Vastakohdat - täydentää vai erottaa?

Eli itseäni on nyt mietityttänyt tuollainen asia, kun monet sanovat että hyvin "vastakohtaisten" ihmisten suhteet voivat toimia ihan hyvin mutta omissa suhteissani se ei ainakaan pidä paikkaansa. Voiko suhde toimia jos yhteisiä kiinnostuksen kohteita ei ole ja pariskunnan tyylikin eroaa merkittävästi toisistaan?

Olen vähän päälle parikymppinen ja ulkoisesti aika "rockhenkinen" eli löytyy muutama tatuointi ja lävistyskin. Silti minusta aina kiinnostuvat miehet jotka ovat itse ulkoisesti ihan "taviksia" eivätkä musiikkimakummekaan yleensä kohtaa..tai oikeastaan mikään muukaan. Olen silti halunnut antaa heille mahdollisuuden koska arvostan kuitenkin sitä että tullaan juttuun ja niin pois päin. Nytkin olen tapaillut tälläistä tapausta jonkun aikaa ja hän aluksi sanoi etteivät esimerkiksi lävistykseni haittaa. Nyt kuitenkin on alkanut se tavanomainen mussutus mikä alkaa aina jossain vaiheessa että "älä vaan lisää koruja ota, äläkä tatuointeja. Voisit noistakin luopua? Räväkät hiukset ei ole kauheen mukavat" ym. Miksi siis he alkavat edes seurustella kanssani jos juttu päättyy siihen jokatapauksessa, että he eivät voi hyväksyä minua sellaisena kuin olen? Minäkään en heille ole tuputtamassa omia mielipiteitäni kuten "voisit ottaa vähän lävistyksiä ja pari tatuointia. Tosi kiva myös jos rupeaisit kuuntelemaan mun lempibändejäni, tässä pari vaihtoehtoa".

Toinen ongelma on usein juomattomuuteni (en polta myöskään). Nämä "tavikset" kyllä tietävät senkin ja aluksi vaikuttavat hyväksyvän sen mutta jonkun ajan päästä saan kuulla narinaa siitä, kuinka kanssani ei voi lähteä baariin rellestämään ja rajoitan elämää koska en pidä juomisesta ym. Sitten kun olen kysynyt että miksi sitten haluat olla kanssani, eikö sellainen samanlainen tavis kuin sinä olisi parempi vaihtoehto? Vastaukseksi saan aina vain "nokun ne on niin tylsiä, sä olet kiinnostavampi". Aha.

Ei ainakaan minun kohdallani tuollainen "vastakohtaisuus" näytä toimivan sen alun jälkeen joten miksi miehiä usein viehättää täysin erilainen nainen kuin mitä he itse ovat? Näiden kokemuksien jälkeen olen päättänyt että haluaisin täst edes tapailla vain samanhenkisiä miehiä mutta he tuntuvat taas viehättyvän toisenlaisista naisista. Miksi? On tää vaikeeta, pakko sanoa -.-
4283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No sehän riippuu vastakohdista.
Ei kai sillä ole väliä kuitenkaan jos miehellä ei ole niitä tatuointeja tai varsinkaan lävistyksiä?

Ainakaan itsellä ei vastakohta sillä tavoin toimisi ettei naista kiinnostaisi lainkaan esimerkiksi itsestä huolta pitäminen ja hän olisi keholtaan pyöreä (olen itse hyvässä kunnossa) tai toisaalta se että nainen juo itsensä känniin (koska itse juon harvakseltaan enkä koskaan liikaa).

Valitettava ongelma vain on se että esimerkiksi jos löytäisin sinun kaltaisen rockmimmin niin miten esittelisin itseni hänelle ettei hän kuvittelisi minun olevan joku tavis koska ulospäin näytän aikalailla sellaiselta, tai no en ihan mutta silti. Ja jos minulla olisi tatuointeja niin entäs jos ne eivät ole näkyvissä?

"Voiko suhde toimia jos yhteisiä kiinnostuksen kohteita ei ole ja pariskunnan tyylikin eroaa merkittävästi toisistaan?"

Mitä väliä pariskunnan "tyyleillä" on parisuhteessa?
Vai onko sinulla jonkun teinin "vaatteet on aatteet" tyyppinen ajatusmaailma?

Mutta yhteisen kiinnostuksen kohteet sekä yhteneväiset elämäntilanteet, elämäntavat, elämäarvot jne. vaikuttavat todella paljon suhteeseen varsinkin pitkällä aikavälillä.

Tuo kuvailemasi mies ei todellakaan sovi sinulle jos hän kyseenalaistaa sinulle selvästi tärkeän asian.

Sen verran kuitenkin lisään että olen törmännyt naisiin jotka jostain kumman syystä kiinnostuvat minusta ja väittävät että olen heille mielenkiintoinen (koska olen kuulemma fiksu, huumorintajuinen, mukava, mielikuvituksekaas, rauhallinen jne.) mutta en löydä näiden naisten kanssa yhtään mitään yhteistä paitsi mitä nyt molemmat osaa jutella ja ovat ihmisiä.

Kysymys on siis siitä että vedät noilla ulkoisilla antimillasi kuten minäkin tietyn tyyppistä väkeä seuraasi joka ei kuitenkaan sovi sinulle.

Itsekin tahtoisin persoonallisen (ei välttämättä ulkoisesti, mutta oikeasti sisäisesti että siellä liikkuu jotain eikä vain seuraa muita) naisen mutta heitä on oikeasti aika harvassa.

Loput ovat näitä tavistiinoja jotka saattavat ulkoisesti näyttää vähän vaikka miltä (osa hyvältäkin) mutta mitään yhteistä ei varsinaisesti ole ja pelkkä keskustelun käyminen voi olla suorastaan kidutusta.

En minä heitä "vastakohdikseni" kutsuisi välttämättä siinä suhteessa että varmaan jollakin tasolla olen "tavallinen" ,mutta kuitenkin myös sillä tavoin poikkeava massasta että vaikuttaa että suurimman osan ihmisistä kanssa ei ole yhteistä.

Mutta toisaalta kun olen yrittänyt jotain erikoisempaa naista esimerkiksi ulkoisesti joihin sinä voisit kuulua niin on tuntunut että he etsivät sitten miehestä jotain tosi-tosi-erikoista jo ulkoisestikin ja veikkaan että etsintä heille on todella vaikeaa.

Uskon muuten myös että musiikkia voi kuvailla meidän syvempiä tuntoja sekä sitä miten me koetaan maailma. Jos toinen kuuntelee vaikkapa metallimusaa ja toinen iskelmää niin se voi jo kertoa ettei ajatusmaailmat aivan kohtaa.
Samoin jos olet nuori tahdot konuta musiikin parissa baareissa, keikoilla ja festareilla niin mitä tehdä tyypin kanssa joka ei kuuntele samaa musaa kuin sinä?

Yritän tässä sanoa että pidä linjas, mutta älä tee päätelmiä miehestä hätäisesti millainen hän on vaikkapa onko hänellä tatuointeja vai ei jne. Älä myöskään yksinkertaista asiaa sille tasolle että "onko vastakohdat hyvästä vai pahasta" koska joudut miettimään asian jokaisen yksilön kohdalla uudestaan miten te sovitte yhteen.

Itse olen aina ettinyt hieman hipahtavaa, punkahtavaa tai jotain sinne päin naikkosta koska olen itsekin sielultani sellainen. Ne naiset vain tahtoo ettiä myös usein todella ulospäin myös hipahtavaa ja punkahtavaa miestä kun taas minä olen enemmän ulospäin tällainen aika normatiivisen tarkka ja rauhallinen.

Arvaa olenko siis löytänyt ja olen jo kolmekymmentä...sinulla on paljon aikaa vielä.

Äänestä
  • En nyt tiedä luitko kovin tarkasti tuon aloitukseni kun nimenomaan sanoin että MINUN lävistykseni ja tatuointini ovatkin sitten olleet ongelma noille "tavismiehille". Ensin on teeskennelty ettei asia haittaa mutta sitten on jonkun ajan päästä alettu nalkuttamaan koruistani, leimoistani ja kaikesta, joka tekee minusta ulkoisesti persoonallisen. Viihdyn tämän näköisenä ja niinkuin sanoin, en ole noita miehiä vaatinut muuttamaan omaa ulkonäköään vaan olen tutustunut heihin heidän (aluksi) mukavan luonteensa takia.

