Ajattelin, että haluaisin mennä pitämään yhdelle pienehkölle firmalle kirjanpitoa, minulla on vain lukiopohja. Olen kyllä todella tarkka ja nopea oppimaan ja haluan todellakin tutustua ammattiin ihan työn merkeissä. En ajatellut lähteä opiskelemaan alaa, mutta jos pääsisin töitä tekemään ilman koulutusta? Onko se mahdollista?
Voiko kirjanpitäjäksi mennä, vaikka ei ole ammattia?
kirjanpitäjäksi?
2
272
Vastaukset
- Pääkirjanpitäjä
Kaikkihan on mahdollista, ei tosin aina ihan suositeltavaa :) Voit hakeutua kirjanpitäjäksi täysin ilman koulutusta, ei sitä kukaan kiellä, jos nyt joku uskaltaa palkata kouluttamattoman.
Kirjanpitotyötä ohjaavat lait ja asetukset, ne olisi syytä tuntea ennen kuin töihin ryhtyy. Sinänsä nuo ominaisuudet joita sinulla on, ovat oikein hyviä ominaisuuksia kirjanpitäjälle. - Kyselehän tätä
Ymmärsin, että sulla on jo firma tiedossa. Oppisopimus on silloin paras ratkaisu, varsinkin kun sulla ei ole koulutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921796- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673