Ässäsyötöt

maallikko

En pelaa tennistä itse, mutta olen jonkin verran seurannut lajia televisiosta maailman huippupelaajien pelejä. Kiinnostaisi tietää, miten on sellaisen asian laita, että yrittääkö huippupelaaja jokaisella ykkössyötöllään ässää tosissaan? Entä miten on kakkossyötön laita. Syöttöjen lukumäärään nähden on jäänyt sellainen käsitys, että onnistuneita ässäsyöttöjä tulee silloin tällöin. Kakkossyötöllä ässiä en muista nähneeni ainakaan paljoa. Miten on asian perusteiden tai valmennuksen kannalta kanta ässäsyöttö-yrityksiin?

En tiedä tilastoja, joten en osaa nimetä maailman ässäsyöttäjien ykköstä, mutta mikä tekee syötöstä onnistuneen ja mikä ei? Pelissähän ei tarvitsisi muuta kuin syöttää ässiä voittaakseen tai syöttää ässiä suurella onnistumisprosentilla.

2

534

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sssds

      ei syötössä yritetä aina ässäsyöttöä, joskus syötetään ykkössyöttä kohti vastustajaa, joskus syöttöruudun reunaan niin että pallo kiertää kierteestä johtuen kohti vastustajaa.

      Syöttö yritetään syöttää niin että se johtaisi pisteen voittamiseen.

    • sdghshfh

      "Syöttö yritetään syöttää niin että se johtaisi pisteen voittamiseen."

      Näinhän se menee. Suora ässäsyöttö ei yleensä ole se päätavoite vaan pikemminkin vastustajan pakottaminen suoraan virheeseen (palautus verkkoon/rajojen ulkopuolelle) tai vähintään heikkoon palautukseen, jonka pystyt sitten itse tappamaan keskeltä kenttää peruslyönnillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      413
      9122
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3720
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      20
      2193
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      86
      1377
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1135
    6. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    7. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      112
      1115
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1105
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1100
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1053
    Aihe