Apua miehen kaljuksi ajoon!

ei harmaata

Hei!
Osaisitteko arvon palstalaiset auttaa miestä mäessä.

Päälakeni on kaljuuntunut jo muutaman vuoden ajan. Viime kesänä kyllästyin parturini leikkauksiin. Tuntui, että hänen leikkaamisensa jälkeen kaljuuntumiseni korostui entisestään.

Aluksi leikkasin 1 mm sängen mutta sitten äskettäin päädyin täyskaljuun. Olen leikannut nyt itse Philipsin laitteella.

Ongelma on ns. harmaa-alue. Ts. suurin osa päästä, johon hiuksia kasvaa. Tänään aamulla leikkasin koneella täysin kaljuksi. Kun katsoo peilillä heti leikkauksen jälkeen, huomaa selvästi että päälaki on erivärinen kuin muu pää. Muu pää jää "harmaaksi", mutta päälaki on erivärinen koska siinä kasvaa luonnostaan vähemmän hiuksia. Millä konsteilla saisin koko pään näyttämään "ei-harmaalta"? Tarkoitan siis tilannetta kun olen leikannut hiukset. Toki ymmärrän, että seuraavava päivänä tilanne on luonnollisesti eri koska hiukset ovat jo kasvaneet.

Mietin kannattaisiko koneajon jälkeen kokeilla partavaahtoa ja terää. En ole vielä kokeillut, tarkoitukseni on piakkoin. Ajattelin kysyä täältä, onko muita joita häiritsee sama asia?

En haluaisi, että kun olen leikannut hiukseni kaljuiksi, että niistä näkee että kaljuunnun. Tuo "harmaa-aluehan" sen paljastaa.

Kiitos avusta hyvät palstalaiset!

1

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki pois

      Noh, kysehän on samasta asiasta kuin parran suhteen, englanniksi sanotaan five o'clock shadow.

      Tietysti voisit ajella pääsi höylällä mahdollisimman tarkasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      104
      6684
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      370
      6264
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3123
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2604
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2256
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1673
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1395
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1350
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe