Tekeekö noilla halppis viuluilla yhtään mitään?

vinkuViulu

Olen 17 vuotias viulun soitosta kiinnostunut ja viulua vailla. Katselin noita thomann verkkokaupan viuluja ja niistä niitä halvimpia. Tekeekö niillä mitään, vai onko ne vaan sellasia korvien kiduttajia, jotka jäävät kaapin päälle koristeeksi? Haluaisin opetella soittamaan viulua ihan omaksi iloksi ja etsin viulun soiton opettajaa. Tiedän, että olisi parasta odottaa opettajan mielipidettä viulusta, mutta en millään malttaisi...

Haluaisin teidän mielipiteen noista thomann verkkokaupan viuluista (hintaluokassa kaikista halvimmasta siihen noin 150 € hintaiseen. Kalliimpaan ei ole varaa...). Onko ne ihan onnettomia kapistuksia, joita ei edes kannata harkita ostavansa, vai voisivatko ne sopia opetteluviuluksi?

(Alla olevan osoite sotkun kautta pääsee verkkokaupan sivuolle, missä on ne halvimmat viulut)

http://www.thomann.de/fi/search.html?gk=trstva&bn=&pr=&kf=on&oa=pra&wgfid1=10056&wgf10056=4/4&wgfid2=10057&wgfid3=10058&wgfid4=10059&wgfid5=10060

Tarkoitus olisi ostaa parempi sitten kun osaan jo kohtuu hyvin soittaa ja jos opettelu intoa vielä silloin riittää.

Olisin erittäin kiitollinen jos joku antaisi edes pienen neuvon ja/tai mielipiteen noista viuluista!

7

3231

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • k331

      Itse en soita viulua, mutta kitaraa ja pianoa kylläkin. Ostin aikoinani halvalla kitaran, mutta se ei kannattanut. Mielestäni laatuun kannattaa panostaa, koska innostus lopahtaa helposti jos soitin on huono. (niin kuin itselleni aikoinaan kävi)

      • vinku Viulu

        Minäkin aloitin kitaran soiton alle vuosi sitten ja mulla on vain tollanen erittäin vanha ja rämä akustinen kitara, jonka itse liimasin ja kunnostin niin, että sillä voi nyt soittaa ja sen lisäksi mulla on erittäin käytetty sähkökitara, jonka ostin neljällä kympillä. Se on joku halppis fendelin kopio, mutta kyllä sillä ihan hyvin soittelee, vaikka välillä vähän särö ääniä kuuluukin. Mulla on sellanen periaate, että ostan ensin jonkun sellaisen halvan ja sitten kun osaan soittaa tarpeeksi hyvin, ostan kunnolisen soittimen. Mikään ei harmita enempää kuin se, että on ostanut kauheen kalliin soittimen, mutta huomaa sitten kyllästyneensä soittamiseen niin, että soitin jää käyttämättä. Mulla kävi niin kun ostin aluksi hyvän akustisen kitaran ja se jäi käyttämättä huonon soitettavuuden takia ja soitin vain tuota vanhaa kitaraa. Siinä tulee eräänlaisia paineita kun on hyvä soitin jota pitäisi sitten osata soittaa, mutta ei tietenkään aluksi osaa. Jotenkin ainakin kitaran kanssa oli kivempaa aloittaa vähän vaatimattomammalla, joka kuitenkin pelaa ohan ok hyvin. Ei tule niitä paineita itseä kohtaan kun tietää, että ei siltä soittimeltakaan voi odottaa paljoa.

        Viulun kans on varmaan vähän eri juttu, mutta mua pelottaa kuitenkin hankkia heti alkuun hyvä ja kallis soitin, koska pelkään että harrastus lopahtaa, ennen kuin on edes päässyt kunnolla alkuun ja hyvä soitin jolla voisi soittaa oikeinkin hienosti jäisi aivan käyttämättä ja pääsettättä oikeuksiinsa. Jotenkin tuntuu, että olisi järkevämpää ostaa ensin vähän vaatimattomampi viulu, jolla voisi harjoitella perus asiat kuntoon ja sitten jos vielä viiden-kahden kymmenen vuoden päästä kiinostaa ja haluaa soittaa vähän parempi äänisellä soittimella, niin sitten voisi ostaa sellaisen vähän kalliimman viulun. Mutta mää kyllä luulen, että en koskaan tule maksamaan viulusta tuhatta euroa, vaikka joskus osaisinkin soittaa viulua hyvin.

        Mutta nämä olivat sitten vain mun mietteitä ja ajatuksia. Mistä sitä koskaan tietää miten käy ja toiset varmasti ajattelee toisin, mutta minua ei innosta lähteä "väline urheilemaan" ja varsinkaan kun on omat rahat kyseessä :D ei 17 vuotiaalla opiskelija tytöllä oikeen meinaa olla varaa sellaseen.


    • Neavo

      Jos sulla on jo opettaja ja budjetti on tommonen niin suosittelen että tilaat thomannilta koe soittoon viulun ja kysyt opettajalta ja mieluiten myös joltain viulun rakentajalta että saako siitä mitään irti ja jos ei niin viulun voi kuukauden sisällä palauttaa thomannille ja saa rahat takaisin mutta hyvät viulut todellakin maksavat jotain 700-1500 itse ostin tunnetun rakentajan kautta uuden viulu 700e se tuli kiinasta mutta rakentaja trimmasi sen ja tarkisti laadun ja on kyllä soinut ihan jumalattoman hyvin.

    • viulun ostaja

      Kulutat turhaan omaa ja muiden aikaasi jos tilaat viulun verkkokaupasta (ihan sama mikä), se on sattuman kauppaa millaisen yksilön saat.

      Parasta on kierrellä musiikkiliikkeissä testaamassa niitä soittimia ja valita se mikä tuntuu ja kuullostaa sinun mielestäsi parhaalta.
      Ja, kannattaa ennen ostoa kysyä saako viulun kotiin testausta varten ja opettajalle näytettäväksi. Monet liikkeet eivät suostu, mutta on liikkeitä jotka suostuvat.

      Itse ostan vain liikkeistä jotka antavat soittimen kotiin testattavaksi.

      • viulun.ostaja

        TOISAALTA Huutokaupat.coMiiin tulevat viulut ovat yhdä laadukkaita tiedän sen odottakaa vain huutokaupat.com


    • JoskusNähnyt

      Thomanin verkkokaupan viulut on lakattu epoksilakalla ja sen vuoksi niiden ääni on korvia rastava. Itse tilasin sieltä aikoinaan kolme eri kokoa ihan sen vuoksi että pääsee mittaamaan viulun eri mittoja. Kun sitten koitin niiden sointia niin se oli korvia raastavaa. Siklillä kun raapi pohjasta muovinhajuista lakkaa pois niin joka vedolla ääni parani. Mutta hyvää siitä ei koskaan tullut koska soittimet oli rakennettu "vääristä puista" jonka vuoksi ne eivät soi koskaan samalla tavalla kuin muut. Ja siksi se ääni leikkaa ryhmän läpi.

      Sanoisin että kiertele kirppareita. Osta sellainen "Aito Stradivariuskopio" jotka on tehty Tsekkoslovakiassa. Niiden puu on noin 100 vuotta vanhaa. Noin vanhaa puuta ei löydä enää mistään. Sitten siihen uusi talla ja kielet. Sekä jos haluaa niin kansi irti ja uusi bassopalkki sisälle. Viritys ja sinulla on hyvinsoiva soitin alle 100e hinnalla.


      Toine vaihtoehto on se että ostat viulun joltain suomalaiselta harrastajarakentajalta. Heidän soittimensa ovat erittäin hyvinsoivia. Ja osta heti uusi, älä vanhaa vaikka kaikki opettajat sanovatkin päinvastaista. Uusi soitin oppii soittosi ja vastaa siihen noin puolen vuoden kuluttua aivan eri tavalla kuin vanha. Ja uuden soittimen ääni kehittyy sen ensimmäisen vuoden aikana. Joten, jos nollista lähdet "sahaamaan" niin harrastajarakentajan soitin on aina hyvä vaihtoehto. Sillä kun on takuu.

    • Anonyymi

      Kiitos vaan Rose

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      93
      2124
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1383
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1044
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      226
      991
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    6. 95
      853
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      744
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      741
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      727
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      690
    11. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    12. 47
      634
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      621
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      27
      503
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      470
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    20. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    Aihe