juoksija

Miten aloittaisin juoksun? olen käynyt kävelemässä ja koittanut kevyttä hölkkää, sitten välillä tulee jumalatonta kipua säärissä ja pohkeissä ja nilkassa tai nilkan ja säären kohdalla enemmän, mutta jatkan kävelyä silti? haluaisin tästä pitemmän harrastuksen ja käydä vaikka salilla silloin tällöin. apuja aloitukseen.17vpoika
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Valitettavsti peli on jo menetetty eikä mitään ei ole enää tehtävissä. Syyllistyit pahimpaan virheeseen, jonka juoksija - tai ihminen ylipäätään - voi elämässään tehdä, kun eksyit suomi24-palstoille.

Äänestä

Kivut pitää kestää muttei päästää niitä ihan yli. Juoksu on parempi laji kuin kävely, tämän tiesi jo myöhempien aikojen Paavo Nurmikin. Suositeltavinta kävely on metsässä, pehmeällä ja upottavalla alustalla saappaat jalassa. Vaikka jonkun repun heittäisit selkään ja sinne vähän evästä tai muuta painoa. Ei se pyörätielläkään kävely väärin ole, mutta tyylitietoinen tekee sen siviilit päällä ja uskottavuuden vuoksi muovikassi kädessä.

Kivut johtuvat nykyajasta ja niitä esiintyy lähes kaikilla ikäisilläsi. Vähitellen ne häviävät kokonaan. Mutta kannattaa juosta aluksi hyvin hiljaa, se ei ole mitenkään väärin eikä noloa. Jos mummo ajaa rollaattorilla ohi, niin antaa mennä vaan. Se on ajoittanut kuntonsa väärin eikä keväällä kisakauden koittaessa pääse enää mihinkään.

Vähitellen sitten kun jaksat niin lisäät vauhtia. Aluksi juokset 30-60 minuuttia kerrallaan. Totta kai vakavasti puhuen juoksulenkillä voit tehdä pieniä kävelytaukoja, jos tuntuu hankalalta juosta noin pitkään yhteen putkeen. Mutta pyri kuitenkin 3-10 minuutin yhtäjaksoisiin juoksupätkiin lenkin aikana, kävelypalautukset 30s - 3min.

Tärkeää olisi käydä lenkillä lähes päivittäin ja kerran viikossa vähän pidempi. Salitreeniä ei kannata mitenkään juoksuun sekoittaa. Tee se ihan erikseen, omana juttunaan. Toki voit juosta salille ja sieltä pois. Se on jopa enemmän kuin suositeltavaa. Tsemppiä!

t. valmentaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


runforrestrun kirjoitti:

Miten aloittaisin juoksun? olen käynyt kävelemässä ja koittanut kevyttä hölkkää, sitten välillä tulee jumalatonta kipua säärissä ja pohkeissä ja nilkassa tai nilkan ja säären kohdalla enemmän, mutta jatkan kävelyä silti? haluaisin tästä pitemmän harrastuksen ja käydä vaikka salilla silloin tällöin. apuja aloitukseen.17vpoika

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu