Mikä olisi mielestänne oikea tapa järjestää elintarviketuotanto tässä maassa? Pitäiskö tuotantoa jatkaa, mutta ilman tukia, vai jollakin alennetulla tukitasolla, vai pitäsikö koko homma lopettaa ja tuoda eineet ulkomailta? Ja jos ulkomailta, niin hyväksyisitkö tuonnin sellaisista maista joissa tuotantoa tuetaan verovaroilla?
Voitaisiinko käyttää muidem maiden veronmaksajia
13
86
Vastaukset
- kumm
Eiköhän paras ratkaisu ole se, että lopetetaan Suomesta kaikki tuet, myös EU:n maksamat palautetaan, ja maksetaan jäsenmaksun, joka voitaisiin ainakin kolminkertaistaa ettei vaan Tanskan kinkut loppuisi, muodossa muille EU- maille tukea. Samalla myös lopetetaan maatalous Suomesta, ihanaa arskat, ihanaa !
Mutta mistäs sitten nämä arskat räkyttäisi ?- tuet vek
Näin pitäs tehdä, vai mitä arska tähän sanoo.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- kumm
Tais mennä arskalta luu kurkkuun, kun ei tullut vastausta kuin pelkkää viivaa, vai liekö tuo ollut sydän filmin käyrä.
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
todella kovaa rasismia toi kansallisten pimittäminen,törkeetä,,
- -
-
- --------------------
Tietysti yksi mahdollisuus olisi kieltää SDP ja toverikokoomus aatteet lailla.
- -
-
Tukitason alentaminen ellei peräti tukien
lakkauttaminen tulee olemaan ratkaisu
tähän kiviriippaongelmaan nimeltä:
"raskaasti tuettu maataloustuotanto".
Ratkaisua kohti kulkeminen tulisi aloittaa:
1) poistamalla megalomaaninen, yli 1.100 M€ kansallinen tuki
2) korvaamalla sosiaali- ja terveysministeriön budjetista
maksettava, yli 650 milj. euroon nouseva maanviljelijäin eläke
tuki KELA:n maksamalla t a k u u e l ä k k e e l l ä.
3) poistamalla sosiaali- ja terveysministeriön budjetista
maksettava maanviljelijäin lomaraha yli 214 M€.
4) poistamalla sosiaali- ja terveysministeriön budjetista
maksettava maanviljelijäin tapaturmavakuutus yli 14 M€.
Maataloudentuottajahinnat määräytyisivät maailman markkinoiden
mukaan. Kuluttajahinnat nousisivat jonkin verran, ei paljon.
Esimerkiksi ruisleivän osalta tuottajahinnan tuplaantuminen
aiheuttaisi vähittäishintaan 0,10€ nousun per kilo.
EU-tuet tulevat poistumaan EU:n toimesta omia aikojaan
seuraavan vuosikymmenen aikaan, siitä ei tarvitse meidän
olla kansallisella tasolla huolissame.- Syntyvän työttömyys
maksaisi enemmän kuin kuviteltu säästö ja mistä raha elintarvikkeiden ostoon kun jo nyt elämme velaksi ?
- ihmettelempä vaan
eipä ole jo vain pystynyt vastaamaan miten käy suomen pankkisektorin, kun äkkiä lopetetut maataloustuet romahduttavat maatalousmaan ja kiinteistöjen arvon.
Olethat varmaan jo suunnitellut mihin päin on koura ojossa etteivät pankit rojahda.
Tällä hetkellä menee suomen osalta pankeilla hyvin, mikäli vakuusarvoissa tapahtuu äkiillisä muutoksia sitä eivät pankkien taseet kestä. Maatalouden lainamäärä on kuitenkin todella paljon isompi kuin vuotuiset tukikulut.
Kuinka selität maataloustuotannon alasajamisen aiheuttaman shokkihoidon muussakin taloudessa työttömyyden lisäksi muutakin tuotantoa ajetaan alas.
Eipä ole tainnut Jo Vain ihan loppuun asti ajatella maatalouden kokonaisvaikutuksia.
- -
-
- Eikö jo...
Eikö jo nyt ruoka olekin kallistunut ja jatkaa vain kallistumista. USA:ssa kova kuivuus, joten viljavarastot jäävät pieniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46554Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501