Tarkotuksena olisi käydä kuntosalilla ja harjoittaa lähinnä aerobista kuntoilua (mm. juoksumaton , -pyörän, soutulaitteen, stlepperin yms. käyttöä..), eikä niinkään lihaskunnon hankkimista, vaikka sekin osittain tähän kuuluisi. Lisänä kävisin/käyn lenkillä ja tekisin/teen omatoimista kuntopiiriä ja venyttelyitä.
Eli kysymys kuuluukin, onko tästä kerran viikossa käymisestä mitään hyötyä? :DD
Ja asiallisia vastauksia, kiitos! :DD
Niin ja jos nyt tällä nyt joku tekee jotain niin olen 14-vee ja tyttö :))
Eli kysymys kuuluukin, onko tästä kerran viikossa käymisestä mitään hyötyä? :DD
Ja asiallisia vastauksia, kiitos! :DD
Niin ja jos nyt tällä nyt joku tekee jotain niin olen 14-vee ja tyttö :))
Vastaukset 9
Vanhimmat
*siis kuntopyörän :DD (ei juoksupyörän....)
Kerta viikossa ei kannata kehityksen kannalta eikä maksamisen. Kolme kertaa viikossa alkaa olla järkevän rajoissa.
Eipä mul oo tohon 3x/vko kyl aikaa tai rahaa.. Pääpaino kumminki muil harrastuksil..
Oisko kellää ideoit mitä kotona vois tehä ton kuntosalin "korvaamiseks"? Kyl se on aika ykspuoleista/tylsää käydä vaan lenkil ja yrittää tehä välil jottai vatsa- ja selkälihaksii ja venytel.. Eikä -20astees pahemmin huvita edes lenkkeillä..
Voithan yhtälailla pyöräillä ja lenkillä käymiseenkin löytyy variaatioita. Juosta voi esim metsäpolulla ja mäki harjotteluja. kovalla vauhdilla ja hitaammin mutta pitempää lenkkiä.
Talvella joo toi -20 pakkasessa ei liiemmin houkuta mutta esim uimassa voi käydä talvella ja reippaalla kävelylenkillä. Silloin ei pakkanen puraise niin pahasti.
Kerran viikossa ei salilla kannata käydä ellei se ole poikkeuksellisen halpa se kerta kortti mutta jos meinaat aerobista kuntoa kehittää muutenkin niin salille on turha mennä.
Mikään ei oo tylsempää kuin juosta juoksumatolla tunti putkeen eikä maisemat ees vaihdu tai sama homma kuntopyörällä tai crosstrainerilla.
Ulos vaan, se tekee hyvää henkisestikkin nähdä vähän luontoa.
Kertakortti on 6e, mutta jos ostaa 10-kortin kertahinnaksi tulee 4e, mikä nyt ei kauhean kallis ole.. Tosin täyttäessäni 15 10-kortin kertahinnaksi tulee 6e... Uinti on sinällänsä huono vaihtoehto, koska kärsin todella kuivasta ihosta ja uinti uimahallissa vain pahentaa ihoa.. Ja kävelylenkistä ei hyödy, koska tavoitteena on juosta puolimaratoni kesällä ja kävely ei riitä harjoitukseksi edes talvella.
Kerta viikossa ei ole edes ylläpitävää treeniä, saati kehittävää.
Mutta en silti haluaisi väittää sitä täysin hyödyttömäksi...jos ei muuta hyötytä, ni plasebo hyöty. ;)
Ja tietty jos sen lisäksi harrastaa muuta liikuntaa, ni sitten siitä alkaa jo oleen hyötyä. =)
Jos tarkoitus on juosta puolimaratoni keväällä niin se tarkoittaa että syytä olisi talvella juosta säännöllisesti. Väh. 2 kertaa viikko edes ylläpitäen kuntoa. 3 kertaa ja enemmän rupee jo kasvattamaan kuntoa. 1 kerta ei siis oikeen riitä mihinkään.
Noh puoli maratoni menee vaikka kävellen jos niikseen tulee, mutta sulla varmaan tavoitteena onkin saada siitä edes suht hyvä aika. Treeniä se vaatii. Sisä juoksu paikkoja on myös olemassa esim Esport Center Tapiolassa ja varmasti muitakin muuallakin suomea.
Tätä tarkotinkin et talvella kun on kaikista kylmin aika kävisin lenkillä 2 kertaa ja sitten olisi tuo kuntosali..
haistakaa ruusu. kerta viikossa on prempi kun ie mitään sillon kun ylläpidetään. ei sillä huonone. 3lla kerralla pääsee jo suht tekokkaasti parantelee tuloksia. toi kerta viikossa tarkotta mulla 2h koko keho treenii tai isot lihasryhmät. eikä mitää pakkolaitetuhnuja