Kun työsuojeluvaltuutettu kiusaa

Auttakaa, mitä täytyy tehdä kun työsuojeluvaltuutettu tms kiusaa? Hän mustamaalaa ihmisiä esimiehelle, keksii väritettyä totuutta ja joskus suoranaisia valheita. Kokee olevansa itse kiusaamisen uhri eikä näe mitään vikaa itsessä. On yritetty keskustella, mutta ei pysty ottamaan mitään vastaan. Minne ilmoitamme ja mistä pyydämme apua? Tiedoksi vielä, että kaupunkimme työsuojelupäällikkö tms on hänen lähisukuansa,,,
51416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Työsuojeluvaltuutetun voi vaihtaa seuraavissa vaaleissa. Rupeatte jo valmiiksi etsimään uutta ehdokasta. Vähän tässä ihmettelen, miksi olette ihan demokraattisesti valinneet työsuojeluvaltuutetuksi henkilön, johon ette luota.

Jos haluat asiantuntijan apua, niin sitä löytyy mm. pääluottamusmieheltä, ammattiliitosta ja aluehallintoviraston työsuojelun vastuualueelta.

Äänestä

Teidänkin kaupungissa on laadittu toimintaohjeet häirintä-, työpaikkakiusaamis- ja syrjintätapauksissa. Ne saattavat olla osana tasa-arvo-ohjelmaa tai jotain muuta asiakirjaa. Kaivakaa esille, tutustukaa ja toimikaa.

Äänestä

miten sitten jos työsuojeluvaltuutettu on kiusaamisen uhri?

Äänestä

LÄLLÄLLÄLLÄLIERU SULTA PÄÄSI PIERU!

T:Työsuojeluvaltuutettusi.

Äänestä

Meillä työsuojeluvaltuutettu ei ota mihinkään asiaan mielellään kantaa. Nähtävästi on täysin työsuojelupäällikön tossun alla ja ei uskalla esittää hänelle eriäviä mielipiteitä. Ollaan yritetty esittää valtuutelulle epäkohtia työpaikaltamme mutta kaikki asiat joiden korjaamiseen firman pitäisi sioittaa rahaa, niin valtuutettu ei esitä asiaa työsuojelupäällikölle ja itsekkään ei ota kantaa, ahdistuu vain ja sanoo että me vaan vittuillaan hänelle. Työsuojelupäällikölle olen kokeillut suoraan esittää asioita, mutta usein hän vaan lupaa katsoa asiaa mutta mitään ei ole tapahtunut. Yhdestäkin asiasta muistutin häntä toistuvasti( viikoittain ), josta hän närkästyi ja alkoi uhkailemaan, että jos ei työolosuhteet kelpaa, niin kyllä tilallesi saadaan uusia tekiöitä jotka eivät valita. Meillä oli työsuojeluvaltuutetun vaalit, mutta jouduttiin entinen tyyppi valitsemaan siihen pestiin uudelleen, koska kukaan ei suostunut asettumaan ehdolle vaaleissa. Mítähän se kertoo työsuojelupäälliköstä ja tehtaan johdosta yleensäkin, olisikohan pelolla johtamisella jotain tekemistä asian kanssa. Työilmapiiri on kokoajan mennyt ahdistavammaksi ja me työläiset ollaan kuulemma pelkkää roskaväkeä, ollaan muuten kyseinen asia kuultu ihan tehtaan omistajalta itseltään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työyhteisö pulassa kirjoitti:

Auttakaa, mitä täytyy tehdä kun työsuojeluvaltuutettu tms kiusaa? Hän mustamaalaa ihmisiä esimiehelle, keksii väritettyä totuutta ja joskus suoranaisia valheita. Kokee olevansa itse kiusaamisen uhri eikä näe mitään vikaa itsessä. On yritetty keskustella, mutta ei pysty ottamaan mitään vastaan. Minne ilmoitamme ja mistä pyydämme apua? Tiedoksi vielä, että kaupunkimme työsuojelupäällikkö tms on hänen lähisukuansa,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu