivää kuin kuuta nousevaa, että itse pääsisin kaksinumeroisiin lukemiin. Se vasta upea saavutus olisikin.
30 kiloa pois: Toivottavasti kätesi paranee pian, niin saat lisättyä liikuntaa. Itse olen huomannut, että syömisillä kyllä pystyy vaikuttamaan hyvin paljon painoon. Itse olen hieman huono liikkumaan kun ei jotenkin yksin kiinnosta lähteä ja nyt vielä kaikenlisäksi on niin hirmu liukasta, pelottaa kaatuminen ja itsensä satuttaminen.
cande.w: Onnea tosi paljon pudotuksesta! Hienosti on paino tippunut!
Minusta tuntuu, että auttaa kun tänne teille kirjottelee ja päivittää aina painonsa. Jos tätä urakkaa itsestään joutuisi tekemään, olisin varmaan jo monet kerrat luovuttanut, tämä oikeesti auttaa kun on tavallaan "pakko" laihtua kun ei kehtaa joka viikko tulla kirjottamaan, että on lihonut. Kiitos oikein paljon teille kaikille tästä tuesta!
Mukava on ollut myös kun ihmiset ovat alkaneet huomaamaan laihtumisen, se antaa lisää tsemppiä laihtumaan lisää. Tosin itseäni taas ärsyttää se, että udellaan heti, että paljonko on tippunut tai paljonko painat nyt. Se on mielestäni ihan yksityisasia, enkä halua sitä muille mainostella.
Pieni tilannepäivitys. Paino tippunut viime viikosta -1kg eli painan 115,5 kg ja kokonaispudotus olisi nyt tasan -25kg :)
Tänään vaaka heilahti lukemaan 115.6 eli 1.9 kiloa viime maanantaista poissa. Tosin olen lievästi pettynyt, perjantaina aamupaino oli 113.5 eli nesteet lähtivät aika vauhdilla. Viikonloppuna kaverin synttärit niin alkoholia tuli otettua ja eilen syötyä mättöjä. Mutta uudella rytmillä eteenpäin ja ensi maanantaille sitten tuohon 113 pintaan niin ihan tyytyväinen olen. Näin alkuun pari kiloa viikossa on ollut itsellä ihan normitahti, siitä se sitten tasoittuu kun lukemat menevät alle sadan. Hyvää viikon alkua kaikille!
Onnea pudotuksista! :)
Ja Minjuska... sä oot mun idoli :D
Täällä vaaka näytti samaa kuin viime viikolla, eli 94kg. Ei kyllä masenna tai harmita tippaakaan, mulla oli jo sellainen olo että painonlasku varmaan tasaantuu ja käy hitaammaksi. Jatketaan vaan samaan malliin liikkumalla ja syömällä terveellisesti!
Tsemppiä kaikille!
heips!
eli tänään paino näytti 106.5kg eli -1.4kg viime viikosta.. kokonaispudotus teidän kanssa siis -11.5kg.. :)
olen kyllä tyytyväinen ja olokin tosi hyvä :)
cande.w: voi mikä ihana paino sulla, tuohon kun itse pääsisi niin olisin todella tyytyväinen!
Täytyypä täälläkin käydä välillä kommentoimassa :) Kokonaispudostusta runsas 12kg ja sain hillittyä itseni viikonloppuna ravintolassakin, ettei painossa näkynyt kuin muutaman sadan gramman notkahdus alkuviikosta ja taas ollaan alaspäin menossa :)
Minulla on motivoinut tuo häämekko aika hyvin ja eilen kävikin sellainen ihme ja kumma, että sain vetskarin viimein ylös asti kiinni :)) Vielä vähän keskivartalolta "ryppyinen" tuo mekko eli treeniä edessä, mutta olen kyllä tyytyväinen jo nyt saavutukseeni. Eipä tarvi ainakaan alasti kävellä sitä kirkon käytävää ;) alleihin on saatu ryhtiä bodypumpista ja selästä ei tursua mitään makkaroita mekon reunan yli, onneksi :)
Paino aamulla 113kg eli pudotusta viime viikosta -2,5kg ja kokonaisuudessaan nyt -27,5kg :)
cande.w: Sulla on oikein ihana paino jo, oot jo reilusti alle sadan kilon, tuohon kun itsekin pääsisi niin olisin jo tyytyväinen.
miukati1: Hienosti on sulla paino tippunut! :)
Ainiin tosiaan olenkin unohtanut teille kertoa tästä lapsettomuusasian hoitamisesta, kun siitä oli aikaisemmin puhetta. Pääsemme lapsettomuustutkimuksiin, en tiedä koska, mutta aika tulee kuulemma sitten kotiin. Kysyin myös painosta niin ei kuulemma ole mitään tiettyä painorajaa näihin tutkimuksiin eikä myöskään vissiin hoitoihin. Kokoajanhan minä tässä alaspäin olen koittanut tämän painon kanssa mennä ja yritän myös jatkossa. Kerron teille lisää kunhan itsekin tiedän enemmän.
