Voiko verottaja tarkistaa TraFilta auton kilometrit

Kävelläkkö pitäisi

jotka aina katsastuksen yhteydessä otetaan. Sillä vaan että ajelen yrityksen nimissä olevalla autolla kaikki yksityisajonikin työkeikkaajojen lisäksi. Matkalaskun teen kuukausittain ja kaikki autoiluun liittyvät ostokuitit menee kirjanpitoon. Todellisuudessa omia ajoja tulee 1/3 osa kaikista vuodessa kertyvistä kilometreistä,auto on pakettiauto.

5

2345

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietova

      Jos verottaja epäilee väärinkäyttöä niin voi tarkistaa, sinun kannattaa sopia työnantajan kanssa omien ajojen korvauksista työnantajalle. Silloin sinulle ei tule perittävää omista ajoista. Työ auton käyttö on aina verotuksessa autoetu josta verottaja tekee laskelman ja toimii sen mukaan. Kannattaa pitää ajopäiväkirjaa josta ilmenee omat ajot ja työpaikan ajot, se on ainoa agrumentti joka todentaa miten ajettu. Muulla keinolla on aika vaikea todentaa mitään ja nyt tuolla käytännöllä jota teet, on työnantaja vaarassa saada kunnon mätkyt ja kenties siinä on rikosoikeudellinen kanta olemassa. Kannattaa siis korjata asia päiväntasalle ja huolehtia oma osuus.

      Eri asia jos auto olisi sinun ja työantaja maksaa sinulle ajosta korvausta, tässäkin tapauksessa on pidettävä ajopäiväkirjaa josta asian voi todentaa. Itsellesi silloin ei tule vaateita, toisinpäin tulee. Voit siis työnantajan kanssa sopia jälkikäteen takautuvaksi suorittaa omien ajojen osuus työnantajalle, silloin siitä on näyttöä ja kaikki pitäisi olla laillisesti kunnossa.

    • Kävelläkkö pitäisi

      Työnantaja olen minä itse, eli T:mi kyseessä, ja auto on toiminimen nimissä.Henkilöauto kyllä on pihassa , mutta ajan mielummin pakulla, koska siihen on tottunut vuosien saatassa, että se on ainoa ja oikea auto.

    • 3456789

      hahahahhahhaha kateellinen luuseri-lasse.

    • Kyyläyhteiskunta

      Kyllä voi tarkistaa. Riding&Driving-lehden toimittaja sitä ihmetteli kolumnissaan kun niin oli tehty. Verottaja oli jättänyt työmatkavähennykset hyväksymättä kun autoon ei ollut tullut niin paljon kilometrejä kuin mitä oli haettu korvauksia. Piti sitten tehdä selvitys että osa ajoista tehty perheen kakkosautolla, jonka mittarista sitten löytyivät ne puuttuvat kilometrit.

    • Kommunistinen maa

      Suomalaista sosialismia, kateutta ja pohjois-korean juche ideologiaa , koska tämä perkeleen kyykytys tajutaisiin kaataa, itä-euroopan diktatuurit saatiin kaadettua ,kait tämänkin sosialistisen paratiisin sais joukkovoimalla nurin, alkaa menee nimittäin jo pahemaksi kuin vanhassa kunnon harppisaksassa, verottaja on pahin tämän maan kehityksen jarru ja yrittäjän vihollinen number 1!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      134
      847
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      558
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      41
      463
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      438
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      397
    Aihe