Saattaapi meijänki perän possut olla näiltä tiloilta?
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?32314185
Hyvää joulua vaan mullekin..
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?32314185
Hyvää joulua vaan mullekin..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
No en ainakaan tämä viideon jälkeen syö!! hyi helevata... ja nääkö on suomesta ?? Jaa että rammatkin porsaat kasvatetaan isoiks että saadaan kinkku? oi onnetonta.. rahan takia ??
ristus... paahan erkki katoen mistä tänä jouluna tilaat.
ja hedelmä suuhun!!! Naminaminamiii!!! Ei voi verrata muuhun...
Pöljiähän ne nuilla videoilla hakeeki, sen takia aina joulun alla laittavat mediaan.
Eilenki sanovat telkkarissa suoraan, jotta tavote on että kukaan ei mitään eläimen lihaa enää söisi.
Mie syön kyllä kinkkua, eikä omatunto kolkuta, mie kun en ole aivopestävissä, nuin helpoin konstein.
Ei syömisellä ole tekoa omatunnon kanssa, kinkku on niin hyvää jotta siinä ei omattunnot mitään paina.
Ällöttää koko nykyinen ruokatuotanto. Muutamat auuret monopololikaupat myyvät samaa ruokaa vaikka ovatkin muka eri kauppiaita. Pakkauksissa vain erot. Suurin osa näistä ruuista on tuotettu suurissa yksiköissä euroopassa, afrikassa, lähi-idässä jne...pikkurahalla, rahdattu eurooppaan missä pakattu ja toimitettu edelleen meille suomeen. Samaa paskaa saa ruotsissakin. Nämä sapuskat yleensä kestävät kuukausia ja vuosikymmeniä joten ei varmaan ole käytetty homeen, lahon eikä muitakaan kestoaineita. Nyt sitten kuluttaja uskoo että saa ostaa halvalla ruokaa suurista valikoimista. Totuus on että kauppojen tarjoamat ruoat ovat 95% surkeaa tavaraa ja jota ilman pärjää oikein hyvin.
Kyllä kuniaan pitäisi saattaa lähellä tehty ruoka ja maksaa siitä kunnolla ettei tuottajan tarvitse käyttää samoja tulonhankintakeinoja kuin ulkomailla jossa moraali-ja etiikka on jumalan siunauksesta hävinnyttä. Sikaa en syö en ja jos syön pitää minun tietää missä ja miten se on kasvatettu.
mitä paasaat paskaa, kun oli kyse joulukinkusta. kinkku on nam,nam.
Jos joulu ja piinattu siankinkku sopii yhteen niin kirkossa käynti loppu.
Joo, kirkossa käynti on loppunu vuosikymmeniä sitten, mutta kinkkua syön edelleen!
Onko se totta, että jos kuolleet siat löydetään ajoissa noista karsinoista, niin ne viedään makkaratehtaalle? Makkaroihin kuulemma uppoo mikä osa eläimestä vaan, tai vaikka kokonaan (kunhan kunnolla jauhaa). Jos siellä on kaikki kasvaimineen päivineen niin ei kyllä juuri naurata..
Makkaran laatua ei suomessa seuraa mikään viranomainen, riittää kun pakkauksessa lukee jotain "eläinperäistä", niin se kelpuutetaan. Kaikki ruhon osat karvoineen päivineen sinne vaan, jauhimeen, vähän jauhoa ja väriainetta sekaan, niin alkuperä "häviää" ja "maku" säilyy. Kattokaa seuraavan kerran ees mitä paketin tuoteseloste sanoo.
Kepappia niistä jauhetaan.
Jo on lapsellista jorinaa, syökää se kinkkunne ja jättäkää makkarat ostamatta.
SIninen lenkki se vasta on hyvää, eikä näy sian rasvat pannussa käristettäessä.
kyllähän teilläkin onsyötävä mitä halvalla saatte.
nykyinen heinillä ja rehuilla ruokittu , poronliha ei ole enää kaksista.
näkyy se lenkki makkara, hyvin kelpaavan keppanan kera poromehillekin.
Ihmisen pitäisi kohdella toista niinkuin haluaisi itseään kohdeltavan. Eläimet mukaanluettuna.
kinkku on hyvää
ja halapaa nyt, joulun jälkeen
on kinkku. Ja paas arvaten, mistä se emakon kinkussa oleva laardi on puristettu. Mistä tuubista?
Miese vai söin poron paistia koko joulun ja vielä keväänki sattui tulehman niitä minun poroja jokka on olhet hukassa monta vuotta.