Onnea kaikille pudottajille! Mahtavia suorituksia ja tuloksia :)
Täällä oli tänään punnitus, vaaka näytti -2kg edellisviikkoon verrattuna. Hyvä homma! Eli paino nyt 92kg ja yhteensä pudotettuja kiloja 24.
Startter: Varmaan ihana tunne kun mekko alkaa olla sopiva :)
Ai kun ihania uutisia minjuska! Sä olet kyllä tehnyt jo niin hyvää työtä että toivottavasti ne lääkäritkin sen huomaa ja auttavat sitten. Toivottavasti pääsette pian tutkimuksiin!
Hei taas pitkästä aikaa..
Täällä ei etene mikään...Jotenki oon kyllästyny jo elämiseenki...
Lääkäriin o edellee soittamatta ku ei jaksais tapella niitten kanssa kaikesta ja saada lisää paskaa niskaan...
Paino senku nousee, Kesäkuulta 2011 paino oli 116,1kg nyt ollaanki sitten jo 133,5kg...
Nyt sit ku viel huomannu et ei oo ees kavereita enää, eikä miestäkää kiinnosta mitä teen ja koska teen..Kuhan hoidan pojat ni se riittää sille..
Jo jotenki ajatellu et tuntuu hölmölt tännekää mitää kirjottaa, ku ei se paino putoa ja teillä kaikilla muilla menee niin hyvin..
Kun ois raha ees nutrata ni seki auttas jo alkuun...
Voi Esterholm, kunpa voisin sanoa tai tehdä jotain mikä parantaisi oloasi. Minusta kuulostaa siltä että olet masentunut, ja se asia pitäisi hoitaa ensin, muuten sinulla ei riitä voimavaroja painonhallintaan. Onko ketään jolle voisit soittaa ja puhua asioistasi, vaikka terveydenhoitaja tai sukulainen?
Tänne voit totta kai kirjoittaa silloinkin kun ei ole niin loistavia painonpudotusuutisia kerrottavana. Harvalla se laihdutus onnistuu ensimmäisellä kerralla (terveisin nimimerkki kokemusta on) mutta epäonnistumisistakin voi oppia jotain uutta ja hyödyntää sitä seuraavassa yrityksessä. Nutriletit sun muut eivät ole mitenkään välttämättömiä laihdutuksessa, parempi on opetella syömään kohtuullisia annoksia normaalia kotiruokaa, koska niin joudut kuitenkin tekemään myös laihduttuasi.
Kevätaurinko paistaa ja toivon sinulle valoisampaa mieltä sen myötä.
hei!
viikko vierähtänyt ja tänään paino 104.5kg eli viime viikosta -2kg.. yhteensä pudotus teidän kanssa siis -13.5kg..
on tämä niin mahtavaa! toivottavasti kuulemme jossain vaiheessa lisää minjuskan lapsijutuista, todella jännittävää! :) toivottavasti kaikki menee niin kuin pitää :)
Menneenä maanantaina paino 114.8 eli kilo per viikko pudonnut näin alkuun. Ehkä hyväkin, mutta aiemmin tottunut nopeampaan alkuun... On tämäkin viikko melko kehnosti lähtenyt, ruoka maistunut liiaksikin. Motivaatio hakusessa...
Heippa!
Punnitus tänään 91,5kg, eli puoli kiloa pois viime viikosta. Pikkuhiljaa kohti kahdeksalla alkavia lukuja siis :)
Mites muilla?
Täälläpä hiljeni..
Missä kaikki on, huhuu?
Tulkaa jakamaan tarinoita, olisi ihana kuulla uudet kuulumiset :)
Minä ilmottaudun mukaan paino taistoon.
Tavoitteen on pudottaa 35 kg pois vielä
En sano painoani nyt mutta sen kerron että aloitustilanteessa se on huidellu 162 KG joita olen puodottanut noin 35 kg.
Pituutta minulla on 183cm ja ikää 26 vuotta.
ja komentoin tässä samatien että kannustan lämpimästi jokaista yritäämään painon pudotusta. Ja tiedän sen miten vaikeea enemäiset kuuukaudet on hekiseti ja fiisysti. kun kunto surkea ja moitivaatioa hukassa. vähän sillä fiiliksellä että tuleekohan tästä sitekään mitään muatta sitten kun vain jaksaa katsoa mitä pistää suuhunsa jakuinka paljon ja lähtee likkumaan vaikka se aluksi raskasta onkin ajan mitaan huomaa muutoksen ja ne on mahtavia :)
tsemppiä ystävät ponistuksiinne joka ainoalle :)
Täälläpä roikun edelleen ja paino on ärsyttävästi aavistuksen yli tavoitteen... se käväisi jo muutamana päivänä normaalipainon puolella, mutta tämän aamun "virallinen" lukema näyttää vielä hiukan ylipainoa.
Tervetuloa mukaan Lorensilver (ihana nimi), sinulla on oikea asenne!
Olisi hienoa kuulla muistakin tässä ketjussa ilmoittautuneista. Mitähän kuuluu aloittaja-Sannalle, entä miten pärjäilevät Rijo, helmi.86, startter, fatmama15, 30 kiloa pois, Möhköfanttinen ja kaikki muut..?
Tervetuloa mukaan Lorensilver! Hienosti olet pudottanut painoa :)
Martha M: Viimeiset kilot lähteekin tosi hitaasti, tai näin oon ainakin monesti kuullut. Varmaan ärsyttää jos siinä rajamailla hyppelehtii paino, mutta kyllä se siitä laskee :)
Täällä oli punnitusaamu ja tulokset on ihan jees vaikka toivoinkin isompaa pudotusta. "Puolustuksekseni" voin sanoa että mulla on ollut taas ongelmia vatsan toimimisen kanssa ja se on kyllä taatusti nyt näkynyt vaa'alla.
Paino tänään 90,5 kg. Pudotusta siis viime viikkoon kilon verran, ja nyt kokonaissaldo siis 25,5 kg. Haluaisin vaan nopsaan sinne 8:lla alkaviin numeroihin ;)
Tulkaapas nyt muutkin kertomaan että mitä kuuluu. Kukaan ei tuomitse jos on tullut repsahtamisia tms. me ollaan täällä kannustamassa toisiamme!
Taas on viikko vierähtänyt.
Pääsiäinen sekoitti vähän ruokailuja, mutta mitään peruuttamatonta ei tapahtunut. Hekkuja kyllä upposi enemmän kuin normaalisti, mutta onneksi onnistuin pitämään kalorit kuitenkin aikalailla siellä sallitun rajoissa.
Liikuntaakin on tullut harrastettua ihan hyvin. Olen aloittanut kävelemään pidempiä lenkkejä, usein sellaista 8-9km. Crosstrainerikin on aika kovassa käytössä ja jaksan sillä polkea 45min - 60min. Liikkua yritän ainakin viitenä päivänä viikossa.
Kaikki tämä tuntuu toimivan koska kutistun vaan entisestään. Olo on mahtava, ja motivaatiokin aika korkealla.
Kävin vaa'alla tänä aamuna ja paino on 89,8 kg. Eli pääsin nyt sinne kahdeksalla alkaviin! :) Painoa olen nyt pudottanut yhteensä ~26 kg. Senttejä vyötäröltä on lähtenyt 22.
Olisi kiva kuulla muiden kuulumisia! :)
cande.w, upeaa! Koko viestisi oikein hehkuu hyvää oloa, ei pelkästään painonpudotuksesta vaan myös liikunnan riemusta. Olet löytänyt sinulle sopivat ruokailu- ja liikuntatottumukset, ja uskon että sinun on helppo jatkaa samalla linjalla tavoitteeseesi, mikä se sitten onkin. Välillä saa herkutellakin, ei se painonhallinta siihen kaadu, kuten olet huomannut. :)
Täällä on painoindeksi kolmatta päivää peräkkäin 24,8 eli voisin jo uskaltautua sanomaan, että olen saavuttanut oman tavoitteeni. Tuntuu kyllä aika ihmeelliseltä. Tarkkana pitää tietysti edelleen olla, sillä paino pomppaa ylöspäin niin äkkiä ettei ole tosikaan...
Kokonaispudotukseni on siis nyt 46,6 kg ja aikaa tähän meni melkein vuosi ja 10 kk, mutta tarkoitukseni oli nimenomaan laihduttaa hitaasti. Vyötärönmitasta minulla ei ole vertailukelpoista lukua, koska mittasin aiemmin väärin eli navan kohdalta. Vaatekoko on kuitenkin pienentynyt koosta 54/56 kokoon 38/40.
Nyt kun vielä saisimme tuoreet kuulumiset kaikilta muiltakin...
Hei taas pitkästä aikaa!
Pääsiäinen tuli ja meni ja taas ollaan ruodussa. Pakko kyllä sanoa, että tuossa n. viikko sitten olin niin ärsyyntynyt painon putoamattomuuteen (kun melkein kaksi viikkoa paino vaan pysyi samana), että pääsiäisenä tuli sitten syötyä piffiä ja perunaa. Karkkilakko kuitenkin pysyi pääsiäismunista huolimatta, siitä olen ylpeä :) Mielenkiintoisinta tässä kaikessa kuitenkin oli, että kun tiistaina hyppäsin vaa'alle monen päivän syöminkien liikunnan skippaamisen jälkeen, niin painoa olikin tippunut yhtäkkiä 3 kiloa! Nyt sitten on viimein se bmi alle 40 :)
Mahtavaa Martha M! Varmaan on nyt iloinen olo kun on saavuttanut tavoitteen? :)
Aika paljon kyllä oot kutistunut, yli 46 kiloa, siis tosi paljon! Saat kyllä olla tyytyväinen :)
Hei Startter, kiva kuulla kuulumisia, ja hyviä kuulumisia ovatkin! Onnea tiputetusta kiloista ja tervetuloa tänne 3 kerhoon! :) Muistan itsekkin kuinka ihana oli päästä alle 40 painoindeksissä.
Mulla on nyt iskenyt säären lihasaitio-oireyhtymä (eli penikkatauti), ja se on kummassakin sääressä tuossa edessä. Toiseen sääreen on jopa noussut sellainen patti. Tämähän tarkoittaa sitä että vähemmän lenkkeilyä ja ehdottomasti ei enään juoksua pariin viikkoon. Plääh!
Pitänee sitten vaan treenata ahkerammin muita lihaksia ja ylävartaloa että jotain liikuntaa tulee tehtyä.
Heippa taas kaikille pitkästä aikaa, oon tässä hieman hiljaiseloa pidellyt, on tullut ongelmia mitkä vaikuttavat tähän painon kanssa kamppailuunkin. Selkä nimittäin on ollut viime viikot niin julmetun kipeä, että ei oikein pysty kunnolla liikkumaan, eikä tässä vielä kaikki, nyt popsitaan tähän selkään lääkettä joka lisää ruokahalua aivan tolkuttomasti. Tuntuu, että kokoajan on nälkä ja lääkärit olivatkin sitä mieltä, että koittaisin pitää painoa samana edes, että ei pääsisi nousemaan. Eipä niitä sen kummemmin tämä minun suuri urakka edes kinnostanut.
Olisi edes jotain kannustuksen sanoja antanut. No tosiaan paino ei ole tippunut mihinkään, edelleen se 113,5 kg, joten olen edes tähän tyytyväinen. Ärsyttää vaan kun kerrankin olisi ollut motivaatio kohdillaan, minä en halua nyt lihoa. Tottakai minä haluan tämän selkäsäryn pois, mutta eikö olisi löytyny jotain muuta lääkettä :(
No jotain hyvääkin sentään, lapsettomuushoitoihin päästään kesäkuussa :) Tai käynti saatiin sille päivälle, en minä sitten tiiä mitä ne siellä alkaa tekemään, mutta eipä tarvinnu vuotta odotella niinkuin moni on netissä kirjoitellut.
Esterholm: Älä nyt masennu! Harmi kun en oikein osaa sanoa mitään mikä auttaisi. Voimia sinulle!
Lorensilver: Tervetuloa mukaan!
cande.w: Hienoa! Olen ylpeä saavutuksistasi! On varmasti todella hienoa kun paino alkaa 8:lla, minäkin haluan sinne :)
Martha M: Onnea sinullekin hienosta pudotuksesta :)
Startter: Onnea! Itsekin muistan kuinka hienoa oli kun bmi meni alle 40.
Onnea jokatapauksessa kaikille hienoista pudotuksista!
Hei taas!
Ikävä juttu sulla minjuska, toivotaan että kipu hellittää pian ja voit lopettaa noiden lääkkeiden syönnin. Onneksi on niitä hyviäkin uutisia, mahtava juttu että pääsette sinne hoitoihin noinkin nopeasti :)
Täällä tiputellaan painoa pikkuhiljaa, edellisviikkoon eroa -800g, eli paino nyt 89kg tasan. Olo on hyvä ja laihdutus mukavaa :)
taas hiljaiselon jälkeen..
Laihdutus ei ota tuulta purjeisiin..nyt taas vaakalukema lähentelee jo 135kg..
Lääkäriin ei oo uskallusta vielkään, vaikka sitä harkinnut...jos joku multa laihduttamisesta kysyy ni sanon aina et toivoton urakka josta en kyl ilman apuja selvii ikinä!
Mut mä oon nyt niin keskittyny kasvien kasvattamisee jne. et ei paljoo liikakilot tunnu missää..
Intoa on ku pienessä pitäjässä, tuntuu vaan et aika ei riitä kohta kaikkeen..
Hiukanhan sitä miettii, et ois se kiva ku ois kesäks saanu jotai kivaa päälle (ku taaskaan mikää viime kesäne ei päälle mahdu ku painan jo 19kg enemmän ku viime kesänä..)
Minjuska, Mein yks tuttavaperhe jolla lapsettomuutta ja vikaaki todettu ni reippaan 2 vuode yrittämise jälkee onnistuvat iha vahingossa, jospa se teilleki käärö siunaantuis :)
Meillä esikoinen sai alkunsa vähän ennen tutkimuksiin ja hoitoihin varattua aikaa (me varailtii yksityiselle ku oltii kuultu kuinka se voi kestää julkisella puolella)
Kesää odotellessa! :)
cande.w: Loppuiskin tuo kipu, mutta ei. No syödään noita lääkkeitä sitten.
Sulla on kyllä todella upeesti painoa taas lähtenyt!
Esterholm: KYLLÄ sinä varmasti onnistut. Oletko ajatellut, että alkaisit pitämään ruokapäiväkirjaa? Siitä huomaat helposti, mistä ns. turhia kaloreita tulee.
Toivon, että meille käärö tosissaan siunautuisi ihan omin konstein. Ei tuonne lapsettomuustutkimuksiin ole kiva mennä, kun siellä joutuu kaiken kertomaan, varmasti tuntuu käynnin jälkeen ettei ole enää mitään yksityisyyttä :( Mutta pääasia olisi, että käärö siunautuisi tänne meillekin.
Onneksi ei ole hyvin pitkä matka tuonne kyssille kun Kuopiossa asutaan.
Eilen soittivat tosin sieltä ja joutuivat ajan siirtämään heinäkuulle, mutta äkkiä se sieltä tulee!
Jotain positiivista kuitenki tästä selkäsärystä huolimatta! Kävin vaa'alla ja paino oli tasan 110kg JES!!!! Kuitenki hieman tässä viikkojen aikana tippunut ja olen onnellinen tästä. Eli kokonaispudotus olisi nyt huimat 30,5kg :)
Heipä hei taas, olen palannut! :)
Elämä heitteli vähän uusiin tuuliin, tai siis täysin uusiin tuuliin ja energiat meni ihan muihin asioihin jonkun aikaa. Nyt aloitetaan taas alusta. ;/
Paino ei ole pudonnut mutta ei ole noussutkaan. Pistin painotaulukon jääkaapin oveen jotta näen sen lukeman aina kun meinaan mennä mässäämään. Jospa se vaikka tehoaisi. Hyvä juttu on se että uusien tuulien myötä mulle tulee automaattisesti hyötyliikuntaa päivittäin ihan mukavasti, sen lisäksi pitäisi vielä ainakin pari kertaa viikossa lihaskuntoa treenata, erityisesti käsilihaksia. Elokuun alkuun on kolme kuukautta ja silloin pitäisi painon ehdottomasti alkaa 8:lla.
Rijo-nimimerkki oli näköjään varattu tällä välin, joten piti laittaa pieni lisäys.
Hei taas! Mukana ollaan edelleen vaikka vähän hiljaisena olen nyt ollutkin.
Esterholm, ehkä se lääkärin kanssa keskustelu on kuitenkin ihan järkevää. En tiedä että mitä se sitten ehdottaisi (lihavuusleikkaus?) mutta ehkä siitä keskustelusta jo on apua. En tietenkään nyt sano että sun pitää laihtua, uskon kyllä että olet tyytyväinen itseesi kaikkine kiloinesi, mutta terveyden kannaltahan se olisi järkevää. Paljon tsemppiä sulle!
Hienoa minjuska! Sulla kiloja tippuu ihan itsestään melkein, ilmeisesti olet sisäistänyt sen että miten syödään oikein :)
Tervetuloa takaisin Rijo! Elämässä tulee sellaisia hetkiä että välillä laihdutus ottaa paikan takapenkiltä, ja niin kuuluukin! Tsemppiä jatkamiseen :)
Täällä kiloja lähtee "hitaasti mutta varmasti", tällä hetkellä paino on 86kg (pudotusta nyt siis tasan 30kg) ja senttejä vyötäröltä on lähtenyt yhteensä 26. Vielä kaksi kiloa kun saan pois niin sitten olen painoindeksin mukaan "vain" lievästi lihava :) Aika kiva fiilis kun kuitenkin aloitti sieltä sairaalloisesta lihavuudesta.
Kirjoitelkaa kuulumisia aina välillä, niitä on aina tosi kiva lukea!
cande, mahtava pudotus!! Mun paino on 99,5kg eli siinä samassa se on pyörinyt, onneksi ei tullut lisää kuitenkaan. Ja vielä vappuna tuli vähän mässäiltyäkin vielä! Päätin töihin ottaa aina omat eväät mukaan, ja salaattia aina, kun ruokalassa käydessä tulee aina syötyä paljon enemmän.
Rappusten kapuaminen on muuten aika tehokasta liikuntaa, asun 3. kerroksessa hissittömässä talossa ja huomaan näin kuukauden jälkeen että enää en läähätä niin paljoa kotiin päästyäni. :)
Tsemppiä kaikille muillekin!!
Hei :)
Saanko minäkin liittyä vertais tukeen, siis tänne. Olen 28-v. 8kk pienen pojan äiti. Mulla on 161cm pituutta ja painoa 107kg. Olen tietenkin jo pitkään tiedostanut oman ylipainoni. Silmät avautuivat taas uudelleen, kun verikokeissa paljastui, että kolesteroli arvot on koholla. Ei ollut yllätys. Olen aiemminkin laihduttanut ja onnistunut siinä, vuonna 2010 laihdutin -20kg ja silloin oli lähtöpaino sama kuin nyt. Raskautta yritimme mieheni kanssa 3v. ja siihen ei löytynyt oikeean selitystä, että miksen tullut raskaaksi. Noh, silloin siis v.2010 otin itseä niskasta kiinni ja aloitin urakan, joka tuotti tulosta..heti laihtumisen jälkeen tulin raskaaksi.
Nyt on kyllä sama tsemppi päällä. Terveempi ja pysyvä paino on kova tavoite. Ja ennen kaikkea elämä. Halu on kova elää terveellisemmin.
Olen aloittanut siis nyt tällä viikolla tämän elämäntapa remontin, vähähiilihydraattinen ruokavalio. Hyvin on lähtenyt käyntiin ja nälkäkin alkaa oleen kurissa. Minun heikkouteni on olleet suuret annokset ja roskaruoka :(.
Kun luin teidän muiden tekstejä, niin vautsi, te olette onnistuneet :)
Tervetuloa mukaan vaan Äippä-83! Kivaa jos saadaan vähän eloa tähän ketjuun :)
Eilen oli taas viikkopunnitus ja vaaka näytti 85,5kg, eli -500g viime viikkoon ja yht. -30,5 kg. Tuo pudotus on aika hyvin siihen nähden että mulla lähti vähän lapasesta toi herkuttelu. No nyt riittää uutta puhtia laihdutukseen kun alkoi ihan suomeksi sanottuna vituttamaan oma saamattomuus, ei herkkuja enää mulle siis muutamaan viikkoon :)
Eilen kävin lenkillä (9km) ja aloittelin taas varovasti juoksemista, kun olin siitä tauolla penikkataudin takia. Juokseminen sujui hyvin (30sek juoksua ja 30sek kävelyä toistaen) mutta ilmeisesti onnistuin jotenkin satuttamaan nilkan ja nyt se on tosi hellänä joten jää kyllä tämän päivän lenkit käymättä. Eli pitää jotain muuta keksiä sitten.
Viikon päästä olen ollut sitten 6kk elämäntaparemontilla. Aika jännä että tässä on tosiaan mennyt jo puoli vuotta :)
Tulkaas kertomaan kuulumiset :)
cande, kateellisena katson tuota sun lukemaasi (hyvällä tavalla kateellisena)!!
Mulla on sujunut ihan hyvin paria herkkua lukuunottamatta, mutta on tullut liikuttuakin enemmän kuin aikaisemmin, tänäkin aamuna reilun tunnin kävelylenkki. Maanantaina sen sitten näkee mikä on tulos... elän toivossa että vähintään 97 olisi taulussa!
Hei kaikille! Täällä 174cm ja 130kg. Paino ollut korkeimmillaan 136kg.6kg lähti nopeasti kun aloitettiin diabetes ja verenpainelääkitys. Arvelisin että nestettä poistunut sen verran.Nyt pitäisi sitten ihan rasvasta päästä eroon.Ongelmana liikkumisen suhteen reumasairaudet ja nivelrikko.Tavoitteena olisi päästä alle 90kg.n.Ruokavaliota olen jo säätänä viime syksystä asti.Tiukassa on kilot.
Tervetuloa mukaan pyöreäemäntä!
Täällä mennään painossa alaspäin hiljaksiin, mutta mennään kuitenkin.
Eilen vaaka näytti lukemaksi 84kg ja kokonaispudotusta olisi nyt siis -32kg. Senttejä on vyötäröltä lähtenyt se 27.
Herkut on ujuttautunut takaisin ruokailuihin, se kyllä nyt harmittaa ja yritän parantaa tapani ennenkuin tapahtuu jotain mitä saa tosissaan katua. Varmaan pitäisi syödä kaloripitoisemmin ruoka-aikoina (kun kulutan kuitenkin paljon liikunnalla) niin ne mieliteot pysyisi sitten myös hanskassa.
Mitäs muille kuuluu? Tulkaa päivittämään tilannetta :)
cande.w sinä se vaan pienenet kokoajan, onnea oikein paljon pudotuksesta!
Itsellä menee nyt kyllä huonosti, paino ei ole liikkunut mihinkään suuntaan, mutta pitää olla iloinen, että ei ole noussutkaan.
Täällä selkäsäryt jatkuvat edelleen, en tiiä mistä tämä johtuu, mutta alkaa tympimään ku olin niin aatellu et olisin ennen kesäkuuta päässy vielä alle sadan kilon. En kuitenkaan liiemmin ole sortunut herkuttelemaankaan, mutta kyllä tämä masentaa kun paino on viikkotolkulla samassa lukemassa, jospa nämä kivut alkaisivat hellittää ja saisi taas painon lähtemään laskuun, toivottavasti.
Mä olen päässyt peräti 97 kiloon... Aivan liian hidasta kun on ollut niin paljon kaikkea muuta. Onneksi ensi viikolla pitäisi töiden puolesta tasoittua ja energiaa pitäisi sitten riittää vähän muuhunkin! Olen kuitenkin kävellyt työmatkat joten se on plussaa! Muuten en sitten olekaan jaksanut liikkua ja on tullut vähän liikaa mässäiltyäkin. Sinällään siis ihme että paino on tuon pari kiloa kuitenkin pudonnut. Nyt niskasta kiinni ja tehokuuri päälle!
Mä täällä tutkaillut paljonkohan oon liikkunut silloni kun olin omasta mielestä hoikka (mutta ylipainoinen) niin tuntuse hurjalta et n. 10-12 tuntia viikossa.
miehelel sanoinki et taitaa vaan olla mun kehoni sellainen et liikuttava on ja paljon jos meinaa ettei sitä painoa sitten tule ylimäärästä..
Uinti ois kivaa, nyt salaa toivonkin kun miehen sisko muuttaa meitä lähemmäs jos hän innostuisi mun kanssa uimaan :) Yksin en viitsi mennä ja lasten kanssahan siitä ei tulis mitään..
Kävelylenkkei harkinnut uudestaa, miehelle naureskelinkin että kun tästä kävisin joka päivä jotai pientä ostamassa tuosta tokmannilta ni eiköhä ne läskitki lähtis..
Meiltä kuitenkin yhteensuuntaa taitaa tulla jo 5km :D Ruokakauppaan asti jos lykkis ni sitä tulis sen 3km lisää...
Mutta, lääkäriin en ole viellä mennyt, en ole saanut edes aikaiseksi lääkäri aikaa varata, kesällähän ne lääkäritki tuntuu lomailevan..Ni jos sitä syksylle sitten... :)
Täällä paino tänään tasan 80kg. Yhteispudotusta siis -36kg.
Vähän hitaammin menee nyt, mutta se onkin varmaan aika luonnollista :)
Herkuille sanoin heippa, ja yritän jatkaa joko herkutonta tai sitten hyvin vähäherkkuista ruokavaliota :)
Mitäs muiden laihdutukseen kuuluu? :)
Täällä ollaan edelleen, ei vain ole ollut mitään kummoisempaa kirjoitettavaa. Taitaa olla muilla sama juttu kun ketju hiljentynyt :)
Vähän tuli takapakkia mutta nyt ollaan taas samassa 96 kilossa. Otin työpaikan liikuntasetelitkin ja ajattelin käyttää ne kuntosalikorttiin. Kävelen edelleen työmatkat ja käytän rappusia ja ruokavalio on pääosin pitänyt. Tällä hetkellä olen taas toiveikas tämän laihdutuksen suhteen!
Täällä on nyt perjantaista alotettu urakkaa..Perjantain alku punnitus oli 134kg tasan ja tänään oli 132,6...Jos nyt eka se 130 rikki ja sitten taas 125 jne..Ei tuu niin isoa painetta kun ei oo niin isoa kilo määrää seuraavaan tavotteeseen...
Nyt oon vaan tehny suunnitelmaa liikkumisen suhteen..Ruokaan en kauheesti puuttunu, limut koitin jättää pois ja ylimmäiset herkut..ja kattoa et ei koko aika asu jääkaapilla..nyt tosin on kyl syöty sitä mihin raha riittää...ei tuu turhia osteltuakaa...
Kunhan saa lastenrattaat pestyä varaston jäljiltä sitä pääsee lasten ja koiran kanssa lenkilleki..
Tein myöski seinälle "viikkokalenterin" johon lätkin sit muistilappuja joissa lukee mitä liikuttu ja minkäki verran...ja samaiseen tein myös taulukon mistä näkee minkä verran on viikossa paino pudonnu...Et toivon että toi nyt motivoi lisää..sen lisäks et löysin itestäni kuvan vuodelta 2006 kun painoin vaivaiset 82kg....
Syksylle jos saan vähän tota mahamakkaraa pienemmäks ja mahtusin järjelliseen uimapukuun ni alottaisin uimisen uudestaan.. :)
Heipä hei kaikille :)
Täällä minulla tämä elämäntapamuutos on kannattanut kyllä. Aloitus paino olikin siis 108,8kg. Nyt tänä aamuna paino oli 100,9kg. Kyllä on kannattanut syödä kevyemmin ja lisätä liikuntaa. Jospa se pian menisi alle satasen tuo paino.
Olo alkaa oleen aika hyvä, ja jo hieman kevyempi. Housuista olen huomannut, että on pitänyt siirtyä himpun verran pienempiin, ne isommat tippuvat jalasta. Mutta, vielä tässä on matkaa ja paljon. Tavoite painohan mulla on se 50kg, eli saman verran vielä pois tiputtaa. Päivä kerrallaan täällä mennään ja onhan se mukavaa, kun tuloksia pikku hiljaa näkyy.
Tsemppiä muillekkin ja kirjoitan taas jonkin ajan päästä! :)
Täällä on nyt parissa viikossa painoa pudotettu 2,2kg..
saa nähdä mitenkä tästä eteenpäin. Helteet tahtoo vetää mehut jo muutenkin ni tahtooo toi liikunta jäävän vähälle, jotakuinki 20-30min/päivä mutta siitäpä se o helppo lähteä sitä sitten kasvattamaan :)
Voiskohan sitä toivoa et Joulun/uuen vuoden tienoilla paino oli silleä 110 hujakoilla :)
Hei kaikki!
Onnittelut pudotuksista! Hienoa työtä :)
Täällä paino on nyt viimeisessä virallisessa punnituksessa näyttänyt 78kg. Eli nyt siis pudotusta takana -38 kiloa.
Tuossa 70kg hujakoilla olisin sitten jo virallisesti normaalipainoinen, toki yläkanttiin mutta silti. Mukava ajatus :)
Muuten menee ihan hyvin, välillä on tullut herkuteltua enemmän ja sitten on taas laitettu sille jarrua. Kyllä se tässä matkalla opitaan se hyvä tasapaino.
Liikuntaa tulee harrastettua edelleen suht paljon, ja siitä nautinkin paljon. Mikään ei tuuleta päätä yhtä hyvin kuin kunnon lenkki!
Tulkaahan kertomaan kuulumisia! :)
Olisipa kiva taas kuulla ketjuun osallistuneilta tuoreimmat kuulumiset, ja tietysti nähdä ihan uusia nimiäkin.
Minä saavutin tavoitteeni eli normaalipainon keväällä ja olen siinä pysynytkin, joskin painon pitäminen samoissa lukemissa on välillä tuntunut vaikeammalta kuin laihduttaminen! Painoindeksini on huhti-toukokuusta asti ollut vaihtelevasti 24 pilkku jotain, alimmillaan 24,0. Jostain luin, että painonpudotusta voi pitää pysyvänä vasta kun saavutetussa painossa on pysynyt 2 (tai 5?) vuotta, nyt tähtään siihen.
Oikein paljon menestystä kaikille, olittepa missä vaiheessa laihdutusurakkaa tahansa.