Ylimaallisen tarkka atomikello pitää sen radiosingaalin avulla tarkassa ajassa yötä päivää, iänkaikkisesti. Sellainen on saatava!
Radio-ohjatussa kellossa on munaa!
Heti ostamaan
19255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onhan noita ollut jo aikoja, mutta eivät ole saaneet suurtakaan suosiota rannekelloissa.
Rannekello pitää olla mekaaninen, eikä missään nimessä mikään patteri/elektroniikkalelu.
Härätyskelloissa ihan kiva ominaisuus.
Veturin pitää olla höyryveturi eikä mikään sähköveturi, se ei ole oikea veturi. Pitkin hampain suostun dieselveturin vetämään junaan mutta kyllä höyryveturi on ainoa oikea veturi.
Junamatkan jälkeen paras kulkuneuvo on tasokas hevoskyyti katetussa vaunussa. Autot sopivat moukille ja nousukkaille, niissä ei ole mitään tyyliä!
Ja ainoa oikea kello on mekaaninen kello!
Ainoa oikea kello on aurinkokello, vanhimmat toimivat aurinkokellot ovat noin 6000v vanhoja eivätkä ne ole heittäneet sekuntiakaan vaan pysyvät tarkasti ajassa.
Mekaanisia kellokkeita on käytetty vasta ihan viime päivinä, vaivaisen parinsadan vuoden ajan. Ne ovat vain lyhytikäisiä ja rasittavia leluja, joita pitää vähän väliä virittää ja säätää aurinkokellon mukaiseen aikaan.
Saako aurinkokellosta tarkastettua ajan sekunnin tarkkuudella, epäilen kovasti.
Mekaaniset kellothan kestää satoja vuosia kunhan niistä pitää huolta.
Onko ihmisen arki sekunneista kiinni??
Vanhoilla tarkkuusaurinkokelloilla ajan näkee minuutin tarkkuudella, ja ne pysyvät aina oikeassa ajassa vuosituhansien ajan. Mekaaniset kellokkeet on voitu siirtää oikeaan aikaan tarkkuusaurinkokellon avulla.
Mitä ihmettä, onko satoja vuosia vanhoja rannekelloja jotka vielä toimivat?
kyllä löytyy hyvinkin 1700 luvulta asti ainakin toimivia ranne- ja taskukelloja.
"Ylimaallisen tarkka atomikello"
Jos muinaiset egyptiläiset olisivat keksineet atomikellon, niin nykyään se näyttäisi ihan väärää aikaa, aamulla kukonlaulun aikaan olisi keskipäivä atomikellon mukaan. Atomikellon aikaan lisätään silloin tällöin ns. hyppysekunti riippuen epäsäännöllisitä vaihteluista Maan kiertoliikkeessä.
Sen sijaan muinaisegyptiläiset keksivät paljon paremman ajanmittauslaitteen eli aurinkokellon, joka on edelleenkin täsmälleen oikeassa ajassa kaikkien vuosituhansien jälkeen. Myös atomikellojen siirtely perustuu nykyaikaisiin aurinkokelloihin, teleskoopilla voi selvittää oikean ajan, ei atomikellokkeella.
Kuka tarvitsee oikeasti ylimaallisen tarkkaa kelloa? Itselläni mekaaninen kello, joka jätättää 2 sekuntia vuorokaudessa. Se että ihminen on pystynyt rakentamaan näinkin tarkan koneiston, ihmetyttää minua aina :)
Mitäs ihmeellistä tuossa on, minulla on kello joka edistää kuukaudessa kaksi sekuntia. Minua ihmetyttää että on osattu rakentaa näin tarkka kello kun hintakin on alle kaksi kymppiä. Lisäksi kestää suihkun, uinnin, jopa saunomisen, tänään viimeksi saunassa.
Taasko sie Oholssonin myyjä isket suonta. Edellinen puhui mekaanisesta kellosta eikä mistää kympin LIPPULAISVASTA JOKA RANTEESSA VOI SUKELTAA JA SAUNOA.
Varmaan hyvä vaihtoehto koululaisen ranteeseen.
Toppapuku talvella ja tuulipuku kesällä, on hinta-laatu suhteeltaan ylivoimainen miestenvaate. Kokonaisuuden viimeistelee Proloque ranteessa! Einespizza on paras ruoka ja polkupyörä paras kulkuväline... siis hinta-laatu suhteeltaan. Tallinnan risteily on järkevin ulkomaanmatka. Kelan päivärahalla eläminen on helpoin tapa tulla toimeen jne.
Voi niitä pellejä, jotka käyvät töissä ja kuluttavat rahansa pukuihin, kelloihin, autoihin ja kaukomatkoihin. Onko mitään säälittävämpää kuin pukutyyppi, joka ajaa BMW:llä, ranteessa Rolex ja pärstässä Thaimaassa hankittu rusketus. Ostaapa vielä yli kympin maksavan punaviinin ja tekee pizzansa itse. Ressukka on maksanu kaikesta ihan liikaa ja elää hinta-laatu suhteeltaan huonompaa elämää!
Satuin tuossa lukaisemaan jutun jossa kerrottiin Junghansin julkaisseen tuollaisen radio controll kello jo 1990 vuonna ja ilmeisesti se ole saanut juurikaan suurta suosiota, koska hyvin harvakseltaan noita tulee kaupoissa vastaa ja tekniikkakin on todella halpa tuohon tarkoitukseen.
Eiköhän nuo rannékellot käy jo tarpeeksi tarkasti ilmankin ja itse täsmäilen ajan silloin tällöin kotona radio kontrolloituun herätyskelloon joka maksoi muutaman kympin.
Eikö radiokontrolloidun kellon idea ole siinä, että FM-rdaiolähetyksestä tulee joku signaali aika ajoin? Eli ollaan radiosta riippuvaisia ja muutenkin ulkoisesta tahosta, jokuhan voi yrittää vaikuttaa siihen (salaliittoteoriaa, I know...)
Herättäkää minut syväjäädytyksestä sitten, kun automaattimekanismilla varustettu kello itse lukee sen koneistoon asennetusta isotoopista oskillaatiofrekvenssin mukaan ajan..
no nyt olet asian ytimessä, älä vaan ala sähläämän.
Symmetricom valmistaa tuollaisia 4 x 2 x 0,7 cm kokoisia atomikelloja, teippaa tuollainen ranteeseen:
http://www.symmetricom.com/products/quantum-atomic-oscillators/chip-scale-atomic-clock-csac/SA.45s-CSAC/
Pieni puute tuossa "kellossa" on, nimittäin joutuu arvaamaan ajan?!
Tavallaan olisi ihan kiva jos olisi vähän Schrödingerin kissa -aikaefektiä esim. kokoukseen tultaessa, jos kaikilla olisi atomikellot joista ei näe aikaa ellei kytke kelloa mittalaitteeseen. Voi olla, että tulit ajoissa tai sitten olet pahasti myöhässä, avaamalla kellon vasta selviää kumpi toteutui! Tai sitten voi kulkea tuo laite taskussa ja ilmoittaa muille että "oikea aika on aina siellä missä minä olen" ;)
Hieno linkki kuitenkin, eli seinäkellon tuosta jo saisi tehtyä jota voisi roikottaa Public Enemy -tyylisesti kaulan ympärillä ketjulla. Rannekelloon vielä vähän aikaa mutta kehitys menossa oikeaan suuntaan, jes!
(Tulevaisuudessa henk.koht. atomirannekelloilla sitten tekee enemmän kun matkaamme lähes valonnopeuksilla BMW-avaruusaluksilla ympäri galaksia, sitä odotellessa...)