Tietysti jokainen mieltää erikoisuuden eri tavalla. Ajattelin luetella tahän omastamielestäni erikoisia töitä ja työtehtäviä. Kerron perään omia mietteitä. Keksikää omia.
Mielenkiintoista olisi lukea alojen harjoittajien mietteitä.
Valvomovartiointi
pimeässä kopissa monen ruudun katselemista puhelin valmiina soittamaan kenttäkollegalle, jos jotain tapahtuu. Onko jonkun päivät pelkkää tätä? Miten pitää itsensä skarppina koko vuoron?
Hintakeräily.
Tiedän yhden kaverin, joka ajelee ympäri kaupunkia ja kerää bensa-asemien litrahintoja ja lähettää tiedot toimeksiantaneelle kilpailevalle asemaketjulle.
Tapahtuuko tätä myös ruokakaupoissa? Vakoillaanko kilpailijoita paljonkin?
Toimitilahuolto.
Vähän erilainen siivoustyö, jossa toimiston puhtaanapidosta vastaava henkilö huolehtii kahvinkeittämisestä ja kokouscateringistä yms.
Yksityisetsivä.
Dekkarikirjat ja leffat antaa yhden kuvan alasta. Onko se kuitenkin enemmän kadonneiden perheenjäsenten etsimistä ja pettävän puolison vakoilua "rehellisen" osapuolen laskuun. Vai mitä se on?
Divarikauppias
paljonko pitää rakastaa vanhoja lehtiä, kirjoja, levyjä ja leffoja, että tekee tätä. Mitä kaikkea taitoa tämä vaatii? Ainatin paljon lukemista, että tietää mitä myy ja ostaa.
Huutokauppameklari.
Onko koko ala täynnä standup koomikoita, jotka tykkää myydä vai kaupanalan ja antiikin tuntijoita, jotka on lukenut pari vitsikirjaa. Esiintymiskyky on ainakin pakollista.
Erikoiset hommat
Tätä tällasta
0
1703
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974339Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10979
- 152976
- 6904
- 20864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12852- 26805