"Kuvapussit" ?? (käytetty LP)

(Whaaat)

Musiikki-osastosta ei nyt löytynyt sopivaa "kenttää" tälle omalle kysymykselle, niin heitänpä tänne ja kokeilen osaisko joku auttaa!

Elikkä olisi tarkoitus netistä tilata LP-levy, ja mitä nyt noita Levykauppa X:n sivuja esim selasin, niin joidenkin käytetyiden levyjen kohdalla lukee: "Kuvapussit".

Että mitäköhän tuo tarkoittaa? Onko se levy jossain pussissa, eikä alkuperäisissä kansissaan vai häh? Ei ymmärrä, enkä googlettamallakaan tietoa löytänyt.

Kiitos jos joku osaa vastata! :)

4

2086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttttlong play

      heh. luulisin että että levykannet on muovin sisällä ?

    • Quantanamo

      Eli siis vinyylithän ovat aina suojapussissa kansien sisällä. Tuo "kuvapussit" tarkoittaa, että tässä vinyylin suojapussissa on jokin kuva tai sitten esim. biisien sanat tai jotain. Useimmiten vinyylin suojapussi on vain vaaleaa paperia, joskus siinä on kuvia, eli on "kuvapussit".

    • (Whaaat)

      Okei kiitos paljon vastauksesta! :)

    • auktoriteetti uno

      Niin, kuvapussihan on käsitteenä perinteisesti liitetty näihin 7" vinyyleihin. Silloin se tarkoittaa erillistä singlen kuvakantta, joka liittyy juuri kyseiseen äänitteeseen.

      LP :n tapauksessakin kuvapussin pitäisi siis liittyä juuri kyseiseen äänitteeseen (siihen ei siis käy ns. mainospussi, jossa levyn julkaissut kustantaja mainostaa muita äänitteitään).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe