Poikaystäväni on heittänyt läppää, että hän ei olisikaan hetero vaan että pojat kiinnostaisivat häntä naisia enemmän. Kun tivaan vakavasti asiasta, vastaus on, että mitä oikein luulet. Hän otti asian taas esille, kun paljastin raskauteni. "Pojasta tulee homo, koska en ole päässyt kaapista itse ulos", hän sanoi. Inttämiseltä tuntuvaa keskustelua jatkettiin. Lopulta mies myönsi, että seurustelu kanssani on vain kulissia. Rakastan häntä kovasti. Hänkin haluaisi jatkaa suhdettamme. Bi-seksuaali hän ei myönnä olevansa, vaan täysin homo. Mitä teen?
Mitä teen?
n.78.
2480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mitäs siinä tivaamaan. Jos toinen on homo tai sun kanssa kulississa, niin eiköhän se teidän tarvi yhdessä ratkoa haluatteko jatkaa kulissia vai ette? Haluatko sä olla kulissi suhteessa?
i pahemman luokan viharikokselle. Nykymaailmassa kun ei homoksi saa haukkua, ei edes itseään!
Mjaa onko se haukkumista? Homoseksuaali eli homo lyhyemmin. :-) Tsekkaappas huviksesi mitä homo tarkoittaa. ;-)
Joo, se on latinaa ja tarkoittaa ihminen.
Hmm, olet HOMO!
Auts. Homottelet siinä. >:-)
Mitä jos selviäisi että sinun poikaystäväsi olisi homoseksuaali tai biseksuaali? Jatkaisitko suhdetta?
Kysymys oli tälle ol-iolle.
Noh, homona tuskin jatkais naisen kanssa. Bi:nä se olis mahdollista. Ei mua toisen biseksuaalisuus häiritsis. Kunhan mies on itse sinut ittensä ja suhteensa kanssa. Kokee olevansa oikeassa suhteessa, oikean ihmisen kanssa, eikä kulissia vedä. :-)
Homomiehen nyt uskois haluavan olla toisen miehen kanssa.
Tiedätkö varmuudella onko miehesi bi tai hetero? Voiko sitä tietää?
Varo, arka kysymys. Et tule saamaan vastausta..
En tiedä. voin vaan luottaa miehen sanaan. Ei sitä voi tietää, jos toinen ei halua kertoa esimerkiksi. Mutta pitää myös luottaa, että kumppani on tehnyt mielestään oikean valinnan päätyessään mun kanssa elämään. :-)
Toki jos sellainen elämäntilanne tulee, että mä en enää tunnu oikealta syystä tai toisesta. Niin hänellä on täysi oikeus ja vapaus valita jotain muuta. Minä hyväksyn sen. Pääasia, että mun rakastama ihminen on onnellinen valintojensa kautta.
Miksi se mulle arka asia olis? Musta tuntuu, että mulla taitaa olla aika paljon vähemmän arkoja asioita, verraten moneen muuhun ihmiseen noin yleensä. :-)
Eli hän on bi.
Sä voit kysyä sitä häneltä itseltään, jos sattuu palstalla käymään. :-) Mä en katso aiheelliseksi puhua sen enempää toisen seksuaalisuudesta. Mulle hän on joka tapauksessa hyvä ja rakas ihminen sellaisena, kun hän on. :-)
Voihan sitä valita uuden kumppanin, sinkkuuden tms. Sitä tuossa tarkoitan. :-)
Onkohan hän se, joka on rakastunut ratikkaan?
Ei ole. :-)
minä suuttuisin. Kokeile sitä.
Mä ehdotan asiasta keskustelua s24:n miehen logiikassa.
miten se tapahtuisi?
Homoseksuaalisuus tarkoittaa seksuaalista suuntautumista, jossa yksilön seksuaalinen kiinnostus ja/tai romanttiset tunteet kohdistuvat pelkästään tai ensisijaisesti hänen omaan sukupuoleensa. Vaikka homoseksuaalisuuden ei ole todettu olevan periytyvää, eräiden kaksostutkimusten mukaan homoseksuaalisuuden periytyvyys on miehillä noin 40-50 prosenttia ja naisilla noin 20-50 prosenttia. Ihmisen seksuaalisuutta voidaan arvioida janalla asteikolla 1-6, jossa 1 on puhtaasti hetero ja 6 puhtaasti homoseksuaali.
Sillä välillä olevat ihmiset ovat enemmän tai vähemmän bi-seksuaaleja. Miehesi voisi olla vaikkapa asteikon kohdassa 4-5. Puhdas homo hän ei voi olla, koska toistuvasti ja jo pitkään on harrastanut kanssasi seksiä. Et kerro ollenkaan, onko miehelläsi rakastaja jossakin? Jos ei vielä ole, niin saattaa jatkossa olla. Voittehan te asua ja elää perheenä yhdessä, niin kuin tähänkin saakka. Mutta pystytkö siihen?
nii-in, mitenkäpä itse suhtautuisit, kun heti raskauden alettua toinen ilmoittaa, että ai niin olenkin homo. Ihan vahingossa tuli perhe perustettua, mutta toisaalta kiva kun sai kakaran näinkin helposti. Joo, jos mä sit vähän alan ettiä miestä itelleni ja hoida sä sitä pentua sillä aikaa kun mulle ja mun uudelle puolisolle ei sovi.
Niin ja sori vaan vielä.
Yhtä hyvä vastaus kuin kysymyskin.
Kumpikin Iltalehden "toimittajan" mielikuvitusta.
http://www.iltalehti.fi/sofiansohva/2011121214933255_ss.shtml