Purple-keikan biisilista?

Retkuilija

Oliko joku 7.12. Helsingissä katsomassa?

3

107

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkailija--
      • Hard Playin' Morse

        Ne, jotka eivät jostain syystä päässeet paikalle tai ne jotka eivät viitsineet sinne vaivautua laimean keikan pelossa, menettivät todella paljon. Keikka oli yksi parhaimmista, ellei paras Suomessa nähdyistä ikinä. Monta olen nähnyt ja tämä nousi muiden ylle.

        Soundi oli kaiken aikaa hyvä, eikä muuten ollut liian kovaa soitettu keikka. Nyt sai nauttia kuulemastaan ilman tulppia korvissa. Melko kovaa ne silti soitti, ettei jäänyt epäselväksi kuka edelleen on hard rockin kuningas ;-)

        DP soitti todella hyvin ja sinfoniaorkka vain paransi fiilistä. Vanhoja hittejä, kuten Hard Lovin' Man ja Maybe I'm a Leo oli tosi kiva kuulla, ja millä taidolla ne vedettiin! Morse soitti Hard Lovin' Maniin tosi maukkaan soolon. Morse soitti soolon melko pitkälle samoin nuotein kuin alkuperäisellä levyllä käyttäen octaveria ja sai sen kuulostamaan lähes yhtä hyvältä kuin alunperin Ritchien soittamana. Selvä kunnianosoitus Blackmorelle. V**tu, mikä sooloveto! Ja mikä soundi!!

        Keikalla kuultiin ja nähtiin paljon muutakin herkkua, ja siitä jäi todella hyvä fiilis. Tuskin enää tulee toista tilaisuutta nähdä DP:tä ja sinfoniaorkkaa samalla stagella Suomessa, joten sekin huomioon ottaen keikka oli "kerran elämässä"-kokemus. Sanalla sanoen ainutlaatuinen. Thank you, Deep Purple ja Neue Philharmonic Frankfurt!

        Te, jotka missasitte keikan: Youtube palvelee, joten katsokaa keikan anti sieltä. Siellä taitaa olla kaikki biisit. Samaa fiilistä kuin paikan päällä ei valitettavasti näytön kautta saa...


      • Retkuilija

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3564
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1961
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1309
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1176
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1063
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      107
      1020
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      68
      991
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      955
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      866
    Aihe