Kynttilässäkin rasva palaa

Todellisuudessahan solumme käyttävät mieluiten rasvaa polttoaineena sekä mm. sydänlihaksemme käyttää pääsääntöisesti rasvaa polttoaineena, on täysin luonnotonta tarjota kehollemme vähärasvaisia maitotuotteita ja näin ollen niiden kuvitella laskevan mm. verenpainetta tai painoa. Ruokavalion energiamäärän tarkkaillussa tullaan nykyiseen suureen ongelmaan, sillä käsitystä painonsäätelystä on yksinkertaistettu liikaa ajattelulla "kalori sisään, kalori ulos".

http://sundqvist.blogspot.com/2011/12/aivohalvaus-ja-ravitsemus.html
958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Sunkallahan menee jutut täysin ristiin. Yhdessä artikkelissa kauhistellaan että kalkki tukkii suonet ei kolesteroli. Sitten taas toisaalla suositellaan D-vitskua, joka lisää kalkin (ja fosfaatin) imeytymistä suolesta.

    Äänestä

  • pahakarppi11 kirjoitti:

    Sunkallahan menee jutut täysin ristiin. Yhdessä artikkelissa kauhistellaan että kalkki tukkii suonet ei kolesteroli. Sitten taas toisaalla suositellaan D-vitskua, joka lisää kalkin (ja fosfaatin) imeytymistä suolesta.

    joo ja kuljettaa sen luustoon k2-vitamiinin myötävaikutuksella.

    Äänestä

  • ertyu kirjoitti:

    joo ja kuljettaa sen luustoon k2-vitamiinin myötävaikutuksella.

    D-vitamiinilla on merkitystä luunrakentumiseen vain jos siitä on puute. D-vitamiinin ylikorjaaminen ei vaikuta luustoon eikä vie sinne kalkkia yhtään enempää. Verisuonissahan tuo kalkki aikansa kiertää ja ylimäärä poistuu virtsaan.

    Äänestä

Sunkalla on kauhukuva nuoresta joka puree porkkanaa. Tässä meillä taas yksi rasvahihhuli. Miksiköhän Sunkka (kaan) ei pärjännyt oikeissä töissä.

Äänestä
  • Mielipiteitä on monia. Sinäkin olet syönyt liikaa margariinia.

    Äänestä

miettikääpä, minkälaista kunniaa ja mirhamia suitsutettaisi sellaisen tutkijan päälle, joka aukottomasti pystyisi todistamaan kaloriteorian vääräksi. tuo ei olisi edes hankala toteuttaa. historian kirjoihinkin jäisi alfred nobelin, newtonin, bellin, einsteinin ja picasson rinnalle ikuisesti kellumaan. miksi tällaista yksinkertaista koetta ei siis ole kenelläkään tutkijalla kiinnostusta lähteä tekemään? hyvin pienellä vaivalla saisi kaiken kunnian olla ensimmäinen ja nimi historiaan. pitäisi vain todeta "näin ollen näiden todisteiden valossa kaloriteoria ei pidä paikkaansa." yksinkertaista.

nyt kaiken maailman veket ja runquistit heittelee ilmoille näitä teorioita ilman todistusarvoa. voinhan mäkin väittää että lumi on sinistä ja vesi ei kosketa järvenpohjaa. yksi koe, kun nämä ovat asiastaan niin varmoja.

vai onko sittenkin niin että lopputulos on jo ennalta tiedossa?

itsenäinen ravintotutkija suurmaestro mattilahan voisi järjestää tällaisen kokeen valvotuissa olosuhteissa? kuitenkin tittleli itsenäinen tutkija. ja historian kirjoissa luettaisiin ikuisesti itsenäisestä ravintotutkijasta ja hänen nimeään lausuttaisiin kunnioituksen värinä äänessä jokaisessa ravintoopin tunnilla ja fysiikassa. ei lähe kiinnostaa?

Äänestä

Toisin sanoen, ihminen ei lihoa siksi, että syö enemmän kuin kuluttaa (liikaa kaloreita), vaan ihminen syö liikaa kaloreita, koska lihoo. Tästä syystä siis energianmäärä tarkastelemalla ihminen ei laihdu, vaan pitäisi keskittyä itse ravinnon sisältöön eikä määrään. Määrä ei koskaan korvaa laatua eli sisältö ravinnossa.

Edellä suora lainaus.

Jaa, ihminen ei lihoa siksi että syö enemmän kuin kuluttaa (liikaa kaloreita).

vaan ihminen syö liikaa kaloreita koska lihoo, kait tarkoittaa samaa kuin että ihminen lihoo koska syö liikaa kaloreita.

Hauskaa sanojen pyörittelyä, ensiksi väitetään, ettei ihminen liho siksi, että syö liikaa kaloreita. Sen jälkeen kerrotaan että ihminen lihoo, koska syö liikaa.

Äänestä

Hyvä, että ilmoitit tuon olevan lainaus ja lähdekin on alla, mutta lisään vielä, että tuo on

"Ravintovalmentaja Jaana Siermalan opinnäyte aivohalvauksesta ja miten sitä voi hoitaa ravitsemuksella."

Sundqvist jatkaa: "Jaana on saanut aikaiseksi hienon katsauksen niihin ravitsemuksellisiin seikkoihin, joihin ehdottomasti pitää kiinnittää huomiota aivohalvauspotilaan kuntoutuksessa."

Aiheena siis Aivohalvaus ja ravitsemus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


""lainaus"" kirjoitti:

Todellisuudessahan solumme käyttävät mieluiten rasvaa polttoaineena sekä mm. sydänlihaksemme käyttää pääsääntöisesti rasvaa polttoaineena, on täysin luonnotonta tarjota kehollemme vähärasvaisia maitotuotteita ja näin ollen niiden kuvitella laskevan mm. verenpainetta tai painoa. Ruokavalion energiamäärän tarkkaillussa tullaan nykyiseen suureen ongelmaan, sillä käsitystä painonsäätelystä on yksinkertaistettu liikaa ajattelulla "kalori sisään, kalori ulos".

http://sundqvist.blogspot.com/2011/12/aivohalvaus-ja-ravitsemus.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu