Opiskelijavaihto

parempi mennä sinkkuna kuin katsoa sivusta kun muut pitää hauskaa? onko kokemuksia, ei häiriköiden luuloja.
19237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

on ajattelematonta kumppania kohtaan. kukaan tuskin on niin raukkamainen että kotona ollessaan pistää poikki ja kertoo vaan tekstarilla sille joka on yksin jossain kaukana kotoa. eli on roikuttava suhteessa pahimmillaan vuosi vaikkei enää haluais.

Äänestä

Kun itse lähdin vaihtoon, niin ei menny ku pari viikkoa niin tuli mukava erosähköposti tältä naikkoselta. Raukkamaista? Naurattihan tuo.

Äänestä
  • no jättäsitkö itse jonkun joka on kaukana, poissa ystävien ja perheen luota...

    Äänestä

Miten te muut tiedätte toimitun?

Äänestä

Opiskelijavaihtoni aikana(10kk) meni lähes kaikilla suhteet poikki, ja niin jättäjänä oli pääasiallisesti se puoliso joka siellä ulkomailla oli.
Sinkkuna oli kiva olla vaihdossa. Suosittelen opiskelijavaihtoa kyllä kaikille.

Äänestä
  • Koska aloittivat suhteen jonkun toisen vaihtarin kanssa?

    Äänestä

  • Mitä turhaa laittamaan suhdetta poikki kun ulkomailla tehdyt jutut jää sinne. Tuskin sinne koskaan tulee enää palattua. Ei pidä yhteyttä vaihtareihin ainakaan näkyvästi enää reissun jälkeen ja kiinni jääminen on lähes mahdotonta.

    Äänestä

  • 545trtrwt45 kirjoitti:

    Mitä turhaa laittamaan suhdetta poikki kun ulkomailla tehdyt jutut jää sinne. Tuskin sinne koskaan tulee enää palattua. Ei pidä yhteyttä vaihtareihin ainakaan näkyvästi enää reissun jälkeen ja kiinni jääminen on lähes mahdotonta.

    En kommentoi kuinka helposti jäädä kiinni tai että kannattaako laittaa poikki, sinkku kun olin/olen. Tietysti jos omatunto antaa periksi, mulla esim on aika helposti hijennettävissä se vähäinenkin moraali, niin kannattaa olla laittamatta poikki. :)

    Ja niin aloittivat seukkaan toisen vaihtarin kanssa(1 tapaus), tai suhde ei vain kestänyt pitkää välimatkaa(kaikki loput).

    Äänestä

No minä olen ylläpitänyt kaukosuhdetta, enkä nyt käsitä miten vuosi voisi olla kovin ratkaiseva asia jos suhde on vakaalla pohjalla.

Ja mukavaa että parisuhteessa ei voi pitää hauskaa :D

Äänestä
  • Vaihtovuosi ihan eri kuin tavallinen kaukosuhde

    Äänestä

  • mielestäni kirjoitti:

    Vaihtovuosi ihan eri kuin tavallinen kaukosuhde

    Niin sillä se kestää vain vuoden....vai mitä?

    Äänestä

  • UPDATE_9760185 kirjoitti:

    Niin sillä se kestää vain vuoden....vai mitä?

    mm siksi sillä on otettava kaikki irti nyt tai ei koskaan. kaukosuhdehan voi olla pysyvä tila. lisäksi kun muutkin ympärillä on vaihtareita, yksinäisiä ja epävarmoja, niin voi olla helppoa saada seuraa (harvahan tutustuu paikallisiin, ainakaan yliopisto-opiskelijat)

    Äänestä

  • joo. kirjoitti:

    mm siksi sillä on otettava kaikki irti nyt tai ei koskaan. kaukosuhdehan voi olla pysyvä tila. lisäksi kun muutkin ympärillä on vaihtareita, yksinäisiä ja epävarmoja, niin voi olla helppoa saada seuraa (harvahan tutustuu paikallisiin, ainakaan yliopisto-opiskelijat)

    En nyt käsitä miten tämä vaikuttaa kommenttiini mitenkään.

    Äänestä

  • UPDATE_9760185 kirjoitti:

    En nyt käsitä miten tämä vaikuttaa kommenttiini mitenkään.

    no vain vuosi aikaa, koettava nyt se kaikki mitä sit kiikkustuolissa muistelee.

    Äänestä

  • käsitätkö? kirjoitti:

    no vain vuosi aikaa, koettava nyt se kaikki mitä sit kiikkustuolissa muistelee.

    Noin tärkeitä ne kyrvänimeskelymatkat suomalaislutkille ovat.

    Äänestä

Menetin neitsyyteni ranskalaiselle skeittaripojulle ollessani vaihdossa. Kyllä kannattaa laittaa välit poikki poikkiksen kanssa jos lähtee vaihtoon. Ulkomailla on niin paljon kaikkia ihania kundeja, joita on kiva päästä kokeilemaan.

Äänestä
  • Jos asenne on tuo niin parempi sille poikakaverillekin jos otat eron ennen lähtöä.

    Äänestä

Kyselin kerrann eräältä opiskelijatoveri (AMK) naiselta oliko hän nussinut tummia miehiä tai muita ulkomaalaisia ollessaan vaihdossa Etelä.euroopassa. Osui ilmeisesti arkaan paikkaann kun hirveät poliisilla ja rikosilmoituksella uhkailut seurasivat.

Äänestä
  • LOL :-)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ja vastaava kirjoitti:

parempi mennä sinkkuna kuin katsoa sivusta kun muut pitää hauskaa? onko kokemuksia, ei häiriköiden luuloja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu