En nyt tiedä tuliko oikealle palstalle mutta menkööt.
Joo. Olen pitkään miettinyt sellaista asiaa kun jos mies ja nainen menevät yhteen ja mies on sterilisoinut itsensä niin pitääkö siitä kertoa kumppanille vai onko se vain yksityisasia?
Omasta mielestäni semmoista asiaa ei tarvitse kertoa jos niin ei halua.
Joo. Olen pitkään miettinyt sellaista asiaa kun jos mies ja nainen menevät yhteen ja mies on sterilisoinut itsensä niin pitääkö siitä kertoa kumppanille vai onko se vain yksityisasia?
Omasta mielestäni semmoista asiaa ei tarvitse kertoa jos niin ei halua.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No tokihan se olisi hyvä asia tietää. Jos suhteessa on seksiä niin naisen on todellakin hyvä tietää ehkäisyjutuista, ettei turhaan myrkytä itseään pillereillä tms.. Myös tulevaisuuden suunnitelmat vaikuttavat. Kun suhde syvenee pikkuhiljaa, niin eihän kannata antaa naiselle turhia haaveita siitä että vielä joskus saattaisitte saada lapsiakin, kannattaa olla reilu ja jossakin vaiheessa kertoa, kun tulevaisuuden pohdinta ja seksi tulevat kysymykseen.
Eli siis ei ihan heti suhteen alussa vielä välttämättä tarvitse kertoa, mutta sitten kun oikeasti on päätetty olla yhdessä ja mietitään suhteen tulevaisuutta, niin tuollaiset asiat kuuluu kertoa. Voisi olla aika kova shokki naiselle, jos mies kertoisi olevansa kyvytön siittämään lapsia, kun seurusteltu on jo kuitenkin aikas pitkään. Voi tuntea itsensä jopa huijatuksi. Pitäisihän toiseen sen verran pystyä luottamaan, että tuollaisen kertoo.
Riippuu siitä minkälaista suhdetta haluaa.
Pelkkä seksisuhde josta mitään enempää ei edes odoteta eikä haluta enempää tulla, on kai se ja sama mitä kerrot.
Mutta jos hakee elämänkumppania, halutaan perustaa perhe jne. on velvollisuus kertoa että nainen tajuaa ajoissa häippästä. Ettei turhaa kuluta aikaa eunukin kanssa.
Hei!
Sellainen tulee tietysti kertoa, varsinkin jos se toinen osapuoli haluaa vielä lapsia.
Itsestäänselvyys!
en haluais, tarvitsisii tietää.
Jos suhteessa ei ole seksiä eikä tule olemaan seksiä, niin ei.
Muussa tapauksessa totta helvetissä pitää kertoa. On se sitten kumpi tahansa jolla on piuhat kiinni, nainen tai mies, siitä PITÄÄ kertoa.
Jos toinen tahtoo lapsen ja toinen ei, niin siitä PITÄÄ KERTOA.
Puhumatta siitä, että jos nainen syö e-pillereitä juuri sen takia ettei raskaaksi tule, niin minkä takia naisen pitäisi jatkaa niiden hormoonimyrkkyjen syöntiä, kun ei kuitenkaan raskaaksi tulemisen pelkoa ole.
....ainiin tämähän oli provo.
On hieman arveluttavaa asettua taloksi tyypin kanssa joka on steriloinut itsensä. Mutta onhan noita kaikenlaista. Joku lävistysfriikki on pahempi.