Vinkkejä nuoren tytön nopeaan laihdutukseen!?

lihava

Joo eli kaipaisin ohjeita laihdutukseen, mikä myös antaisi tuloksia, mitä pikemmin sen parempi (; Minussa on noin 30kg ylipainoa.... että se tippuu varmaan aika nopeaa pois ku sen saa vauhtiin :D

8

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16v tyttö

      Käykää 4 kertaa viikossa reippaalla lenkillä ja 3 kertaa viikossa 200 selkä- ja vatsalihasliikettä. Ruokavalioon enemmän vihanneksia kuin perunaa ja pastaa, ruisleipää vaalean tilalle. Välipalaksi hedelmiä. EI OLLENKAAN HERKKUJA (sipsiä,karkkia, vanukkaita eikä muita sokeripommeja)! Syökää 5 kertaa päivässä ja kaksi näistä kerroista on lämmin ateria.

      Tota mä oon noudattanu (mulla ei oo kyl koskaa ollu ylipainoo) ja lähtenh nyt 2kg.

    • ogitsuu

      ei ku juokseemaan

    • Unhohda tuo

      Ruokavalio kuntoon. Terveellistä, monipuolista ja riittävästi. Sopivasti liikuntaa. Lihaskuntoa ja aerobista sopivassa suhteessa.

      "mitä pikemmin sen parempi" = täydellinen epäonnistuminen ja lihominen.

      Mitä hitaammin, sen parempi = terve kokonaisvaltaisesti hyvin voiva ihminen, jolla on kaunis vartalo.

      Kilo kuukaudessa on hyvä. Jos painoa on kymmeniä kiloja liikaa, alkuun voi lähteä jopa kilo viikossa. Paria kiloa voi joutua tiputtamaan jo useamman kuukauden.

      Jos haet hyvän näköistä vartaloa, pitää treenata ihan kunnolla. Esim. 3-4 kertaa punttisalia ja saman verran tunnin kävelyä viikossa. Tai crossfittia monta kertaa viikossa. Treeni ei hyödytä, jollet syö tarpeeksi paljon ja huolehdi levosta (lepopvät ja pitkä yöuni).

      Lihas ja neste lähtevät kyllä, mutta laihtumista ei tapahdu jos sekoaa pikadieetteihin. Päin vastoin, väärin laihduttamalla olet läskipitoisempi vaikka paino onkin pudonnut. Laiha löysä läski. Ja jatkossa lihot helpommin kuin aikaisemmin.

      • Terveenä.hoikaksi

        Tämä oli hyvä yhteenveto asiasta! Olen tullut samaan tulokseen, että kun syö ravintorikasta itselleen sopivan määrän, ja treenaa vaihtelevasti, niin hoikistuu, vaikka paino olisi vain pari kg:a kuukaudessa.


    • Jokuvaab

      Oon 13v tyttö ja oon normipainonen mut silti mä näytän läskiltä😭

    • Laiha----kko

      Ite oon 11v ja syksyllä 2015 painoin 55kg ja nyt painan ( 1.8) 40,4kg. Et kyl sitä painoo on lähteny reilu vuodessa 15,1kg. Oon syöny terveellisesti, paljon hedelmii vettä tms. Oon pituudeltaan 155cm

      • hoit_su

        Olet jo alipainoinen.


    • Laiha----kko

      Syö paljon hedelmiä, vihanneksiä, vähärasvaista jauhelihaa ( 9,5-10% ) vähärasvaisia maitotuotteita ym. Katso aina tuote selosteet, että mitä ne sisältää. Esim light tuotteissa on tätä ns. Epäterveellistä makeitusainetta aspartaami, että käytä mielummin sokeripitoisia kun light. Mutta kohtuudella! Itse painoin syksyllä 2015, 55kg ja nyt 1.8 40,4kg noita ohjeita suunnilleen käyttäen. Tarkkailin myös hiilarin määrää, rasvan määrää, sokerin määrä ym.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      155
      1957
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1876
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      118
      1317
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1276
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      196
      1238
    6. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      427
      1176
    7. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      62
      899
    8. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      851
    9. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      846
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      220
      721
    Aihe