Hauskin kommentti: johtaja Kalevi Saikkonen Vaasan Oy:ltä

EU, Kaura, Leipä, Ruis

"Vastuu ruistutkimusten tulosten julkistamisesta siirtyy entistä enemmän medialle."

Minä tuon kyllä tulkitsen niin että kun ei muu auta, lisätään propagandaa lehdistössä. Ja eiköhän meidän iltapäivälehdet ole täysin rinnoin mukana, saahan siitä vastineeksi hyvät mainostuotot. Kunnia menee mutta kassavirta kasvaa.

http://www.koltta.com/2011/12/terveysruis.html

3

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eppäilen

      Hyvä hyvä Koltta, mielenkiintoinen on blogisi! Minä olen miettinyt, että onko noilla terveellisestä ravitsemuksesta päättävillä ja eri ruokateollisuuden pomoilla joku vapaamuurarikerho tai hyväveli -järjestö, jossa ollaan päätetty tukea toisen kantaa ja bisneksiä vaikka tiede sanoisi mitä. Eli siis mafian kaltainen intressiseura, jossa päätetään miten kansaa kusetetaan ja mitä sille uskotellaan että saataisiin bisnekset pyörimään. Ajatelkaa mitä nappulaa pyörittää joku lääketeollisuus! Jos ihmiset paranee sairauksista pelkän terveellisen ruuan avulla niin se olis katastrofi. Ollaan siksi noissa salaseuroissa päätetty syöttää sairastuttavia ruoka-aineita vaikka väkisin, ja rokotuttaa ihmiset vammauttavilla rokotteilla, pääasia että bisnes pyörii - ihmisistä ei ole niin väliä.

      • minä

        Tietääkseni koko ravitsemus suositus on lähtöisin Amerikassa. Siellä asiaantuntemattomat ihmiset Amerikan kongressissa päätti minkälaista syteemiä aletaan noudattamaan. Elikä etukäteen tarkoin harkittua businesstä.
        Tätä päätöstä seuraa koko läntinen maalima lukuunottamatta Ranska ja Saksa.
        Ranskassa esim on vähiten sydän kuolemia läntisessä maalimassa.
        Kaikki suomen lääkealan proffat on enemän tai vähemän kytköksissä lääketehtaisiin. Puska itsekkin käy kerran vuodessa pokkaamassa 100 000 dollaria vuodessa. Esim. Pohjois Karjalan projekti oli Amerikkalaisten rahoittama ja tulos oli tarkoituksen mukainen. Onneksi Suomessa ei ole korruptiota.


      • pahakarppi11
        minä kirjoitti:

        Tietääkseni koko ravitsemus suositus on lähtöisin Amerikassa. Siellä asiaantuntemattomat ihmiset Amerikan kongressissa päätti minkälaista syteemiä aletaan noudattamaan. Elikä etukäteen tarkoin harkittua businesstä.
        Tätä päätöstä seuraa koko läntinen maalima lukuunottamatta Ranska ja Saksa.
        Ranskassa esim on vähiten sydän kuolemia läntisessä maalimassa.
        Kaikki suomen lääkealan proffat on enemän tai vähemän kytköksissä lääketehtaisiin. Puska itsekkin käy kerran vuodessa pokkaamassa 100 000 dollaria vuodessa. Esim. Pohjois Karjalan projekti oli Amerikkalaisten rahoittama ja tulos oli tarkoituksen mukainen. Onneksi Suomessa ei ole korruptiota.

        Enpä usko että USA:ssa kuuluu kongressin toimivaltaan päättää mitä ravitsemussuosituksia annetaan. Suositukset on joka tapauksessa vain suosituksia, ei lakeja jotka kuuluu parlamentin päätösvaltaan.

        Vielä kerran pitää muistuttaa että sepelitaudin ilmaantuvuus on laskenut kaikissa vanhoissa teollisuusmaissa (USA ja Länsi-Eurooppa). Ranska ei ole tässä asiassa mikään erityistapaus, vaan sepelitautia on vähemmän kaikissa Välimeren maissa. Espanjassa, Portugalissa, Italiassa ja Kreikassa on kaikissa ollut ainakin jossain vaiheessa vähäisempi sydänkuolleisuus kuin Ranskassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      281
      2221
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1640
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      214
      1342
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1155
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      76
      1134
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      963
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      934
    8. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      915
    9. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      876
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      843
    Aihe