Meidän ns. kaverijengissä on kaveri joka kärsii todella monimutkaisista ja monipuolisista mielenterveysongelmista
Voisin kirjoittaa kirjan tästä henkilöstä mutta selitän lyhyeesti.
Me ollaan yritetty kaiken, olen pitänyt hänelle "oma terapia" ja se auttoi hetkeksi mutta nyt tilanne vain pahenee ja pahenee. Pelätään että hän tappaa ittensä vielä. Tämä on jatkunut 4 vuotta.
Hän itsekkin haluaa epätoivoisesti apua ja myöntänyt sitä pyytänyt sitä lääkäriltä mutta hän ei saa.
Täällä on henkilö joka todellakin tarvitsee apua ja että joku ammattilainen hoitaisi hänet mutta ketään ei kiinnosta. Mitä tehdä?
Todella iso virhe taas yhteiskunnalta jättää tällainen henkilö ilman hoitoa,
Jos tämä jatkuu hän on kohta yksin, yritetään pelastaa hänet jotenkin.
Pyydän ystävällisesti vinkkejä, ja me välitämme tästä henkilöstä siksi kirjotan tämän viestin.
Voisin kirjoittaa kirjan tästä henkilöstä mutta selitän lyhyeesti.
Me ollaan yritetty kaiken, olen pitänyt hänelle "oma terapia" ja se auttoi hetkeksi mutta nyt tilanne vain pahenee ja pahenee. Pelätään että hän tappaa ittensä vielä. Tämä on jatkunut 4 vuotta.
Hän itsekkin haluaa epätoivoisesti apua ja myöntänyt sitä pyytänyt sitä lääkäriltä mutta hän ei saa.
Täällä on henkilö joka todellakin tarvitsee apua ja että joku ammattilainen hoitaisi hänet mutta ketään ei kiinnosta. Mitä tehdä?
Todella iso virhe taas yhteiskunnalta jättää tällainen henkilö ilman hoitoa,
Jos tämä jatkuu hän on kohta yksin, yritetään pelastaa hänet jotenkin.
Pyydän ystävällisesti vinkkejä, ja me välitämme tästä henkilöstä siksi kirjotan tämän viestin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hän on jo satuttanut pari henkilöä fyysisesti.
Minkä ikäisiä olette? Jos olette koulussa, koululääkäri voi antaa lähetteen mielenterveystoimistoon.
Jos ei normaalilääkäri ota vakavasti, yrittäkää päästä toiselle lääkärille.
Jos mikään lääkäri ei ota vakavasti, ja näyttää pahalta, voitte suoraan joko viedä kaverinne Hesperiaan tai muuhun mielisairaalaan suljetulle osastolle tai soittaa sairaankuljetuksen, joka noutaa hänet. Kriteerinä osastolle ottamiseen on että henkilö on vaaraksi itselleen tai muille.
Tuota osastolle lähettämistä ei kannata arkailla jos tilanne sitä vaatii. Nämä akuuttisuljetut osastot eivät ole sellaisia, joihin henkilö olisi vaarassa tulla suljetuksi loppuiäkseen. Yleensä akuuttihoito kestää muutamasta päivästä pariin viikkoon. Osastolle otetut saavat AINA myös lähetteen mielenterveystoimistoon.
Ollaan 21 vuotiaita. Tämä kaveri on kohta 24. Tämä on nyt niin monimutkainen tilanne että en edes tiedä pystyykö ammattilainen tehdä mitään.
Hänet ei varmaan otettu koska osaa näytellä normaalia, mutta kyllä hänestä heti näkee ettei kaikki ole kotona.
Katsotaan jos saadaan kaveria hoitoon sinne Hesperiaan.
Kiitoksia vastauksesta!
Niin no voitte vaikka soittaa sinne Hesperiaan ja tiedustella asioita, sisäänoton kriteereitä ja millaiselle osastolle kaverinne päätyisi, millaista siellä on jne.
Kaverinne kanssa voitte jutella, mitä hän olisi mieltä hetken lepäämään lähtemisestä.
Kaikenmaailman pakkopaita-pehmustettuhuone-sähköshokkihoito ym kauhuskenaario mielisairaalan olosuhteista ei ole arkea akuuttiosastoilla. Akuuttiosastoilla annetaan lähinnä rauhoittavia tai psykoosilääkkeitä ja levätään. Välillä käydään juttelemassa omahoitajan ja psykiatrin kanssa.
Ennen pitkää varmasti jotain tapahtuu. Aika shokki se on mennä sitten maijalla hoitoon, kun tilanne menee niin pahaksi, ja sehän todennäköisesti menee.
Hei!
Aina voi soittaa hätäkeskukseen tai psykiatriseen päivystykseen ja kysyä neuvoa ja kysyä sitä, onko aihetta huolestua.
Tiedän itsekin ihmisiä, joista toiset luulee olevan aivan ok, mutta näitä nähneenä ne merkit alkaa tunnistaan. Jos on mielenterveysongelmia, niin tietysti sellainen alustava puhuminen vähän siihen ympäristöön, ettei jotain shokeeraavaa tapahdu yhtäkkiä. Voi puhua huolesta aina, vaikkei "syystä".
Ja ensinnäkin läheiset heti irti tuosta omasta terapoinnista. Se ei auta silloin jos on psykisairaudesta kysymys, silloin tarvii ammattilaiset ja kunnon oikeat hoidot ja ne "omat terapiat" voit säilyttää hyville ystäville ja ne voi olla teetä ja sympatiaa, mut oikeista jutuista omaiset eroon ehdottomasti, ja etäisyyttä asiaan.
Tilanne kuulostaa todella pahalta. Itse hakisin apua ja PIAN. Jos hän on satuttanut jo muitakin, hän voi aina tehdä sen uudestaan. Muista se! Onko hän sinulle ja muille ystävillensä ihan normaali, onko hän agressiivinen yms. Nyt toimeksi vaan niin kyllä homma joskus hoituu! Ole vain ystäväsi tukena. Ystävän tuki paras tuki. Olet näköjään miettynyt asiaa paljon, ja ei ihmekkään. Älä anna asian vaikuttaa oman mielialaasi, ettet joudu samaan tilanteeseen ja ystävälläsi on taas yksi tukija vähemmän. Onnea teille, toivottavasti löydätte apua pian! =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Hahaa, no hajokkaa nyt siihen sit,
mulla ei ole kavereita, eikä mulla ole ongelmia
mistäs siihen sanotte luuserit?!?!