    Toinen minusta kiinnostuva "tavisryhmä" tuntuu sitten pitävän sisällään sellaiset miehet, joilla on joku kumma fetissi tai pakkomielle erikoisemman näköisistä tytöistä ja sekään ei ole kovin imartelevaa. Tosin heihin en lähde edes tutustumaan koska haluan olla miehelle jotain muutakin kuin pelkkä kiihoke lävistyksieni/leimojeni takia.

    Tämän takia olen ajatellut että haluaisin sen samankaltaisen miehen itselleni, ennenkaikkea sisäisesti ja samanhenkinen habitus olisi sitten plussaa muttei pakollista. On vain jäänyt sellainen mielikuva että ulkoisesti täysin tavallisen näköiset miehet eivät koskaan voi ymmärtää kiinnostustani kehotaidetta kohtaan ja olisihan se kiinnostus/into mukavaa jakaa samanlaisen miehen kanssa. Tätä haen takaa..

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    En nyt tiedä luitko kovin tarkasti tuon aloitukseni kun nimenomaan sanoin että MINUN lävistykseni ja tatuointini ovatkin sitten olleet ongelma noille "tavismiehille". Ensin on teeskennelty ettei asia haittaa mutta sitten on jonkun ajan päästä alettu nalkuttamaan koruistani, leimoistani ja kaikesta, joka tekee minusta ulkoisesti persoonallisen. Viihdyn tämän näköisenä ja niinkuin sanoin, en ole noita miehiä vaatinut muuttamaan omaa ulkonäköään vaan olen tutustunut heihin heidän (aluksi) mukavan luonteensa takia.

    Toinen minusta kiinnostuva "tavisryhmä" tuntuu sitten pitävän sisällään sellaiset miehet, joilla on joku kumma fetissi tai pakkomielle erikoisemman näköisistä tytöistä ja sekään ei ole kovin imartelevaa. Tosin heihin en lähde edes tutustumaan koska haluan olla miehelle jotain muutakin kuin pelkkä kiihoke lävistyksieni/leimojeni takia.

    Tämän takia olen ajatellut että haluaisin sen samankaltaisen miehen itselleni, ennenkaikkea sisäisesti ja samanhenkinen habitus olisi sitten plussaa muttei pakollista. On vain jäänyt sellainen mielikuva että ulkoisesti täysin tavallisen näköiset miehet eivät koskaan voi ymmärtää kiinnostustani kehotaidetta kohtaan ja olisihan se kiinnostus/into mukavaa jakaa samanlaisen miehen kanssa. Tätä haen takaa..

    Luin sen tarkasti ja ymmärsin kyllä.
    Jos lävistyksesi ja tatuointisi ovat ongelma jollekin eivätkä he ymmärrä kehon taidetta niin te tuskin sovitte tietenkään yhteen.

    Yritin vain sanoa että luonne ja habitus eivät aina kulje käsi kädessä.

    "Tämän takia olen ajatellut että haluaisin sen samankaltaisen miehen itselleni, ennenkaikkea sisäisesti ja samanhenkinen habitus olisi sitten plussaa muttei pakollista. "

    Ei tuossa ole mitään erikoista sinällään, et ole vain tavannut sopivaa miestä joka tuntee samoin sinua kohtaan. Liity kerhoon, minulla täysin sama ongelma naisten kanssa.

    "On vain jäänyt sellainen mielikuva että ulkoisesti täysin tavallisen näköiset miehet eivät koskaan voi ymmärtää kiinnostustani kehotaidetta kohtaan ja olisihan se kiinnostus/into mukavaa jakaa samanlaisen miehen kanssa. "

    Jos haluat miehen jonka kiinnostuksen kohteet ovat samalla linjalla kanssasi kehon taiteen suhteen niin asiasta kannattaa ehkä keskustella kun tapaat miehen.

    Jos mies toteaa vain että "kivat tatskat" tai jotain vastaavaa tai osoittaa vain ihailua niin hän voi heittää vain sen vuoksi koska se on kohteliaisuus tai sitten se on joku fetissi.

    Jos mies on oikeasti kiinnostunut sinusta ja kehon taiteesta niin hän varmaan keskustelee aiheesta syvemmin.

    Sinun tehtävä on sitten itse päättää missä asioissa tahdot että teillä olisi yhteistä ja missä ei.
    Mutta täysin erilaisen ihmisen (sisäisesti) kanssa huomaat että keskustelut ovat lähinnä pintaa raapivia.

    Itseäni kiinnostaa muuten tatuoinnit ja olen aikonut hankkia ainakin yhden, mutten tiedä olenko niistä niin kiinnostunut että siitä tulisi "harrastus". Annoin tässä nyt esimerkin että joku mies voi olla samalla kun on kiinnostunut sinusta myös kiinnostunut kehon taiteesta tavalla joka ei ole ehkä samanlainen sinun kanssasi mutta kuitenkin sellainen joka sopeutuu siihen yhdessä.

    Mutta rehellisyyden nimissä täällä on aika pienet ympyrät ja jos poikkeat massasta kuten minäkin teen niin sen sopivan löytäminen tulee olemaan vaikeaa.

    Älä masennu siitä, mutta ei kannata liian erilaisen ihmisen kanssa yrittää olla yhdessä väkisin.

    Äänestä

Jep ja tuo "samanhenkinen" on tosiaan avain kaikkeen.
Se ketä ne samanhenkiset miehet haluaa ja kenestä viehättyy on sellainen asia jolle sinä et mahda oikeastaan mitään joten älä tuhlaa aikaasi miettimällä sitä.

Itse olen kokeillut myös toisenlaisia naisia, mutta tajunnut ettei siitä tulisi lopulta mitään ja sitten joidenkin naisten kanssa kysymys olisi tylsistymistystä ja tyytymisestä johonkin.

Mieluummin yksin loppuun asti kuin jotain surkeaa elämää surkeassa suhteessa, ihmisen kanssa jonka tuntee surkeaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raitis rokkimimmi kirjoitti:

Eli itseäni on nyt mietityttänyt tuollainen asia, kun monet sanovat että hyvin "vastakohtaisten" ihmisten suhteet voivat toimia ihan hyvin mutta omissa suhteissani se ei ainakaan pidä paikkaansa. Voiko suhde toimia jos yhteisiä kiinnostuksen kohteita ei ole ja pariskunnan tyylikin eroaa merkittävästi toisistaan?

Olen vähän päälle parikymppinen ja ulkoisesti aika "rockhenkinen" eli löytyy muutama tatuointi ja lävistyskin. Silti minusta aina kiinnostuvat miehet jotka ovat itse ulkoisesti ihan "taviksia" eivätkä musiikkimakummekaan yleensä kohtaa..tai oikeastaan mikään muukaan. Olen silti halunnut antaa heille mahdollisuuden koska arvostan kuitenkin sitä että tullaan juttuun ja niin pois päin. Nytkin olen tapaillut tälläistä tapausta jonkun aikaa ja hän aluksi sanoi etteivät esimerkiksi lävistykseni haittaa. Nyt kuitenkin on alkanut se tavanomainen mussutus mikä alkaa aina jossain vaiheessa että "älä vaan lisää koruja ota, äläkä tatuointeja. Voisit noistakin luopua? Räväkät hiukset ei ole kauheen mukavat" ym. Miksi siis he alkavat edes seurustella kanssani jos juttu päättyy siihen jokatapauksessa, että he eivät voi hyväksyä minua sellaisena kuin olen? Minäkään en heille ole tuputtamassa omia mielipiteitäni kuten "voisit ottaa vähän lävistyksiä ja pari tatuointia. Tosi kiva myös jos rupeaisit kuuntelemaan mun lempibändejäni, tässä pari vaihtoehtoa".

Toinen ongelma on usein juomattomuuteni (en polta myöskään). Nämä "tavikset" kyllä tietävät senkin ja aluksi vaikuttavat hyväksyvän sen mutta jonkun ajan päästä saan kuulla narinaa siitä, kuinka kanssani ei voi lähteä baariin rellestämään ja rajoitan elämää koska en pidä juomisesta ym. Sitten kun olen kysynyt että miksi sitten haluat olla kanssani, eikö sellainen samanlainen tavis kuin sinä olisi parempi vaihtoehto? Vastaukseksi saan aina vain "nokun ne on niin tylsiä, sä olet kiinnostavampi". Aha.

Ei ainakaan minun kohdallani tuollainen "vastakohtaisuus" näytä toimivan sen alun jälkeen joten miksi miehiä usein viehättää täysin erilainen nainen kuin mitä he itse ovat? Näiden kokemuksien jälkeen olen päättänyt että haluaisin täst edes tapailla vain samanhenkisiä miehiä mutta he tuntuvat taas viehättyvän toisenlaisista naisista. Miksi? On tää vaikeeta, pakko sanoa -.-

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu