Oletteko te kynsientekijät saaneet koskaan siitä viilauspölystä allergiareaktioita? Jos olette saaneet niin millasia ne on olleet? Itse saan nykyään joka kerta alaluomen luomirajaan älyttömän kipeän ja kutisevan patin. Sattuu ihan räpsytellä silmiä ja kävin ekalla kerralla siitä lääkärissäkin. Sarjalla ei ilmeisesti ole mitään väliä, koska ensimmäisen kerran reaktio tuli CND Brisasta ja sen jälkeen on tullut muistakin. Hassua sinänsä kun Brisan pitäisi olla nimenomaan yksi allergiaystävällisimmistä geeleistä markkinoilla.
Allergiareaktio viilauspölystä
faerieee_
4118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Moikka,
Rakennekynsi materiaalit ovat todella allergisoivia, merkeillä ei ole väliä, koska kaikki geelit ja akryylit sisältävät akrylaatteja (kuten liimat, varsinkin ripsiliimat). Mulla alkoi samalla tavalla ensin, luomien kutinalla ja välillä silmät turpoivat umpeen :(
Mä aloin käyttää ensin suojalaseja kun viilasin kynsiä ja tietty mulla on kynsi-imuri mut ne ei ole kovin tehokkaita.
Sitten mulla rupes ilmestymään käsiin ihottumaa ja lopulta kävin lekurilla ja allergia testeissä ja olen allergisoitunut kaikkiin akrylaatteihin.
Käytän nykyään kaksia hanskoja viilatessa (sellaiset jotka oikeasti toimivat, niillä ei pysty tekee kynsiä) Vaihdan joka asiakkaalle uudet hanskat (aineet imeytyy meinaan hetkessä läpi jos osuu hanskoihin) pidän eri "työtakkia" kynsiä tehdessä ja pesen käsiä...
Jossain vaiheessa joudun lopettamaan, mutta nyt allergiat on kurissa
Tulipas tarinaa :)
Täällä hän taas mainostaa Brisaa.... aihe kuin aihe ja tapa kuin tapa.
Mistä löydät mainostamiseen viittaavaa jos kerron, että saan ko. sarjan tuotteista allergisen reaktion? Ajattelin ilmoittaa käyttämäni sarjan nimen siitä syystä, että hetken päästä joku olisi tullut mesoamaan siitä, että "vaihda ammattilaistuotteisiin" tai tullut suosittelemaan juuri jotain allergiaystävällistä sarjaa kuten Brisaa.
Kiitos hyvästä vastauksesta "Minä vain" :)
Mulla ei aiemmin ollut mitään mainittavaa, mutta sen jälkeen kun vaihdoin käsin viilaamisesta sähköviilaan on välillä tuntunut ettei "henki kulje". Imuri on, mutta pakko käyttää nykyään hengityssuojaa tai tulee iltapäivästä ihan nuhainen ja tukkoinen olo.
Tietenkin se sähköviila levittää sitä hienoa pölyä voimakkaammin hengitysilmaan kuin käsin viilaus, mitään astmaa mulla ei ole ollut eikä vielä ole myöskään todettu.