"Kuvapussit" ?? (käytetty LP)

(Whaaat)

Musiikki-osastosta ei nyt löytynyt sopivaa "kenttää" tälle omalle kysymykselle, niin heitänpä tänne ja kokeilen osaisko joku auttaa!

Elikkä olisi tarkoitus netistä tilata LP-levy, ja mitä nyt noita Levykauppa X:n sivuja esim selasin, niin joidenkin käytetyiden levyjen kohdalla lukee: "Kuvapussit".

Että mitäköhän tuo tarkoittaa? Onko se levy jossain pussissa, eikä alkuperäisissä kansissaan vai häh? Ei ymmärrä, enkä googlettamallakaan tietoa löytänyt.

Kiitos jos joku osaa vastata! :)

4

2089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttttlong play

      heh. luulisin että että levykannet on muovin sisällä ?

    • Quantanamo

      Eli siis vinyylithän ovat aina suojapussissa kansien sisällä. Tuo "kuvapussit" tarkoittaa, että tässä vinyylin suojapussissa on jokin kuva tai sitten esim. biisien sanat tai jotain. Useimmiten vinyylin suojapussi on vain vaaleaa paperia, joskus siinä on kuvia, eli on "kuvapussit".

    • (Whaaat)

      Okei kiitos paljon vastauksesta! :)

    • auktoriteetti uno

      Niin, kuvapussihan on käsitteenä perinteisesti liitetty näihin 7" vinyyleihin. Silloin se tarkoittaa erillistä singlen kuvakantta, joka liittyy juuri kyseiseen äänitteeseen.

      LP :n tapauksessakin kuvapussin pitäisi siis liittyä juuri kyseiseen äänitteeseen (siihen ei siis käy ns. mainospussi, jossa levyn julkaissut kustantaja mainostaa muita äänitteitään).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      196
      8962
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4718
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3740
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3106
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2762
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2538
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1918
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1469
    10. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      69
      1333
    Aihe