Mielipiteitä kyselen

Kumpi on vaativampi suoritus ikäiseltäni (46v) mieheltä. 3000 metriä coopperissa vai täysmaraton 4 tuntiin?
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mielestäni Cooperin testissä 3000m, koska nopeus tahtoo hiipua iän myötä. Marathonharjoittelu vie tietysti enemmän aikaa, mutta näistä kahdesta toi Cooper 3000m on kovempi!

Äänestä

Löpare on oikeassa. 3000m on yllättävän kova pala viisikymppiselle miehelle. Mulla se menee mutta ei enää paljoa yli.
Neljän tunnin maraton ei ole perusterveelle keski-ikäiselle miehelle kummoinenkaan suoritus. Järkevää harjoittelua 6kk-1 vuosi niin menee helposti.

Minusta tuollainen 3.30 pitäisi olla jokaisen 45-55 vuotiaan miehen tavoite. Hitaammin en ainakaan minä viitsi juosta.

Äänestä
  • Jos ei 3000m mene coopperissa niin ei touhu mitään
    juoksua enää ole, kannattaa vaihtaa vaikka ultraan missä
    kävellään välillä. Sama se on neljän tunnin
    marajuoksussa, kunnon skaba on jossain 2,5 tunnin
    kieppeillä ja siitä nopeammin, mitä järkeä
    nilkuttaa puolitoista tuntia perässä.

    Äänestä

3000 m cooperissa vastaa n. 3.30 maratonilla, vastaavasti 4 h maratonilla vastaa n. 2500 m cooperissa.

Äänestä

Alan itsekin kallistua siihen että tuo cooperi on vaativampi. Ikä on kieltämättä vienyt nopeutta pois.
Koskaan en ole tosin maratonia kokeillut, kun en tunne siihen mitään erityistä vetoa. Syksyllä olin tosin jo menossa kokeilemaan ja olin jopa harjoitellutkin pitempiä lenkkejä mutta viikko ennen starttia iskenyt flunssa piti pois lähtöviivalta.
Pari puolikasta on tullut juostua joista parempi meni 1.47

Nuorempana poikasena tuo 3km coopperissa ei oikeastaan ollut temppu eikä mikään vaikken mitenkään erityisemmin edes treenannut juoksua. Ajelin vain fillarilla kouluun ja liikuin sen mikä liikuntatunnilla oli pakollista.

Nyt olisi vielä tarkotus kokeilla saako kolmosen rikki. Sitä silmälläpitäen oon juossut 5x900m vetoja, noin nelosen lenkkiä jossa on pahoja nousuja ja tietysti sitä perus kympin pk:ta. Joskus myös 10vk. Oliskohan syytä ottaa vielä jotain lyhyempiä intervalleja cooperia ajatellen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies4ja6 kirjoitti:

Kumpi on vaativampi suoritus ikäiseltäni (46v) mieheltä. 3000 metriä coopperissa vai täysmaraton 4 tuntiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu