Miltäs tytöstä / naisesta tuntuisi...

Mietinpä vaan, että tuntuisiko naisesta mukavalta, vai ahdistavalta, jos joku mies pyytäisi ulos johonkin vaikka raflaan, tai kahville, ihan vaan lähinnä tutustumista varten, ainakin aluksi. Eli nämä kaksi eivät siis olisi ennalta mitään kauhean tuttuja, toisesta ei tiedetä paljoa.

Ja jos kiinnostusta olisi, miten nainen toimisi..? Innostuisiko hän ja alkaisi hyppiä ja kiljua, vai esittäisi, ettei yhtään kiinnosta, vaikka kiinnostaisikin? Vaiko kenties jotakin muuta. =)

Voidaan sanoa, että mielummin tutustuu toiseen ainakin hieman, ennen kuin alkaa ulos lähtemistä ehdottelemaan, mutta milläs sitä tutustuu muuten kunnolla kun suoraan hankkiutumalla tilanteeseen, jossa ollaan kahdestaan ja on vähän kuin pakko jutella?
361706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

tulis ahdistelu syyte varmaan. Siks en pyydä ketään koskaan ulos

Äänestä
  • Kyllä pyydetty on jo, miettii vaan miten reaktiota tulkitsisi ;)

    Äänestä

  • Ja siks oot vieläkin neitsyt.

    Äänestä

Riippuu varmaan naisesta. Mä ainakin lähtisin mielelläni, jos poika vaikuttaa mukavalta :) Itse just pyysin yhtä poikaa/miestä kahville, vaikka ei olla nähty kuin kaksi kertaa aikasemmin. Ja lähtihän se :)

Äänestä
  • =) No hyvä... Tosiaan katseitten ja muiden sellaisten tulkitseminen on vähän hankalaa ja tyhmää ainakin pidemmän päälle... :) Ja olisi mukava tietää miten sellainen tyttö / nainen reagoisi (suunnilleen) joka lähtee mielellään ja miten sellainen joka lähtee vähän vähemmän mielellään =)

    Äänestä

  • YhteisönEdustaja :-| kirjoitti:

    =) No hyvä... Tosiaan katseitten ja muiden sellaisten tulkitseminen on vähän hankalaa ja tyhmää ainakin pidemmän päälle... :) Ja olisi mukava tietää miten sellainen tyttö / nainen reagoisi (suunnilleen) joka lähtee mielellään ja miten sellainen joka lähtee vähän vähemmän mielellään =)

    Niin, yksilöllähän ei ole merkitystä. Nainen kuin nainen reagoi samoin. Tarvitsee siis tuntea vain yksi nainen ja tunnet kaikki.

    Äänestä

Se riippuu kysyjästä(miten kiinnostavana häntä pidän), ja vähän sen hetkisestä tilanteesta (joskus deittailu ja uusiin ihmisiin tutustminen kiinnostaa ja joskus ei juurikaan) Mutta se on ehdottomasti kohteliaisuus, joten vaikka en olisi ihan älyttömän kiinnostunut, niin luultavimmin jonkin asteinen kiinnostus heräisi ihan vaan siitä syystä että hän on kiinnittänyt minuun huomiota.
Sitäpaitsi vaikka saisi pakit, voi jopa kysyä myöhemmin uudestaan. Se ettei heti luovuta on myös imartelevaa, kertoo se myös hyvästä itsetunnosta.

Rohkeasti vaan treffeille pyytämään! Sama pätee niin miehiin kuin myös naisiin!

Äänestä

Luulis ettei se ny pahaltakaa tunnu... Ite ainaki miehenä innostuisin kovin jos pyydettäisi ulos, vaikka kysyjää en tuntisikaan hyvin =) Tulis mukava olo ku huomaa et on tullu huomatuks.

Ja vaikka kysyjä ei olisi niitä parhaimmannäkösiä (ulkonäköhän toki on kaikki kaikessa) mielelläni lähtisin kun kerran on rohkeasti kysynyt... Näin vastaan miehenä, mites naiset lähtee niiden "huonon" näkösten kanssa..? Siis ne naiset ketkä huomaa itsekin oman kauneutensa =)

Äänestä

Tässä kaikessa on se onkelma, että jos hän onkin varattu ja menee sellaista pyytämään kahville. Tosi nolo tilanne olisi ja varmaan alkais karttelemaan parhaansa mukaan,

Äänestä
  • Kieltämättä se ois aika inhottava... Mutta näin ei oo toistaseks päässy käymään... käytin mahtavaa päättelykykyäni ja oletin ettei hänellä ole ketään ja lupasi lähteä, =) en tiedä kuinka innoissaa mutta lupasi kuitenkin. Ja siitä, ettei sanonut olevansa varattu päättelen ettei hänellä sitten tosiaan ketään ole =)

    Äänestä

Ei sitä voi tietää seurusteleeko toinen vai ei. Eikä mun mielestä tarvitse mitään salapoliisityötä tehdäkään, ennenkuin uskaltautuu pyytämään jotain esim. kahville.

Se että seurustelee ei ole este sille ettei voisi tutustua uusiin ihmisiin. Ei edes se että on naimisissa.

Minkä ikäiset ihmiset tässä on kysessä?

Äänestä
  • Kiitoksia. Itse olen 21, mutta samaa pähkäilee ilmeisesti monen ikäiset miehet =)

    Äänestä

No on se esto ja stop merkki. En lähtis ottamaan yhteyttä, jos tietäisin toisen seurustelevan saati olevan naimisissa. Ajattelen tässä nyt sitä avopuolisoakin, ei varmaankaan pitäisi jos avokki lähtis kahvitteleen tutustumismielessä vastakkaista sukupuolta olevan sinkun kanssa ;)))

Äänestä

Ystäviä tai kahviseuraa voivat jotkut vastakkaisen sukupuolen edustajat haluta vaikka ovat ihan tietoisia että toinen on kihloissa. Eli mennään ihan kaveripohjalta sen vuoksi että toinen on hyvä tyyppi. Näinkin on käynyt.

Toi että täytyy urkkia asioita etukäteen on ihan naurettavaa. Reippaasti vaan juttusille jos kiinnostaa, asioilla on taipumus selvitä juttelemalla.

Näitä asioita pohdiskelvat myös monen ikäiset naiset :-)

Mutta kun jumittuu pohdiskeluihin jää asiat tekemättä/tapahtumatta.

Joskus tulee pakkeja, mut niihin ei kuole.

Äänestä
  • "Mutta kun jumittuu pohdiskeluihin jää asiat tekemättä/tapahtumatta."

    Valitettavasti tuo koskee mm. minua... Tällainen haaveksiva sielu yhdistettynä huonoon itsetuntoon > asioita jää tekemättä... Usein teen äkkiä johtopäätöksen, ettei hän kuitenkaan ole kiinnostunut. Kysyn myös itseltäni "miksi hän olisi kiinnostunut" ja "miksi hän edes kiinnostuisi"... Ja miessukupuolta edustan.

    Nykyään taidetaan harvemmin niitä "traagisia" pakkeja enää nähdä ja jos nainen antaa pait oikein törkeästi niin ehkä sitten vain on parempi, ettei hänen kanssa mitään ala säätämään =)

    Sekin on totta ettei aina olla kumppania etsimässä, tähtäimessä saattaa tosiaankin olla silloin tällöin ihan vaan ystävyyssuhde... =)

    Äänestä

nykyään idea on se, että kaikki esittävät etteivät ole kiinnostuneita vaikka todella olisivatkin... Näin luullaan, että toinen kiinnostuu herkemmin ja tahto tutustua kasvaa... Mutta miksi sitten muka kiinnostus katoais vaikka se ketä ulos on pyydetty sanoiskin, että juu mielellään lähen ja näyttäis sen että on kiinnostunu, jos on...

Eiku näinhän se menee että sitten kiinnostus katoaa kun tiedetään että toistakin kiinnostaa, eihän siinä enää sitten ole mitään ideaa eikä jännitystä..?

ja paaaskat.

Äänestä
  • Ehkä ei haluta ees itelle myöntää sitä et ollaa kiinnostuneit..? suojellaa itteensä silt varalta ettei se toinen ookkaa... noh, mikää kauheen mukava. Ehkä näin..?

    Äänestä

  • noh.... kirjoitti:

    Ehkä ei haluta ees itelle myöntää sitä et ollaa kiinnostuneit..? suojellaa itteensä silt varalta ettei se toinen ookkaa... noh, mikää kauheen mukava. Ehkä näin..?

    Olisiko mahdollista ettemme halua vaikuttaa tarrautuvilta..?

    Ja miksi joku loukkaantuisi tms. treffipyynnöstä..? On pyytäjä sitten jumalattoman seksikäs tai helevetin ruma pitäisi pyyntö ja kiinnostus ottaa hyvänä asiana joka tapauksessa...

    Äänestä

  • mielipide89374893748 kirjoitti:

    Olisiko mahdollista ettemme halua vaikuttaa tarrautuvilta..?

    Ja miksi joku loukkaantuisi tms. treffipyynnöstä..? On pyytäjä sitten jumalattoman seksikäs tai helevetin ruma pitäisi pyyntö ja kiinnostus ottaa hyvänä asiana joka tapauksessa...

    oletan että olet mies. tai pirun ruma nainen... sillä hyvännäköinen nainen harvemmin innostuu ruman miehen treffipyynnöstä...

    Äänestä

  • käsitykseni kirjoitti:

    oletan että olet mies. tai pirun ruma nainen... sillä hyvännäköinen nainen harvemmin innostuu ruman miehen treffipyynnöstä...

    Mä olen hyvännäköinen nainen ja aina silti olen imarreltu treffipyynnöistä "rumiltakin" miehiltä. (vaikee sanoa mikä on ruma, siloposkiset ei sytytä).

    Äänestä

  • n24 kirjoitti:

    Mä olen hyvännäköinen nainen ja aina silti olen imarreltu treffipyynnöistä "rumiltakin" miehiltä. (vaikee sanoa mikä on ruma, siloposkiset ei sytytä).

    Kiitos sinä! ;) noin sen pitääkin olla... itse avoimehko ja ujohko mies... Mutten ruma kuitenkaa, kai...

    Äänestä

Tietysti riippuu miehestä, kiinnostaako lähteä, mutta olen ehdottomasti sitä mieltä, että aina kannattaa yrittää. Toki voi epäonnistua, mutta voi myös löytää jotakin aivan ainutlaatuista ja ihanaa. Mies pyysi minua treffeille keskellä päivää luontoretkellä ja voin sanoa, että olin positiivisesti yllättynyt ja miehen pisteet nousivat heti. Arvostan aloitteellisia ja rohkeita miehiä! :) Mielessään unelmoivat naisen puolelta aloitetta odottelavat saamattomat nysvärit eivät voisi vähempää kiinnostaa, koska loppujen lopuksi sellaiset joko jäävät nuolemaan näppejään tai sitten päätyvät jonkun pirttihirmuttaren ovimatoksi.

Muistathan sitten pukeutua asiallisesti treffeille! Ei tarvitse missään frakissa mennä, mutta jotain vähemmän arkista ja hyvin istuvaa vaatetta päälle! Kiinostukseni lopahti täysin erääseen mieheen, joka saapui treffeille kahvilaan urheilutakissa ja lenkkareissa. Jos ei yhtään viitsi panostaa, se viestii joko totaalisesta junttimaisuudesta tai silkasta välinpitämättömyydestä vastapuolta ja treffitilannetta kohtaan. Treffeillä on tarkoitus tehdä vaikutus, joten pitää vähän panostaa ulkoiseenkin olemukseen. Mutta onneksi suurin osa miehistä ei ole mitään "mettäläisiä", vaan osaavat nämä asiat jo kotikasvatuksenkin pohjalta. :)

Äänestä
  • mettäläisiä... hmm... eikös se hillitysti ole ihan hyväkin asia..? Jos samasta asiasta puhutaan. Siis... kunhan herra ei mikään ihan tolvana ole :-|

    Äänestä

Ihte kysyin ihan suoraan vaan että onko vapaa ja lähteekö ulos. Taisin säikäyttää tyttöpolon niin ettei tiennyt miten päin olis, ja sain tietty pakit. Sitten kuitenkin myöhemmin tuli että josko kiinnostais... Että joo kannattaa yrittää, kirpaseehan se mutta pahempaa olis että missais sen oikean.

Äänestä

Tottakai voit pyytää ulos. Vaikka ensin päiväseltää, jonnekin julkiselle paikalle kahville. Niinhän sitä tutustuu.

Mitä tarkoittaa "yhteisön edustaja"? Onko se jotenkin rajoittava tekijä?

Äänestä
  • =) Pyydetty on ja se ei ole ongelma, lähinnä keskustelua ja pohdiskelua yleisesti herättävä asia.

    Noh yhteisöllä tarkoitan juurikin niitä ketkä ovat "julkisesti" asiaa pähkäilleet, minkä olen huomannut olevan yleistä. Usein minultakin kysytään, että missä tämän asian suhteen menee "asiallisen", tai "normaalin" raja. En erityisesti rajaa porukkaa, paitsi nyt ne kaikki, niin miehet kuin naisetkin, ketkä miettivät millä toisen saa tahattomasti pelästytettyä. Kiitoksia vastauksista...

    Äänestä

Olen muutaman kerran pyytänyt naista kahville, ihan vain tutustumismielessä. Sitä virhettä en enää tee. Aina pyytämiseni koetaan loukkaukseksi ja siihen suhtaudutaan sen mukaan. En varmaankaan ole tarpeeksi komea, että kanssani voisi kahville lähteä.

Äänestä
  • loukkaus..? minkälaisista naisista on kyse (tarkoitan "villi blondi", vai joku rauhallisempi.. ja ulkonäköseikkoja jotain..?)

    ei sen ulkonäön pitäs pyytämistilanteessa omasta mielestä vaikuttaa... vaikka suhtautumistapaan se tietenkin vaikuttaa joka tapaukses. ja millanen on tuo suhtautuminen..?

    Äänestä

No ei todellakaan mistään "villeistä blondeista" ole kysymys. Ihan normaaleista naisista, ainakin mielestäni. Ketään todella kaunista naista en edes kehtaisi kysyä.

Suhtautuminen on ollut ylimielistä, tai sitten on luvattu lähteä, mutta tehty oharit. Viime vuoden saldo oli yksi ylimielinen " en todellakaan" ja kahdet ohari. Ja mitään ilmoitusta tai syytä paikalle tulemattomuuteen saanut.

Äänestä
  • no jos vastaus on "en todellakaan" niin siitä huolimatta että se on tietenkin loukkaavaa, kannattaisi ehkä ajatella että hänen kanssaan tuskin koskaan olisitkaan saavuttanut mitään todellista. ja ohareiden tekeminen ei ole koskaan mikään mukava juttu... ja treffikumppanilla oli kuitenkin yhteystietosi..?

    Onko tää tässäkin ketjussa esiin tullu jahkailu tuttua..? en nimittäin kauheen montaa kertaa uskalla / viitsi kysyä naista ulos ettei tule liikaa painostusta... usein nainen sanoo lähtevänsä mielellään mutta sitten juttu jää siihen, harmi sinänsä... sitä kun ei tiedä kuinka monta kertaa voi kysyä ennen kun saa ärsyttävän miehen leiman otsaansa... =)

    Äänestä

  • DIYmies kirjoitti:

    no jos vastaus on "en todellakaan" niin siitä huolimatta että se on tietenkin loukkaavaa, kannattaisi ehkä ajatella että hänen kanssaan tuskin koskaan olisitkaan saavuttanut mitään todellista. ja ohareiden tekeminen ei ole koskaan mikään mukava juttu... ja treffikumppanilla oli kuitenkin yhteystietosi..?

    Onko tää tässäkin ketjussa esiin tullu jahkailu tuttua..? en nimittäin kauheen montaa kertaa uskalla / viitsi kysyä naista ulos ettei tule liikaa painostusta... usein nainen sanoo lähtevänsä mielellään mutta sitten juttu jää siihen, harmi sinänsä... sitä kun ei tiedä kuinka monta kertaa voi kysyä ennen kun saa ärsyttävän miehen leiman otsaansa... =)

    Onhan toi jahkailukin tuttua. Nainen on sanonut mielellään lähtevänsä käymään kahvilla, muuta kun pyytää niin aina on kiirettä ja ei kerkeä. Pari kertaa olen pyytänyt yleensä, sitten olen ymmärtänyt, että vaikka sanoo mielellänsä lähtevän, niin oikeasti ei halua.

    No tänä vuonna ei varmasti tulee yhtään mitään nuista ongelmisa, koska tein uudenvuodenlupauksen etten lähesty yhtäkään naista.

    Äänestä

  • miehenkuvotus kirjoitti:

    Onhan toi jahkailukin tuttua. Nainen on sanonut mielellään lähtevänsä käymään kahvilla, muuta kun pyytää niin aina on kiirettä ja ei kerkeä. Pari kertaa olen pyytänyt yleensä, sitten olen ymmärtänyt, että vaikka sanoo mielellänsä lähtevän, niin oikeasti ei halua.

    No tänä vuonna ei varmasti tulee yhtään mitään nuista ongelmisa, koska tein uudenvuodenlupauksen etten lähesty yhtäkään naista.

    itse uskon että välillä jahkailuunkin ajauduttaessa naisella ei itseasiassa ole mitään uloslähtöä vastaan, vaan jopa päinvastoin. Nainen saattaa hämmentyä siitä ettei mies enää tee lähestymisiä, saattaa luulla ettei miestä enää kiinnosta. Tämä tullut todettua viimeksi viimeviikolla. Toisaalta jos ajattelee että kyllä se oikeasti haluaa lähteä, voi äkkiä ajautua siihen ahdistavaan painostamiseen, mikä viimeistään pilaa kaikki mahdollisuudet..? =) on se hankalaa, mikä on liikaa ja mikä liian vähän... hankalaa on olla tymä mies :D

    Äänestä

  • DIYmies kirjoitti:

    no jos vastaus on "en todellakaan" niin siitä huolimatta että se on tietenkin loukkaavaa, kannattaisi ehkä ajatella että hänen kanssaan tuskin koskaan olisitkaan saavuttanut mitään todellista. ja ohareiden tekeminen ei ole koskaan mikään mukava juttu... ja treffikumppanilla oli kuitenkin yhteystietosi..?

    Onko tää tässäkin ketjussa esiin tullu jahkailu tuttua..? en nimittäin kauheen montaa kertaa uskalla / viitsi kysyä naista ulos ettei tule liikaa painostusta... usein nainen sanoo lähtevänsä mielellään mutta sitten juttu jää siihen, harmi sinänsä... sitä kun ei tiedä kuinka monta kertaa voi kysyä ennen kun saa ärsyttävän miehen leiman otsaansa... =)

    Jos nainen vastaa "nyt ei ole aikaa, mutta katotaa myöhemmin", "katotaan ens viikol", "katotaan sitte joskus", "lähen mielellää, mut just ny ei ehi" on tilanne se ettei nainen halua todella lähteä

    Äänestä

  • 87665 kirjoitti:

    Jos nainen vastaa "nyt ei ole aikaa, mutta katotaa myöhemmin", "katotaan ens viikol", "katotaan sitte joskus", "lähen mielellää, mut just ny ei ehi" on tilanne se ettei nainen halua todella lähteä

    ai että ihan aina??? sellasta

    Äänestä

  • Miehenkuvotus on saanut asiatonta kohtelua. Naiset, älkää häpäiskö sukupuoltanne!

    Äänestä

Treffeillä tuli käytyä miekkosen kanssa ja vaikutti todella mukavalta ja saatoin jopa ihastua. Mutta lähti toiselle paikkakunnalle töihin ja yritin siinä sitten tekstaila, mutta mitään ei ole oikein kuulunut. Todella harmi :(
En ymmärrä niitä naisia, jotka vastaavat törkeästi treffi-kutsuihin. Itse olisi todella immarreltu, mutta siinä tilanteessa ehkä vähän hämmentynyt, eli en varmaankaan kiljuisi, mutta en myöskään juokse pakoon. Ja tottakai lähden mieleläni kahville ja haluan myös itse pitää siitä kiinni, eli ohareita ei ole minulta ainakaan tulossa. Ja satun pitämään vielä särmikkäistä miehistä ulkonäöllisesti, eli ei tarvitse todellankaan olla mikään siloposki tai lihaskimppu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


YhteisönEdustaja :-| kirjoitti:

Mietinpä vaan, että tuntuisiko naisesta mukavalta, vai ahdistavalta, jos joku mies pyytäisi ulos johonkin vaikka raflaan, tai kahville, ihan vaan lähinnä tutustumista varten, ainakin aluksi. Eli nämä kaksi eivät siis olisi ennalta mitään kauhean tuttuja, toisesta ei tiedetä paljoa.

Ja jos kiinnostusta olisi, miten nainen toimisi..? Innostuisiko hän ja alkaisi hyppiä ja kiljua, vai esittäisi, ettei yhtään kiinnosta, vaikka kiinnostaisikin? Vaiko kenties jotakin muuta. =)

Voidaan sanoa, että mielummin tutustuu toiseen ainakin hieman, ennen kuin alkaa ulos lähtemistä ehdottelemaan, mutta milläs sitä tutustuu muuten kunnolla kun suoraan hankkiutumalla tilanteeseen, jossa ollaan kahdestaan ja on vähän kuin pakko jutella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu