Jos akateemisen koulutuksen saaneet ihmiset veistelevät sen kaltaista sontaa mitä tältäkin palstalta löytyy, niin jotain täytyy koulutuksen suhteen olla pielessä.
keskustelua klassisesta
kuseskelua
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Täällähän on tämä yksi monella nimimerkillä huitova, maanista vaihetta taudinkuvassaan ilmentävä yksilö. Viime aikoina kirjoittamisen aktiviteettia ovat osoittaneet mainitun moninimimerkillisen merkillisyyden ohella lähinnä populaaripuolelta tulleet hyökkäykset. Tässä mielessä ei siis ole yllättävää, että keskustelun taso on pääosin ollut alhaista luokkaa.
Täällä pitäisi tietysti keskustella klassisen musiikin sisällöllisistä aspekteista, eikä ottaa jatkuvasti - ja erityisesti - kantaa koko kansan viihdemusiikin laadulliseen kehnouteen. Viimeksi mainittu asia on klassisen harrastajille itsestäänselvyys ja sen jatkuva toteminen vie energiaa pois mielekkäältä ja rakentavalta keskustelulta itse substanssista.
P.S. Akateemisella koulutuksella ei ole todellisuudessa tämän ilmiön kanssa tekemistä; kysymys on vain musiikin laadullisten elementtien dramaattisesta tasoerosta, jolle ei oikein voi mitään.
Täällähän on kierompaa kuin kirkossa!