Nyt kaivataan vinkkejä työpaikan etsintään. Heittäkää yrityksiä, mistä voisi löytyä laborantille töitä. Löytyykö täältä jotain tehtaita? Kaikki vinkit ovat tervetulleita, mistä voisi löytyä laadunvalvontaa tai labroja. Kiitos! :)
Haloo, Varsinais-Suomi! Missä labroja? :)
Laboratoriot?
1262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Et ole tosissasi!
Varsinais-Suomikin on aika laaja.
Mutta otapa puhelinluettelo käteesi ja tutki sieltä. Teollisuusyrityksiä löytyy, tosin suurella osasta niistä menee aika huonosti nyky-Suomessa.
Kokeile Orionia, Bayeria, Raisiota, nyt muutama mainittuna.
Tuo oli hauska museokommentti! Oikein retrorepliikki: Ota puhelinluettelo käteen. Hah! Ja ihminen on jo netissä. Mihin se puhelinluetteloa tarvii? Vanhoja tietoja.
Nojaa!
Nojaa!
Se nyt on ihan makuasia!
Puhelinluettelo on kuitenkin kätevä sinänsä, että voi rauhassa selailla keltaiset sivut ja yritysosan... Toki, onhan se rauha netissäkin, mutta netissä pitää osaa itse syöttää hakusanat - puhelinluetteloa selatessa voi silmiin osua sellaista, mitä ei osaa itse netissä hakea - ja aloittajan hakukyvyistä - hmm....
Hmm. Varsinais-Suomi näyttää silmämääräisesti kyllä kuuluvan Suomen pienempiin maakuntiin ja autolla pääsee. :) Pienemmät tai ei niin tunnetut yritykset eivät ole aina niin näkyvillä ja kyllä olen yrittänyt etsiä. Koska työpaikat ovat niin kivenalla niin on mielestäni hyvä kysyä muilta, jotka mahdollisesti voivat itse jopa työskennellä ko.yrityksissä, joissa on labra.
Aha, no, sori kun ajattelin, että ihmiset yleensä rajoittavat haut kaupunkikokoisiin alueisiin, mutta sulle ihan maakunta!
Miten olisi tuohon pieneen Varsinais-Suomeen lisätä Satakunta?
No, sitten saattaa tulla jo hieman pitkä työmatka :D Olisihan se mukava työskennellä toki omassa kaupungissa, mutta tiedän monia, joilla työmatkat 100km säteellä.
Ai, niin olen itsekin yli 50 km työmatkoja tehnyt, eikä väsyttänyt yhtään vaikka viideltä oli herätys ja kotona oltiiin vasta sitten iltakuudelta. Ihan mukavaa se oli, kun sitten ei tosiaankaan ollut unen tulon kanssa vaikeuksia iltaisin.
Oi niitä aikoja - niitä kaipaan niin.
Ai niin,ja mun ei edes tarvinnut silloin kysellä ihmisiltä netissä neuvoja että hei, neuvokaas missä olis joku joka tarvis. Ihan kuule itte hankin!
Oot sä hyvä!
Nykypäivänä on täysin normaalia kysellä ja ottaa selvää eri työpaikoista. Ei siitä kenenkään tarvitse hernettä nenään vetää. Itse ajattelin myös työpaikkani hankkia kunhan olen ensin selvittänyt, että mihin olisi mahdollista hakea.
Joka paikkaan voi hakea, mihinkään ei ole kielletty hakemasta. Sinänsä.
Ei kukaan tänne tule kertomaan, että hei, meidän firmassa Y olis tarvetta labrahoitajalle nyt just.
Eihän tässä pyydettykkään kertomaan, että missä olisi juuri nyt tarvetta. Kyse oli vain työpaikoista, joissa on olemassa laboratorio. Eiköhän tämä työnhakija olisi sitten aivan itse soittanut sinne, tutkinut firman sivuja, laittanut hakemuksen ja ottanut selvää.
Eiks Harjavallassa ole iso tehdas?
Harjavalta sijaitsee Satakunnassa, muuten hyvä. Varmaan tässä haetaan jotai Turun alueen lähistöä tms...